Home
Competitive Cyclist
New Sun Nutrition
Craft USA
Seven
Tour Down Under
Nutra Fig
Speedplay
Maxxis
PSI

2nd Eneco Tour of Benelux - PT

Netherlands & Belgium, August 16-23, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Stage Details          Previous Stage  Next Stage

Stage 6 - August 22: Bornem (Bel) - Sint-Truiden (Bel), 213.9 km

Kopp on top!

Kopp takes the sprint
Photo ©: Luc Claessen
(Click for larger image)

Gerolsteiner's David Kopp today scored his first ProTour victory in Belgian Sint-Truiden. The German was fastest in the bunch sprint finish, with Unibet's Marco Zanotti getting second and Phillippe Gilbert (Francaise des Jeux) third respectively.

"Two kilometres before the line, our leader Schumacher told me that I could go for my own sprint today," said a very happy Kopp after the race. "Normally we would have raced for Schumacher so that he could have scored bonus seconds in the sprint - but then he told me that he wasn't going to sprint because his knee hurt him from the crash." With 66 kilometres to go, the bunch suffered a mass crash, which left several riders on the road to abandon.

"I was sitting in perfect position on the wheel of De Jongh and could drop him," Kopp continued. "I felt very strong today."

George Hincapie (Discovery Channel) retained the red jersey of leading GC rider, with Kopp's teammate Schumacher still in second position at only four seconds. "My team made a strong performance, and I hope it will do the same on Wednesday," said Hincapie with a view to the last stage, which will take the riders over many famous Belgian classic climbs. "In any case, it will be exciting! Stefan Schumacher is only four seconds away, and I also count on Quinziato and Flecha (to attack). I hope there will be a breakaway."

 

Big George
Photo ©: Luc Claessen
(Click for larger image)

The crash earlier in the stage several riders to drop out of the race, amongst them: Olaf Pollack (T-Mobile), Leif Hoste (Discovery Channel), Carlos Da Cruz (Francaise des Jeux), Christophe Edaleine (Credit Agricole) and Toni Colom (Illes Balears).

How it unfolded

Stage six of the second Eneco Tour of Benelux started in Bornem at 11.22, with two riders not taking to the road again: Niko Eeckhout (Chocolade Jacques) and Aurélien Clerc (Phonak) left the race, so a total of 154 cyclists went on the 211 km-long course to Sint-Truiden. Although the stage was going to lead the peloton to the steep Muur of Huy, many riders tried to get away right in the beginning of the stage: especially Nicolas Roche (Cofidis) and Matthé Pronk (Unibet.Com) were very active during the first kilometres.

They attacked right from the start, but even the help of Jan Boven (Rabobank), Lloyd Mondory (Ag2R Prevoyance) and Sebastian Langeveld (Skil-Shimano) did not help and the bunch came back on them. A few clicks later, they tried again, in the company of Michael Schär (Phonak Hearing Systems), Jimmy Engoulvent (Crédit Agricole) and Kenny Van Hummel (Skil-Shimano), but this move was also annihilated after 12 kilometres into the stage.

Pollack on the
Photo ©: Luc Claessen
(Click for larger image)

Finally, at km 20, the break of the day was established: Grégory Rast (Phonak Hearing Systems), Mario Aerts (Davitamon-Lotto), Andoni Aranaga Azkune (Euskaltel) and Sebastian Langeveld (Skil-Shimano) got a good gap as well as the good will of the bunch and left to race in front for the next 190 kilometres.

With Discovery Channel controlling the tempo in the back (best-placed rider in the break was Langeveld with 2.12 minutes behind Hincapie), the breakaway extended their lead to a maximum of 5.15 minutes just before the Muur of Huy, then got very progressively reeled in again.

The mass crash at km 145 tore the bunch apart, but all remaining riders were back to one chasing peloton soon after. The advantage of the leading riders was still about three minutes with 40 kms to go, so a bunch sprint finish seemed likely. Belgian Johan Coenen (Unibet.com) tried to counter-attack with 20 kms to go, but didn't stand a chance in the fast finale - even if Tom Boonen's team Quickstep wasn't the one doing the work in front. Indeed, World champion Tom Boonen did not sprint in the finale.

The breakaway was caught with only two kilometres to go, and Unibet's Jeremy Hunt could not prevent a bunch sprint finish, either, getting caught with 800 metres to go. After one final tight curve just 400 metres away from the finish, the road opened up to the fast men, with Kopp coming out victorious.

Kopp on the podium
Photo ©: Luc Claessen
(Click for larger image)

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Luc Claessen/www.ctm-images.com

Results

1 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                   4.50.43
2 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                         
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                             
4 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                            
5 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                     
6 Roy Sentjens (Bel) Rabobank                                            
7 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                         
8 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance                                      
9 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir           
10 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          
11 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                              
12 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                  
13 George Hincapie (USA) Discovery Channel                               
14 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                           
15 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                   
16 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                                
17 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                      
18 Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                           
19 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                       
20 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                               
21 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                        
22 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi                             
23 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                     
24 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                  
25 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano                                 
26 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
27 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                                
28 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                     
29 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               
30 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears     
31 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                         
32 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano                                    
33 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                     
34 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen           
35 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                              
36 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          
37 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                              
38 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                  
39 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                                          
40 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    
41 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                             
42 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                        
43 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                     
44 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                                   
45 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                         
46 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                          
47 Jan Boven (Ned) Rabobank                                              
48 Marco Righetto (Ita) Liquigas                                         
49 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole                                
50 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel                              
51 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                               
52 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                   
53 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    
54 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic                           
55 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team                                      
56 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux                                
57 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                 
58 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                          
59 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel                              
60 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                           
61 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems                            
62 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi                          
63 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          
64 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                  
65 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                  
66 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                             
67 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                             
68 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                            
69 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                         
70 Frank Høj (Den) Gerolsteiner                                          
71 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                          
72 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                      
73 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                            
74 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                
75 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux                              
76 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                          
77 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   
78 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                            
79 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                                
80 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                
81 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                       
82 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                    
83 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                    
84 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                           
85 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                    
86 Johan Coenen (Bel) Unibet.com                                         
87 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com                                          
88 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                         
89 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen        
90 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                
91 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic                            
92 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team                                  
93 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                
94 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                    
95 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                    
96 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                
97 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                          
98 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
99 Luke Roberts (Aus) Team CSC                                           
100 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                      
101 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux                              
102 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                   
103 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                      
104 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                                 
105 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         
106 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone               
107 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                          
108 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                        
109 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone          
110 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto                                   
111 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                              
112 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                             
113 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                 
114 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic                           
115 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir                             
116 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                             
117 Allan Johansen (Den) Team CSC                                        
118 Martin Müller (Ger) Team Milram                                      
119 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir                               
120 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                                
121 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                    
122 Matthew White (Aus) Discovery Channel                                
123 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                            
124 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com                                     0.18
125 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                             0.20
126 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                 0.30
127 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                 0.57
128 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen    1.03
129 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                  1.50
130 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi                    2.00
131 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                      3.58
132 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram                                    
133 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                           8.50
134 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                            
135 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen           9.15
136 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                       9.17
137 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                     9.18
138 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                            
139 Jason McCartney (USA) Discovery Channel                              
DNF Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  
DNF Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     
DNF Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                        
DNF Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                             
DNF Leif Hoste (Bel) Discovery Channel                                      
DNF Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic                                 
DNF Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                
DNF Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole                               
DNF Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance                                     
DNF Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                        
DNF Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom                                   
DNF Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                              
DNF Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux                                 
DNF Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                    
DNF Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen               
DNF Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team           

 
Points
 
1 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                          30 pts
2 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                         25
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                             22
4 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                            19
5 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                     17
6 Roy Sentjens (Bel) Rabobank                                            15
7 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                         13
8 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance                                      12
9 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir           11
10 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          10
 
Sprints
 
Sprint 1                                        
1 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                                 8 pts
2 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                               5
3 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                       3
 
Sprint 2                                       
1 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi                           8 pts
2 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                       5
3 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                               3
 
Sprint 3                                        
1 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                       8 pts
2 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi                           5
3 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                               3
 
Young rider
 
1 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                        4.50.43
2 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                              
3 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             
4 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                                 
5 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                     
6 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                      
7 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                                   
8 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                         
9 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                           
10 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
11 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                    
12 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
13 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                           
14 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             
15 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
16 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                                
17 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                    
18 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                          
19 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole                                  
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                 
21 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      
22 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems                              
23 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                    
24 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                    
25 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                               
26 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                           
27 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                            
28 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                        
29 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                              
30 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                  
31 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux                                
32 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                                  
33 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                  
34 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                         
35 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                      
36 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                           
37 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                  
38 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                      
39 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                           
40 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                                 
41 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                    
42 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   
43 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen              9.15
44 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                        9.18
45 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                               
 
 
General classification after stage 6
 
1 George Hincapie (USA) Discovery Channel                          22.15.38
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                 0.03
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                       0.11
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    0.15
5 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                           0.28
6 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                      0.31
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                        0.34
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   0.50
9 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                          0.51
10 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                             0.52
11 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                        0.54
12 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team                                0.55
13 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano                               0.57
14 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                            1.00
15 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                  
16 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                             1.04
17 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic                          1.08
18 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                  1.09
19 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                        1.11
20 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                         1.13
21 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                    1.14
22 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                  1.26
23 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                           1.27
24 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                                 1.32
25 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux                             1.42
26 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                                            
27 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel                            1.43
28 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                            1.55
29 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                   1.56
30 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                 
31 Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                         1.57
32 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                          1.59
33 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel                            2.00
34 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic                         2.02
35 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano                                  2.03
36 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                        2.06
37 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                             2.09
38 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                          2.11
39 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  2.15
40 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                2.16
41 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone                  
42 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 2.18
43 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                     
44 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                     2.20
45 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                         
46 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                          
47 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                         2.22
48 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                     2.26
49 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                                
50 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                              2.29
51 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                  2.33
52 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                       
53 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                      2.34
54 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                   2.35
55 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux                            2.36
56 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                              2.38
57 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone              2.40
58 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
59 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                       2.41
60 Johan Coenen (Bel) Unibet.com                                       2.43
61 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                2.48
62 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
63 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                           2.49
64 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                            2.52
65 Roy Sentjens (Bel) Rabobank                                         2.55
66 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems                          2.56
67 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                       2.57
68 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                         2.59
69 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
70 Martin Müller (Ger) Team Milram                                     3.02
71 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen      3.04
72 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                      
73 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                   3.08
74 Allan Johansen (Den) Team CSC                                           
75 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com                                        3.09
76 Jan Boven (Ned) Rabobank                                                
77 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                       3.13
78 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone         3.14
79 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone              3.15
80 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen         3.16
81 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                              3.17
82 Marco Righetto (Ita) Liquigas                                       3.19
83 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                                3.20
84 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir        3.21
85 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi                        3.22
86 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                   
87 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears              
88 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                         3.23
89 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                        3.26
90 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                    
91 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto                                  3.27
92 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                       3.29
93 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                     3.33
94 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                  3.36
95 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
96 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic                          3.40
97 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                3.51
98 Frank Høj (Den) Gerolsteiner                                        3.52
99 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance                                   3.53
100 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                       
101 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team                                   3.56
102 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux                             3.58
103 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                 4.08
104 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                     4.10
105 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                   4.41
106 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           
107 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen      4.55
108 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                               5.03
109 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                    5.16
110 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                 5.32
111 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                             5.50
112 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone               6.05
113 Luke Roberts (Aus) Team CSC                                        6.21
114 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                       6.26
115 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                  6.36
116 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                          6.48
117 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                        6.56
118 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                         7.20
119 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole                             7.35
120 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir                             7.47
121 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi                      7.52
122 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com                                       8.14
123 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                      8.33
124 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                          8.37
125 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                               
126 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone             8.51
127 Matthew White (Aus) Discovery Channel                             10.05
128 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                  10.29
129 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                               10.55
130 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                             14.54
131 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                         15.44
132 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          19.46
133 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram                                 20.07
134 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            20.42
135 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                         20.54
136 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                      22.11
137 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                            23.57
138 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                        26.20
139 Jason McCartney (USA) Discovery Channel                           29.23
 
Points classification
 
1 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                      91 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                 90
3 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                                           56
4 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                            54
5 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                     48
6 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                          45
7 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                      44
8 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel                               42
9 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                         42
10 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                       41
11 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               39
12 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                  37
13 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                           35
14 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                      35
15 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    34
16 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                      32
17 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                            27
18 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                        23
19 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                    17
20 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                       16
21 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                     16
22 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears     15
23 Roy Sentjens (Bel) Rabobank                                           15
24 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi                         13
25 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance                                     12
26 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                             11
27 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir          11
28 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                               10
29 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          10
30 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole                                10
31 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                                8
32 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                             8
33 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir                               8
34 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux                               6
35 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com                                           6
36 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                          5
37 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                           5
38 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                          5
39 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                           3
40 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    3
41 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                 3
 
Young rider classification
 
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                             22.15.41
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                       0.08
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                           0.25
4 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                        0.31
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                         0.51
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                              1.01
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                     1.11
8 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                             1.52
9 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                              2.06
10 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  2.12
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                2.13
12 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                     2.17
13 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                      2.31
14 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux                            2.33
15 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone              2.37
16 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
17 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                       2.38
18 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                2.45
19 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
20 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems                          2.53
21 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                       2.54
22 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                         2.56
23 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone              3.12
24 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen         3.13
25 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                              3.14
26 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                3.23
27 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                     3.30
28 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                  3.33
29 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
30 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                3.48
31 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    4.38
32 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                  5.29
33 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                              5.47
34 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                6.02
35 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                          7.17
36 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole                              7.32
37 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                       8.30
38 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                           8.34
39 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                                
40 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone              8.48
41 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                10.52
42 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                              14.51
43 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             20.39
44 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                          20.51
45 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                       22.08

Back to top