Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

12th International Tour of Greece - 2.6

Greece, April 22-28, 2002

Main Page    Results    Previous stage

Stage 6 - April 28: Nikaia, 83.5 km

Results

1 Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank-Ideal                 2.07.02 (39.438 km/h)
2 Marcin Karczynski (Pol) Lotto PZU SA
3 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo
4 Giannis Tamouridis (Gre) Hellas I-Commercial Bank
5 Thomas Rodios (Gre) Hellas II
6 Kostas Bardis (Gre) C.G.Kronos-Nikeas
7 Ronald Schur (Ned) Kennemerland
8 Georgi Koev (Bul) Miche-Penna
9 Zarka Palion (Alb) Club Apollonia
10 Pawel Sendal (Pol) Miche-Penna
11 Tino Haakman (Ned) Kennemerland
12 Konstanstinos Kaskanis (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki
13 Malatos Minas (Gre) Hellas I-Commercial Bank
14 Marko Spasojevic (Yug) Borac Kolos
15 Pelopidas Margaronis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chanion
16 Gabriel Sorin Pop (Rom) Conpet-Petrolul
17 Lubomir Petrov (Bul) Burgas
18 Stelian Petrov (Bul) Burgas
19 Markos Moraitakis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chanion
20 Nenad Babic (Yug) Borac Kolos
21 Mariusz Kowal (Pol) Lotto PZU SA
22 Emanouil Kotoulas (Gre) Hellas I-Commercial Bank
23 George Ginis (Gre) C.G.Kronos-Nikeas
24 Walter De Kok (Ned) Kennemerland
25 Atanas Kostov (Bul) Burgas
26 Robin Koot (Ned) Kennemerland
27 Dimitri Dimitrakopoulos (Gre) Hellas I-Commercial Bank
28 Co Maas (Ned) Kennemerland
29 Robert Banach (Pol) Lotto PZU SA
30 Danny Kwiatkista (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.
31 Adam Gawlik (Pol) Miche-Penna
32 Fraser Macmaster (NZl) Volksbank-Ideal
33 Philippe Schnyder (Swi) Volksbank-Ideal
34 George Tentsos (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki
35 Kay Kermen (Ger) Marco Polo
36 Jelle Van Groezen (Ned) Marco Polo
37 Andrzej Kaiser (Pol) Lotto PZU SA
38 Radoslav Konstantinov (Bul) Burgas
39 Alexandros Mavridis (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki             0.14
40 Alexandru Ciocan (Rom) Conpet-Petrolul
41 Tigran Korkotyan (Arm) Lotto PZU SA
42 Iosif Dalezios (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                       0.20
43 Konstantinos Simelidis (Gre) Hellas I-Commercial Bank
44 Vassilios Chortomaris (Gre) Hellas I-Commercial Bank         0.33
45 Janc Meister (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.                 0.48
46 Rob Conijn (Ned) Marco Polo                                  1.18
47 Labros Diamantopoulos (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                2.07
48 Ioannis Tentsos (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki
49 Rene Van Oord (Ned) Marco Polo
50 Marian Frunzeanu (Rom) Conpet-Petrolul
51 Jochen Summer (Aut) Volksbank-Ideal                          2.26
52 Martin Fischerlehner (Aut) Volksbank-Ideal                   3.34
53 Krzysztof Rzepecki (Pol) Miche-Penna
54 Tihomir Lesicherski (Bul) Burgas
55 Margus Salumets (Est) Miche-Penna
56 Evagelos Skarakis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chanion         4.59
57 Hasimaj Admir (Alb) Club Apollonia
58 Dimitrios Gratsanis (Gre) Hellas II                          7.44
59 Mladen Mirkovic (Yug) Borac Kolos                            8.34
60 Erik Averesch (Ned) Marco Polo
61 Igor Pajovic (Yug) Borac Kolos
62 Andreas Fliessgarten (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.
63 Nenad Velicic (Yug) Borac Kolos
64 Panagiotis Kechagias (Gre) Hellas II
65 Ivaylo Marinov (Bul) Miche-Penna
66 Dimitris Rovakis (Gre) Hellas II                             9.48
DNF Andreas Dotzauer (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.
DNF Mario Schmidt (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.
DNF Markus Spanke (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.
DNF Nenad Prokic (Yug) Borac Kolos
DNF Hasimaj Taulant (Alb) Club Apollonia
 
Number of starters: 71
Classified: 66
 
Sprints
 
Lap 3
 
1 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo                                  5 pts
2 Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank-Ideal                       3
3 Emanouil Kotoulas (Gre) Hellas I-Commercial Bank                 2
4 George Ginis (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                             1
 
Lap 5
 
1 Georgi Koev (Bul) Miche-Penna                                    5 pts
2 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo                                  3
3 Labros Diamantopoulos (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                    2
4 Krzysztof Rzepecki (Pol) Miche-Penna                             1
 
Lap 7
 
1 Marcin Karczynski (Pol) Lotto PZU SA                             5 pts
2 Atanas Kostov (Bul) Burgas                                       3
3 Fraser Macmaster (NZl) Volksbank-Ideal                           2
4 Martin Fischerlehner (Aut) Volksbank-Ideal                       1
 
Lap 9
 
1 Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank-Ideal                       5 pts
2 Marcin Karczynski (Pol) Lotto PZU SA                             3
3 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo                                  2
4 Giannis Tamouridis (Gre) Hellas I-Commercial Bank                1
 
Final general classification
 
1 Fraser Macmaster (NZl) Volksbank-Ideal                    21.34.56
2 Philippe Schnyder (Swi) Volksbank-Ideal                       0.04
3 Adam Gawlik (Pol) Miche-Penna                                 1.28
4 Pawel Sendal (Pol) Miche-Penna                                1.47
5 Jelle Van Groezen (Ned) Marco Polo                            1.55
6 Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank-Ideal                    2.47
7 Walter De Kok (Ned) Kennemerland                              2.55
8 Marcin Karczynski (Pol) Lotto PZU SA                          3.14
9 Andrzej Kaiser (Pol) Lotto PZU SA                             3.42
10 Georgi Koev (Bul) Miche-Penna                                4.10
11 Tino Haakman (Ned) Kennemerland                              4.17
12 George Tentsos (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki                  4.19
13 Mariusz Kowal (Pol) Lotto PZU SA                             4.22
14 Atanas Kostov (Bul) Burgas                                   4.48
15 Martin Fischerlehner (Aut) Volksbank-Ideal                   7.35
16 Emanouil Kotoulas (Gre) Hellas I-Commercial Bank             7.53
17 Jochen Summer (Aut) Volksbank-Ideal                         10.23
18 Giannis Tamouridis (Gre) Hellas I-Commercial Bank           10.56
19 Markos Moraitakis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chanion        11.10
20 Kay Kermen (Ger) Marco Polo                                 11.20
21 Gabriel Sorin Pop (Rom) Conpet-Petrolul                     11.24
22 Pelopidas Margaronis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chani       11.58
23 Dimitri Dimitrakopoulos (Gre) Hellas I-Commercial Ban       13.27
24 Margus Salumets (Est) Miche-Penna                           13.39
25 Robert Banach (Pol) Lotto PZU SA                            15.41
26 Alexandros Mavridis (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki            16.25
27 Zarka Palion (Alb) Club Apollonia                           17.41
28 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo                             18.42
29 Marko Spasojevic (Yug) Borac Kolos                          19.41
30 Konstanstinos Kaskanis (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki         20.41
31 Andreas Fliessgarten (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.        23.23
32 Malatos Minas (Gre) Hellas I-Commercial Bank                24.58
33 Konstantinos Simelidis (Gre) Hellas I-Commercial Bank       26.24
34 Krzysztof Rzepecki (Pol) Miche-Penna                        28.28
35 Igor Pajovic (Yug) Borac Kolos                              31.35
36 Tihomir Lesicherski (Bul) Burgas                            33.45
37 Rene Van Oord (Ned) Marco Polo                              34.51
38 Co Maas (Ned) Kennemerland                                  36.22
39 Robin Koot (Ned) Kennemerland                               36.47
40 Iosif Dalezios (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                      37.03
41 Thomas Rodios (Gre) Hellas II                               38.04
42 George Ginis (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                        38.30
43 Danny Kwiatkista (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.            38.57
44 Ioannis Tentsos (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki                40.14
45 Dimitrios Gratsanis (Gre) Hellas II                         41.07
46 Marian Frunzeanu (Rom) Conpet-Petrolul                      41.44
47 Lubomir Petrov (Bul) Burgas                                 42.45
48 Labros Diamantopoulos (Gre) C.G.Kronos-Nikeas               43.00
49 Radoslav Konstantinov (Bul) Burgas                          43.06
50 Ronald Schur (Ned) Kennemerland                             43.51
51 Ivaylo Marinov (Bul) Miche-Penna                            43.58
52 Janc Meister (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.                47.11
53 Stelian Petrov (Bul) Burgas                                 47.40
54 Nenad Velicic (Yug) Borac Kolos                             48.10
55 Rob Conijn (Ned) Marco Polo                                 50.23
56 Tigran Korkotyan (Arm) Lotto PZU SA                         51.19
57 Nenad Babic (Yug) Borac Kolos                               51.35
58 Mladen Mirkovic (Yug) Borac Kolos                           53.42
59 Kostas Bardis (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                       55.55
60 Alexandru Ciocan (Rom) Conpet-Petrolul                      59.42
61 Erik Averesch (Ned) Marco Polo                            1.01.36
62 Vassilios Chortomaris (Gre) Hellas I-Commercial Bank      1.01.56
63 Panagiotis Kechagias (Gre) Hellas II                      1.04.25
64 Hasimaj Admir (Alb) Club Apollonia                        1.06.59
65 Evagelos Skarakis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chanion      1.07.01
66 Dimitris Rovakis (Gre) Hellas II                          1.11.53
 
Mountains classification
 
1 Martin Fischerlehner (Aut) Volksbank-Ideal                      38 pts
2 Philippe Schnyder (Swi) Volksbank-Ideal                         31
3 Tino Haakman (Ned) Kennemerland                                 29
4 Fraser Macmaster (NZl) Volksbank-Ideal                          19
5 Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank-Ideal                       6
6 Andrzej Kaiser (Pol) Lotto PZU SA                                6
7 Malatos Minas (Gre) Hellas I-Commercial Bank                     4
8 Pawel Sendal (Pol) Miche-Penna                                   4
9 Georgi Koev (Bul) Miche-Penna                                    4
10 Emanouil Kotoulas (Gre) Hellas I-Commercial Bank                4
11 Marko Spasojevic (Yug) Borac Kolos                              3
12 Krzysztof Rzepecki (Pol) Miche-Penna                            2
13 Mariusz Kowal (Pol) Lotto PZU SA                                1
14 Markos Moraitakis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chanion            1
15 Ivaylo Marinov (Bul) Miche-Penna                                1
 
Sprints classification
 
1 Jochen Summer (Aut) Volksbank-Ideal                             42 pts
2 Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank-Ideal                      32
3 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo                                 18
4 Marcin Karczynski (Pol) Lotto PZU SA                            14
5 Krzysztof Rzepecki (Pol) Miche-Penna                            10
6 Georgi Koev (Bul) Miche-Penna                                    8
7 Martin Fischerlehner (Aut) Volksbank-Ideal                       6
8 Robin Koot (Ned) Kennemerland                                    5
9 Giannis Tamouridis (Gre) Hellas I-Commercial Bank                5
10 Mariusz Kowal (Pol) Lotto PZU SA                                4
11 Malatos Minas (Gre) Hellas I-Commercial Bank                    4
12 Emanouil Kotoulas (Gre) Hellas I-Commercial Bank                4
13 Adam Gawlik (Pol) Miche-Penna                                   3
14 Atanas Kostov (Bul) Burgas                                      3
15 Fraser Macmaster (NZl) Volksbank-Ideal                          2
16 Philippe Schnyder (Swi) Volksbank-Ideal                         2
17 Tino Haakman (Ned) Kennemerland                                 2
18 Labros Diamantopoulos (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                   2
19 George Ginis (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                            1
20 Ronald Schur (Ned) Kennemerland                                 1
 
U23 classification
 
1 Adam Gawlik (Pol) Miche-Penna                             21.36.24
2 Jelle Van Groezen (Ned) Marco Polo                            0.27
3 Walter De Kok (Ned) Kennemerland                              1.27
4 George Tentsos (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki                   2.51
5 Atanas Kostov (Bul) Burgas                                    3.20
6 Giannis Tamouridis (Gre) Hellas I-Commercial Bank             9.28
7 Gabriel Sorin Pop (Rom) Conpet-Petrolul                       9.56
8 Alexandros Mavridis (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki             14.57
9 Zarka Palion (Alb) Club Apollonia                            16.13
10 Marko Spasojevic (Yug) Borac Kolos                          18.13
11 Konstanstinos Kaskanis (Gre) C.G.Velos-Thessaloniki         19.13
12 Andreas Fliessgarten (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.        21.55
13 Malatos Minas (Gre) Hellas I-Commercial Bank                23.30
14 Krzysztof Rzepecki (Pol) Miche-Penna                        27.00
15 Rene Van Oord (Ned) Marco Polo                              33.23
16 Co Maas (Ned) Kennemerland                                  34.54
17 Robin Koot (Ned) Kennemerland                               35.19
18 Thomas Rodios (Gre) Hellas II                               36.36
19 Danny Kwiatkista (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.            37.29
20 Marian Frunzeanu (Rom) Conpet-Petrolul                      40.16
21 Lubomir Petrov (Bul) Burgas                                 41.17
22 Radoslav Konstantinov (Bul) Burgas                          41.38
23 Ronald Schur (Ned) Kennemerland                             42.23
24 Ivaylo Marinov (Bul) Miche-Penna                            42.30
25 Janc Meister (Ger) LG VC Frankfurt 1883 E.V.                45.43
26 Stelian Petrov (Bul) Burgas                                 46.12
27 Nenad Velicic (Yug) Borac Kolos                             46.42
28 Tigran Korkotyan (Arm) Lotto PZU SA                         49.51
29 Nenad Babic (Yug) Borac Kolos                               50.07
30 Mladen Mirkovic (Yug) Borac Kolos                           52.14
31 Kostas Bardis (Gre) C.G.Kronos-Nikeas                       54.27
32 Vassilios Chortomaris (Gre) Hellas I-Commercial Bank      1.00.28
33 Hasimaj Admir (Alb) Club Apollonia                        1.05.31
34 Evagelos Skarakis (Gre) C.G.Talos-N.Kidonias-Chanion      1.05.33
 
Courtesy of Georgiadis Kostas