Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

GP Ouest France-Plouay - CDM & ProT

France, August 27-28, 2005

Start lists

Men's GP Ouest France

Bouygues Telecom                            Davitamon - Lotto
 
1 Didier Rous (Fra)                         11 Serge Baguet (Bel)
2 Laurent Brochard (Fra)                    12 Frédéric Amorison (Bel)
3 Walter Beneteau (Fra)                     13 Christophe Brandt (Bel)
4 Frédéric Mainguenaud (Fra)                14 Björn Leukemans (Bel)
5 Mickael Pichon (Fra)                      15 Nico Mattan (Bel)
6 Laurent Lefevre (Fra)                     16 Fred Rodriguez (USA)
7 Rony Martias (Fra)                        17 Henk Vogels (Aus)
8 Matthieu Sprick (Fra)                     18 Wim Van Huffel (Bel)
 
Cofidis - Le Crédit par Téléphone           Quickstep
 
21 Guido Trentin (Ita)                      31 Davide Bramati (Ita)
22 Frédéric Bessy (Fra)                     32 Luca Paolini (Ita)
23 Sylvain Chavanel (Fra)                   33 Davide Vigano (Ita)
24 David Moncoutié (Fra)                    34 Cristian Moreni (Ita)
25 Stéphane Augé (Fra)                      35 Davide Bramati (Ita)
26 Janek Tombak (Est)                       36 Nick Nuyens (Bel)
27 Cédric Vasseur (Fra)                     37 Michael Rogers (Aus)
28 Matthew White (Aus)                      38 Bram Tankink (Ned)
 
Crédit Agricole                             Team CSC
 
41 Laszlo Bodrogi (Hun)                     51 Andy Schleck (Lux)
42 Pietro Caucchioli (Ita)                  52 Lars Back 
43 Patrice Halgand (Fra)                    53 Jens Voigt (Ger)
44 Sébastien Hinault (Fra)                  54 Kurt-Asle Arvesen (Nor)
45 Jaan Kirsipuu (Est)                      55 Matti Breschel (Den)
46 Christophe Moreau (Fra)                  56 Peter Luttenberger (Aut)
47 Damien Nazon (Fra)                       57 Luke Roberts (Aus)
48 Cédric Hervé (Fra)                       58 Michael Blaudzun (Den)
 
Euskaltel-Euskadi                           Gerolsteiner
 
61 Igor Antón (Spa)                         71 Markus Fothen (Ger)
62 Joseba Zubeldia (Spa)                    72 Sven Krauss (Ger)
63 Iker Flores Galarza (Spa)                73 Peter Wrolich (Aut)
64 David Herrero (Spa)                      74 Andrea Moletta (Ita)
65 Inaki Isasi Flores (Spa)                 75 Davide Rebellin (Ita)
66 Unai Etxebarria Arana (Ven)              76 Fabian Wegmann (Ger)
67 Anttón Luengo (Spa)                      77 Beat Zberg (Swi)
68 Mikel Artetxe Gezuraga (Spa)             78 Markus Zberg (Swi)
 
Liberty Seguros-Würth Team                  Saunier Duval - Prodir
 
81 Carlos Barredo Llamazales (Spa)          91 Rubens Bertogliati (Swi)
82 Koen De Kort (Ned)                       92 Nicolas Fritsch (Fra)
83 Jörg Jaksche (Ger)                       93 Juan Carlos Dominguez (Spa)
84 Aaron Kemps (Aus)                        94 Chris Horner (USA)
85 Daniel Navarro Garcia (Spa)              95 Manuele Mori (Ita)
86 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)     96 Ivan Ravaioli (Ita)
87 José Redondo (Spa)                       97 Fabian Jeker (Swi)
88 David Etxebarria Alkorta (Spa)           98 Ruben Lobato Elvira (Spa)
 
Illes Balears-Caisse d'Epargne              T-Mobile
 
101 José Luis Arrieta Lujambio (Spa)        111 Jan Schaffrath (Ger)
102 Jose Carrasco (Spa)                     112 Torsten Hiekmann (Ger)
103 Imanol Erviti Ollo (Spa)                113 Matthias Kessler (Ger)
104 Jose Cayetano Julia (Spa)               114 Christian Werner (Ger)
105 David Navas Chica (Spa)                 115 Serguei Yakovlev (Kaz)
106 Antonio Tauler (Spa)                    116 TBA 
107 Iker Leonet (Spa)                       117 Jan Ullrich (Ger)
108 Xabier Zandio (Spa)                     118 Alexandre Vinokourov (Kaz)
 
Phonak Hearing Systems                      Française des Jeux
 
121 Aurélien Clerc (Swi)                    131 Freddy Bichot (Fra)
122 Nicolas Jalabert (Fra)                  132 TBA 
123 Uros Murn (Slo)                         133 Baden Cooke (Aus)
124 Grégory Rast (Swi)                      134 Philippe Gilbert (Bel)
125 Daniel Schnider (Swi)                   135 Lilian Jégou (Fra)
126 Sascha Urweider (Swi)                   136 Remy Di Gregario (Fra)
127 Steve Zampieri (Swi)                    137 Thomas Lövkvist (Swe)
128 Alexandre Moos (Swi)                    138 Cyrille Monnerais (Fra)
 
Discovery Channel                           Lampre - Caffita
 
141 George Hincapie (USA)                   151 Alessandro Ballan (Ita)
142 Viatcheslav Ekimov (Rus)                152 Enrico Franzoi (Ita)
143 Volodymyr Bileka (Ukr)                  153 Paolo Fornaciari (Ita)
144 Patrick McCarty (USA)                   154 Gianluca Bortolami (Ita)
145 Ryder Hesjedal (Can)                    155 Evgeni Petrov (Rus)
146 Pavel Padrnos (Cze)                     156 Daniele Righi (Ita)
147 Yaroslav Popovych (Ukr)                 157 Daniele Bennati (Ita)
148 Guennadi Mikhailov (Rus)                158 Oleksandr Kvachuk (Ukr)
 
Domina Vacanze                              Fassa Bortolo
 
161 Mirko Celestino (Ita)                   171 Massimo Codol (Ita)
162 Alessandro Bertolini (Ita)              172 Paolo Bossoni (Ita)
163 Cristian Bonfanti (Ita)                 173 Kanstantin Siutsou (Blr)
164 Andry Grivko (Ukr)                      174 Claudio Corioni (Ita)
165 Serhiy Honchar (Ukr)                    175 Andrej Hauptman (Slo)
166 Maxim Iglinskiy (Kaz)                   176 Massimo Giunti (Ita)
167 Paolo Valoti (Ita)                      177 Kim Kirchen (Lux)
168 Giovanni Visconti (Ita)                 178 Vincenzo Nibali (Ita)
 
Liquigas - Bianchi                          Rabobank
 
181 Kjell Carlström (Fin)                   191 Michael Boogerd (Ned)
182 Dario Andriotto (Ita)                   192 Rory Sutherland (Aus)
183 Danilo Di Luca (Ita)                    193 Thomas Dekker (Ned)
184 Stefano Garzelli (Ita)                  194 Joost Posthuma (Ned)
185 Enrico Gasparetto (Ita)                 195 Pieter Weening (Ned)
186 Marco Milesi (Ita)                      196 Roy Sentjens (Bel)
187 Andrea Noè (Ita)                        197 Karsten Kroon (Ned)
188 Franco Pellizotti (Ita)                 198 Theo Eltink (Ned)
 
Landbouwkrediet - Colnago                   R.A.G.T Semences
 
201 Maxime Monfort (Bel)                    211 Guillaume Auger (Fra)
202 Thierry De Groote (Bel)                 212 Eric Berthou (Fra)
203 Sergey Lagutin (Uzb)                    213 Renaud Dion (Fra)
204 Glenn D'Hollander (Bel)                 214 Hubert Dupont (Fra)
205 Tony Bracke (Bel)                       215 Yoann Le Boulanger (Fra)
206 Ludovic Capelle (Bel)                   216 Benjamin Levecot (Fra)
207 Gregory Habeaux (Bel)                   217 Roman Luhovyy (Ukr)
208 Sven Renders (Bel)                      218 Christophe Rinero (Fra)
 
Agritubel                                   AG2r Prévoyance
 
221 José Alberto Martinez (Spa)             231 Stéphane Goubert (Fra)
222 Florent Brard (Fra)                     232 Simon Gerrans (Aus)
223 Christophe Agnolutto (Fra)              233 Cyril Dessel (Fra)
224 Mickaël Buffaz (Fra)                    234 Samuel Dumoulin (Fra)
225 Stéphane Bergès (Fra)                   235 Lloyd Mondory (Fra)
226 Gilles Canouet (Fra)                    236 Nicolas Portal (Fra)
227 Christophe Laurent (Fra)                237 Ludovic Turpin (Fra)
228 Benoît Salmon (Fra)                     238 Alexandre Usov (Blr)
 
Naturino - Sapore di Mare                   
 
241 Alexandre Bazhenov (Rus)                
242 Sergio Barbero (Ita)                    
243 Alessandro Bertuola (Ita)               
244 Mario De Sarraga (Ita)                  
245 Mariano De Fino Silveiro (Ita)          
246 Gian Matteo Fagnini (Ita)               
247 Cristian Gasperoni (Ita)                
248 Massimiliano Mori (Ita)                 

Women's GP Plouay

Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas     Buitenpoort-Flexpoint Team
 
1 Edita Pucinskaite (Ltu)               11 Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned)
2 Sigrid Corneo (Ita)                   12 Susanne Ljungskog (Swe)
3 Joanne Kiesanowski (NZl)              13 Amber Neben (USA)
4 Milena Pirola (Ita)                   14 Lada Kozlikova (Cze)
5 Olga Slyusareva (Rus)                 15 Linda Serup (Den)
6 Miho Oki (Jpn)                        
 
Equipe Nürnberger Versicherung          Univega Pro Cycling Team
 
21 Oenone Wood (Aus)                    31 Priska Doppmann (Swi)
22 Madeleine Lindberg (Swe)             32 Karin Thürig (Swi)
23 Anke Wichmann (Ger)                  34 Sarah Grab (Swi)
24 Regina Schleicher (Ger)              36 Emma Rickards (Aus)
25 Judith Arndt (Ger)                   
26 Trixi Worrack (Ger)                  
 
New Zealand National Team               S.C. Michela Fanini Record Rox
 
41 Toni Bradshaw (NZl)                  51 Maja Adamsen (Den)
42 Tamara Boyd (NZl)                    52 Alessandra Borchi (Ita)
43 Johanna Buick (NZl)                  53 Annette Beutler (Swi)
44 Michelle Kiesanowski (NZl)           54 Malgorzaka Wysocka (Pol)
45 Michelle Hyland (NZl)                55 Katia Longhin (Ita)
46 Dale Tye (NZl)                       56 Letizia Giardinelli (Ita)
 
Van Bemmelen-AA Drink                   Team Bianchi-Aliverti

 
61 Nathalie Bates (Aus)                 71 Veronika Andreasson (Swe)
62 Marllijn Binnendijk (Ned)            72 Barbara Cazzaniga (Ita)
63 Sara Carrigan (Aus)                  73 Lise Christensen (Den)
64 Suzanne De Goede (Ned)               74 Luisa Taminini (Ita)
65 Sandra Missbach (Ger)                76 Erika Vilunaite (Ltu)
66 Theresa Senff (Ger)                  
 
Elk Haus-Tirol Noe                      Spanish National Team
 
81 Andrea Graus (Aut)                   91 Marta Vilajosana Andreu (Spa)
82 Monica Holler (Swe)                  92 Anna Ramirez (Spa)
83 Isabella Wieser (Aut)                93 Maribel Moreno Allue (Spa)
84 Monika Schachl (Aut)                 94 Leticia Gil Parra (Spa)
85 Claudia Häusler (Ger)                95 Eneritz Iturriaga (Spa)
                                        96 Teodora Ruano Sanchon (Spa)
 
Swiss National Team                     Team Pruneaux D'agen
 
101 Jennifer Hohl (Swi)                 111 Alexandra Le Henaff (Fra)
102 Bettina Kuhn (Swi)                  112 Elisabeth Chevanne-Brunel (Fra)
103 Monika Furrer (Swi)                 113 Karine Gautard (Fra)
104 Patricia Schwager (Swi)             114 Tiina Nieminen (Fin)
105 Andrea Knecht (Swi)                 115 Vicky Fournial (Fra)
106 Pascale Schnider (Swi)              116 Elodie Touffet (Fra)
 
German National Team                    P.M.B. Fenixs
 
122 Eva Lutz (Ger)                      131 Svetlana Bubnenkova (Rus)
123 Marlen Johrend (Ger)                132 Julia Martissova (Rus)
124 Madeleine Sandig (Ger)              133 Aline Parsy (Fra)
125 Sabine Fisher (Ger)                 134 Elena Eifler (Ger)
126 Bianca Knopfle (Ger)                

 
Mixed Team                              South African National Team
 
141 Melissa Holt (NZl)                  151 Marissa Van Der Merwe (RSA)
142 Paddy Walker (NZl)                  152 Anriette Schoeman (RSA)
143 Kathy Watt (Aus)                    153 Dianne Emery (RSA)
145 Trine Hansen (Den)                  154 Ronel Van Wyck (RSA)
                                        155 Chrissie Viljoen (RSA)
 
Canadian National Team                  Bizkaia-Panda Software-Durango
 
161 Erinne Willock (Can)                171 Joane Somarriba Arrola (Spa)
162 Susan Palmer-Komar (Can)            172 Cristina Alcalde Huertanos (Spa)
163 Amy Moore (Can)                     173 Agurtzane Elorriaga (Spa)
164 Laura Yoisten (Can)                 174 Najiara Telletxea Lopez (Spa)
165 Lisa Sweeney (Can)                  175 Maria Mercedes Cagigas Amedo (Spa)
166 Kirsten Robbins (Can)               176 Iosune Murillo Elkano (Spa)
 
French National Team                    Belgian National Team
 
181 Magali Le Floch (Fra)               191 Kelly Van Eyken (Bel)
182 Edwige Pitel (Fra)                  192 Corine Hierckens (Bel)
183 Magalie Finot-Laivier (Fra)         193 Ludivine Henrion (Bel)
184 Marina Jaunatre (Fra)               194 Sofie Goor (Bel)
185 Nathalie Tirard-Collet (Fra)        195 Véronique Belleter (Bel)
186 Magali Mocquery (Fra)               196 Sharon Vandromme (Bel)
 
Polish National Team                    Interregional Team

 
203 Malgorzata Jasinska (Pol)           211 Sophie Creux (Fra)
204 Monika Krawczyk (Pol)               212 Corinne Sempe (Fra)
205 Magdaleina Zamolska (Pol)           213 Laëtitia Poussin (Fra)
206 Monika Grzebinoga (Pol)             214 Céline Nivet (Fra)
                                        215 Christel Pourias (Fra)
                                        216 Jeannie Longo (Fra)
 
Team Bretagne                           Team Bigla
 
221 Nathalie Jeuland (Fra)              231 Nicole Brändli (Swi)
222 Anne-Claire Maillard (Fra)          232 Zoulfia Zabirova (Kaz)
223 Martine Vrignaud (Fra)              233 Noemi Cantele (Ita)
224 Béatrice Thomas (Fra)               234 Lidia Arcangeli (Ita)
225 Delphine Guille (Fra)               235 Sabrina Emmasi (Swi)