Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Tallinn-Tartu Grand Prix - 1.1

Estonia, May 29, 2009

 Results    Past winners

Results - 177.5 km

1 Erki Pütsep (Est) Cycling Club Bourgas                  3.47.25 (46.83 km)
2 Jaan Kirsipuu (Est) Estonian National Team                     
3 Jõeäär Gert (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team             
4 Vitaliy Popkov (Ukr) Isd-Sport-Donetsk                     0.03
5 Urmo Utar (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team           3.15
6 Yehor Dementyev (Ukr) Isd-Sport-Donetsk                        
7 Normunds Lasis (Lat) Cycling Club Bourgas                      
8 Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange              
9 Markku Ainsalu (Est) Estonian National Team                3.21
10 Allar Karu (Est) Meridiana - Kalev Chocolate Team         3.31
11 Indrek Rannama (Est) Estonian National Team               4.44
12 Michal Podlaski (Pol) Polish National Team U-23               
13 Matti Pajari (Fin) National Team Finland                      
14 Tomas Löfgren (Swe) National Team Sweden                      
15 Piotr Krajewski (Pol) Polish National Team U-23           7.02
16 Kajetan Skrobich (Pol) Polish National Team U-23              
17 Janek Tombak (Est) Cycling Club Bourgas                       
18 Sojka Kornel (Pol) Polish National Track Team                 
19 Andreas Stillfors (Swe) National Team Sweden              7.04
20 Aliaksandr Sinelnikau (Blr) National Team Belarus             
21 Artem Topchanyuk (Ukr) Isd-Sport-Donetsk                      
22 Fredrick Johansson (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com            
23 Reijo Puhm (Est) Estonian National Track Team                 
24 Alo Jakin (Est) Estonian National Track Team                  
25 Siarhei Sakavets (Blr) National Team Belarus                  
26 Indulis Bekmanis (Lat) National Team Latvia                   
27 Daniel Patten (GBr) Magnus Maximus Coffee.Com                 
28 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team    
29 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team     
30 Marko Leppämäki (Fin) National Team Finland                   
31 Alexander Wetterhall (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com      8.34
32 Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange            
33 Jonas Ahlstrand (Swe) National Team Sweden               10.22
34 Kamil Markowski (Pol) Polish National Team U-23               
35 Andris Smirnovs (Lat) National Team Latvia                    
36 Yuriy Agarkov (Ukr) Isd-Sport-Donetsk                         
37 Maxim Kumilevski (Blr) National Team Belarus                  
38 Piotr Chatlas (Pol) Polish National Track Team                
39 Reinis Andrijanovs (Lat) National Team Latvia                 
40 Kanstantin Klimiankou (Blr) National Team Belarus             
41 Janis Rezins (Lat) National Team Latvia                       
42 Kamil Pawelec (Pol) Polish National Track Team                
43 Caspar Austa (Est) Estonian National Team                     
44 Piotr Sztobryn (Pol) Polish National Team U-23                
45 Eero Teivaala (Fin) National Team Finland                     
46 Rostyslav Mykhaylov (Ukr) Isd-Sport-Donetsk                   
47 Niklas Gustavsson (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com             
48 Paavo Hiltunen (Fin) National Team Finland                    
49 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Isd-Sport-Donetsk                    
50 Artsiem Malinouski (Blr) National Team Belarus                
51 Janari-Joel Jõessar (Est) Estonian National Track Team        
52 Matti Helminen (Fin) Cycling Club Bourgas                     
53 Allan Oras (Est) Estonian National Team                       
54 Siarhei Novikau (Blr) National Team Belarus                   
55 Marcus Johansson (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com              
56 Kalle Kriit (Est) Estonian National Team                      
57 Raivis Belohvošciks (Lat) National Team Latvia                
58 Sebastian Gensch (Pol) Polish National Track Team             
59 Kalvis Eisaks (Lat) National Team Latvia                      
60 Adam Stachowiak (Pol) Polish National Track Team              
61 Pawel Sztobryn (Pol) Polish National Team U-23                
62 Zakkari Dempster (Aus) Cycling Club Bourgas                   
63 Kirill Baranov (Rus) Moscow                                   
64 Mart Ojavee (Est) Cycling Club Bourgas                        
65 Yuri Yurchanka (Blr) National Team Belarus                    
66 Alexander Khatuntsev (Rus) Moscow                             
67 Steven Puhm (Est) Estonian National Track Team                
68 Vahur Valvas (Est) Estonian National Track Team               
69 Piotr Typek (Pol) Polish National Team U-23                   
70 Alan Wawrzynski (Pol) Polish National Team U-23               
71 Sergey Kolesnikov (Rus) Moscow                                
72 Gunnar Grönlund (Swe) Magnus Maximus Coffee.Com               
73 Bo Hakan Nilson (Swe) Continental Team Differdange            
74 Ludovic Capelle (Bel) Continental Team Differdange            
75 Hannes Blank (Ger) Continental Team Differdange               
76 Silver Schultz (Est) Estonian National Team                   
77 Janar Jermakov (Est) Estonian National Track Team             
78 Sander Maasing (Est) Estonian National Team                   
79 Volodymyr Rybin (Ukr) Isd-Sport-Donetsk                       
80 Aleksejs Saramotins (Lat) National Team Latvia                
81 Valery Valynin (Rus) Moscow                                   
82 Olegs Melehs (Lat) Meridiana - Kalev Chocolate Team           
83 Jarmo Rissanen (Fin) National Team Finland               10.33
84 Evgeny Kovalev (Rus) Moscow                                   
85 Nicola D'Andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team        
86 Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team             
87 Ivan Kovalev (Rus) Moscow