Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

41st Circuit des Mines - 2.5

France, April 26-May 1, 2002

Main Page    Results    Previous stage    Next stage

Stage 5 - April 29: Uckange - Manderen ChÔteau De Malbrouck, 153.5 km

Results

1 J°rgen Bo Petersen (Den) EDS-fakta                   3.53.30 (39.443 km/h)
2 Russell Downing (GBr) iTeamNova.com                     0.08
3 Nicolas Vogondy (Fra) La Francaise des Jeux             2.08
4 Chris Newton (GBr) Great Britain                        2.10
5 Morten Sonne (Den) EDS-fakta                            2.14
6 Thierry Loder (Fra) Ag2r-Prevoyance                     2.35
7 Gianpaolo Cheula (Ita) Mapei-Quick Step Espoirs         2.37
8 Evgeni Petrov (Russia) Mapei-Quick Step Espoirs         2.43
9 Graziano Gasparre (Ita) Mapei-Quick Step Espoirs        2.50
10 Mathieu Sprick (Fra) Lorraine                          2.52
11 Anthony Testa (Fra) CC Nogent-Sur-Oise                 2.54
12 Fabian Cancellara (Swi) Mapei-Quick Step Espoirs       2.56
13 Erki Putsep (Est) EC St Etienne Loire                  2.58
14 Renaud Dion (Fra) EC St-Etienne-Loire                  3.01
15 Regis L'hullier (Fra) La Francaise des Jeux            3.03
16 Olivier Maignan (Fra) EC St-Etienne-Loire              3.07
17 Paul Manning (GBr) Great Britain
18 Klaus Mutschler (Ger) Wiesenhof Cologne                3.09
19 Nicolas Portal (Fra) Ag2r-Prevoyance                   3.15
20 Frederik Willems (Bel) Mapei-Quick Step Espoirs
21 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
22 Alexei Sivakov (Russia) Big Mat-Auber 93               3.18
23 Allan Davis (Aus) Mapei-Quick Step Espoirs             3.21
24 Cedric Celarier (Fra) EC St Etienne Loire
25 Antony Guiriato (Fra) Lorraine
26 Alan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                       3.25
27 Petr Herman (Cze) Czech Republic
28 Mark Scanlon (Irl) Ireland
29 Carsten Podlesch (Ger) Team Wiesenhof
30 Andy Flickinger (Fra) Ag2r-Prevoyance                  3.27
31 David O'Loughlin (Irl) Ireland                         3.29
32 Lars Ytting Bak (Den) EDS-fakta                        3.32
33 Bert Roesems (Bel) Palmans-Collstrop                   3.40
34 Nicolas Meunier (Fra) Big Mat-Auber 93                 3.46
35 Fabrice Billard (Fra) EC St-Etienne-Loire
36 Jamie Drew (Aus) iTeamNova.com
37 Thierry Gouvenou (Fra) Big Mat-Auber 93                3.51
38 Davy Commeyne (Bel) Palmans-Collstrop
39 Pascal Carlot (Fra) CC Nogent-Sur-Oise                 3.54
40 David Mckenzie (Aus) iTeamNova.com                     3.56
41 Jimmy Casper (Fra) La Francaise des Jeux
42 Stephen Cummings (GBr) Great Britain                   4.03
43 Christophe Mermer (Lux) Luxembourg                     4.05
44 Arturas Kasputis (Ltu) Ag2r-Prevoyance                 4.14
45 CÚdric Coutouly (Fra) Credit Agricole Espoirs          4.22
46 Laurent Przybyl (Fra) Lorraine                         4.40
47 Karl Pauwels (Bel) Palmans-Collstrop                   4.44
48 Olivier Trastour (Fra) Ag2r-Prevoyance                 4.45
49 Matteo Benedetti (Ita) Vellutex-Zoccorinese
50 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com
51 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r-Prevoyance                  5.15
52 Sergey Poluklin (Rus) Russia                           5.20
53 Paul Griffin (Irl) Ireland                             5.24
54 Tim Buckle (GBr) Great Britain                         5.55
55 Ivan Terenine (Rus) Russia                             6.11
56 Baden Cooke (Aus) La Francaise des Jeux                6.43
57 Mickael Leveau (Fra) VC Rouen 76                       7.30
58 Rudy Gerard (Fra) VC Rouen 76                          7.44
59 Andrei Ptcheulkin (Rus) Russia                         9.34
60 Nicolas Paris (Fra) CC Nogent-Sur-Oise                 9.42
61 Dirk Ronellenfitsch (Ger) Team Cologne                 9.47
62 Jacky Durand (Fra) La Francaise des Jeux               9.54
63 Danny Baeyens (Bel) Palmans-Collstrop
64 Andy De Smet (Bel) Palmans-Collstrop                   9.57
65 Jacob Moe Rasmussen (Den) EDS-fakta                   10.01
66 Davide Beminati (Ita) Vellutex-Zoccorinese            10.16
67 Thomas Pezzoli (Ita) Vellutex-Zoccorinese             13.40
68 Max Becker (Lux) Palmans-Collstrop                    13.58
69 Ludovic Collingnon (Fra) Lorraine                     14.00
70 Pascal Perrin (Fra) Lorraine                          14.05
71 Vincenzo Centrone (Lux) Luxembourg                    14.09
72 Gregor Gut (Swi) Mita Medic                           14.11
73 Petr Sestak (Cze) Czech Republic                      14.21
74 Alexei Garanine (Rus) Russia                          14.28
75 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo         14.31
76 Bradley Wiggins (GBr) La Francaise des Jeux           14.34
77 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo
78 Mikhail Mikheev (Rus) Russia                          14.52
79 Lionel Lorrainegeou (Fra) CC Nogent-Sur-Oise          15.29
80 Scott Sunderland (Aus) EDS-fakta                      15.41
81 Giovanni Becagli (Ita) Vellutex-Zoccorinese
82 Bryan Steel (GBr) Great Britain
83 Beat Anderegg (Swi) Mita Medic
84 Christian Grob (Swi) Mita Medic
85 Giovanni Turchetti (Ita) Vellutex-Zoccorinese         15.52
86 Stephen Gallagher (Irl) Ireland                       15.58
87 Luigi Giambelli (Ita) Vellutex-Zoccorinese            16.12
88 Franck Charrier (Fra) CC Nogent-Sur-Oise              16.19
89 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          19.22
90 Martin O'Loughlin (Irl) Ireland                       19.31

General classification after stage 5

1 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo      15.08.15
2 Fabian Cancellara (Swi) Mapei-Quick Step Espoirs        0.11
3 Chris Newton (GBr) Great Britain                        0.19
4 Gianpaolo Cheula (Ita) Mapei-Quick Step Espoirs         0.33
5 Morten Sonne (Den) EDS-fakta                            1.35
6 Andy Flickinger (Fra) Ag2r-Prevoyance                   2.26
7 Graziano Gasparre (Ita) Mapei-Quick Step Espoirs        2.45
8 Evgeni Petrov (Russia) Mapei-Quick Step Espoirs         3.35
9 Lars Ytting Bak (Den) EDS-fakta                         4.50
10 Jimmy Casper (Fra) La Francaise des Jeux               5.03
11 J°rgen Bo Petersen (Den) EDS-fakta                     6.09
12 Mark Scanlon (Irl) Ireland                             7.14
13 Renaud Dion (Fra) EC St-Etienne-Loire                  8.46
14 Bert Roesems (Bel) Palmans-Collstrop                  18.28
15 Alexei Sivakov (Russia) Big Mat-Auber 93
16 Nicolas Vogondy (Fra) La Francaise des Jeux           18.41
17 Arturas Kasputis (Ltu) Ag2r-Prevoyance                19.28
18 Jacob Moe Rasmussen (Den) EDS-fakta                   19.40
19 Baden Cooke (Aus) La Francaise des Jeux               20.38
20 Frederik Willems (Bel) Mapei-Quick Step Espoirs       24.41
21 David O'Loughlin (Irl) Ireland                        24.52
22 Andy De Smet (Bel) Palmans-Collstrop                  26.34
23 Tim Buckle (GBr) Great Britain                        26.47
24 Jacky Durand (Fra) La Francaise des Jeux              29.12
25 Ivan Terenine (Rus) Russia                            30.09
26 Karl Pauwels (Bel) Palmans-Collstrop                  31.20
27 Paul Manning (GBr) Great Britain                      33.20
28 Erki Putsep (Est) EC St Etienne Loire                 33.29
29 Anthony Testa (Fra) CC Nogent-Sur-Oise                34.08
30 Cedric Celarier (Fra) EC St Etienne Loire             34.18
31 Thierry Loder (Fra) Ag2r-Prevoyance                   34.32
32 Regis L'hullier (Fra) La Francaise des Jeux           34.49
33 Petr Herman (Cze) Czech Republic                      35.00
34 Stephen Cummings (GBr) Great Britain                  35.02
35 Christophe Mermer (Lux) Luxembourg                    35.04
36 Mathieu Sprick (Fra) Lorraine                         35.14
37 Allan Davis (Aus) Mapei-Quick Step Espoirs            35.34
38 Russiasel Downing (GBr) iTeamNova.com                 35.36
39 Nicolas Paris (Fra) CC Nogent-Sur-Oise                35.40
40 Antony Guiriato (Fra) Lorraine                        35.44
41 Nicolas Meunier (Fra) Big Mat-Auber 93                35.46
42 CÚdric Coutouly (Fra) Credit Agricole Espoirs         36.13
43 Fabrice Billard (Fra) EC St-Etienne-Loire             37.12
44 Olivier Maignan (Fra) EC St-Etienne-Loire             37.35
45 Pascal Carlot (Fra) CC Nogent-Sur-Oise                37.53
46 David Mckenzie (Aus) iTeamNova.com                    37.56
47 Carsten Podlesch (Ger) Team Wiesenhof                 37.58
48 Davy Commeyne (Bel) Palmans-Collstrop                 38.03
49 Nicolas Portal (Fra) Ag2r-Prevoyance                  38.09
50 Klaus Mutschler (Ger) Wiesenhof Cologne               38.12
51 Laurent Przybyl (Fra) Lorraine                        38.47
52 Sergey Poluklin (Rus) Russia                          38.52
53 Andrei Ptcheulkin (Rus) Russia                        40.02
54 Rudy Gerard (Fra) VC Rouen 76                         40.27
55 Jamie Drew (Aus) iTeamNova.com                        40.38
56 Olivier Trastour (Fra) Ag2r-Prevoyance                42.11
57 Alan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                      43.05
58 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                   43.19
59 Matteo Benedetti (Ita) Vellutex-Zoccorinese           44.41
60 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r-Prevoyance                 45.00
61 Davide Beminati (Ita) Vellutex-Zoccorinese            45.03
62 Thierry Gouvenou (Fra) Big Mat-Auber 93               45.55
63 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo     46.28
64 Bradley Wiggins (GBr) La Francaise des Jeux           47.26
65 Petr Sestak (Cze) Czech Republic                      47.29
66 Mikhail Mikheev (Rus) Russia                          47.51
67 Thomas Pezzoli (Ita) Vellutex-Zoccorinese
68 Bryan Steel (GBr) Great Britain                       48.56
69 Scott Sunderland (Aus) EDS-fakta                      49.59
70 Stephen Gallagher (Irl) Ireland                       50.41
71 Danny Baeyens (Bel) Palmans-Collstrop                 50.59
72 Dirk Ronellenfitsch (Ger) Team Cologne                51.35
73 Mickael Leveau (Fra) VC Rouen 76                      52.34
74 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo         52.39
75 Gregor Gut (Swi) Mita Medic                           52.49
76 Ludovic Collingnon (Fra) Lorraine                     52.52
77 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          53.46
78 Christian Grob (Swi) Mita Medic                       53.56
79 Beat Anderegg (Swi) Mita Medic                        54.56
80 Paul Griffin (Irl) Ireland                            55.06
81 Alexei Garanine (Rus) Russia                       
82 Pascal Perrin (Fra) Lorraine                          55.28
83 Max Becker (Lux) Palmans-Collstrop                    56.28
84 Luigi Giambelli (Ita) Vellutex-Zoccorinese            57.02
85 Lionel Lorrainegeou (Fra) CC Nogent-Sur-Oise        1.00.32
86 Vincenzo Centrone (Lux) Luxembourg                  1.05.47
87 Franck Charrier (Fra) CC Nogent-Sur-Oise            1.07.01
88 Giovanni Turchetti (Ita) Vellutex-Zoccorinese       1.08.56
89 Martin O'Loughlin (Irl) Ireland                     1.16.10
90 Giovanni Becagli (Ita) Vellutex-Zoccorinese         1.17.57

Courtesy of velomania.net