Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Budvar Cup #2 - C2

Unicov, Czech Republic, October 2, 2005

Results

Results

Men Elite, 12 x 2 500 m

1 Zdenek Mlynár (Cze) Max Cursor                                      1.01.43 (29,17 km/h)
2 Kamil Ausbuher (Cze) Cykloklub Podborany                               1.21
3 Ondrej Lukes (Cze) Johnson Controls AS MB                              1.43
4 Václav Jezek (Cze) Ceska Sporitelna MTB                                1.44
5 Milan Berenyi (Svk) CK ZP Sport a.s.                                   1.46
6 Robert Glajza (Svk) CK ZP Sport a.s.                                   2.04
7 Maros Kovác (Svk) Dukla Trencín                                        2.12
8 Lukás Kloucek (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                            2.18
9 Jan Chrobák (Cze) Johnson Controls AS MB                               2.32
10 Ondrej Zelený (Cze) Scania Apache Team Konlin                         3.05
11 Ondrej Bambula (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                          3.27
12 Milan Spesný (Cze) Merida Biking Team                                 3.27
13 Václav Metlicka (Svk) Team Kral R.C. Pfeil Hof e.V                    4.02
14 Frantisek Kloucek (Cze) Author Praha                                  4.21
15 Joachim Parbo (Den) Cycling Aarhus                                    4.34
16 David Menger (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                            4.45
17 Emil Hekele (Cze) Zekof Team                                          5.04
18 Ondrej Zelinka (Cze) Radsport Schumacher                              5.24
19 Stanislav Bambula (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                       1 lap
20 Jirí Podrazil (Cze) TJ Sokol Holé Vrchy
21 Robert Gavenda (Svk) CK ZP Sport a.s.
22 Ondrej Vobora (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor
23 Jan Pohan (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor
24 Tomás Podrazil (Cze) TJ Sokol Holé Vrchy
25 Lukás Príhoda (Cze) Klub Cyklistiky Hlinsko
26 Václav Hlavác (Cze) Scania Apache Team Konlin
27 Michal Benda (Cze) Scania Apache Team Konlin
28 Roland Morx (Aut) ARBO Radsport Kiesl
29 Kamil Mráz (Cze) TJ Unicov
30 Josef Mudrík (Cze) TJ Bohumin - Lolik                                 2 laps
31 Petr Linhart (Cze) TJ Sokol Holé Vrchy
32 Vít Mrtvý (Cze) ASO Dukla Brno
33 Tomás Zenísek (Cze) TJ ZCE Cyklistika Plzen                           3 laps
DNF Jirí Pospísil (Cze) Stevens Racing Team
DNF Jan Skarnitzl (Cze) Dimp - Giant Team
DNF Jakub Stastný (Cze) Johnson Controls AS MB
DNF Pavel Vales (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor
DNF Martin Nemecek (Cze) Scania Apache Team Konlin
DNF Stefan Freudenberg (Ger) SV Aufbau Deutschbaselitz
DNF René Birkenfeld (Ger) Stevens Racing Team
DNF Roman Bronis (Svk) Dukla Trencín
DNF Jan Cvik (Cze) Cyklistika Tábor

Women Elite, 5 x 2 500 m

1 Jana Kyptová (Cze) Johnson Controls AS MB                             33.34 (22,34 km/h)
2 Jitka Skarnitzlová (Cze) Dimp - Giant Team                             0.27
3 Pavlína Marácková (Cze) S.K. Jiri Team Ostrava                         1 lap
4 Lucie Nováková (Cze) S.K. Jiri Team Ostrava
5 Michaela Mullerová (Cze) Galaxy - Anlen
6 Jana Valesová (Cze) Galaxy - Anlen
7 Lenka Ochmanová (Cze) Scania Apache Team Konlin
8 Lucie Velechovská (Cze) Dimp - Giant Team
9 Kristýna Kotová (Cze) Galaxy - Anlen
10 Ladislava Antalová (Cze) TKX Teplice
DNF Martina Erbanová (Cze) TJ Slezan Frýdek - Místek

Men Junior, 7 x 2 500 m

1 Jirí Polnický (Cze) Empella Czech Team                                38.31 ( 27,26 km/h)
2 Filip Adel (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                               0.15
3 Marek Benda (Cze) TJ ZCE Cyklistika Plzen                              0.34
4 Peter Sagan (Svk) CK ZP Sport a.s.                                     0.47
5 Lubomír Petrus (Cze) ACS Drak Vrbno                                    0.56
6 Jan Klabouch (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                             1.38
7 Marián Simora (Cze) CK ZP Sport a.s.                                   1.38
8 Marek Farkas (Cze) TJ Stadion Louny                                    1.58
9 Jan Kubác (Cze) Top Ten Team Teplice                                   2.29
10 Petr Marvan (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                             2.36
11 Jaroslav Musil (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                          2.56
12 Karel Nepras (Cze) TJ Slezan Frýdek - Místek                          3.00
13 Marek Zaoral (Cze) SK Olomouc - Cyklo Kankovský                       3.11
14 Jan Wolf (Cze) TJ Stadion Louny                                       3.17
15 Ivo Plevák (Cze) Bike 2000                                            3.32
16 Jirí Sotona (Cze) Allroad Cycling Team MB                             3.32
17 Zdenek Cerný (Cze) Scania Apache Team Konlin                          3.33
18 Jirí Kankovský (Cze) SK Olomouc - Cyklo Kankovský                     3.35
19 Martin Feiferlík (Cze) TJ ZCE Cyklistika Plzen                        3.49
20 Ondrej Merenus (Cze) Scania Apache Team Konlin                        3.56
21 Petr Kincl (Cze) Johnson Controls AS MB                               3.57
22 Ladislav Kopec (Cze) TJ Stadion Louny                                 3.57
23 Tomás Nový (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                              4.03
24 Nikolas Marsálek (Cze) TJ Unicov                                      4.47
25 David Radimerský (Cze) Galaxy Cyklo Svec Anlen                        4.51
26 Martin Cerný (Cze) TJ Stadion Louny                                   4.56
27 Ladislav Tucek (Cze) TJ Stadion Louny                                 4.59
28 Josef Tomek (Cze) TJ Bohumin - Lolik                                  5.19
29 Jakub Jerman (Cze) TJ Stadion Louny                                   5.19
30 Daniel Dluzanský (Cze) ACS Drak Vrbno                                 5.27
31 Michal Podolák (Cze) ACS Drak Vrbno                                   5.33
32 Tomás Matera (Cze) S.K. Jiri Team Ostrava                             5.36
33 Tomás Pesek (Cze) Scania Apache Team Konlin                           5.55
34 Martin Zbýn (Cze) Johnson Controls AS MB                              6.16
35 Vladimír Kusý (Cze) Galaxy - Anlen                                    6.31
36 Lukás Kovanda (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor                           1 lap
37 Jirí Podaný (Cze) TJ Stadion Louny
38 Tomás Havelka (Cze) TJ Lokomotiva Beroun
39 David Kasper (Cze) CK Jitka Jindr. Hradec
DNF Adam Pecl (Cze) TJ Bohumin - Lolik