Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Ronde de l'Isard - 2.2U

France, May 21-24, 2009

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 4 - May 24: Luzenac - Saint Girons, 133.2km

Results

1 Julien Berard (Fra) Chambery C.F.                        3.13.38 (41.274 km/h)
2 Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team                  
3 Morgan Kneisky (Fra) Chambery C.F.                          0.03
4 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan                               
5 Thomas Girard (Fra) Chambery C.F.                               
6 Laurent Denonfoux (Fra) CR4C Roanne                             
7 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht              
8 Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team                  
9 Bryan Nauleau (Fra) Vendee U                                    
10 Jérôme Cousin (Fra) Vendee U                                   
11 Romain Hardy (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme                      
12 Gaël Desriac (Fra) Albi Velo Sport                             
13 Artur Ershov (Rus) Russian National Team                       
14 Quentin Bacon (Fra) Comite De Normandie                        
15 Arkimedes Arguelyes (Rus) Russian National Team                
16 Arnaud Jouffroy (Fra) Vendee U                                 
17 Reno De Keulenaer (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht            
18 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan                              
19 Thomas Damuseau (Fra) Chambery C.F.                            
20 Romain Sicard (Fra) Orbea                                      
21 Frederik Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht         
22 Davy De Scheemaeker (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team             
23 Nicolas Schnyder (Swi) Chambery C.F.                           
24 William Tarride (Fra) Comite Cote d'Azur                       
25 Stanislav Volkov (Rus) Russian National Team                   
26 Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport                             
27 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht                
28 Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team                 
29 Bastien Sauthier (Fra) Comite Midi-Pyrenees                    
30 Peter Stetina (USA) US National Team                           
31 Alexandre Geniez (Fra) VC La Pomme Marseille                   
32 Miguel Minguez (Spa) Orbea                                     
33 Yoann Bagot (Fra) VC La Pomme Marseille                        
34 Chris Butler (USA) US National Team                            
35 Brian Bulgac (Ned) Beveren                                     
36 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea                               
37 Steve Bekaert (Bel) Beveren                                    
38 Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne                    
39 Roman Maykin (Rus) Russian National Team                       
40 Dimitry Ignatiev (Rus) Russian National Team                   
41 Baurzhan Utegenov (Kaz) Kazakhstan                             
42 Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht               
43 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan                           
44 Thomas Vaubourzeix (Fra) Comite Cote d'Azur                5.05
45 Tim Haex (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team                        
46 Armindo Fonseca (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme                   
47 Thomas Sprengers (Bel) Beveren                                 
48 Erwan Clement (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme                     
49 Jones Carter (USA) US National Team                            
50 Miguel Rabouy (Fra) Entente Sud Gascogne                       
51 Niels Schepmans (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team                 
52 Stanislav Starodubtsev (Rus) Katyusha Continental Team         
53 Patrice Notin (Fra) CR4C Roanne                            6.08
54 Loïc Desriac (Fra) Albi Velo Sport                             
55 Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan                               
56 Arian Oosthoek (Ned) RWC Ahoy'                                 
57 Jarno Van Guyse (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht          7.54
58 Eneko Echeverz (Spa) Orbea                                     
59 Stig Broeckx (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team                    
60 Antonin Azam (Fra) Chambery C.F.                               
61 Yannick Wellens (Bel) Beveren                             10.11
62 Julian Kyer (USA) US National Team                             
63 Rob Squire (USA) US National Team                         11.04
64 Evaldas Siskevicius (Ltu) VC La Pomme Marseille           13.23
65 Jonathan Brunel (Fra) VC La Pomme Marseille                    
66 Edgaras Kovaliovas (Ltu) VC La Pomme Marseille                 
67 Clément Koretzky (Fra) VC La Pomme Marseille                   
68 Rémi Laffitte (Fra) Albi Velo Sport                            
69 Romain Smet (Fra) Albi Velo Sport                              
70 Jérémy Grimal (Fra) Albi Velo Sport                            
71 Kevin Reza (Fra) Vendee U                                      
72 Guillaume De Gasquet (Fra) Comite Cote d'Azur                  
73 Rudy Molard (Fra) CR4C Roanne                                  
74 Josselin Maillet (Fra) Vendee U                                
75 Tony Hurel (Fra) Vendee U                                      
76 Vincent Dauga (Fra) Entente Sud Gascogne                       
77 Ronan Guinaudeau (Fra) Comite De Normandie                     
78 Anthony Soucaze (Fra) Comite Midi-Pyrenees                     
79 Andrey Karassev (Kaz) Kazakhstan                               
80 Andrey Solomennikov (Rus) Katyusha Continental Team            
81 Raphaël Verini (Fra) Comite Cote d'Azur                        
82 Richard Brunet (Fra) Comite Midi-Pyrenees                 16.57
83 Bob Van Der Tholen (Ned) RWC Ahoy'                             
84 Valery Kaykov (Rus) Russian National Team                      
85 Nicolas Ferrand (Fra) Comite Midi-Pyrenees                     
86 Jelle Schouten (Ned) RWC Ahoy'                                 
87 Sven Jodts (Bel) Beveren                                       
88 Jérémy Fabio (Fra) Comite Cote d'Azur                          
89 Mourad Faid (Fra) Comite Midi-Pyrenees                         
90 Alexandre Lemair (Fra) Comite De Normandie                     
91 Maurits Van Der Ven (Ned) RWC Ahoy'                       19.54
92 Jerwin Wieser (Ned) RWC Ahoy'                                  
Ab Clinton Avery (NZl) PWS-Eijssen Cycling Team                   
Ab Benat Urain (Spa) Orbea                                        
Ab Dennis Vanendert (Bel) Beveren                                 
Ab Léo Menville (Fra) Entente Sud Gascogne                        
Ab Mickaël Delage (Fra) Entente Sud Gascogne                      
Ab Sylvain Cholleton (Fra) CR4C Roanne                            
Ab Anthony Soares (Fra) CR4C Roanne                               
Ab Kirk Carlsen (USA) US National Team                            
Ab Fabien Taillefer (Fra) Comite De Normandie                     
Ab Thibault Huche (Fra) Comite De Normandie                       
Ab Edouard Louyest (Fra) Comite De Normandie                      
Ab Kevin Pigaglio (Fra) Comite Cote d'Azur                        
 
Final General classification
 
1 Alexandre Geniez (Fra) VC La Pomme Marseille            11.29.43
2 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea                            1.17
3 Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport                          1.33
4 Thomas Damuseau (Fra) Chambery C.F.                         2.39
5 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht          2.54
6 Peter Stetina (USA) US National Team                        3.05
7 Dimitry Ignatiev (Rus) Russian National Team                4.09
8 Frederik Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht      4.13
9 Nicolas Schnyder (Swi) Chambery C.F.                        4.31
10 Julien Berard (Fra) Chambery C.F.                          4.46
11 Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team             5.05
12 Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne                5.08
13 Steve Bekaert (Bel) Beveren                                5.51
14 Romain Hardy (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme                  6.12
15 Romain Sicard (Fra) Orbea                                  6.17
16 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan                          7.00
17 William Tarride (Fra) Comite Cote d'Azur                   7.02
18 Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team             7.30
19 Morgan Kneisky (Fra) Chambery C.F.                         7.43
20 Yoann Bagot (Fra) VC La Pomme Marseille                    7.45
21 Thomas Girard (Fra) Chambery C.F.                          7.49
22 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan                       7.55
23 Arnaud Jouffroy (Fra) Vendee U                             8.01
24 Chris Butler (USA) US National Team                        9.25
25 Laurent Denonfoux (Fra) CR4C Roanne                       10.20
26 Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht          10.31
27 Reno De Keulenaer (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht       12.01
28 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan                         12.50
29 Baurzhan Utegenov (Kaz) Kazakhstan                        13.38
30 Roman Maykin (Rus) Russian National Team                  14.08
31 Artur Ershov (Rus) Russian National Team                  14.42
32 Stanislav Volkov (Rus) Russian National Team              16.44
33 Quentin Bacon (Fra) Comite De Normandie                   16.49
34 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht           17.47
35 Stanislav Starodubtsev (Rus) Katyusha Continental Team    18.54
36 Bryan Nauleau (Fra) Vendee U                              19.09
37 Arian Oosthoek (Ned) RWC Ahoy'                            20.44
38 Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan                          21.34
39 Miguel Minguez (Spa) Orbea                                21.39
40 Julian Kyer (USA) US National Team                        21.46
41 Armindo Fonseca (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme              22.28
42 Brian Bulgac (Ned) Beveren                                23.00
43 Thomas Vaubourzeix (Fra) Comite Cote d'Azur               23.28
44 Gaël Desriac (Fra) Albi Velo Sport                        23.41
45 Arkimedes Arguelyes (Rus) Russian National Team           24.19
46 Bastien Sauthier (Fra) Comite Midi-Pyrenees               25.04
47 Jarno Van Guyse (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht         25.50
48 Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team            26.17
49 Clément Koretzky (Fra) VC La Pomme Marseille              26.38
50 Thomas Sprengers (Bel) Beveren                            27.19
51 Miguel Rabouy (Fra) Entente Sud Gascogne                  27.37
52 Patrice Notin (Fra) CR4C Roanne                           27.51
53 Romain Smet (Fra) Albi Velo Sport                         28.02
54 Loïc Desriac (Fra) Albi Velo Sport                        28.18
55 Stig Broeckx (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team               28.24
56 Erwan Clement (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme                28.31
57 Nicolas Ferrand (Fra) Comite Midi-Pyrenees                29.39
58 Tim Haex (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team                   31.46
59 Niels Schepmans (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team            32.11
60 Jérémy Grimal (Fra) Albi Velo Sport                       32.16
61 Jérémy Fabio (Fra) Comite Cote d'Azur                     35.39
62 Davy De Scheemaeker (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team        35.40
63 Andrey Solomennikov (Rus) Katyusha Continental Team       35.52
64 Yannick Wellens (Bel) Beveren                             36.33
65 Jérôme Cousin (Fra) Vendee U                              36.36
66 Rémi Laffitte (Fra) Albi Velo Sport                       37.04
67 Rudy Molard (Fra) CR4C Roanne                             37.09
68 Vincent Dauga (Fra) Entente Sud Gascogne                  39.24
69 Antonin Azam (Fra) Chambery C.F.                          41.16
70 Anthony Soucaze (Fra) Comite Midi-Pyrenees                     
71 Valery Kaykov (Rus) Russian National Team                 42.00
72 Alexandre Lemair (Fra) Comite De Normandie                42.09
73 Andrey Karassev (Kaz) Kazakhstan                          42.51
74 Guillaume De Gasquet (Fra) Comite Cote d'Azur             43.12
75 Ronan Guinaudeau (Fra) Comite De Normandie                     
76 Rob Squire (USA) US National Team                         43.41
77 Evaldas Siskevicius (Ltu) VC La Pomme Marseille           45.15
78 Kevin Reza (Fra) Vendee U                                 45.27
79 Josselin Maillet (Fra) Vendee U                           45.56
80 Richard Brunet (Fra) Comite Midi-Pyrenees                 47.04
81 Jones Carter (USA) US National Team                       47.49
82 Bob Van Der Tholen (Ned) RWC Ahoy'                        49.23
83 Eneko Echeverz (Spa) Orbea                                49.49
84 Tony Hurel (Fra) Vendee U                                 49.59
85 Mourad Faid (Fra) Comite Midi-Pyrenees                    50.45
86 Sven Jodts (Bel) Beveren                                  51.44
87 Jonathan Brunel (Fra) VC La Pomme Marseille               54.38
88 Edgaras Kovaliovas (Ltu) VC La Pomme Marseille            55.14
89 Raphaël Verini (Fra) Comite Cote d'Azur                   55.22
90 Jelle Schouten (Ned) RWC Ahoy'                            57.37
91 Jerwin Wieser (Ned) RWC Ahoy'                           1.02.00
92 Maurits Van Der Ven (Ned) RWC Ahoy'                     1.06.14
 
Points classification
 
1 Alexandre Geniez (Fra) VC La Pomme Marseille                  49 pts
2 Romain Sicard (Fra) Orbea                                     39
3 Julien Berard (Fra) Chambery C.F.                             37
4 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea                              32
5 Dimitry Ignatiev (Rus) Russian National Team                  28
6 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht            28
7 Thomas Girard (Fra) Chambery C.F.                             28
8 Peter Stetina (USA) US National Team                          27
9 Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team                22
10 Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport                           21
11 Thomas Damuseau (Fra) Chambery C.F.                          21
12 Yoann Bagot (Fra) VC La Pomme Marseille                      16
13 Morgan Kneisky (Fra) Chambery C.F.                           16
14 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan                            15
15 Miguel Minguez (Spa) Orbea                                   13
16 Arnaud Jouffroy (Fra) Vendee U                               13
17 Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne                  12
18 Frederik Verkinderen (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht       12
22 Jérôme Cousin (Fra) Vendee U                                 11
23 Valery Kaykov (Rus) Russian National Team                    10
24 Laurent Denonfoux (Fra) CR4C Roanne                          10
25 Steve Bekaert (Bel) Beveren                                   9
26 Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team                8
27 Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team                8
28 Julian Kyer (USA) US National Team                            7
29 Evaldas Siskevicius (Ltu) VC La Pomme Marseille               6
30 Kevin Reza (Fra) Vendee U                                     5
31 Andrey Karassev (Kaz) Kazakhstan                              5
32 William Tarride (Fra) Comite Cote d'Azur                      5
33 Stanislav Volkov (Rus) Russian National Team                  5
34 Gaël Desriac (Fra) Albi Velo Sport                            4
35 Dimitri Claeys (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht              3
36 Nicolas Schnyder (Swi) Chambery C.F.                          3
37 Quentin Bacon (Fra) Comite De Normandie                       2
38 Tony Hurel (Fra) Vendee U                                     1
39 Romain Smet (Fra) Albi Velo Sport                             1
 
Mountains classification
 
1 Alexandre Geniez (Fra) VC La Pomme Marseille                  23 pts
2 Romain Sicard (Fra) Orbea                                     20
3 Peter Stetina (USA) US National Team                          18
4 Arkimedes Arguelyes (Rus) Russian National Team               10
5 Brian Bulgac (Ned) Beveren                                    10
6 Yoann Bagot (Fra) VC La Pomme Marseille                       10
7 Yoann Barbas (Fra) Albi Velo Sport                             9
8 Steve Bekaert (Bel) Beveren                                    9
9 Kevin Reza (Fra) Vendee U                                      8
10 Guillaume De Gasquet (Fra) Comite Cote d'Azur                 8
11 Andrey Karassev (Kaz) Kazakhstan                              7
12 Bryan Nauleau (Fra) Vendee U                                  6
13 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht            6
14 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea                              6
15 Miguel Minguez (Spa) Orbea                                    5
16 Dimitry Ignatiev (Rus) Russian National Team                  4
17 Thomas Damuseau (Fra) Chambery C.F.                           4
18 Loïc Desriac (Fra) Albi Velo Sport                            3
19 Morgan Kneisky (Fra) Chambery C.F.                            3
20 Julien Berard (Fra) Chambery C.F.                             3
21 Jérôme Cousin (Fra) Vendee U                                  2
22 Rémi Laffitte (Fra) Albi Velo Sport                           2
23 Tony Hurel (Fra) Vendee U                                     1
24 Petr Ignatenko (Rus) Katyusha Continental Team                1
25 Erwan Clement (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme                    1
 
Young rider classification
 
1 Thomas Damuseau (Fra) Chambery C.F.                     11.32.22
2 Steve Bekaert (Bel) Beveren                                 3.12
3 William Tarride (Fra) Comite Cote d'Azur                    4.23
4 Nikita Novikov (Rus) Katyusha Continental Team              4.51
5 Thomas Girard (Fra) Chambery C.F.                           5.10
6 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan                        5.16
7 Arnaud Jouffroy (Fra) Vendee U                              5.22
8 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan                          10.11
9 Baurzhan Utegenov (Kaz) Kazakhstan                         10.59
10 Roman Maykin (Rus) Russian National Team                  11.29
11 Artur Ershov (Rus) Russian National Team                  12.03
12 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht           15.08
13 Arian Oosthoek (Ned) RWC Ahoy'                            18.05
14 Armindo Fonseca (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme              19.49
15 Thomas Vaubourzeix (Fra) Comite Cote d'Azur               20.49
16 Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team            23.38
17 Clément Koretzky (Fra) VC La Pomme Marseille              23.59
18 Thomas Sprengers (Bel) Beveren                            24.40
19 Loïc Desriac (Fra) Albi Velo Sport                        25.39
20 Stig Broeckx (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team               25.45
21 Tim Haex (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team                   29.07
22 Niels Schepmans (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team            29.32
23 Jérémy Grimal (Fra) Albi Velo Sport                       29.37
24 Yannick Wellens (Bel) Beveren                             33.54
25 Jérôme Cousin (Fra) Vendee U                              33.57
26 Rémi Laffitte (Fra) Albi Velo Sport                       34.25
27 Rudy Molard (Fra) CR4C Roanne                             34.30
28 Rob Squire (USA) US National Team                         41.02
29 Jones Carter (USA) US National Team                       45.10
30 Bob Van Der Tholen (Ned) RWC Ahoy'                        46.44
31 Edgaras Kovaliovas (Ltu) VC La Pomme Marseille            52.35
32 Raphaël Verini (Fra) Comite Cote d'Azur                   52.43
33 Jerwin Wieser (Ned) RWC Ahoy'                             59.21
 
Teams classification
 
1 Chambery C.F.                                           34.39.25
2 Jong Vlaanderen - Bauknecht                                 7.23
3 Kazakhstan                                                 15.23
4 Orbea                                                      18.54
5 US National Team                                           19.04
6 Katyusha Continental Team                                  20.45
7 Russie                                                     21.54
8 Vc La Pomme Marseille                                      23.24
9 Albi Velo Sport                                            23.38
10 Beveren 2000 Quick Step                                   24.27
11 Cotes d'Armor Cyclisme                                    35.18
12 Vendee U                                                  48.42
13 Comite Cote d'Azur                                        49.35
14 Cr4C Roanne                                               53.22
15 Pws-Eijssen Cycling Team                                  57.21
16 Entente Sud Gascogne                                    1.01.21
17 Comite De Normandie                                     1.21.02
18 Comite Midi-Pyrenees                                    1.21.27
19 Rwc Ahoy'                                               1.56.18