Home
Competitive Cyclist
Speedplay
Orbea USA
Zero Gravity
Hed Cycling
Javelin Bicycles
Ridley from Sinclair Imports
Trizilla

99th Giro di Lombardia - ProT

Italy, October 15, 2005

Start list

Lampre-Caffita                             Acqua & Sapone-Adria Mobil
 
1 Damiano Cunego (Ita)                     11 Ruggero Marzoli (Ita)
2 Eddy Mazzoleni (Ita)                     12 Rinaldo Nocentini (Ita)
3 Francisco J Vila Errandonea (Spa)        13 Andrea Masciarelli (Ita)
4 Sylvester Szmyd (Pol)                    14 Alexandr Arekeev (Rus)
5 Marco Marzano (Ita)                      15 Bo Hamburger (Den)
6 Andrea Tonti (Ita)                       16 Giuseppe Palumbo (Ita)
7 Gorazd Stangelj (Slo)                    17 Kyrylo Pospyeyev (Ukr)
8 Gilberto Simoni (Ita)                    18 Santo Anza (Ita)
 
Bouygues Telecom                           Ceramica Panaria-Navigare
 
21 Giovanni Bernaudeau (Fra)               31 Luca Mazzanti (Ita)
22 Olivier Bonnaire (Fra)                  32 Emanuele Sella (Ita)
23 Franck Bouyer (Fra)                     33 Paolo Tiralongo (Ita)
24 Anthony Charteau (Fra)                  34 Domenico Pozzovivo (Ita)
25 Mathieu Claude (Fra)                    35 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col)
26 Yohann Gene (Fra)                       36 Moises Aldape Chavez (Mex)
27 Anthony Geslin (Fra)                    37 Alejandro Alberto Borrajo (Arg)
28 Christophe Kern (Fra)                   38 Paride Grillo (Ita)
 
Cofidis, Le Credit Par Telephone           Credit Agricole
 
41 Leonardo Bertagnolli (Ita)              51 Francesco Bellotti (Ita)
42 Sylvain Chavanel (Fra)                  52 Alexandre Botcharov (Rus)
43 Peter Farazijn (Bel)                    53 Eric Leblacher (Fra)
44 Bingen Fernandez Bustinza (Spa)         54 Benoit Poilvet (Fra)
45 Amael Moinard (Fra)                     55 Sebastien Portal (Fra)
46 Staf Scheirlinckx (Bel)                 56 Saul Raisin (USA)
47 Guido Trentin (Ita)                     57 Yannick Talabardon (Fra)
48 Cédric Vasseur (Fra)                    58 Nicolas Vogondy (Fra)
 
Davitamon-Lotto                            Discovery Channel Pro Cycling Team
 
61 Mario Aerts (Bel)                       71 Volodymyr Bileka (Ukr)
62 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col)      72 Janez Brajkovic (Slo)
63 Serge Baguet (Bel)                      73 Stijn Devolder (Bel)
64 Cadel Evans (Aus)                       74 Viatcheslav Ekimov (Rus)
65 Bjoern Leukemans (Bel)                  75 Leif Hoste (Bel)
66 Koos Moerenhout (Ned)                   76 Guennadi Mikhailov (Rus)
67 Johan Van Summeren (Bel)                77 José Luis Rubiera Vigil (Spa)
68 Preben Van Hecke (Bel)                  78 Jurgen Van Den Broeck (Bel)
 
Domina Vacanze                             Euskaltel-Euskadi
 
81 Alessandro Bertolini (Ita)              91 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa)
82 Mirko Celestino (Ita)                   92 Roberto Laiseka Jaio (Spa)
83 Marco Fertonani (Ita)                   93 David Lopez Garcia (Spa)
84 Sergio Ghisalberti (Ita)                94 Anton Luengo Celaya (Spa)
85 Andriy Grivko (Ukr)                     95 Aketza Pena Iza (Spa)
86 Luca Solari (Ita)                       96 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa)
87 Paolo Valoti (Ita)                      97 Joseba Zubeldia Agirre (Spa)
88 Giovanni Visconti (Ita)                 
 
Fassa Bortolo                              Française Des Jeux
 
101 Lorenzo Bernucci (Ita)                 111 Thomas Lövkvist (Swe)
102 Marzio Bruseghin (Ita)                 112 Philippe Gilbert (Bel)
103 Massimo Codol (Ita)                    113 Christophe Detilloux (Bel)
104 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)     114 Rémy Di Gregorio (Fra)
105 Kim Kirchen (Lux)                      115 Arnaud Gerard (Fra)
106 Gustav Erik Larsson (Swe)              116 Mickael Delage (Fra)
107 Vincenzo Nibali (Ita)                  117 Frédéric Guesdon (Fra)
108 Kanstantsin Siutsou (Blr)              118 Bradley Mcgee (Aus)
 
Gerolsteiner                               Illes Balears-Caisse d'Epargne
 
121 Markus Fothen (Ger)                    131 Imanol Erviti (Spa)
122 Heinrich Haussler (Ger)                132 José Vicente Garcia Acosta (Spa)
123 Andrea Moletta (Ita)                   133 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)
124 Davide Rebellin (Ita)                  134 Joan Horrach Rippoll (Spa)
125 Georg Totschnig (Aut)                  135 Pablo Lastras Garcia (Spa)
126 Fabian Wegmann (Ger)                   136 Francisco Mancebo Perez (Spa)
127 Beat Zberg (Swi)                       137 Mikel Pradera Rodriguez (Spa)
128 Marcus Zberg (Swi)                     138 Alejandro Valverde Belmonte (Spa)
 
Liberty Seguros-Würth Team                 Liquigas-Bianchi
 
141 Carlos Barredo Llamazales (Spa)        151 Patrick Calcagni (Swi)
142 Giampaolo Caruso (Ita)                 152 Danilo Di Luca (Ita)
143 Allan Davis (Aus)                      153 Enrico Gasparotto (Ita)
144 David Etxebarria Alkorta (Spa)         154 Mauro Gerosa (Ita)
145 Isidro Nozal Vega (Spa)                155 Nicola Loda (Ita)
146 Michele Scarponi (Ita)                 156 Vladimir Miholjevic (Cro)
147 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa)      157 Matej Mugerli (Slo)
148 Angel Vicioso Arcos (Spa)              158 Andrea Noe' (Ita)
 
Naturino-Sapore di Mare                    Phonak Hearing Systems
 
161 Valerio Agnoli (Ita)                   171 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa)
162 Alessandro Bertuola (Ita)              172 Victor Hugo Pena Grisales (Col)
163 Cristian Gasperoni (Ita)               173 Miguel A. Martin Perdiguero (Spa)
164 Murilo Fischer (Bra)                   174 Oscar Pereiro Sio (Spa)
165 Massimiliano Gentili (Ita)             175 Grégory Rast (Swi)
166 Massimiliano Mori (Ita)                176 Sascha Urweider (Swi)
167 Antonio Quadranti (Ita)                177 Tadej Valjavec (Slo)
168 Filippo Simeoni (Ita)                  178 Steve Zampieri (Swi)
 
Quick Step                                 Rabobank
 
181 Paolo Bettini (Ita)                    191 Michael Boogerd (Ned)
182 Davide Bramati (Ita)                   192 Thomas Dekker (Ned)
183 Juan Miguel Mercado Martin (Spa)       193 Joost Posthuma (Ned)
184 Cristian Moreni (Ita)                  194 Pieter Weening (Ned)
185 Luca Paolini (Ita)                     195 Theo Eltink (Ned)
186 Filippo Pozzato (Ita)                  196 Grischa Niermann (Ger)
187 Patrik Sinkewitz (Ger)                 197 Bram De Groot (Ned)
188 Rik Verbrugghe (Bel)                   198 Thorwald Veneberg (Ned)
 
Saunier Duval-Prodir                       Team CSC
 
201 Rubens Bertogliati (Swi)               211 Andrea Peron (Ita)
202 Nicolas Fritsch (Fra)                  212 Andy Schleck (Lux)
203 Angel Gomez Marchante (Spa)            213 Christian Vandevelde (USA)
204 Christopher Horner (USA)               214 Frank Schleck (Lux)
205 Ruben Lobato Elvira (Spa)              215 Michael Blaudzun (Den)
206 Manuele Mori (Ita)                     216 Nicki Sorensen (Den)
207 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa)         217 Carlos Sastre Candil (Spa)
208 Constantin Zaballa Gutierrez (Spa)     218 Vladimir Gusev (Rus)
 
Team L.P.R.                                Tenax-Nobili Rubinetterie
 
221 Luca Nardello (Ita)                    231 David John Betts (Aus)
222 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)        232 Gabriele Bosisio (Ita)
223 Mauro Santambrogio (Ita)               233 Kristjan Fajt (Slo)
224 Mikhaylo Khalilov (Ukr)                234 Cristiano Frattini (Ita)
225 Daniele Masolino (Ita)                 235 Gianluca Tonetti (Ita)
226 Giuseppe Muraglia (Ita)                236 David Mcpartland (Aus)
227 Daniele De Paoli (Ita)                 237 Ruslan Pidgornyy (Ukr)
228 Pavel Tonkov (Rus)                     238 Giancarlo Ginestri (Ita)
 
T-Mobile Team                              
 
241 Rolf Aldag (Ger)                       
242 Giuseppe Guerini (Ita)                 
243 Torsten Hiekmann (Ger)                 
244 Serguei Ivanov (Rus)                   
245 Matthias Kessler (Ger)                 
246 Bernhard Kohl (Aut)                    
247 Daniele Nardello (Ita)                 
248 Oscar Sevilla Ribera (Spa)