Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

10th Classic Loire Atlantique - 1.2

France, March 20, 2009

2008 Results    Results    Past winners

Results - 180 km

1 Cyril Bessy (Fra) Besson Chaussures Sojasun        4.39.47      (39.63km/h)
2 Michael Reihs (Den) Team Designa Kökken               0.05
3 David Lelay (Fra) Agritubel                           0.08
4 Pierre Cazaux (Fra) Roubaix Lille Métropole               
5 Miyataka Shimizu (Jpn) Meitan Hompo Graph. Design     0.59
6 Erki Putsep (Est) C. C. Bourgas                           
7 Paul Brousse (Fra) Carmiooro - A Style                    
8 Sébastien Duret (Fra) Bretagne Schuller                   
9 Gwenaël Teillet (Fra) Team U Nantes Atlantique        2.21
10 Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels                3.20
11 Jimmy Casper (Fra) Besson Chaussures Sojasun         4.00
12 Romain Mathéou (Fra) Besson Chaussures Sojasun           
13 Willy Roseau (Fra) Team U Nantes Atlantique              
14 René Joergensen (Den) Team Designa Kökken                
15 Dimitri Champion (Fra) Bretagne Schuller                 
16 Éric Berthou (Fra) Carmiooro - A Style                   
17 Roman Klimov (Rus) Katyusha Continental                  
18 Steven Van Vooren (Bel) An Post Sean Kelly Team      6.11
19 Bastiaan Giling (Ned) Team Designa Kökken                
20 Glenn Bak (Den) Bluewater - Cycling F.Health             
21 Julien Mazet (Fra) Auber 97                              
22 Yuriy Agarkov (Ukr) ISD Sport Donetsk                    
23 Dmitry Kosyakov (Rus) Katyusha Continental           6.25
24 Jelle Posthuma (Ned) Cycling Team Jo Piels           8.54
25 Benoit Sinner (Fra) Besson Chaussures Sojasun       10.14
26 Michael Tronborg (Den) Team Designa Kökken               
27 Romain Feillu (Fra) Agritubel                            
28 Kazuya Okazaki (Jpn) Meitan Hompo Graph. Design          
29 Émilien-Benoit Berges (Fra) Agritubel                    
30 Frank Dressler (Ger) Team Differdange                    
31 Joeri Adams (Bel) Team Rabobank Continental              
32 Laurent Didier (Lux) Team Designa Kökken                 
33 Janek Tombak (Est) C. C. Bourgas                         
34 Nadir Haddou (Fra) Auber 94                              
35 Jean-Paul Simon (Bel) ISD Sport Donetsk                  
36 Fabien Bacquet (Fra) Auber 93                            
37 Johan Mombaerts (Fra) Auber 99                           
38 Steven Kruijswijk (Ned) Team Rabobank Continental        
39 Michel Kreder (Ned) Team Rabobank Continental            
40 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                          
41 Tejay Van Garderen (USA) Team Rabobank Continental       
42 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD Sport Donetsk               
43 Yohan Cauquil (Fra) C. C. Bourgas                        
44 Fabrice Jeandesboz (Fra) Besson Chaussures Sojasun       
45 Julien Simon (Fra) Besson Chaussures Sojasun             
46 Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures Sojasun         
47 Alexandre Aulas (Fra) Carmiooro - A Style                
48 Lilian Jégou (Fra) Bretagne Schuller                     
49 Julien Guay (Fra) Vendée U                               
50 Samuel Plouhinec (Fra) Team Wilo - Agem 78               
51 Nicolas Hartmann (Fra) Bretagne Schuller                 
52 Franck Charrier (Fra) Team Wilo - Agem 72                
53 Cédric Coutouly (Fra) Besson Chaussures Sojasun          
54 Jonathan Thiré (Fra) Auber 100                           
55 Christophe Diguet (Fra) Team U Nantes Atlantique         
56 Tony Gallopin (Fra) Auber 95                             
57 Fredrik Johansson (Swe) Team Differdange            11.11
58 Mickaël Damien (Fra) Meitan Hompo Graph. Design     11.12
 
168 riders, 58 finishers

Past winners

2008 Mikel Gaztanaga (Spa) Agritubel
2007 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
2006 Sergeď Kolesnikov (Rus) Omnibike
2005 Alberto Martinez (Spa)  Agritubel
2004 Erki Pütsep (Est) Ag2r Prévoyance
2003 Thomas Voeckler (Fra) Brioches La Boulangčre
2002 Rune Jogert (Nor)