Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

Results and Reports for July 13-19, 2002

Spain

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Trofee Disputation Alicante
Vuelta a Alicante

   

Vuelta a Avila U23

Main    Previous stage    Next stage

Stage 3 - July 19

Results

1 Antonio López Carrasco (Spa) Cropusa - Burgos               2.48.04
2 Fernando Torres Martín (Spa) Alfus - Tedes                     0.19
3 Maxim Gourov (Kaz) Cropusa - Burgos
4 Diego Náñez Sánchez (Spa) Alcosto
5 Alberto Padilla Garcia (Spa) Angel Mir - Megamo
6 Fernando Jiménez Rodríguez (Spa) Alfus - Tedes
7 José D. Aguado Ferreira (Spa) Cafés Baqué
8 Jose Miguel Elias Galindo (Spa) Monjardin
9 Xavier Tondo Volpini (Spa) Puertas Artevi
10 Dmytro Shchypak (Ukr) Angel Mir - Megamo
11 Jordi Nogue Vila (Spa) Angel Mir - Megamo
12 Francisco M. Palacio San Emeterio (Spa) Unitec
13 Gerardo D. García García (Spa) Supermercados Froiz
14 Iban Uberuaga Natxiondo (Spa) Alfus - Tedes
15 David Martin Peribañez (Spa) Supermercados Froiz
16 David Garcia Aramendia (Spa) Monjardin
17 Javier Vázquez Domínguez (Spa) Puertas Artevi
18 David López García (Spa) Cafés Baqué
19 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Cafés Baqué                        0.33
20 Héctor Pelegrín Fajardo (Spa) Monjardin                       1.36
21 Juan M. Jiménez Velasco (Spa) Alcosto                         2.02
22 Rubén De La Mata Zarza (Spa) Unitec                           4.50
23 Ángel Vallejo Domínguez (Spa) Alcosto
24 Javier Saez Jimenez (Spa) Embutidos Alfonso - Born
25 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Alcosto
26 Mikel Lusarreta Cenoz (Spa) Monjardin
27 Jon Diez Gallego (Spa) Alfus - Tedes
28 Vicente Elvira Manjon (Spa) Supermercados Froiz
29 Iván Díaz Buj (Spa) Viveros Alcanar                          10.30
30 Eduardo Alonso Pereira (Spa) Alfus - Tedes                   12.36
31 Milton Javier Ramos (Hon) Frio Julymar - Heuveca
32 Sergio Casanova Villalonga (Spa) Viveros Alcanar
33 Iván Migueláñez Jeronimo (Spa) Unitec
34 José Manuel Jiménez Cabezuela (Spa) Alcosto                  13.17
35 Miguel A Candil Delgado (Spa) Salamanca Patrimonio           15.36
36 Alejandro Barbero Garcia (Spa) Cropusa - Burgos              15.53
37 Andrés Herranz González (Spa) Salamanca Patrimonio           18.47
38 Luis Herranz Aparicio (Spa) Salamanca Patrimonio
39 Antonio Fernandez Gonzalez (Spa) Salamanca Patrimonio
40 Xavier Pérez Pereira (Spa) Puertas Artevi
41 Vicente O Grau Jorda (Spa) Viveros Alcanar
42 Javier Lindez Del Peral (Spa) Cafés Baqué
43 Alfonso Rodríguez Paredes (Spa) Citröen - Espada
44 Jesus Ruiz Estramiana (Spa) Citröen - Espada
45 Víctor García Estevez (Spa) Monjardin
46 Jose Luis Parra Pardos (Spa) Viveros Alcanar
47 Juan Marzoa Fandiño (Spa) Supermercados Froiz
48 Ramón Troncoso Sobrino (Spa) Supermercados Froiz
49 Aldo Klomp (Ned) Kennemerland
50 Oleksandr Rotar (Ukr) Angel Mir - Megamo
51 Oscar Hernandez Ranchal (Spa) Viveros Alcanar
52 Luis A Callado Mellado (Spa) Citröen - Espada
53 Walter De Kok (Ned) Kennemerland
54 Javier Villar Borrajo (Spa) Alfus - Tedes
55 Fernando Martínez Landera (Spa) Alfus - Tedes
56 Ruben Saez Saez (Spa) Angel Mir - Megamo
57 Ismael Cortés Perez (Spa) Puertas Artevi
58 Didac Cuadros Baserba (Spa) Puertas Artevi
59 Ronald Schur (Ned) Kennemerland                              19.30
60 Paul Sneeboer (Ned) Kennemerland
61 Oscar Álvarez Granda (Spa) Monjardin
62 Iván Martínez Aguirre (Spa) Cafés Baqué                      21.17
63 Diego Rodríguez Campos (Spa) Embutidos Alfonso - Born
64 Javier Quintanilla (Spa) Angel Mir - Megamo                  21.20
65 Aitor Galdós Alonso (Spa) Cafés Baqué                        21.21
66 Raúl Barrientos Carrera (Spa) Embutidos Alfonso - Born
67 Ibay Rozas Osinaga (Spa) Monjardin
68 Jesús Bachiller Laserna (Spa) Angel Mir - Megamo
69 Javier De La Torre Viel (Spa) Cropusa - Burgos
70 Juan M González Gallego (Spa) Cropusa - Burgos
71 Sergio Dominguez Rodríguez (Spa) Alcosto
72 Luis Fdo Liste Fouze (Spa) Cropusa - Burgos
73 Daniel Muñoz Guerrero (Spa) Frio Julymar - Heuveca
74 Julio C Fernandez Rodriguez (Spa) Citröen - Espada
75 Angel Rivas González (Spa) Frio Julymar - Heuveca
76 Cristian Climent Miñana (Spa) Cafés Baqué
77 Fernando Arribas Hernández (Spa) Puertas Artevi
78 Roger Lucía Ibarra (Spa) Cropusa - Burgos
79 Daniel González Colinas (Spa) Unitec
80 Roberto Cuesta Pericacho (Spa) Frio Julymar - Heuveca
81 Gerson Villamizar Guevara (Col) Salamanca Patrimonio
82 Roberto Arroyo Hernandez (Spa) Salamanca Patrimonio
83 Miguel A Garcia Camacho (Spa) Unitec                         23.40
84 Gregorio N Izquierdo Rojo (Spa) Unitec                       23.47
85 Fortunato Greciano Palma (Spa) Frio Julymar - Heuveca
86 Cristobal Greciano Palma (Spa) Frio Julymar - Heuveca        25.14
87 Alvaro Martínez Cubillas (Spa) Frio Julymar - Heuveca        27.44
ABN Jose M Garcia Diaz (Spa) Citröen - Espada
ABN Arturo Rubio Pérez (Spa) Supermercados Froiz
ABN Carlos Pascual Fernandez (Spa) Embutidos Alfonso -
ABN Javier Garcia Maestre (Spa) Embutidos Alfonso -
ABN Álvaro Blanco Rodríguez (Spa) Viveros Alcanar
ABN Michel Te Boekhorst (Ned) Kennemerland
ABN Sergio I Fernandez Rodriguez (Spa) Viveros Alcanar
ABN Aitor Marchena Montero (Spa) Unitec
ABN Adrian Perez Garcia (Spa) Embutidos Alfonso -
ABN José Talavera Ortiz (Spa) Embutidos Alfonso -
ABN Ivan Franco Soto (Spa) Citröen - Espada
ABN Diego Rodríguez Gordillo (Spa) Supermercados Froiz
 
General classification after stage 3
 
1 José D. Aguado Ferreira (Spa) Cafés Baqué                   7.57.04
2 Jose Miguel Elias Galindo (Spa) Monjardin                      0.08
3 Xavier Tondo Volpini (Spa) Puertas Artevi                      0.25
4 Fernando Torres Martín (Spa) Alfus - Tedes                     1.06
5 David López García (Spa) Cafés Baqué                           1.12
6 Francisco M. Palacio San Emeterio (Spa) Unitec
7 Diego Náñez Sánchez (Spa) Alcosto                              1.31
8 Alberto Padilla Garcia (Spa) Angel Mir - Megamo
9 Fernando Jiménez Rodríguez (Spa) Alfus - Tedes
10 Gerardo D. García García (Spa) Supermercados Froiz
11 Dmytro Shchypak (Ukr) Angel Mir - Megamo
12 David Martin Peribañez (Spa) Supermercados Froiz
13 Iban Uberuaga Natxiondo (Spa) Alfus - Tedes
14 Jordi Nogue Vila (Spa) Angel Mir - Megamo
15 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Cafés Baqué                        1.45
16 Antonio López Carrasco (Spa) Cropusa - Burgos                 2.06
17 Héctor Pelegrín Fajardo (Spa) Monjardin                       4.40
18 Rubén De La Mata Zarza (Spa) Unitec                           6.02
19 Vicente Elvira Manjon (Spa) Supermercados Froiz
20 David Garcia Aramendia (Spa) Monjardin                        6.47
21 Javier Vázquez Domínguez (Spa) Puertas Artevi
22 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Alcosto                      10.59
23 Jon Diez Gallego (Spa) Alfus - Tedes                         11.18
24 Javier Saez Jimenez (Spa) Embutidos Alfonso - Born           12.12
25 Ángel Vallejo Domínguez (Spa) Alcosto
26 Juan M. Jiménez Velasco (Spa) Alcosto                        12.32
27 Mikel Lusarreta Cenoz (Spa) Monjardin                        15.20
28 Maxim Gourov (Kaz) Cropusa - Burgos                          15.45
29 Iván Migueláñez Jeronimo (Spa) Unitec                        19.58
30 Xavier Pérez Pereira (Spa) Puertas Artevi                    19.59
31 Iván Díaz Buj (Spa) Viveros Alcanar                          20.06
32 Milton Javier Ramos (Hon) Frio Julymar - Heuveca             22.12
33 Miguel A Candil Delgado (Spa) Salamanca Patrimonio           22.58
34 Sergio Casanova Villalonga (Spa) Viveros Alcanar             23.06
35 Fernando Martínez Landera (Spa) Alfus - Tedes                25.15
36 Iván Martínez Aguirre (Spa) Cafés Baqué                      27.26
37 Cristian Climent Miñana (Spa) Cafés Baqué                    27.49
38 Roger Lucía Ibarra (Spa) Cropusa - Burgos
39 Eduardo Alonso Pereira (Spa) Alfus - Tedes                   28.03
40 Ramón Troncoso Sobrino (Spa) Supermercados Froiz             28.23
41 Sergio Dominguez Rodríguez (Spa) Alcosto                     28.43
42 José Manuel Jiménez Cabezuela (Spa) Alcosto                  28.44
43 Javier Lindez Del Peral (Spa) Cafés Baqué                    29.17
44 Alfonso Rodríguez Paredes (Spa) Citröen - Espada
45 Luis Herranz Aparicio (Spa) Salamanca Patrimonio
46 Alejandro Barbero Garcia (Spa) Cropusa - Burgos              30.07
47 Angel Rivas González (Spa) Frio Julymar - Heuveca            30.38
48 Gerson Villamizar Guevara (Col) Salamanca Patrimonio         31.51
49 Fernando Arribas Hernández (Spa) Puertas Artevi
50 Didac Cuadros Baserba (Spa) Puertas Artevi                   33.01
51 Jesus Ruiz Estramiana (Spa) Citröen - Espada                 33.20
52 Aldo Klomp (Ned) Kennemerland
53 Walter De Kok (Ned) Kennemerland
54 Vicente O Grau Jorda (Spa) Viveros Alcanar                   34.14
55 Víctor García Estevez (Spa) Monjardin
56 Juan Marzoa Fandiño (Spa) Supermercados Froiz
57 Oscar Hernandez Ranchal (Spa) Viveros Alcanar
58 Oleksandr Rotar (Ukr) Angel Mir - Megamo
59 Jose Luis Parra Pardos (Spa) Viveros Alcanar
60 Antonio Fernandez Gonzalez (Spa) Salamanca Patrimonio
61 Andrés Herranz González (Spa) Salamanca Patrimonio
62 Ruben Saez Saez (Spa) Angel Mir - Megamo
63 Javier Villar Borrajo (Spa) Alfus - Tedes
64 Ismael Cortés Perez (Spa) Puertas Artevi
65 Oscar Álvarez Granda (Spa) Monjardin                         34.57
66 Aitor Galdós Alonso (Spa) Cafés Baqué                        35.54
67 Daniel González Colinas (Spa) Unitec
68 Javier Quintanilla (Spa) Angel Mir - Megamo                  36.47
69 Raúl Barrientos Carrera (Spa) Embutidos Alfonso - Born       36.48
70 Jesús Bachiller Laserna (Spa) Angel Mir - Megamo
71 Luis Fdo Liste Fouze (Spa) Cropusa - Burgos
72 Javier De La Torre Viel (Spa) Cropusa - Burgos
73 Juan M González Gallego (Spa) Cropusa - Burgos
74 Roberto Arroyo Hernandez (Spa) Salamanca Patrimonio
75 Paul Sneeboer (Ned) Kennemerland                             37.03
76 Ronald Schur (Ned) Kennemerland                              37.14
77 Luis A Callado Mellado (Spa) Citröen - Espada                37.23
78 Diego Rodríguez Campos (Spa) Embutidos Alfonso - Born        39.03
79 Miguel A Garcia Camacho (Spa) Unitec                         39.07
80 Gregorio N Izquierdo Rojo (Spa) Unitec                       39.14
81 Fortunato Greciano Palma (Spa) Frio Julymar - Heuveca
82 Cristobal Greciano Palma (Spa) Frio Julymar - Heuveca        40.41
83 Ibay Rozas Osinaga (Spa) Monjardin                           40.51
84 Daniel Muñoz Guerrero (Spa) Frio Julymar - Heuveca
85 Roberto Cuesta Pericacho (Spa) Frio Julymar - Heuveca
86 Julio C Fernandez Rodriguez (Spa) Citröen - Espada           41.06
87 Alvaro Martínez Cubillas (Spa) Frio Julymar - Heuveca        47.14

Previous Spanish Results