Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

39th Setmana-Catalana - 2.1

Spain, March 25-29, 2002

Main Page    Results    Previous stage    Next stage

Stage 4 - March 28: Bago - Vic, 176.0 km

Miguel Martin Perdiguero takes stage four sprint

Click for larger image
Miguel Angel Martin Perdiguero
Photo ©: AFP
 

Spanish cyclist Miguel Angel Martin Perdiguero, riding in the zebra stripes of Acqua & Sapone, has won the fourth stage of the Setmana Catalana that finished in a bunch sprint. Perdiguero managed to hold off Erik Zabel, already winner of two stages in this race, while Phonak's Stefan Kupfernagel managed third.

The overall classification did not change with Juan Miguel Mercado (iBanesto.com) holding a 15 second lead over Telekom's Giuseppe Guerini and 27 seconds over Serhiy Honchar (Fassa Bortolo).

The stage began quickly with several small attacks, all of which were unsuccessful. After the first sprint at Berga (20.5 km) won by Erik Zabel, the riders tackled the category 2 climb of Alto de la Mina (km 31.6). Mountains leader Joan Horrach (Milaneza) was first to the top followed by teammates Gonçalo Amorim and Rui Lavarinhas.

On the descent, Rabobank's Bram De Groot escaped and was not immediately chased by the peloton. His advantage crept up to one minute before Angel Castresana (ONCE) and Rafael Casero (Jazztel) chased and caught him at kilometre 57. The trio worked together to increase their gap to a maximum of 3'44 with 52 kilometres to go.

Casero won the Cat. 3 Alto de Santa Maria de la Guarda (km 126) as the peloton started to chase. Casero and Castresana got rid of De Groot, who was quickly absorbed by the bunch. However, the leading pair didn't last much longer and were swallowed up with 13 kilometres to go.

The sprint was a long straight drag strip, with Acqua & Sapone doing the lead out for Perdiguero. Erik Zabel was safely tucked behind him in the orange points jersey, but couldn't come round him and Perdiguero hung on to win the stage.

Tomorrow sees the final stage of the Setmana Catalana between Vic and Sabadell, over 144.0 km.

Results

1 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo  4.30.39
2 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
3 Stefan Kupfernagel (Ger) Phonak Hearing Systems
4 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
5 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
6 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
7 Gonzalo Bayarri (Spa) Jazztel - Costa Almeria
8 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski
9 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Thomas Bruun (Den) CSC-Tiscali
11 Sascha Henrix (Ger) Team Coast
12 Carlos Torrent (Spa) Jazztel - Costa Almeria
13 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
14 Javier Pascual Rodriguez (Spa) iBanesto.com
15 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
17 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
18 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel - Costa Almeria
19 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com
20 Unai Osa (Spa) iBanesto.com
21 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems
22 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
23 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada
24 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom
25 Biagio Conte (Ita) Saeco-Longoni Sport
26 Francisco Cerezo (Spa) CSC-Tiscali
27 Massimiliano Gentili (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
28 Fernando Escartin (Spa) Team Coast
29 Serhiy Honchar (Ukr) Fassa Bortolo
30 Edouard Gritsoun (Rus) Itera
31 Pavel Brutt (Rus) Itera
32 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
34 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
35 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS
36 Ivan Parra (Col) ONCE-Eroski
37 Bruno Castanheira (Por) L.A.-Pecol
38 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo
39 Javier Pascual Llorente (Spa) Kelme
40 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport
41 Martin Rittsel (Swe) CSC-Tiscali
42 Cesar Garcia Calvo (Spa) Relax-Fuenlabrada
43 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo
44 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems
45 Isidro Nozal (Spa) ONCE-Eroski
46 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
47 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
48 Andrea Peron (Ita) CSC-Tiscali
49 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada
50 Carlos Sastre (Spa) CSC-Tiscali
51 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
52 Andrei Zintchenko (Rus) L.A.-Pecol
53 Angel Castresana (Spa) ONCE-Eroski
54 Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank
55 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
56 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
57 Jose Rosa (Por) L.A.-Pecol
58 Udo Bölts (Ger) Team Telekom
59 Francisco Cabello (Spa) Kelme
60 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
61 Michael Rasmussen (Den) CSC-Tiscali
62 Levi Leipheimer (USA) Rabobank
63 Ignacio Gutierrez (Spa) Kelme
64 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
65 Txema Del Olmo (Spa) Milaneza-MSS
66 Jordi Riera (Spa) Kelme
67 Christopher Jenner (NZl) Credit Agricole
68 Benjamín Noval (Spa) Relax-Fuenlabrada
69 Alvaro Glez. Galdeano (Spa) ONCE-Eroski
70 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS
71 Iker Camaño (Spa) Phonak Hearing Systems
72 Vladimir Karpets (Rus) Itera                                0.12
73 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski
74 Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-MSS
75 Rafael Casero (Spa) Jazztel - Costa Almeria
76 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com
77 Adolfo Garcia Quesada (Spa) iBanesto.com
78 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
79 Geert Verheyen (Bel) Rabobank
80 David Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada
81 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco-Longoni Sport
82 Rubén Ispizua (Spa) L.A.-Pecol                              0.18
83 Konstantin Sivtsov (Blr) Itera                              0.24
84 Egoi Martiez (Spa) Euskaltel-Euskadi
85 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                        0.26
86 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
87 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                            0.43
88 Serguei Klimov (Rus) Itera
89 Filippo Simeoni (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
90 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                  0.46
91 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                         0.53
92 Malte Urban (Ger) Team Coast
93 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi                       0.54
94 Oscar Mason (Ita) Saeco-Longoni Sport                       0.56
95 Francisco Mancebo (Spa) iBanesto.com
96 David Fernandez (Spa) Relax-Fuenlabrada                     4.42
97 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Jens Heppner (Ger) Team Telekom
99 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo
100 Alexel Markov (Rus) Itera
101 Alexander Serov (Rus) Itera
102 Francisco Leon (Spa) Kelme
103 Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo
104 Roberto Conti (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           5.42
105 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel - Costa Almeria
106 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                 5.43
107 Agustín Peña Gago (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       6.48
108 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems
109 Bram De Groot (Ned) Rabobank
110 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank
111 Manuel Calvente (Spa) CSC-Tiscali
112 Vladimir Autko (Blr) Itera                                 9.46
113 Thorsten Rund (Ger) Team Coast                            15.05
114 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast
115 Candido Barbosa (Por) L.A.-Pecol
116 Rui Pedro Henriques (Por) L.A.-Pecol
DNF Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme
DNF Isaac Galvez (Spa) Kelme
DNF Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole
DNF Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole
DNF Cédric Herve (Fra) Credit Agricole
DNF Jonathan Vaughters (USA) Credit Agricole
DNF Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS
DNF Tyler Hamilton (USA) CSC-Tiscali
DNF Pablo Fernandez (Spa) Relax-Fuenlabrada
DNF J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel - Costa Almeria
 
Points
 
1 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      25 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                  20
3 Stefan Kupfernagel (Ger) Phonak Hearing Systems                16
4 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                              14
5 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                        12
6 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                   10
7 Gonzalo Bayarri (Spa) Jazztel - Costa Almeria                   9
8 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski                             8
9 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                        7
10 Thomas Bruun (Den) CSC-Tiscali                                 6
11 Sascha Henrix (Ger) Team Coast                                 5
12 Carlos Torrent (Spa) Jazztel - Costa Almeria                   4
13 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          3
14 Javier Pascual Rodriguez (Spa) iBanesto.com                    2
15 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                         1
 
Mountains
 
Alto de la Mina - Cat. 2, km 32
 
1 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                                 7 pts
2 Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-MSS                               5
3 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                               4
4 Gonzalo Bayarri (Spa) Jazztel - Costa Almeria                   3
5 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                                2
6 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel - Costa Almeria                      1
 
Alto de Santa Maria de la Guarda - Cat. 3, km 126
 
1 Rafael Casero (Spa) Jazztel - Costa Almeria                     5 pts
2 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                    3
3 Angel Castresana (Spa) ONCE-Eroski                              2
4 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                                 1
 
Metas volantes
 
Berga - km 20.5
 
1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                   4 pts
2 Gonzalo Bayarri (Spa) Jazztel - Costa Almeria                   2
3 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       1
 
Navés - km 85
 
1 Rafael Casero (Spa) Jazztel - Costa Almeria                     4 pts
2 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                    2
3 Angel Castresana (Spa) ONCE-Eroski                              1
 
Teams
 
1 Jazztel - Costa Almeria                                   13.31.57
2 Acqua & Sapone - Cantina Tollo
3 Phonak Hearing Systems
4 IBanesto.com
5 Euskaltel - Euskadi
6 Fassa Bortolo
7 Team Deutsche Telekom
8 Milaneza - MSS
9 Team CSC Tiscali
10 Once - Eroski
11 Relax - Fuenlabrada
12 Rabobank
13 LA - Pecol
14 Kelme - Costa Blanca
15 Itera                                                       0.12
16 Saeco Machine per Caffe - Longoni
17 Credit Agricole                                             0.26
18 Team Coast                                                  0.53
 
General classification after stage 4
 
1 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                   15.45.07
2 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom                          0.15
3 Serhiy Honchar (Ukr) Fassa Bortolo                           0.27
4 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems           0.34
5 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                           0.47
6 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                            1.08
7 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                           1.15
8 Gonzalo Bayarri (Spa) Jazztel - Costa Almeria                1.23
9 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com                          1.33
10 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski                         1.42
11 Javier Pascual Rodriguez (Spa) iBanesto.com                 2.04
12 Bruno Castanheira (Por) L.A.-Pecol                          2.07
13 Javier Pascual Llorente (Spa) Kelme                         2.09
14 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                        2.13
15 Levi Leipheimer (USA) Rabobank                              2.13
16 Isidro Nozal (Spa) ONCE-Eroski                              2.19
17 Ivan Parra (Col) ONCE-Eroski                                2.33
18 Carlos Sastre (Spa) CSC-Tiscali                             2.52
19 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                 3.02
20 Michael Rasmussen (Den) CSC-Tiscali                         3.06
21 Txema Del Olmo (Spa) Milaneza-MSS                           3.36
22 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      3.49
23 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           3.58
24 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                   4.13
25 Rafael Casero (Spa) Jazztel - Costa Almeria                 5.31
26 Benjamín Noval (Spa) Relax-Fuenlabrada                      5.37
27 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                             5.53
28 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel - Costa Almeria                  6.03
29 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                     6.31
30 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                             6.43
31 Vladimir Karpets (Rus) Itera                                6.44
32 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                         6.55
33 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                         7.04
34 Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-MSS                           7.41
35 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                             8.07
36 David Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                       8.12
37 Francisco Mancebo (Spa) iBanesto.com                        8.15
38 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                    8.27
39 Udo Bölts (Ger) Team Telekom                                8.46
40 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                  9.26
41 Angel Castresana (Spa) ONCE-Eroski                         10.08
42 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                           10.27
43 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo  11.08
44 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems               12.00
45 Adolfo Garcia Quesada (Spa) iBanesto.com                   12.15
46 Francisco Cabello (Spa) Kelme                              13.06
47 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      13.11
48 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com                           13.11
49 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                           13.17
50 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco-Longoni Sport              15.18
51 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                        15.25
52 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                       16.15
53 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                              16.18
54 Cesar Garcia Calvo (Spa) Relax-Fuenlabrada                 16.20
55 Egoi Martiez (Spa) Euskaltel-Euskadi                       16.33
56 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                16.45
57 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                17.03
58 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                             18.42
59 Ignacio Gutierrez (Spa) Kelme                              18.57
60 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                              19.13
61 Edouard Gritsoun (Rus) Itera                               19.41
62 Bram De Groot (Ned) Rabobank                               20.14
63 Iker Camaño (Spa) Phonak Hearing Systems                   20.41
64 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                            21.02
65 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                           21.04
66 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo                        21.15
67 Jens Heppner (Ger) Team Telekom                            21.23
68 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                           21.33
69 Massimiliano Gentili (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    21.58
70 Carlos Torrent (Spa) Jazztel - Costa Almeria               22.00
71 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                               22.20
72 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                 23.32
73 Oscar Mason (Ita) Saeco-Longoni Sport                      23.32
74 Alvaro Glez. Galdeano (Spa) ONCE-Eroski                    24.09
75 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                           24.20
76 Christopher Jenner (NZl) Credit Agricole                   24.37
77 Serguei Klimov (Rus) Itera                                 25.18
78 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                          25.22
79 Filippo Simeoni (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo         25.24
80 Konstantin Sivtsov (Blr) Itera                             25.52
81 Pavel Brutt (Rus) Itera                                    27.15
82 Jordi Riera (Spa) Kelme                                    27.56
83 Jose Rosa (Por) L.A.-Pecol                                 28.12
84 Stefan Kupfernagel (Ger) Phonak Hearing Systems            29.25
85 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi                     30.01
86 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi                      30.09
87 Roberto Conti (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           30.30
88 Francisco Cerezo (Spa) CSC-Tiscali                         31.06
89 David Fernandez (Spa) Relax-Fuenlabrada                    31.25
90 Francisco Leon (Spa) Kelme                                 31.48
91 Martin Rittsel (Swe) CSC-Tiscali                           32.32
92 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                    32.55
93 Andrei Zintchenko (Rus) L.A.-Pecol                         33.12
94 Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank                             33.13
95 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport                     33.21
96 Malte Urban (Ger) Team Coast                               33.47
97 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                       34.33
98 Andrea Peron (Ita) CSC-Tiscali                             37.18
99 Alexel Markov (Rus) Itera                                  37.22
100 Thomas Bruun (Den) CSC-Tiscali                            37.54
101 Sascha Henrix (Ger) Team Coast                            38.03
102 Rubén Ispizua (Spa) L.A.-Pecol                            38.23
103 Alexander Serov (Rus) Itera                               39.32
104 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel - Costa Almeria           39.44
105 Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo                         43.19
106 Vladimir Autko (Blr) Itera                                43.35
107 Manuel Calvente (Spa) CSC-Tiscali                         44.02
108 Agustín Peña Gago (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      44.56
109 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                         45.06
110 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems              45.42
111 Rui Pedro Henriques (Por) L.A.-Pecol                      48.12
112 Biagio Conte (Ita) Saeco-Longoni Sport                    48.58
113 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                50.32
114 Thorsten Rund (Ger) Team Coast                            52.59
115 Candido Barbosa (Por) L.A.-Pecol                          53.46
116 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast                          53.47
 
Most consistent rider classification
 
1 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom                            14 pts
2 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems             19
3 Gonzalo Bayarri (Spa) Jazztel - Costa Almeria                  21
4 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                         22
5 Serhiy Honchar (Ukr) Fassa Bortolo                             36
6 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com                            39
7 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                              40
8 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski                            45
9 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                             46
10 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                            62
11 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                      66
12 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                    74
13 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                              78
14 Rafael Casero (Spa) Jazztel - Costa Almeria                   82
15 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                               86
16 Francisco Mancebo (Spa) iBanesto.com                          91
17 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel - Costa Almeria                    97
18 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                 103
19 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                             107
20 Angel Castresana (Spa) ONCE-Eroski                           111
21 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi                       121
22 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                            122
23 Francisco Cerezo (Spa) CSC-Tiscali                           132
24 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems                 164
 
Mountains classification
 
1 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                                31 pts
2 Francisco Cerezo (Spa) CSC-Tiscali                             17
3 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                    11
4 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom                            10
5 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi                         10
6 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                               10
7 Gonzalo Bayarri (Spa) Jazztel - Costa Almeria                   9
8 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                          8
9 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                               8
10 Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-MSS                              8
11 Francisco Mancebo (Spa) iBanesto.com                           8
12 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                                8
13 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems             7
14 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com                            7
15 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski                            7
16 Rafael Casero (Spa) Jazztel - Costa Almeria                    5
17 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems                   5
18 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                             5
19 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                       4
20 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                     4
21 Serhiy Honchar (Ukr) Fassa Bortolo                             3
22 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                   3
23 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                             2
24 Benjamín Noval (Spa) Relax-Fuenlabrada                         2
25 Angel Castresana (Spa) ONCE-Eroski                             2