Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Results and Reports for June 8-14, 2002

Netherlands

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Haarlemmerliede/Spaarnwoude

MTB
Open Fries Kampioenschap Mountainbike 2006

Track

19th Omloop van de Alblasserwaard

Ammers, June 8, 2002

Results,

Elite - 170.2km

1 Berry Hoedemakers (RTC Groenewoud)                  3.43.10 (45.760km/h)
2 Arthur Farenhout (RTC de Hoekse Renners)               0.02
3 Paul van Schalen (WVDommelstrk&TrapMetLust)            0.09
4 Erwin Meijer (Westland Wil Vooruit)                    0.24
5 Edward Farenhout (RTC de Hoekse Renners)               0.28
6 Raymond Raadtgever (RTC Groenewoud)
7 Marco Luyten (GRC Jan van Arckel)
8 Camiel Dénis (Luchtschip vd Biggelaar)
9 Rudy Brakkee (PRC Delta)
10 Johan van Ooijen (GRC Jan van Arckel)
11 Fabrice Pronk (HSK Trias)
12 Arno Hartog (UWTC de Volharding)                      0.43
13 Nico Vuurens (UWTC de Volharding)
14 Jos van Veldhoven (WV de Jonge Renner)
15 Lex Nederlof (WV Breda-Knooppunt)
16 Corne Castein (WTC Woerden)
17 Harry van Putten (WTC Woerden)
18 Chris Kerkdijk (WVDommelstrk&TrapMetLust)
19 Louis de Koning (PRC Delta)
20 Marc van Grinsven (RTC Groenewoud)
21 Bart Bosmans (WVDommelstrk&TrapMetLust)
22 Nash Kent (WV de Jonge Renner)
23 Leon Notenboom (PRC Delta)
24 Rob Meiland (Team Nijdam)
25 John Leijs (Willebrord Wil Vooruit)
26 Rob Koole (Willebrord Wil Vooruit)
27 Martijn Maaskant (WV de Jonge Renner)
28 David Fictoor (UWTC de Volharding)
29 Francois Nooten (Willebrord Wil Vooruit)
30 Vincent van Rijn (UWTC de Volharding)
31 Stefan de Kok (HSK Trias)
32 Wouter Perry (RTC Buitenlust)
33 Marcel van Dijk (PRC Delta)
34 Dennis Raadtgever (WV Breda-Knooppunt)
35 Boudewijn de Graaff (GRC Jan van Arckel)
36 Harm Bronkhorst (HSK Trias)
37 Martijn Simons (WV Breda-Knooppunt)
38 Mike Leenders (WV de Maaskant)
39 Jean-Pierre Leijten (TWC Het Snelle Wiel)
40 Jos Verbist (RTC Groenewoud)
41 Jurgen van Limpt (TWC Het Snelle Wiel)
42 Marlon de Gruijter (HSK Trias)
43 Ramon van der Knaap (PRC Delta)
44 Bart Kerkdijk (WVDommelstrk&TrapMetLust)
45 Adam Cox (UWTC de Volharding)
46 Craig Mackie (Team Nijdam)
47 Rob van den Brand (TWC Het Snelle Wiel)
48 Maarten Freije (HSK Trias)
49 Robert van Roon (GRTC Excelsior)
50 Erwin Gelens (RTC de Hoekse Renners)
51 Dirk Jan Harmsen (Team Nijdam)
52 Robert-Jan Zweers (WV Stedendriehoek)
53 Arjan Molenaar (GRC Jan van Arckel)
54 Rik Elfrink (TWC Het Snelle Wiel)
55 Sjoerd van Raak (TWC de Kempen)
56 Gerard van Hezik (Luchtschip vd Biggelaar)
57 Nico van Dijk (WV de Jonge Renner)
58 Rico Kruijt (ZRTC Theo Middelkamp)
59 Niels van Luijk (Westland Wil Vooruit)
60 Wouter Wubben (Westland Wil Vooruit)
61 Jacques Schuit (Team Nijdam)
62 Paul Wolbrink (WV Stedendriehoek)
63 Kees Hagen (Luchtschip vd Biggelaar)
64 Peter de Bruin (GRTC Excelsior)
65 Ad van der Maden (RTC de Hoekse Renners)
66 Francois Franse (Willebrord Wil Vooruit)
67 Jacco Ringelberg (ZRTC Theo Middelkamp)
68 Maikel Groffen (TWC de Kempen)
69 Kees van Wageningen (WV Breda-Knooppunt)
70 Maarten Nijland (WTC Woerden)
71 Roland Rozenveld (RTC de Hoekse Renners)
72 Wiebo Hoving (WVDommelstrk&TrapMetLust)
73 Tjerk Boom (GRC Jan van Arckel)
74 Jorrit Slaman (GRTC Excelsior)
75 Harmen van der Meulen (RTC Groenewoud)
76 Wilant van Gils (WTC Woerden)
77 Gerhard Klijnhout (RTC de Hoekse Renners)
78 Cristian Neven (GRTC Excelsior)
79 Ruud Kooijmans (WV de Jonge Renner)
80 Geert Scholma (WTC Woerden)
81 Luc van Hoek (Team Nijdam)
82 Marco van der Velde (DRC de Mol)
83 Erwin van Eekelen (Willebrord Wil Vooruit)            1.01
84 Ian Armtrong (Team Nijdam)                            1.05
85 John van Nistelrooij (WV de Maaskant)                 1.10
86 Xander Moerman (WTC Woerden)                          2.52
87 Tjerk Homminga (Westland Wil Vooruit)                 2.58

Womens 100.4 km

1 Christine Mos	(Ned) Powerplate/Bik
2 Kathy Bates (NZl) Ondernemers van Nature
3 Arenda Grimberg (Ned) Team Farm Frites-Hartol
...
7 Wendie Kramp (Ned) Ton v.Bemmelen-Novilon
8 Madeleine Lindberg (Swe) Team Farm Frites-Hartol
10 Sissy van Alebeek (Ned) Team Farm Frites-Hartol
30 Caroline Slikker (Ned) Ton v.Bemmelen-Novilon

Previous Results from the Netherlands