Home
Competitive Cyclist
New Sun Nutrition
Craft USA
Seven
X-treme Cycling
SRAM
Cervelo
Red Rose Imports
Hed Cycling

2nd Eneco Tour of Benelux - PT

Netherlands & Belgium, August 16-23, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Stage Details          Previous Stage  Next Stage

Stage 1 - August 17: Wieringerwerf (Ned) - Hoogeveen (Ned), 176.9 km

Boy from Balen back on top

By Anthony Tan

Tom Boonen (Quick.Step-Innergetic)
Photo ©: AFP
(Click for larger image)

Back after his early exit from the Tour de France, a rejuvenated Tom Boonen comfortably won the opening road stage of this year's Eneco Tour. Hitting the front 160 metres from the finish line in Hoogeveen and pumping his massive thighs with all his might, the world champion never looked like being challenged, as Simone Cadamuro (Team Milram) and Enrico Gasparotto (Liquigas) finished one bike length behind in second and third.

"After a rest period, I'm already winning again, a sign that I have trained well," said Boonen, an expression of calm across his face. "It's fantastic that the pressure is off. Now they [my team-mates] can go for their own chances in the following stages without any pressure."

"I'm satisfied with this second place, even if it is the third one of the year," lamented Cadamuro, who is yet to take a trick this season. "To arrive behind Boonen in this moment is a half-victory. I'm feeling really good and I hope to win soon."

The win was also enough to give the 25 year-old from Quick.Step-Innergetic the race lead, which saw overnight leader Stefan Schumacher (Gerolsteiner) slip into second, now four seconds behind. Discovery Channel's Geroge Hincapie rounds out the top three on GC, with Caisse d'Epargne-Illes Balears' Jose Ivan Gutierrez in fourth.

"I hadn't counted on this win," Boonen remarked. "I planned to take it easy in the bunch. But I rode a great prologue and I couldn't let a chance of a victory go."

"Are you thinking about the World's in Salzburg?" Boonen was asked.

"A little bit, because this jersey is addictive. I will do everything to keep it for another year."

How it unfolded

The peloton
Photo ©: AFP
(Click for larger image)

Stage 1 of this year's Eneco tour began at 11:42am Thursday morning from the town of Wieringerwerf in northern Holland. The 176,9 kilometre parcours didn't pose any real difficulties, with three intermediate sprints on the way to the finish in Hoogeveen, after 64.5, 133 and 165.9 kilometres. The only non-starter was JosÚ Antonio Redondo (Astana).

A very fast start annulled any attacks in the first hour's racing, and it wasn't until the 55 kilometre mark before Rik Reinerink (Skil-Shimano) was able to wrench himself clear from the peloton. 14 kilometres later, Matthe Pronk (Unibet.com) counter-attacked, and two kilometres after that, Koen BarbÚ (Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen) did the same, with the latter two teaming up and joining Reinerink after 79 kilometres.

With 100 kilometres left to race, the trio had roughly three and a half minutes' lead on the peloton - by no means enough if they were to survive their day out in front. 40 clicks later, the break reached their maximum lead of 5'45, prompting the teams of T-Mobile, Rabobank, Gerolsteiner and Davitamon-Lotto to marshall their troops at the head of the pack and start the chase proper.

This year's Eneco Tour boasted a wealth of top sprinters; gracing the start list were: Gert Steegmans and Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto), Steven de Jongh and Tom Boonen (Quick.Step-Innergetic), Max Van Heeswijk (Discovery Channel), SJeremy Hunt and Baden Cooke (Unibet.com), Eric Baumann and Olaf Pollack (T-Mobile), Robert F÷rster (Gerolsteiner), Simone Cadamuro (Team Milram), Enrico Gasparotto (Liquigas) and Jaan Kirsipuu (CrÚdit Agricole).

And with each of teams keen to notch a win on the board, the break's fate was sealed, as Quick.Step-Innergetic's Servais Knaven mopped up Reinerink, the last of the early breakaways, 12 kilometres from Hoogeveen.

The regrouping saw a few more try their luck before the inevitable bunch sprint, and as the Boonen and his team-mates came to the fore, it was an inevitable stage winner. 350 metres from the line, Steven De Jongh was leading the Quick.Step train, before Walter Weylandt took over and upped the speed, dropping the world champ off 160 metres from the finish. The rest was history.

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by AFP Photo

Results

1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                            4.12.53 (41.971 km/h)
2 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                        
3 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                         
4 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                        
5 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                           
6 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                       
7 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                         
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                     
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                  
10 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                             
11 Luciano AndrÚ Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir            
12 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                      
13 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                                     
14 JosÚ Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears       
15 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance                                     
16 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                          
17 Erki PŘtsep (Est) AG2R Prevoyance                                       
18 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                 
19 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic                             
20 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
21 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                        
22 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                      0.04
23 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                         
24 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                         
25 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                             
26 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                                            
27 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                           
28 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                             
29 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
30 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel                                
31 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                 0.09
32 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                            
33 Roy Sentjens (Bel) Rabobank                                             
34 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                       
35 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                             
36 Gerben L÷wik (Ned) Rabobank                                             
37 JosÚ Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                                
38 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                    
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                           
40 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com                                            
41 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                               
42 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                      
43 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                       
44 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                 
45 Phillippe Gilbert (Bel) Franšaise des Jeux                              
46 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                     
47 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     
48 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                    
49 Ludovic Auger (Fra) Franšaise des Jeux                                  
50 Luke Roberts (Aus) Team CSC                                             
51 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                          
52 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Unibet.com                              
53 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                               
54 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                 
55 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                                
56 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                               
57 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                     
58 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                            
59 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                                  
60 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             
61 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                                
62 Carlos Da Cruz (Fra) Franšaise des Jeux                                 
63 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                      
64 Allan Johansen (Den) Team CSC                                           
65 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems                              
66 Marco Righetto (Ita) Liquigas                                           
67 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
68 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                   
69 Thomas L÷vkvist (Swe) Franšaise des Jeux                                
70 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                               
71 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano                                   
72 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital                                  
73 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                    
74 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
75 Michael Schńr (Swi) Phonak Hearing Systems                              
76 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                         
77 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                            
78 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                  
79 Martin MŘller (Ger) Team Milram                                         
80 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team                                    
81 SÚbastien Portal (Fra) Credit Agricole                                  
82 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                    
83 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                           
84 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                         
85 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                             
86 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                    
87 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     
88 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      
89 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram                                       
90 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                         
91 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                      
92 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                      
93 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone                  
94 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  
95 Christophe Mengin (Fra) Franšaise des Jeux                              
96 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com                                  
97 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
98 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                             
99 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel                                      
100 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                     
101 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                 
102 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                           
103 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel                               
104 Gustav Larsson (Swe) Franšaise des Jeux                                
105 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                                 
106 Jan Boven (Ned) Rabobank                                               
107 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                 
108 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                          
109 Johan Coenen (Bel) Unibet.com                                          
110 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                           
111 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                                
112 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                                 
113 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team                                         
114 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                       
115 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                 
116 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas                                         
117 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic                             
118 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           
119 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
120 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                               
121 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano                                     
122 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                               
123 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                   
124 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone            
125 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             
126 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                     
127 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                        
128 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                      
129 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                             
130 Dariusz Baranowski (Pol) Astana Team                                   
131 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                           
132 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic                             
133 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                      
134 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                               
135 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
136 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                     
137 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic                                
138 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                       
139 Bobby Julich (USA) Team CSC                                            
140 Jason McCartney (USA) Discovery Channel                                
141 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto                                     
142 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole                              
143 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                              
144 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir                               
145 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team                                       
146 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                             
147 Alan PÚrez Lezßun (Spa) Euskaltel-Euskadi                              
148 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                                 
149 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com                                           
150 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                                   
151 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                 
152 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          
153 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                                   
154 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone                   
155 Daniel Navarro (Spa) Astana Team                                       
156 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                            
157 Sandy Casar (Fra) Franšaise des Jeux                                   
158 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen         
159 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  
160 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir                                 
161 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                             
162 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                              
163 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       
164 Matthew White (Aus) Discovery Channel                                  
165 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom                                  
166 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                        
167 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                          
168 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                      0.33
169 Robert F÷rster (Ger) Gerolsteiner                                      
170 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                                   
171 Frank H°j (Den) Gerolsteiner                                       0.09
172 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise des Jeux                         1.36
173 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          2.35
174 IvÓn Santos Martinez (Spa) Astana Team                             6.43
DNF Matti Breschel (Den) Team CSC                                          
DNF Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                
DNF Joseba Zubeldia Aguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                        
DNS JosÚ Antonio Redondo (Spa) Astana Team                                 
 
Points
 
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                 30 pts
2 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                      25
3 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                       22
4 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                      19
5 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                         17
6 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     15
7 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                       13
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                   12
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                11
10 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                           10
 
Sprints
 
Sprint 1
1 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                        8 pts
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                    5
3 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                           3
 
Sprint 2
1 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                        8 pts
2 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                           5
3 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                  3
 
Sprint 3
1 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                        8 pts
2 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise des Jeux                              5
3 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                            3
 
Young rider
 
1 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                  4.12.53
2 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                         
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                     
4 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance                                      
5 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             
6 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                       0.04
7 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                            
8 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                              
9 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             
10 JosÚ Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                            0.09
11 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                           
12 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                      
13 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                 
14 Phillippe Gilbert (Bel) Franšaise des Jeux                              
15 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     
16 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                    
17 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                          
18 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                               
19 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                                
20 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                     
21 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             
22 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems                              
23 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
24 Thomas L÷vkvist (Swe) Franšaise des Jeux                                
25 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                               
26 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                    
27 Michael Schńr (Swi) Phonak Hearing Systems                              
28 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                            
29 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                  
30 SÚbastien Portal (Fra) Credit Agricole                                  
31 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                           
32 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                         
33 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                    
34 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      
35 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                      
36 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                  
37 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                           
38 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                                 
39 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                                  
40 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team                                          
41 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                  
42 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas                                          
43 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                
44 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                    
45 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                              
46 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                            
47 Alan PÚrez Lezßun (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
48 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                                  
49 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                  
50 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone                    
51 Daniel Navarro (Spa) Astana Team                                        
52 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   
53 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                        
54 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom                                   
55 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise des Jeux                          1.36
 
Teams
 
1 Quick Step-Innergetic                                            12.38.43
2 Liquigas                                                             0.04
3 Credit Agricole                                                      0.05
4 Caisse d'Epargne-Illes Balears                                           
5 AG2R-Prevoyance                                                          
6 Team Milram                                                              
7 Unibet.com                                                           0.09
8 Saunier Duval-Prodir                                                     
9 Phonak Hearing Systems                                                   
10 Discovery Channel                                                       
11 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                                   
12 Team CSC                                                            0.14
13 Lampre-Fondital                                                         
14 T-Mobile Team                                                           
15 Skil-Shimano                                                            
16 Gerolsteiner                                                            
17 Rabobank                                                            0.23
18 Bouygues Telecom                                                        
19 Franšaise des Jeux                                                      
20 Astana Team                                                             
21 Davitamon-Lotto                                                         
22 Euskaltel-Euskadi                                                       
23 Cofidis, le Credit par Telephone                                        
 
General classification after stage 1
 
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                            4.19.47
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                 0.04
3 George Hincapie (USA) Discovery Channel                              0.07
4 JosÚ Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    0.08
5 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   0.11
6 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                      0.15
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                        0.16
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                       0.18
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                  
10 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                    0.19
11 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                   0.20
12 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                        
13 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic                                 
14 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                                 0.22
15 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                        0.23
16 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                            
17 Jason McCartney (USA) Discovery Channel                             0.24
18 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                    0.25
19 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                         
20 Phillippe Gilbert (Bel) Franšaise des Jeux                              
21 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel                                  0.26
22 Bobby Julich (USA) Team CSC                                         0.27
23 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com                                  
24 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                      
25 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                 
26 Gustav Larsson (Swe) Franšaise des Jeux                                 
27 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                             
28 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                         0.28
29 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                             
30 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone                  
31 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team                                0.29
32 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic                             
33 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                          
34 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic                              
35 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                               
36 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                                            
37 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                        0.30
38 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                                  
39 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano                                   
40 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                                
41 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                           
42 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                              
43 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance                                 0.31
44 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                       
45 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                    
46 Johan Coenen (Bel) Unibet.com                                           
47 Luke Roberts (Aus) Team CSC                                             
48 Luciano AndrÚ Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir        0.32
49 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                                  
50 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                                
51 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                     0.33
52 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      
53 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Unibet.com                              
54 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir                                  
55 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                         
56 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                 
57 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel                            0.34
58 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                             
59 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                      
60 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano                                      
61 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                           0.35
62 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                             
63 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                            
64 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole                               
65 Frank H°j (Den) Gerolsteiner                                            
66 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                   
67 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                      
68 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                       0.36
69 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  
70 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                          
71 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                         
72 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                               
73 Daniel Navarro (Spa) Astana Team                                        
74 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                  0.37
75 Roy Sentjens (Bel) Rabobank                                             
76 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                                 
77 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto                                      
78 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                  0.38
79 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                                
80 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                        
81 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                    0.39
82 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                       
83 Dariusz Baranowski (Pol) Astana Team                                    
84 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                                  
85 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                      
86 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                          
87 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                  
88 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                  
89 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel                                
90 JosÚ Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                            0.40
91 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                           
92 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                         
93 Gerben L÷wik (Ned) Rabobank                                             
94 Michael Schńr (Swi) Phonak Hearing Systems                          0.41
95 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone             
96 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     
97 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone                    
98 Christophe Mengin (Fra) Franšaise des Jeux                              
99 Jan Boven (Ned) Rabobank                                                
100 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                0.42
101 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                 
102 Erki PŘtsep (Est) AG2R Prevoyance                                      
103 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                      
104 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                     
105 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                    
106 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                 
107 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                          0.43
108 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                     
109 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                            
110 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                   
111 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       
112 Allan Johansen (Den) Team CSC                                          
113 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com                                           
114 Matthew White (Aus) Discovery Channel                                  
115 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                       0.44
116 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi                          
117 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                        
118 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team                                         
119 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                   
120 Martin MŘller (Ger) Team Milram                                    0.45
121 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                    
122 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                    
123 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                          
124 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          
125 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen     0.46
126 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                      
127 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                   
128 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                   
129 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems                         0.47
130 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                              
131 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                               
132 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen           
133 Sandy Casar (Fra) Franšaise des Jeux                               0.48
134 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  
135 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                              
136 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                    0.49
137 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                                   
138 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
139 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                             
140 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic                             
141 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                             
142 Alan PÚrez Lezßun (Spa) Euskaltel-Euskadi                              
143 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                       0.50
144 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com                                           
145 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                 
146 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team                                   0.51
147 Ludovic Auger (Fra) Franšaise des Jeux                             0.52
148 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom                                  
149 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen           
150 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                               0.53
151 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
152 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                      
153 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen        0.54
154 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen           
155 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram                                      
156 Carlos Da Cruz (Fra) Franšaise des Jeux                                
157 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                             0.55
158 Thomas L÷vkvist (Swe) Franšaise des Jeux                               
159 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           
160 SÚbastien Portal (Fra) Credit Agricole                             0.56
161 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             
162 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital                                 
163 Marco Righetto (Ita) Liquigas                                      0.58
164 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                               1.02
165 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                               1.03
166 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas                                         
167 Robert F÷rster (Ger) Gerolsteiner                                  1.07
168 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi                       1.08
169 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                           1.11
170 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir                           1.12
171 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                      1.14
172 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise des Jeux                         1.57
173 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen          3.35
174 IvÓn Santos Martinez (Spa) Astana Team                             7.38
 
Points classification
 
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                 30 pts
2 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                      25
3 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano                                       24
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                       22
5 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                      19
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                   17
7 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                         17
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     15
9 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                       13
10 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               11
11 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                           10
12 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise des Jeux                             5
13 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                          5
14 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                           3
15 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                 3
16 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                          3
 
Young rider classification
 
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                              4.19.51
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                        0.12
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                       0.14
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                     0.15
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                         0.19
6 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                     0.21
7 Phillippe Gilbert (Bel) Franšaise des Jeux                               
8 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                              0.23
9 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir                        0.26
10 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance                                 0.27
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                    
12 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                              0.28
13 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano                                     0.29
14 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      
15 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                       0.32
16 Koen De Kort (Ned) Astana Team                                          
17 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                               
18 Daniel Navarro (Spa) Astana Team                                        
19 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                  0.33
20 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano                                 
21 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                  0.34
22 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team                              0.35
23 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                  
24 JosÚ Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team                            0.36
25 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                           
26 Michael Schńr (Swi) Phonak Hearing Systems                          0.37
27 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     
28 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone                    
29 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone              0.38
30 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone                  
31 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                         0.39
32 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                    
33 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                        
34 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team                                      0.40
35 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram                                    
36 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                 0.41
37 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems                          0.43
38 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                
39 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi                               0.44
40 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                               
41 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                     0.45
42 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team                              
43 Alan PÚrez Lezßun (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
44 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir                        0.46
45 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                  
46 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom                               0.48
47 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
48 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                0.49
49 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen         0.50
50 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
51 Thomas L÷vkvist (Swe) Franšaise des Jeux                            0.51
52 SÚbastien Portal (Fra) Credit Agricole                              0.52
53 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas                                      0.59
54 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                            1.07
55 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise des Jeux                          1.53
56 IvÓn Santos Martinez (Spa) Astana Team                              7.34
 
Teams classification
 
1 Quick Step-Innergetic                                            13.00.06
2 Caisse d'Epargne-Illes Balears                                       0.07
3 Discovery Channel                                                        
4 Liquigas                                                             0.09
5 Rabobank                                                             0.22
6 Credit Agricole                                                      0.27
7 Team CSC                                                             0.28
8 Unibet.com                                                           0.32
9 Phonak Hearing Systems                                               0.34
10 T-Mobile Team                                                       0.37
11 Saunier Duval-Prodir                                                0.39
12 Franšaise des Jeux                                                      
13 Gerolsteiner                                                            
14 Skil-Shimano                                                        0.43
15 Team Milram                                                         0.44
16 Lampre-Fondital                                                     0.47
17 Bouygues Telecom                                                    0.54
18 Davitamon-Lotto                                                         
19 AG2R-Prevoyance                                                     1.01
20 Cofidis, le Credit par Telephone                                    1.03
21 Astana Team                                                         1.06
22 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                               1.19
23 Euskaltel-Euskadi                                                   1.36

Back to top