Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

Track World Cup 08-09 Round 2 - CDM

Melbourne, Australia, November 20-22, 2008

Start list

1 Jose Fernando Antogna (Arg) Argentina                              
2 Angel Dario Colla (Arg) Argentina                                  
3 Valeria Muller (Arg) Argentina                                     
4 Jack Bobridge (Aus) Australia                                      
5 Rohan Dennis (Aus) Australia                                       
6 Luke Durbridge (Aus) Australia                                     
7 Mark Jamieson (Aus) Australia                                      
8 Joel Leonard (Aus) Australia                                       
9 Cameron Meyer (Aus) Australia                                      
10 Shane Perkins (Aus) Australia                                     
11 Christopher Sutton (Aus) Australia                                
12 Ashlee Ankudinoff (Aus) Australia                                 
13 Sarah Kent (Aus) Australia                                        
14 Kerrie Meares (Aus) Australia                                     
15 Emily Rosemond (Aus) Australia                                    
16 Josephine Tomic (Aus) Australia                                   
17 Andreas Graf (Aut) Austria                                        
18 Clemens Selzer (Aut) Austria                                      
20 Georg Tazreiter (Aut) Austria                                     
21 Pelin Cizgin (Aut) Austria                                        
22 Jolien d'Hoore (Bel) Belgium                                      
23 Kelly Druyts (Bel) Belgium                                        
24 Katsiaryna Barazna (Blr) Belarus                                  
25 Adrian Sansonetti (Aus) Bike Technologies Australia               
26 Steven Sansonetti (Aus) Bike Technologies Australia               
27 Tess Downing (Aus) Bike Technologies Australia                    
28 Wen Hao Li (Chn) China                                            
29 Qi Tang (Chn) China                                               
30 Lei Zhang (Chn) China                                             
32 Jinjie Gong (Chn) China                                           
34 Didier Henriette (Fra) Cofidis                                    
35 Quentin Lafargue (Fra) Cofidis                                    
36 Franšois Pervis (Fra) Cofidis                                     
37 Carlos Pulgarin Vergara (Col) Colombia                            
38 Iraida Garcia Ocasio (Cub) Cuba                                   
39 Lada Kozlikova (Cze) Czech Republic                               
40 Jesper Morkov (Den) Denmark                                       
41 Christian Ranneries (Den) Denmark                                 
42 David Alonso Castillo (Spa) Spain                                 
43 Unai Elorriaga Zubiaur (Spa) Spain                                
44 Pablo Galan Carrasco (Spa) Spain                                  
46 Hodei Mazquiaran Uria (Spa) Spain                                 
47 David Muntaner Juaneda (Spa) Spain                                
48 Toni Tauler Llull (Spa) Spain                                     
49 Eloy Teruel Rovira (Spa) Spain                                    
50 Helena Casas Roige (Spa) Spain                                    
51 Debora Galvez Lopez (Spa) Spain                                   
52 Leire Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain                            
54 Iban Leanizbarrutia Cruz (Spa) Cespa Euskadi                      
55 Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain                                  
56 MichaŰl d'Almeida (Fra) France                                    
57 Thierry Jollet (Fra) France                                       
58 Elizabeth Armitstead (GBr) Great Britain                          
59 Katie Colclough (GBr) Great Britain                               
60 Joanna Rowsell (GBr) Great Britain                                
61 Robert Bengsch (Ger) Germany                                      
62 Henning Bommel (Ger) Germany                                      
63 Matthias John (Ger) Germany                                       
64 Karl Christian K÷nig (Ger) Germany                                
65 Fabian Schaar (Ger) Germany                                       
66 Frank Schulz (Ger) Germany                                        
67 Michael Seidenbecher (Ger) Germany                                
68 Charlotte Becker (Ger) Germany                                    
69 Christin Muche (Ger) Germany                                      
70 Fang Tian (Chn) Giant Pro Cycling                                 
71 Christos Volikakis (Gre) Greece                                   
72 King Wai Cheung (HKg) Hong Kong                                   
74 Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong                                    
75 Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong                                       
76 Wan Yiu Wong (HKg) Hong Kong                                      
77 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong Pro Cycling                          
78 Rochelle Gilmore (Aus) HP Teschner                                
79 Peta Mullens (Aus) HP Teschner                                    
80 Alex Buttazzoni (Ita) Italy                                       
81 Andrea Pinos (Ita) Italy                                          
82 Annalisa Cucinotta (Ita) Italy                                    
83 Elisa Frisoni (Ita) Italy                                         
84 Eleonora Soldo (Ita) Italy                                        
85 Kazuhiro Mori (Jpn) Japan                                         
86 Kazuya Narita (Jpn) Japan                                         
87 Yudai Nitta (Jpn) Japan                                           
88 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan                                     
89 Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan                                     
90 Alexey Lyalko (Kaz) Kazakhstan                                    
91 Lae Seon Choi (Kor) Korea                                         
92 In Hyeok Hwang (Kor) Korea                                        
93 Sun Jae Jang (Kor) Korea                                          
94 Won Gu Jun (Kor) Korea                                            
95 Yeong Gyu Jeon (Kor) Korea                                        
96 Seong Tae Kim (Kor) Korea                                         
97 Jin Woo Lee (Kor) Korea                                           
98 Joon Yong Seo (Kor) Korea                                         
99 Dong Hyun Shin (Kor) Korea                                        
100 Jin Gu Hyon (Kor) Korea                                          
101 Won Gyeong Kim (Kor) Korea                                       
102 Ju Mi Lee (Kor) Korea                                            
103 Ah Reum Na (Kor) Korea                                           
104 Svetlana Paulikaite (Ltu) Lithuania                              
105 Akmal Amrun (Mas) Malaysia                                       
106 Azizul Hasni Awang (Mas) Malaysia                                
107 Mohd Fadhli Fauzi (Mas) Malaysia                                 
108 Muhamad Edrus Md Yunos (Mas) Malaysia                            
109 Mohd Zamani Mustarudin (Mas) Malaysia                            
110 Josiah Ng Onn Lam (Mas) Malaysia                                 
111 Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia                                     
112 Amir Rusli (Mas) Malaysia                                        
113 Thum Weng Kin (Mas) Malaysia                                     
114 Fatehah Mustapa (Mas) Malaysia                                   
119 Yulei Xu (Chn) Max Success Pro Cycling                           
120 JosÚ Antonio Escuredo Raimondez (Spa) Calapiereyno De Navarra    
121 Yvonne Hijgenaar (Ned) Netherlands                               
122 Willy Kanis (Ned) Netherlands                                    
123 Eleonora Van Dijk (Ned) Netherlands                              
124 Jason Allen (NZl) New Zealand                                    
125 Shane Archbold (NZl) New Zealand                                 
127 Jason Christie (NZl) New Zealand                                 
128 Alex Cull (NZl) New Zealand                                      
129 Edward Dawkins (NZl) New Zealand                                 
130 Darren Peter Shea (NZl) New Zealand                              
131 Adam Stewart (NZl) New Zealand                                   
132 Simon Van Velthooven (NZl) New Zealand                           
134 Lauren Ellis (NZl) New Zealand                                   
135 Natasha Hansen (NZl) New Zealand                                 
136 Malindi Maclean (NZl) New Zealand                                
139 Apryl Eppinger (Aus) Philippines                                 
140 Lukasz Bujko (Pol) Poland                                        
141 Rafal Ratajczyk (Pol) Poland                                     
142 Cari Higgins (USA) Proman Racing Team                            
143 Shelley Olds (USA) Proman Racing Team                            
144 Denis Dmitriev (Rus) Russia                                      
145 Sergey Kucherov (Rus) Russia                                     
146 Alexei Markov (Rus) Russia                                       
147 Pavel Yakushevskiy (Rus) Russia                                  
148 Anastasiya Chulkova (Rus) Russia                                 
149 Swetlana Grankowskaja (Rus) Russia                               
150 Viktoriya Kondel (Rus) Russia                                    
151 Evgeniya Romanyuta (Rus) Russia                                  
152 Rebecca Quinn (USA) South Bay Wheelmen                           
153 Tristan Marquet (Swi) Switzerland                                
154 Lo´c Perizzolo (Swi) Switzerland                                 
155 Monia Turin (Swi) Switzerland                                    
156 Andrea Wolfer (Swi) Switzerland                                  
157 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand                      
158 Sutharat Bonsawat (Tha) Thailand                                 
159 Chanpeng Nontasin (Tha) Thailand                                 
160 Watinee Luekajorn (Tha) Thailand                                 
161 Jutatip Maneephan (Tha) Thailand                                 
162 Thatsani Wichana (Tha) Thailand                                  
163 Zakkari Dempster (Aus) Team Toshiba                              
164 Daniel Ellis (Aus) Team Toshiba                                  
165 Leigh Howard (Aus) Team Toshiba                                  
166 Jason Niblett (Aus) Team Toshiba                                 
167 Glenn O'Shea (Aus) Team Toshiba                                  
168 Scott Sunderland (Aus) Team Toshiba                              
169 Belinda Goss (Aus) Team Toshiba                                  
170 Kaarle McCulloch (Aus) Team Toshiba                              
171 Yevhen Bolibrukh (Ukr) Ukraine                                   
172 Roman Kononenko (Ukr) Ukraine                                    
173 Sergiy Lagkuti (Ukr) Ukraine                                     
174 Lyubomyr Polatayko (Ukr) Ukraine                                 
175 Vitaliy Shchedov (Ukr) Ukraine                                   
176 Yuriy Tsyupyk (Ukr) Ukraine                                      
177 Andriy Vynokurov (Ukr) Ukraine                                   
178 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukraine                                    
179 Lesya Kalitovska (Ukr) Ukraine                                   
180 Lyubov Shulika (Ukr) Ukraine                                     
181 Theresa Cliff-Ryan (USA) Verducci Breakaway Racing               
183 Rushlee Buchanan (NZl) New Zealand                               
184 Penny Day (NZl) New Zealand                                      
185 Sequoia Cooper (NZl) New Zealand                                 
186 Thomas Scully (NZl) New Zealand