Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Results and reports from Spain

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Trofee Disputation Alicante
Vuelta a Alicante

   

Vuelta a Cantabria U23

July 25-28, 2002

Main    Next stage     Previous stage

Stage 3 - July 27: Treto - Ambrosero, 138km

Results

1 Koldo Fernandez (Spa) Olarra                                    3.30.24
2 Jon Del Rio (Spa) Caja Rural
3 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
4 Maxim Gourov (Kaz) Cropusa
5 Alberto Rodriguez (Spa) Würth Once
6 Santiago Barranco (Spa) Saunier Duval
7 Mariano Santiago (Spa) Corbatas Pindal
8 Carlos Barredo (Spa) Margutsa
9 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
10 Jerson Villamizan (Col) Salca.P. Humanidad
11 Mario Sanchez (Spa) Margutsa
12 Marti Cerda (Spa) Benicasin Brico
13 Ibai Jauregi (Spa) Renault Autasa
14 Iban Mayoz (Spa) Olarra
15 Carlos Cañizares (Spa) Cropusa
16 Francisco Garcia (Spa) Benicasin Brico
17 Pedro L. Marichalar (Spa) Saunier Duval
18 Estanislao Pujades (Spa) Benicasin Brico
19 Arkaitz Areitio (Spa) Olarra
20 Seth R. Collins (Aus) Renault Autasa
21 Javier Castillo (Spa) Caja Rural
22 Antonio Berasategui (Spa) Caja Rural
23 Unai Barazabal (Spa) Caja Rural
24 Ruben Perez (Spa) Olarra                                          1.41
25 Alberto Fernandez (Spa) Roper-Alcatel
26 Fernando Herrera (Spa) Margutsa
27 Victor Castro (Spa) Cropusa
28 Jesus Martin (Spa) Roper-Alcatel
29 Roger Lucia (Spa) Cropusa
30 Raul Moreno (Spa) Cropusa                                         4.22
31 Carlos Oyarzun (Chi) Salca.P. Humanidad
32 David Santoveña (Spa) Ciudad De Oviedo
33 Antonio Fernandez (Spa) Salca.P. Humanidad
34 Carlos Nozal (Spa) Margutsa
35 Julen Zubero (Spa) Opel Ibaigane                                  4.26
36 Carlos Saiz (Spa) Würth Once
37 Mikel A. Motriko (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                         6.25
38 Jon Peña (Spa) Renault Autasa
39 Alex Diaz (Spa) Opel Ibaigane                                     6.28
40 Eduardo Ochoa (Spa) Hotel Ruta Europa
41 Ricardo Delgado (Spa) Caja Rural
42 Jose A. Diez (Spa) Noja Barrojo
43 David Juez (Spa) Hotel Ruta Europa
44 Santiago Pitarch (Spa) Benicasin Brico
45 Igor Anton (Spa) Olarra
46 Iker Yeregui (Spa) Pan Ocio Bizkaibus
47 Iñaki Artetxe (Spa) Opel Ibaigane
48 Igor Diez (Spa) Margutsa                                          6.33
49 Jonathan Gallego (Spa) Opel Ibaigane                              6.34
50 Victor M. Gomez (Spa) Ciudad De Oviedo                            6.36
51 Raul Guijarro (Spa) Renault Autasa                                6.47
52 David Diego (Spa) Roper-Alcatel
53 Roberto Gomez (Spa) Roper-Alcatel
54 Luis F. Liste (Spa) Cropusa
55 Arkaitz Ordorika (Spa) Renault Autasa
56 Luis J. Herranz (Spa) Salca.P. Humanidad                          6.53
57 Leon Sanchez (Spa) Würth Once                                     8.11
58 Sergio Rio (Spa) Roper-Alcatel
59 Asier Moreno (Spa) Hotel Ruta Europa
60 Enrique Garcia (Spa) Würth Once
61 Vidal Celis (Spa) Würth Once
62 Jose A. Ruiz (Spa) Corbatas Pindal
63 Aingeru Artetxe (Spa) Opel Ibaigane
64 Carlos Calvo (Spa) Caja Rural
65 Ivan Alvarez (Spa) Ciudad De Oviedo
66 Ibon Del Prado (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                           9.29
67 Miguel A. Candil (Spa) Salca.P. Humanidad
68 Victorio Marina (Arg) Ciudad De Oviedo
69 Oscar Gonzalez (Spa) Benicasin Brico                             11.48
70 Pedro Cano (Spa) Renault Autasa
71 Marino Gonzalez (Spa) Ciudad De Oviedo
72 Ivan Moro (Spa) Hotel Ruta Europa                                12.09
73 Sergio Fernandez (Spa) Corbatas Pindal                           16.24
74 Jose R. Rodriguez (Spa) Benicasin Brico
75 Iker Uriarte (Spa) Opel Ibaigane
76 David Gutierrez (Spa) Corbatas Pindal                            16.27
77 David Saiz (Spa) Würth Once                                      16.30
78 Alejandro Iglesias (Spa) Margutsa
79 David Garcia (Spa) Roper-Alcatel
80 Juan J. Cobo (Spa) Saunier Duval
81 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
82 Daniel Torres (Spa) Roper-Alcatel
83 Iñaki Ortiz (Spa) Hotel Ruta Europa
84 Daniel R. Cruz (Spa) Corbatas Pindal
85 Eneas Antunez (Spa) Hotel Ruta Europa
86 Diego Herrera (Spa) Noja Barrojo
87 Antonio Perez (Spa) Saunier Duval
88 Ivan Velasco (Spa) Hotel Ruta Europa
89 Gorka Mendizabal (Spa) Olarra
90 David Santiesteban (Spa) Noja Barrojo
91 Alejo Moya (Spa) Benicasin Brico
92 Jorge Aguirre (Spa) Caja Rural
93 Markel Irizar (Spa) Olarra
94 Iban Borregon (Spa) Pan Ocio Bizkaibus
95 Jose M. Hernandez (Spa) Noja Barrojo
96 Roberto Herrero (Spa) Salca.P. Humanidad
97 Diego Gallego (Spa) Cropusa
98 Manuel Pando (Spa) Ciudad De Oviedo
99 Igorio Sendin (Spa) Ciudad De Oviedo
100 Arkaitz Goikoetxea (Spa) Renault Autasa
101 Lakes Gisasola (Spa) Opel Ibaigane
102 Juan P. Uriarte (Spa) Pan Ocio Bizkaibus
103 Jose L. Antona (Spa) Pan Ocio Bizkaibus
 
General classification after stage 3
 
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval                          6.34.36
2 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval                                    0.03
3 Santiago Barranco (Spa) Saunier Duval                              0.07
4 Pedro L. Marichalar (Spa) Saunier Duval                            0.26
5 Koldo Fernandez (Spa) Olarra                                       0.36
6 Jon Del Rio (Spa) Caja Rural
7 Alberto Rodriguez (Spa) Würth Once                                 0.40
8 Arkaitz Areitio (Spa) Olarra                                       0.43
9 Antonio Berasategui (Spa) Caja Rural                               0.45
10 Iban Mayoz (Spa) Olarra                                           0.49
11 Unai Barazabal (Spa) Caja Rural                                   0.58
12 Javier Castillo (Spa) Caja Rural                                  1.04
13 Carlos Cañizares (Spa) Cropusa                                    1.14
14 Mario Sanchez (Spa) Margutsa                                      1.25
15 Carlos Barredo (Spa) Margutsa                                     1.31
16 Maxim Gourov (Kaz) Cropusa                                        1.52
17 Ibai Jauregi (Spa) Renault Autasa                                 1.53
18 Seth R. Collins (Aus) Renault Autasa                              2.01
19 Marti Cerda (Spa) Benicasin Brico                                 2.14
20 Estanislao Pujades (Spa) Benicasin Brico
21 Ruben Perez (Spa) Olarra                                          2.16
22 Francisco Garcia (Spa) Benicasin Brico                            2.22
23 Jerson Villamizan (Col) Salca.P. Humanidad                        2.32
24 Victor Castro (Spa) Cropusa                                       2.33
25 Roger Lucia (Spa) Cropusa                                         3.08
26 Alberto Fernandez (Spa) Roper-Alcatel                             3.40
27 Mariano Santiago (Spa) Corbatas Pindal                            3.48
28 Jesus Martin (Spa) Roper-Alcatel                                  4.40
29 Fernando Herrera (Spa) Margutsa                                   5.03
30 Carlos Saiz (Spa) Würth Once                                      5.32
31 Carlos Oyarzun (Chi) Salca.P. Humanidad                           5.58
32 Carlos Nozal (Spa) Margutsa                                       6.00
33 David Santoveña (Spa) Ciudad De Oviedo                            6.03
34 Raul Moreno (Spa) Cropusa                                         6.14
35 Antonio Fernandez (Spa) Salca.P. Humanidad                        6.36
36 Julen Zubero (Spa) Opel Ibaigane                                  6.40
37 Igor Anton (Spa) Olarra                                           6.58
38 Ricardo Delgado (Spa) Caja Rural                                  7.53
39 Luis F. Liste (Spa) Cropusa                                       8.01
40 Iñaki Artetxe (Spa) Opel Ibaigane                                 8.17
41 Jon Peña (Spa) Renault Autasa                                     8.31
42 Jonathan Gallego (Spa) Opel Ibaigane                              8.34
43 Luis J. Herranz (Spa) Salca.P. Humanidad                          8.43
44 Eduardo Ochoa (Spa) Hotel Ruta Europa                             8.44
45 Roberto Gomez (Spa) Roper-Alcatel                                 8.45
46 Raul Guijarro (Spa) Renault Autasa                                8.53
47 Alex Diaz (Spa) Opel Ibaigane
48 Igor Diez (Spa) Margutsa                                          8.54
49 Iker Yeregui (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                             8.58
50 Jose A. Diez (Spa) Noja Barrojo                                   9.05
51 David Juez (Spa) Hotel Ruta Europa                                9.09
52 Santiago Pitarch (Spa) Benicasin Brico
53 Victor M. Gomez (Spa) Ciudad De Oviedo                            9.26
54 Vidal Celis (Spa) Würth Once                                      9.42
55 Enrique Garcia (Spa) Würth Once
56 David Diego (Spa) Roper-Alcatel                                   9.46
57 Mikel A. Motriko (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                         9.53
58 Carlos Calvo (Spa) Caja Rural                                    10.05
59 Leon Sanchez (Spa) Würth Once                                    10.26
60 Aingeru Artetxe (Spa) Opel Ibaigane                              10.31
61 Sergio Rio (Spa) Roper-Alcatel                                   10.34
62 Ivan Alvarez (Spa) Ciudad De Oviedo                              10.45
63 Miguel A. Candil (Spa) Salca.P. Humanidad                        10.59
64 Asier Moreno (Spa) Hotel Ruta Europa                             11.10
65 Jose A. Ruiz (Spa) Corbatas Pindal                               11.39
66 Marino Gonzalez (Spa) Ciudad De Oviedo                           14.07
67 Ivan Moro (Spa) Hotel Ruta Europa                                14.38
68 Oscar Gonzalez (Spa) Benicasin Brico                             15.41
69 Markel Irizar (Spa) Olarra                                       17.26
70 David Saiz (Spa) Würth Once                                      18.19
71 Lakes Gisasola (Spa) Opel Ibaigane                               18.23
72 Ivan Velasco (Spa) Hotel Ruta Europa                             18.34
73 Manuel Pando (Spa) Ciudad De Oviedo                              18.36
74 Antonio Perez (Spa) Saunier Duval                                18.38
75 Diego Gallego (Spa) Cropusa                                      18.40
76 Daniel Torres (Spa) Roper-Alcatel                                18.54
77 David Garcia (Spa) Roper-Alcatel                                 19.02
78 Juan J. Cobo (Spa) Saunier Duval                                 19.03
79 Igorio Sendin (Spa) Ciudad De Oviedo                             19.26
80 Eneas Antunez (Spa) Hotel Ruta Europa                            19.29
81 Iñaki Ortiz (Spa) Hotel Ruta Europa                              19.38
82 Victorio Marina (Arg) Ciudad De Oviedo                           19.39
83 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
84 Iker Uriarte (Spa) Opel Ibaigane                                 19.41
85 Alejandro Iglesias (Spa) Margutsa                                20.08
86 Arkaitz Ordorika (Spa) Renault Autasa                            20.26
87 Ibon Del Prado (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                          20.28
88 Gorka Mendizabal (Spa) Olarra                                    20.49
89 David Gutierrez (Spa) Corbatas Pindal                            20.55
90 Jose M. Hernandez (Spa) Noja Barrojo                             21.14
91 Iban Borregon (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                           21.23
92 Juan P. Uriarte (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                         21.49
93 Pedro Cano (Spa) Renault Autasa                                  25.29
94 Alejo Moya (Spa) Benicasin Brico                                 26.56
95 Jose R. Rodriguez (Spa) Benicasin Brico                          27.15
96 Jose L. Antona (Spa) Pan Ocio Bizkaibus                          28.44
97 Roberto Herrero (Spa) Salca.P. Humanidad                         29.39
98 Arkaitz Goikoetxea (Spa) Renault Autasa                          30.09
99 Jorge Aguirre (Spa) Caja Rural                                   30.35
100 Daniel R. Cruz (Spa) Corbatas Pindal                            31.17
101 Sergio Fernandez (Spa) Corbatas Pindal                          37.04
102 Diego Herrera (Spa) Noja Barrojo                                43.33
103 David Santiesteban (Spa) Noja Barrojo

Previous Spanish Results