Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Results and Reports from Australia

Promoters wishing to submit results should send them to Cyclingnews

Road
Peel CC
Southern Veterans
Balmoral
Mt Baw Baw Classic
Illawarra Cycle Club
Adelaide CC
Southern Vets CC

Central Coast CC
VLCC
Latrobe CC
Balmoral CC
RBCC

Track
Bundaberg Amateur CC
Central Coast CC

MTB
Launceston MBC
TORC
CORC #8

BMX
ACT BMX Champs

Illawarra Cycling Club

Illawarra, NSW, May 28, 2005

Results

A Grade - 45km
 
1 Mark Jewel (Illawarra)                  
2 Graham Rutter (Sutherland Shire)        
3 Leonie Aisbett (Parramatta)             
4 Ben Yates (UnKnown)                     
5 Gavin Drury (Illawarra)                 
6 Adrian Cooper (Illawarra)               
7 Gary Mandy (Illawarra)                  
8 Hans Battaerd (Illawarra)               
9 Michael Comensoli (Illawarra)           
10 Steve Franklin (Illawarra)             
11 Daniel Daly (Illawarra)                
12 Frank Soto (Illawarra)                 
13 Mark Davis (Illawarra)                 
14 Dean Marcinkowski (Illawarra)          
15 Frank Tortorici (Illawarra)            
DNF Daniel Silveri (Illawarra)            
 
B Grade - 36km
 
1 Arron Hull (Illawarra)                  
2 Brad Touhy (Canberra)                   
3 Lionel Covington (Illawarra)            
4 Dean Kelly (Illawarra)                  
5 Jason Johnson (Illawarra)               
6 Bobby Krstevski (Illawarra)             
7 Craig Dinning (Illawarra)               
8 Ian (Roger) Phillips (Illawarra)        
9 Anthony Kneipp (Illawarra)              
10 David Hull (Illawarra)                 
11 Richard Lorenc (Illawarra)             
 
C Grade - 36km
 
1 Scott Turnbull (Illawarra)              
2 Phil Latz (Illawarra)                   
3 Peter Vesel (Illawarra)                 
4 Paul Kaye (Illawarra)                   
5 Vincent O`Dwyer (Illawarra)             
6 Jenny Davis (Illawarra)                 
7 Stephen Phillips (Illawarra)            
8 Lou Jonceski (Illawarra)                
DNF Graham Dinning (Illawarra)            
DNF Bianca Marsh (Tuggeranong Vikings)    
DNF Les Hewitt (Illawarra)                

Local results 2004

January

February

March

April

May

June

July 

August 

September 

October 

November 

December