Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

28th Vuelta a Cuba - 2.5

Cuba, February 11-23, 2003

Main Page     Results    Previous stage    Next stage

Stage 9 - February 19: Cienfuegos-Santa Clara, 167 km

Results

1 Damián Martínez (Cub) Cuba A                         3.59.23
2 Simoni Biasci (Ita) KRKA Telecom/Pennelli Cinghial      0.04
3 Luis A. Romero (Cub) Cuba A                             0.06
4 Alfonso Falzarano (Ita) Italia                          0.14
5 Antonio López (Spa) Cropusa/Burgos                      0.39
6 Maxin Gourov (Spa) Cropusa/Burgos                       0.41
7 Lizardo Benítez (Cub) Cuba A
8 Stefano Peretta (Ita) Italia
9 Eliecer Valdés (Cub) Cuba A                             0.43
10 Yeinier López (Cub) Cuba B
 
General classification after stage 9
 
1 Todd Herriot (USA) UPMC Fuji                        31.40.44
2 Eliecer Valdés (Cub) Cuba A                             1.50
3 Lizardo Benítez (Cub) Cuba A                            2.10
4 Maxin Goulov (Spa) Cropusa/Burgos                       2.55
5 Simone Biasci (Ita) Italia                              7.59
6 Alfonso Falzarano (Ita) Italia                         10.10
7 Yeinier López (Cub) Cuba B                             13.14
8 Damián Martínez (Cub) Cuba A                           17.27
9 Yosvani Falcón (Cub) Cuba A                            18.10
10 Luis A. Romero (Cub) Cuba A                           19.05
11 Yosvani Gutiérrez (Cub) Cuba B                        19.53
12 Stefano Penetta (Ita) Italia                          21.23
13 Anatoli Cancio (Cub) Pinar del Río                    23.24
14 Yosvani Amigo (Cub) Matanzas                          23.35
15 Sebastián Castañeda (Spa) Cropusa/Burgos              23.44
16 Vicente Zanabria (Cub) Matanzas                       25.37
17 Reldys Pérez (Cub) Cuba A                             26.04
18 Antonio López (Spa) Cropusa/Burgos                    28.16
19 Yusnier Rodríguez (Cub) Pinar del Río                 30.33
20 Joel Solenzar (Cub) Cienfuegos                        30.49
 
Points classification
 
1 Joel Mariño (Cub) Cuba B                                  75 pts
2 Damián Martínez (Cub) Cuba A                              52
3 Joe Papp (USA) UPMC Fuji                                  45
4 Yosvani Falcón (Cub) Cuba A                               44
5 Eliecer Valdés (Cub) Cuba A                               40
6 Simone Biasci (Ita) KRKA Telecom/Pennelli Cinghial        39
7 Arnold Alcolea (Cub) Cuba B                               34
8 Luis A. Romero (Cub) Cuba A                               34
9 Alfonso Falzarano (Ita) Italia                            33
10 Lizardo Benítez (Cub) Cuba A                             31
 
Teams classification
 
1 Cuba A                                              95.14.19
2 UPMC Fuji                                              25.22
3 KRKA Telecom/Pennelli Cinghial                         26.55
4 Cropusa/Burgos                                         32.25
5 Cuba B                                                 42.53
6 Cienfuegos                                           1.06.39
7 Ciudad de La Habana                                  1.10.17
8 Matanzas                                             1.16.36
9 Guantánamo                                           1.34.48
10 Pinar del Rio                                       1.52.37
11 Sacti Spíritus                                      1.02.05
12 Francia                                             2.11.33
13 La Habana                                           2.16.54
14 Unión Deportiva Internacional (Mixto)               3.00.20
15 Ciego de Avila                                      3.35.39