Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

39th GP Kanton Aargau/Gippingen - 1.1

Switzerland, June 16, 2002

2001 Results   Past winners

Photography

Images courtesy of Pascal Meisser

Results - 196 km

1 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Pasta Montegrappa       4.46.55 (40.99 km/h)
2 Alberto Ongarato (Ita) De Nardi-Pasta Montegrappa          0.01
3 Paolo Lanfranchi (Ita) Index Alexia
4 Andrey Hauptmann (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
5 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
6 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
7 Ruben Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
8 Niki Aebersold (Swi) Team Coast
9 Kyrylo Pospyeyev (Ikr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        0.03
10 Remmert Wielinga (Ned) De Nardi-Pasta Montegrappa         0.04
11 Laurent Brochard (Fra) Jean Delatour                      0.36
12 Stefano Casagrande (Ita) Alessio                          0.40
13 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites
14 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
15 Beat Zberg (Swi) Rabobank
16 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo
17 Roger Beuchat (Swi) Phonak Hearing Systems
18 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
19 Marcus Zberg (Swi) Rabobank
20 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
21 Jörg Strauss (Swi) Team Cologne
22 Christophe Rinero (Fra) Saint-Quentin Oktos
23 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
24 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
25 Massimo Giunti (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
26 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak Hearing Systems
27 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre-Daikin
28 Christian Heule (Swi) Team Cologne
29 Rolf Huser (Swi) Team Coast
30 Oscar Pozzi (Ita) Fassa Bortolo
31 Jan Boven (Ned) Rabobank
32 Vitali Kokorine (Rus) De Nardi-Pasta Montegrappa
33 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
34 Davide Casarotto (Ita) Alessio
35 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
36 Sylvester Szmyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
37 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
38 Gerhard Trampusch (Aut) Mapei-Quick Step
39 Steve Zampieri (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
40 Manu Calvente Corbas (Spa) Team CSC Tiscali
41 Jens Heppner (Ger) Team Telekom
42 Frédéric Gabriel (Fra) Saint-Quentin Oktos
43 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
44 An Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
45 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
46 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
47 Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom                       0.46
48 Frédéric Finot (Fra) Jean Delatour                        2.39
49 Fabio Testi (Ita) De Nardi-Pasta Montegrappa
50 Massimo Donati (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
51 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Telekom
52 Martin Hvastija (Slo) Alessio
53 Michael Blaudzun (Den) Team CSC Tiscali                   4.29
54 Roman Peter (Swi) Saint-Quentin Oktos
55 Bruno Thibout (Fra) Jean Delatour
56 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
57 Bobby Julich (USA) Team Telekom
58 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
59 Carlos Dacruz (Fra) La Francaise Des Jeux
60 Miguel Martinez (Fra) Mapei-Quick Step
61 Laurent Paumier (Fra) Saint-Quentin Oktos
62 Mirko Celestino (Ita) Saeco-Longoni Sport
63 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
64 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
65 Sven Vanthourenhout (Bel) Domo-Farm Frites                5.08
66 Vincent Bader (Swi) Saint-Quentin Oktos
67 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC Tiscali                     7.26
68 Addy Engels (Ned) Rabobank
69 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
70 Alexandr Shefer (Kaz) Alessio
71 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
72 Devis Miorin (Ita) De Nardi-Pasta Montegrappa
73 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
74 Augustin Pena Gago (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
75 Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites
76 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
77 Ivan Basso (Ita) Fassa Bortolo                           10.17

Outside time limit

TC Matthé Pronk (Ned) Rabobank                              25.27

Starters: 148
Classified: 77

Mountains

1 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                             17 pts
2 Alexandr Shefer (Kaz) Alessio                                11
3 Laurent Dufaux (Swi) Alessio                                  7

Sprints

1 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                        6 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom                       4
3 Ivan Basso (Ita) Fassa Bortolo                                4

Also see results, non-UCI races

Past winners

2001 Salvator Scamardella (Ita) Team Casini-Vellutex
2000 Markus Joho (Swi) Sinalco / KEWA-Rad