Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Results and Reports from Costa Rica

Promoters wishing to submit results should send them to Cyclingnews

7th Vuelta Ciclista Internacional Master a Costa Rica

Costa Rica, November 28-December 1

Final general classification

Special category

1 Eddy Perez (Nación-Dos Pinos)                            7.38.33
2 Sebastian Chavez (La Vasca)                                 1.20
3 Santos Corea (Nación-Dos Pinos)                             1.45
4 Jorge Alpizar (Belén)                                       3.01
5 Jose Miguel (Arce Ciclo Rotaciones)                         5.32
6 Greivin Ortiz (Interfin)                                   17.04
7 Carlos Brenes (Indep)                                      17.20
8 Luis Diego (Gonzalez Interfin)                             21.46
9 Jose Angel (Padilla Nicaragua)                             30.23
10 Eloy Jimenez (Nicoya)                                     32.21
11 Harry Wensover (Indep)                                  1.00.02

Master category

1 Rigoberto Zuñiga (Monoq)                                 7.29.58
2 Roberto Ballestero (Nitidos)                                2.35
3 Melvin Rojas (Nitidos)                                      2.50
4 Julio A. Cirici (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)        5.06
5 Max Sevilla (Monoq)                                         6.44
6 Enrique Carvajal (Monoq)                                    7.32
7 William Vargas (Nitidos)                                    9.14
8 Martin Avellaneda (Sanson Panamá)                          25.09
9 Igonné Barquero (Indep)                                    27.27
10 Sergio Delgado (Hawaianas)                                27.29
11 Ricardo Escorcia (Nicaragüa)                              29.00
12 Leonel Hernandez (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)     29.17
13 Juan Carlos (Cañas Panaderías Mussmani)                   29.35
14 Hong Hong (Tsai Aero Ciclo Del Sur)                       32.37
15 Allen Lopez (Panaderías Mussmani)                         33.34
16 Ronald Sandoval (Ciclo Rotaciones)                        35.32
17 Lawrence Jimenez (Monoq)                                  40.30
18 Randall Vargas (Indep)                                    41.25
19 Jose Espinoza (Monoq)                                     41.40
20 Leonel Gomez (Indep)                                      41.43
21 Manuel De (Miguel Panaderías Mussmani)                    45.54
22 Rafael Rodriguez (Sanson Panamá)                        1.07.23
23 Victor Garcia (Indep)                                   1.28.36
24 Juan Zamora (C. Garabito)                               1.30.04
25 Alejandro Cruz (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)     1.39.42
26 Jorge Mena (Monoq)                                      2.00.31

Veteran A Category

1 Alfredo Saravia (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)     6.21.16
2 Victor Alvarado (Ciclo Mario Fallas)                        0.54
3 Alejandro Padilla (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)      1.07
4 Max Jimenez (Salvemos Las Baulas)                           1.33
5 Luis Moreira (Nitidos)                                      1.36
6 Mario Baltodano (Nitidos)                                   1.41
7 Edwin Alpizar (Salvemos Las Baulas)                         4.20
8 Cristobal Fernandez (Aero Ciclo Del Sur)                    4.36
9 Manuel Chanto (Perez Zeledón)                               6.07
10 Daniel Marroquin (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)      6.10
11 Santiago Piedra (Salvemos Las Baulas)                      6.22
12 Franklin Carreras (Sanson Panama)                          9.17
13 Francisco Torres (Arroz Tío Pelón)                        17.19
14 Rigoberto Segura (Indep)                                  52.32
15 Marvin Jimenez (Lemosa)                                 1.04.13

Veteran B Category

1 William Morales (Lemosa)                                 6.13.17
2 Roberto Valerín (Nitidos)                                   2.03
3 Miguel Perdomo (Coles-Ben Gay)                              4.57
4 Arturo Monge (Banco Nacional)                               5.40
5 Jose Badilla (C. Garabito)                                  6.49
6 Rodolfo Madrigal (Nitidos)                                  6.49
7 Fernando Delgado (Fermex)                                   7.10
8 Jose Mario (Rojas Coles-Ben Gay)                           24.05
9 Edwin Castro (Coles-Ben Gay)                               31.08
10 Luis Gustavo (Ballar Coles-Ben Gay)                       35.33

Veteran C Category

1 Omar Romero (Coles Ben Gay)                              6.13.17
2 Hector Campos (La Soya)                                     7.39
3 Jorge Roman (Indep)                                        49.47
4 Manuel Vargas (Indep)                                    1.03.10

Metas Volantes Classification - Master & Special

1 Lawrence Jimenez (Monoq)                                      10 pts
2 Sebastian Chavez (La Vasca)                                    8
3 Martin Avellaneda (Sanson Panamá)                              3
4 Luis Diego (Gonzalez Interfin)                                 3
5 Jorge Alpizar (Belen)                                          1
6 Eddy Perez (Nación-Dos Pinos)                                  1

Metas Volantes Classification - Veterans A, B & C

1 Santiago Piedra (Salvemos Las Baulas)                          9 pts
2 Franklin Carreras (Sanson Panama)                              8
3 Luis Moreira (Nitidos)                                         8
4 Danuel Marroquin (Guatemala)                                   3
5 Jose Badilla (C. Garabito)                                     1

Mountains classification - Master & Special

1 Eddy Perez (Nación-Dos Pinos)                                 10 pts
2 Jorge Alpizar (Belén)                                          4
3 Santos Corea (Nación-Dos Pinos)                                4

Mountains classification - Veterans A, B & C

1 Mario Baltodano (Nitidos)                                      6 pts
2 Alejandro Padilla (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)         5
3 Alfredo Saravia (Motores Hino Radio Punto-Guatemala)           3
4 Manuel Chanto (Perez Zeledón)                                  3
5 Victor Alvarado (Ciclo Mario Fallas)                           1