Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

45th Omloop van het Waasland-Kemzeke - 1.2

Belgium, March 15, 2009

2008 Results    Results    Past winners

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Niels De Wit/www.nielsdewit.be

Results - 191km

1 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht    4.28.00 (42.761 km/h)
2 Jef Peeters (Bel) An Post - Sean Kelly Team                  
3 Dieter Cappelle (Bel) Palmans - Cras                         
4 Arjen De Baat (Ned) Van Vliet Ebh Elshof                     
5 Michael Blanchy (Bel) Revor - Jartazi Cycling Team           
6 Nico Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly Team                
7 Denis Flahaut (Fra) Landbouwkrediet - Colnago                
8 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                   
9 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank                                
10 Klaas Lodewijck (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht       
11 Sebastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet - Colnago          
12 Tosh Vandersande (Bel) Beveren 2000 - Quick Step            
13 Lasis Normunds (Lat) Bourgas Cycling Club                   
14 Gregory Joseph (Bel) J.Vlaanderen - Bauknecht               
15 James Van Landschoot (Bel) Willems Verandas                 
16 Jurgen Francois (Bel) Palmans - Cras                        
17 Remcoi Te Brake (Ned) Metec Lse Cycling Team                
18 Nils Plotner (Ger) Rheinland Pfalz/Saar Floheim             
19 Tommy Nankervis (Aus) Cinelli - Down Under                  
20 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof                    
21 Sjef De Wilde (Bel) Palmans - Cras                          
22 Hidde Van Nuil (Ned) Koopmans Cycling Team                  
23 Robby Meul (Bel) Sdc-Rogelli Teeam                          
24 Theo Bos (Ned) Rabobank                                     
25 Stijn Neyrinck (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht        
26 Grischa Janorschke (Ger) Rheinland Pfalz/Saar Floheim       
27 Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team           
28 Marco Brus (Ned) Jo Piels Cycling Team                      
29 Jorg Pannekoek (Bel) Revor - Jartazi Cycling Team           
30 Thimothy Vangheel (Bel) Palmans - Cras                      
31 Maarten Dhaene (Bel) Yawadoo - Colba - Abm                  
32 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet Ebh Elshof                     
33 Kenny Lisabeth (Bel) An Post - Sean Kelly Team              
34 Paul Helderman (Ned) Koopmans Cycling Team                  
35 Joost Van Den Blink (Ned) Koopmans Cycling Team             
36 Mindaugas Striska (Lit) Revor - Jartazi Cycling Team        
37 Patrick Clausen (Nor) Reelight Team - Bikepro               
38 Dennis Pohl (Ger) Kuota Team - Indeland                     
39 Jos Harms (Ned) Metec Lse Cycling Team                      
40 Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht         
41 Lars Jum (Ned) Van Vliet Ebh Elshof                         
42 Jarno Van Mingeroet (Bel) Yawadoo - Colba - Abm             
43 Stefan Ganser (Ger) Kuota Team - Indeland                   
44 Peter Galle (Bel) Artevelde Wsg                             
45 Joris De Boer (Ned) Koopmans Cycling Team                   
46 Jesse De Haan (Ned) Koopmans Cycling Team                   
47 Rieno Stofferis (Bel) Artevelde Wsg                         
48 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet - Colnago               
49 Davy Van Damme (Bel) Yawadoo - Colba - Abm                  
50 Jean Michel Cominette (Bel) Yawadoo - Colba - Abm           
51 Martijn Verschoor (Ned) D. Noord/Zuid West                  
52 Robin Chaigneau (Ned) Jo Piels Cycling Team                 
53 Tom Van Becelaere (Bel) Palmans - Cras                      
54 Cor Van Leeuwen (Ned) D. Noord/Zuid West                    
55 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago            
56 Dieter Callens (Bel) Mbk Delsol                             
57 Mats Boeve (Ned) Rabobank                                   
58 Tim Klessa (Ger) Kuota Team - Indeland                      
59 Ken Vanmarcke (Bel) J.Vlaanderen - Bauknecht                
60 Daniel Furmston (Aus) Cinelli - Down Under                  
61 Alphonse Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step            
62 Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet Ebh Elshof                  
63 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshof               
64 Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team              
65 Stefan Van Dijck (Ned) Willems Verandas                     
66 Stefan Vreugdenhil (Ned) Van Vliet Ebh Elshof               
67 Matthew Brammeier (GBr) An Post - Sean Kelly Team           
68 Jarno Vanguyse (Bel) J.Vlaanderen - Bauknecht               
69 Quincy Vens (Bel) Revor - Jartazi Cycling Team              
70 Andres Flessgarten (Ger) Meg Team                           
71  Jan Van Puyvelde (Ned) Yawadoo - Colba - Abm               
72 Bertjen Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team           
73 Frank Van Den Broucke (Bel) Cinelli - Down Under            
74 Tom Relou (Ned) Jo Piels Cycling Team                       
75 Andy Cappele (Bel) Palmans - Cras                           
76 Stefan Limburg (Ned) Metec Lse Cycling Team                 
77 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht          
78 Alexander Gottfried (Ger) Kuota Team - Indeland             
79 Nick Mitchell (Aus) Cinelli - Down Under                    
80 Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under                     
81 Martin Prazdnovsky (Slo) Bourgas Cycling Club               
82 Goswin Laplasse (Bel) Artevelde Wsg                         
83 Frederik Penne (Bel) Sdc-Rogelli Teeam                      
84 Brian Bulgac (Ned) Beveren 2000 - Quick Step                
85 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank                              
86 Sander Aardenburg (Ned) Koopmans Cycling Team               
87 Kenny Vanderschueren (Bel) Palmans - Cras                   
88 Johan Cauquil (Ned) Bourgas Cycling Club                    
89 Willem De Greyt (Bel) Artevelde Wsg                         
90 Joeri Adams (Bel) Rabobank                                  
91 Geert Omloop (Bel) Palmans - Cras                           
92 Mart Ojavee (Est) Bourgas Cycling Club                      
93 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec Lse Cycling Team              
94 Kenny Van Braeckel (Bel) Revor - Jartazi Cycling Team       
95 Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team          
96 Philippe Pratte (Bel) Willems Verandas                      
97 Sven Van Luyk (Ned) Koopmans Cycling Team                   
98 Steven De Neef (Bel) J.Vlaanderen - Bauknecht               
99 Cedric Collaers (Bel) Willems Verandas                      
100 Pieter Ghyllebert (Bel) Bourgas Cycling Club               
101 Jelle Wallaeys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step             
102 Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank                             
103 Ronan Mc Laughlin (Ire) An Post - Sean Kelly Team          
104 Gunther Sterck (Bel) Artevelde Wsg                         
105 Martin Van Der Pluijm (Ned) Metec Lse Cycling Team         
106 Yannick Wellens (Bel) Beveren 2000 - Quick Step            
107 Jan Deutschmann (Ger) Meg Team                             
108 Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht            
109 Hansjorg Standaert (Bel) Yawadoo - Colba - Abm             
110 Kristof De Zutter (Bel) Artevelde Wsg                      
111 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago                 
112 Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under                    
113 Paidi O`Brien (Ire) An Post - Sean Kelly Team              
114 Jan Moritz Muller (Ger) Rheinland Pfalz/Saar Floheim       
115 Jasper Lenferink (Ned) Krolstone Continental Team          
116 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank                            
117 Nicolas Baiolet (Bel) Willems Verandas                     
118 Matthieu Criquielion (Bel) Willems Verandas                
119 Hamish Haynes (GBr) Yawadoo - Colba - Abm                  
120 Maint Berkenbosch (Ned) Jo Piels Cycling Team              
121 Jeroen Boelen (Ned) D. Noord/Zuid West                     
122 Thomas Bontenackels (Ger) Kuota Team - Indeland            
123 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team           
124 Ivor Bruin (Ned) Krolstone Continental Team                
125 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet - Colnago              
126 Eliot Lietaer (Bel) Beveren 2000 - Quick Step              
127 Rikke Dijkhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof                 
128 Ger Soepenberg (Ned) Krolstone Continental Team            
129 Martin Kelderman (Ned) Metec Lse Cycling Team              
130 Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team             
131 Jetse Bol (Ned) Rabobank                                   
132 Geert Van Der Sanden (Ned) Jo Piels Cycling Team           
133 Emmanuel Van Ruytenbeek (Ned) Kuota Team - Indeland        
134 Harm De Vries (Ned) D. Noord/Zuid West                     
135 Rusev Rusen (Hun) Bourgas Cycling Club                     
136 Jacob Madsen (Nor) Reelight Team - Bikepro                 
137 Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht         
138 Christoph Dargatz (Ger) Meg Team                           
139 Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Bauknecht      
140 Julien Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step             
141 Dennis Hutchings Logan (Aus) Cinelli - Down Under          

Past winners

2008 Niko Eeckhout (Bel) Topsport Vlaanderen

2007 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
2006 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
2005 Gorik Gardeyn (Bel) MrBookmaker.com - SportsTech
2004 Christoph Roodhooft (Bel) MrBookmaker.com-Palmans
2003 Geert Omloop (Bel) Palmans-Collstrop
2002 Peter Van Agtmaal (Ned) Bert Story Piels
2001 Martin Van Steen (Ned)
2000 Jans Koerts (Ned)
1999 Geert Omloop (Bel)
1998 Frank Hoj (Den)
1997 Wim Omloop (Bel)
1996 Michel Van Haecke (Bel)
1995 Hendrik Redant (Bel)
1994 Jan Bogaert (Bel)
1993 Menno Vink (Ned)
1992 Fabrice Naessens (Bel)
1991 Jerry Cooman (Bel)
1990 Luc Govaerts (Bel)
1989 (2) Frank Pirard (Ned)
1988 Erik Breukink (Ned)
1987 Frank Pirard (Ned)
1986 Frank Verleyen (Bel)
1985 William Tackaert (Bel)
1984 Yvan Lamote (Bel)
1983 Alain Van Hoornweder (Bel)
1982 (2) Johnny Denul (Bel)
1981 Patrick Versluys (Bel)
1980 Willem Peeters (Bel)
1979 Johnny Denul (Bel)
1978 Frans Van Looy (Bel)
1977 Marc Renier (Bel)
1976 Eddy Verstraeten (Bel)
1975 Serge Van Daele (Bel)
1974 Tino Tabak (Ned)
1973 Gerben Karstens (Ned)
1972 Luc Van Goidsenhoven (Bel)
1971 Walter Planckaert (Bel)
1970 Etienne Antheunis (Bel)
1969 Jean-Claude Genty (Bel)
1968 Joseph Boons (Bel)
1967 Martin Van Den Bossche (Bel)
1966 Hendrik Wouters (Ned)
1965 Martin Van Ginniken (Ned)