Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Results and Reports from Australia

Promoters wishing to submit results should send them to Cyclingnews

Northcote Cycling Club

Weekly track racing - Round 20 : Thursday May 31, 2007

Results

A Grade - Scratch race
 
1 Stuart Vaughan (Hawthorn)                               
2 Azizul Awang (Malaysia)                                 
3 Russell Collins (Northcote)                             
 
A Grade - Points race
 
1 Azizul Awang (Malaysia)                                 
2 Stuart Vaughan (Hawthorn)                               
3 Andrew Curtain (CCCC)                                   
 
A Grade - Motor pace
 
1 Azizul Awang (Malaysia)                                 
2 Marcus Wettenhall (Geelong)                             
3 Russell Collins (Northcote)                             
 
B Grade - Scratch race
 
1 Chris Hunt (Warrigul)                                   
2 Uracca Loew (Maylaysia)                                 
3 Daniel Cecchini (Preston)                               
 
B Grade - Points race
 
1 Chris Hunt (Warrigul)                                   
2 Daniel Cecchini (Preston)                               
3 Dean Roberts (Hawthorn)                                 
 
B Grade - Motor pace
 
1 Chris Hunt (Warrigul)                                   
2 Adrian fry (Geelong)                                    
3 Dean Roberts (Hawthorn)                                 
 
C Grade - Scratch race
 
1 Laine Hammond (Northcote)                               
2 Lyndon Pung (Preston)                                   
3 Russell Poole (Blackburn)                               
 
C Grade - Points race
 
1 Jack Cummings (CCCC)                                    
2 Russell Poole (Blackburn)                               
3 Lyndon Pung (Preston)                                   
 
C Grade - Motor pace
 
1 Carl Brewer (Blackburn)                                 
2 Rob Thompson (Preston)                                  
3 Russell Poole (Blackburn)                               
 
D Grade - Scratch race
 
1 Pat Dougherty (Blackburn)                               
2 Karen Munro (Warrigul)                                  
3 Horatio Burton (Northcote)                              
 
D Grade - Points race
 
1 Jarred Anskaitis (Geelong)                              
2 Geordie Hevern (Hawthorn)                               
3 Horatio Burton (Northcote)                              
 
D Grade - Motor pace
 
1 Jarred Anskaitis (Geelong)                              
2 Karen Munro (Warrigul)                                  
3 John Lobley (Blackburn)                                 
  

Local results 2007


January

February

March

April

May

June

July

August

September

October

November

December