Home
Wiggle
Competitive Cyclist
Giant
Chain Reaction
Cervelo
BMC
Full Speed Ahead
Maxxis
Specialized
Zipp
Reynolds
Saris
Hed

102nd Giro di Lombardia - HC

Italy, October 18, 2008

Start list

Lampre                                              Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
 
1 Damiano Cunego (Ita)                              11 Massimo Codol (Ita)
2 Alessandro Ballan (Ita)                           12 Alessandro Donati (Ita)
3 Marco Bandiera (Ita)                              13 Francesco Failli (Ita)
4 Matteo Bono (Ita)                                 14 Stefano Garzelli (Ita)
5 Mauro Santambrogio (Ita)                          15 Andrea Masciarelli (Ita)
6 Francesco Gavazzi (Ita)                           16 Francesco Masciarelli (Ita)
7 Marco Marzano (Ita)                               17 Simone Masciarelli (Ita)
8 Paolo Tiralongo (Ita)                             18 Luca Paolini (Ita)
 
AG2R La Mondiale                                    Astana
 
21 Rinaldo Nocentini (Ita)                          31 Janez Brajkovic (Slo)
22 Philip Deignan (Irl)                             32 Chris Horner (USA)
23 John Gadret (Fra)                                33 Benoît Joachim (Lux)
24 Julien Loubet (Fra)                              34 Roman Kireyev (Kaz)
25 René Mandri (Est)                                35 Berik Kupeshov (Kaz)
26 Tanel Kangert (Est)                              36 Gregory Rast (Swi)
27 Jean-Charles Senac (Fra)                         37 Michael Schär (Swi)
28 Ludovic Turpin (Fra)                             38 Andrey Zeits (Kaz)
 
Barloworld                                          Bouygues Telecom
 
41 John-Lee Augustyn (RSA)                          51 Olivier Bonnaire (Fra)
42 Francesco Bellotti (Ita)                         52 Mathieu Claude (Fra)
43 Diego Caccia (Ita)                               53 Nicolas Crosbie (Fra)
44 Gianpaolo Cheula (Ita)                           54 Yohann Gène (Fra)
45 Steven Cummings (GBr)                            55 Vincent Jérôme (Fra)
46 Enrico Gasparotto (Ita)                          56 Perrig Quemeneur (Fra)
47 Christian Pfannberger (Aut)                      57 Evgeny Sokolov (Rus)
48 Jairo Hernandez (Col)                            58 Thomas Voeckler (Fra)
 
Caisse d'Epargne                                    Cofidis - Le Crédit par Téléphone
 
61 Anthony Charteau (Fra)                           71 Florent Brard (Fra)
62 Imanol Erviti Ollo (Spa)                         72 Jean Eudes Demaret (Fra)
63 Pablo Lastras Garcia (Spa)                       73 Nicolas Hartmann (Fra)
64 Alberto Losada Alguacil (Spa)                    74 Yann Huguet (Fra)
65 Marlon Alirio Perez Arango (Col)                 75 Sébastien Minard (Fra)
66 Joaquím Rodríguez (Spa)                          76 Maxime Monfort (Bel)
67 Rigoberto Uran (Col)                             77 Staf Scheirlinckx (Bel)
68 Daniel Moreno Fernandez (Spa)                    78 Rik Verbrugghe (Bel)
 
CSF Group Navigare                                  Euskaltel - Euskadi
 
81 Domenico Pozzovivo (Ita)                         91 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa)
82 Francesco Tomei (Ita)                            92 Javier Aramendia Lorente (Spa)
83 Fortunato Baliani (Ita)                          93 Josu Agirre Aseginolaza (Spa)
84 Filippo Savini (Ita)                             94 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)
85 Mauro Finetto (Ita)                              95 Markel Irizar Aranburu (Spa)
86 Marco Frapporti (Ita)                            96 Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa)
87 Federico Canuti (Ita)                            97 Alan Perez Lezaun (Spa)
88 Ariel Maximiliano Richeze (Arg)                  98 Ivan Velasco Murillo (Spa)
 
Française des Jeux                                  Team Garmin-Chipotle p/b H30
 
101 Mickaël Chérel (Fra)                            111 Steven Cozza (USA)
102 Timothy Gudsell (NZl)                           112 Thomas Danielson (USA)
103 Mathieu Ladagnous (Fra)                         113 Huub Duyn (Ned)
104 Anthony Roux (Fra)                              114 Lucas Euser (USA)
105 Jelle Vanendert (Bel)                           115 Michael Friedman (USA)
                                                    116 Daniel Martin (Irl)
                                                    117 Christian Meier (Can)
                                                    118 David Zabriskie (USA)
 
Liquigas                                            Quick Step
 
121 Valerio Agnoli (Ita)                            131 Kevin Hulsmans (Bel)
122 Leonardo Bertagnolli (Ita)                      132 Mauro Facci (Ita)
123 Kjell Carlström (Fin)                           133 Alessandro Proni (Ita)
124 Vladimir Miholjevic (Cro)                       134 Leonardo Scarselli (Ita)
125 Matej Mugerli (Slo)                             135 Andrea Tonti (Ita)
126 Vincenzo Nibali (Ita)                           136 Matteo Tosatto (Ita)
127 Andrea Noè (Ita)                                137 Davide Viganò (Ita)
128 Gorazd Stangelj (Slo)                           138 Giovanni Visconti (Ita)
 
Rabobank                                            Scott - American Beef
 
141 Oscar Freire Gomez (Spa)                        151 Manuele Mori (Ita)
142 Theo Eltink (Ned)                               152 Raivis Belohvosciks (Lat)
143 Koos Moerenhout (Ned)                           153 Rubens Bertogliati (Swi)
144 Bauke Mollema (Ned)                             154 Ermanno Capelli (Ita)
145 Paul Martens (Ger)                              155 Eros Capecchi (Ita)
146 Grischa Niermann (Ger)                          156 Josep Jufre Pou (Spa)
147 Pieter Weening (Ned)                            157 Hector Gonzalez Baeza (Spa)
148 Robert Gesink (Ned)                             158 Angel Gomez (Spa)
 
Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli     Silence - Lotto
 
161 Gilberto Simoni (Ita)                           171 Mario Aerts (Bel)
162 Niklas Axelsson (Swe)                           172 Christophe Brandt (Bel)
163 Roger Beuchat (Swi)                             173 Dario David Cioni (Ita)
164 Danilo Hondo (Ger)                              174 Cadel Evans (Aus)
165 Gabriele Missaglia (Ita)                        175 Matthew Lloyd (Aus)
166 Michele Scarponi (Ita)                          176 Yaroslav Popovych (Ukr)
167 Luca Solari (Ita)                               177 Wim Van Huffel (Bel)
168 Roberto Traficante (Ita)                        178 Johan Van Summeren (Bel)
 
Team Columbia                                       Team CSC - Saxo Bank
 
181 Michael Barry (Can)                             191 Chris Anker Sørensen (Den)
182 Scott Davis (Aus)                               192 Alexandr Kolobnev (Rus)
183 Linus Gerdemann (Ger)                           193 Volodymir Gustov (Ukr)
184 Craig Lewis (USA)                               194 Gustav Erik Larsson (Swe)
185 Marco Pinotti (Ita)                             195 Jason McCartney (USA)
186 Morris Possoni (Ita)                            196 Jurgen Van Goolen (Bel)
187 Michael Rogers (Aus)                            197 Karsten Kroon (Ned)
188 Kanstantsin Siutsou (Blr)                       
 
Team Milram                                         Tinkoff Credit Systems
 
201 Luca Barla (Ita)                                211 Serguei Klimov (Rus)
202 Sergio Ghisalberti (Ita)                        212 Evgeny Petrov (Rus)
203 Andry Grivko (Ukr)                              213 Walter Fernando Pedraza Morales (Col)
204 Matej Jurco (Svk)                               214 Nikita Eskov (Rus)
205 Brett Lancaster (Aus)                           215 Luca Mazzanti (Ita)
206 Martin Velits (Svk)                             216 Mikhail Ignatiev (Rus)
207 Fabio Sabatini (Ita)                            217 Pavel Brutt (Rus)
208 Sebastian Schwager (Ger)                        218 Alexander Serov (Rus)