Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Coupe des Nations Ville Saguenay - 2.Ncup (U23)

Canada, June 4-7, 2009

Main Page    Results   Overall standings     Next Stage

Stage 1 - June 4: La Baie circuit, 137.2km

Results

1 Loc Desriac (Fra) France                        3.17.16 (41.7 km/h)
2 Rasmus Guldhammer (Den) Denmark                     0.01
3 Johan LeBon (Fra) France                                
4 Jocelyn Bar (Fra) France                                
5 Guillaume Boivin (Can) Canada B                         
6 Vojtech Hacecky (Cze) Mixte                             
7 Romain Hardy (Fra) France                               
8 Chan Jea Jang (Kor) Mixte                               
9 Andrei Klyuev (Rus) Russia                              
10 Nikola Aistrup (Den) Denmark                           
11 Bjorn Selander (USA) USA                               
12 Morgan Kneisky (Fra) France                            
13 Blaz Jarc (Slo) Slovenia                               
14 Indulis Bekmanis (Lat) Latvia                          
15 Jakob Bering (Den) Denmark                             
16 Joel Zangerle (Lux) Luxembourg                         
17 Hugo Houle (Can) Canada B                              
18 William Rodriguez  (Col) Colombia                      
19 Ricky Jorgensen (Den) Denmark                          
20 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                       
21 Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan                        
22 Andrei Krasilnikau (Blr) Mixte                         
23 Nico Keinath (Ger) Germany                             
24 Sergio Luis Henao (Col) Colombia                       
25 Dominik Nerz (Ger) Germany                             
26 Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark                  
27 Soren Pugdahl Pedersen (Den) Denmark                   
28 Andris Smirnovs (Lat) Latvia                           
29 Darwin Atapuma  (Col) Colombia                         
30 Jan Tratnik (Slo) Slovenia                             
31 Tom Wecker (Lux) Luxembourg                            
32 Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan                      
33 Geoffrey Soupe (Fra) France                            
34 Gatis Smukulis  (Lat) Latvia                           
35 Guy East (USA) USA                                     
36 Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixte                       
37 Blaz Furdi (Slo) Slovenia                              
38 Ryan Anderson (Can) Canada A                           
39 Ildar Zakirov (Rus) Russia                             
40 Ben King (USA) USA                                     
41 Ben Gastauer (Lux) Luxembourg                          
42 Devon Novakowski (Can) Canada B                        
43 Peter Stetina (USA) USA                                
44 Carlos Andres Martinez  (Col) Colombia                 
45 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg                        
46 Mario Contreras (ESa) Mixte                            
47 David Boily (Can) Canada B                             
48 Marko Kump (Slo) Slovenia                              
49 Iliya Syrtsev (Rus) Russia                             
50 Gabor Kasa (Srb) Mixte                             0.12
51 Michael Joanisse (Can) Canada A                    2.16
52 Sergey Scsherbakov (Rus) Russia                        
53 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan                          
54 Camilo Suarez  (Col) Colombia                      5.15
55 Sergey Valynin (Rus) Russia                        5.29
56 Kirk Carlson (USA) USA                             9.13
57 Janis Rezins (Lat) Latvia                              
58 Jacob Keough (USA) USA                                 
59 Jol Dion-Poitras (Can) Canada A                       
60 Michael Hmbert (Ger) Germany                          
61 Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan                     
62 Spencer Smitheman (Can) Canada B                       
63 Keisuke Kasahara (Jpn) Japan                           
64 Denis Lozinskiy (Rus) Russia                           
65 Jean-Michel Lachance (Can) Canada A                    
66 Bastian Brgel (Ger) Germany                           
67 Marcel Fischer (Ger) Germany                           
68 Mike Willam (Ger) Germany                              
69 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Japan                            
70 Ken Ichiyama (Jpn) Japan                          15.10
71 Keir Plaice (Can) Canada A                        17.06
72 Martins Trautmanis (Lat) Latvia                   19.31
DNF Ismoiljon Karimov (Uzb) Uzbekistan                    
DNF Andrew Hunt (Can) Canada A                            
DNF Garrett Mcleod (Can) Canada B                         
DNF Yusuke Kato (Jpn) Japan                               
 
General classification after stage 1
 
1 Loc Desriac (Fra) France                        3.17.06
2 Rasmus Guldhammer (Den) Denmark                     0.05
3 Blaz Jarc (Slo) Slovenia                                
4 Dominik Nerz (Ger) Germany                          0.07
5 Johan LeBon (Fra) France                                
6 Carlos Andres Martinez  (Col) Colombia              0.10
7 Jocelyn Bar (Fra) France                            0.11
8 Guillaume Boivin (Can) Canada B                         
9 Vojtech Hacecky (Cze) Mixte                             
10 Romain Hardy (Fra) France                              
11 Chan Jea Jang (Kor) Mixte                              
12 Andrei Klyuev (Rus) Russia                             
13 Nikola Aistrup (Den) Denmark                           
14 Bjorn Selander (USA) USA                               
15 Morgan Kneisky (Fra) France                            
16 Indulis Bekmanis (Lat) Latvia                          
17 Jakob Bering (Den) Denmark                             
18 Joel Zangerle (Lux) Luxembourg                         
19 Hugo Houle (Can) Canada B                              
20 William Rodriguez  (Col) Colombia                      
21 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                       
22 Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan                        
23 Andrei Krasilnikau (Blr) Mixte                         
24 Nico Keinath (Ger) Germany                             
25 Sergio Luis Henao (Col) Colombia                       
26 Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark                  
27 Soren Pugdahl Pedersen (Den) Denmark                   
28 Andris Smirnovs (Lat) Latvia                           
29 Darwin Atapuma  (Col) Colombia                         
30 Jan Tratnik (Slo) Slovenia                             
31 Tom Wecker (Lux) Luxembourg                            
32 Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan                      
33 Geoffrey Soupe (Fra) France                            
34 Gatis Smukulis  (Lat) Latvia                           
35 Guy East (USA) USA                                     
36 Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixte                       
37 Blaz Furdi (Slo) Slovenia                              
38 Ryan Anderson (Can) Canada A                           
39 Ildar Zakirov (Rus) Russia                             
40 Ben King (USA) USA                                     
41 Ben Gastauer (Lux) Luxembourg                          
42 Devon Novakowski (Can) Canada B                        
43 Peter Stetina (USA) USA                                
44 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg                        
45 Mario Contreras (ESa) Mixte                            
46 David Boily (Can) Canada B                             
47 Marko Kump (Slo) Slovenia                              
48 Iliya Syrtsev (Rus) Russia                             
49 Ricky Jorgensen (Den) Denmark                      0.17
50 Gabor Kasa (Srb) Mixte                             0.20
51 Michael Joanisse (Can) Canada A                    2.26
52 Sergey Scsherbakov (Rus) Russia                        
53 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan                          
54 Camilo Suarez  (Col) Colombia                      5.25
55 Sergey Valynin (Rus) Russia                        5.39
56 Jacob Keough (USA) USA                             9.22
57 Kirk Carlson (USA) USA                             9.23
58 Janis Rezins (Lat) Latvia                              
59 Jol Dion-Poitras (Can) Canada A                       
60 Michael Hmbert (Ger) Germany                          
61 Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan                     
62 Spencer Smitheman (Can) Canada B                       
63 Keisuke Kasahara (Jpn) Japan                           
64 Denis Lozinskiy (Rus) Russia                           
65 Jean-Michel Lachance (Can) Canada A                    
66 Bastian Brgel (Ger) Germany                           
67 Marcel Fischer (Ger) Germany                           
68 Mike Willam (Ger) Germany                              
69 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Japan                            
70 Ken Ichiyama (Jpn) Japan                          15.20
71 Keir Plaice (Can) Canada A                        17.16
72 Martins Trautmanis (Lat) Latvia                   19.41
 
Points classification
 
1 Loc Desriac (Fra) France                             20 pts
2 Rasmus Guldhammer (Den) Denmark                       17
3 Johan LeBon (Fra) France                              15
4 Blaz Jarc (Slo) Slovenia                              13
5 Jocelyn Bar (Fra) France                              13
6 Guillaume Boivin (Can) Canada B                       12
7 Vojtech Hacecky (Cze) Mixte                           10
8 Romain Hardy (Fra) France                              9
9 Chan Jea Jang (Kor) Mixte                              8
10 Andrei Klyuev (Rus) Russia                            7
11 Dominik Nerz (Ger) Germany                            6
12 Ricky Jorgensen (Den) Denmark                         6
13 Nikola Aistrup (Den) Denmark                          6
14 Bjorn Selander (USA) USA                              5
15 Morgan Kneisky (Fra) France                           4
16 Gabor Kasa (Srb) Mixte                                3
17 Indulis Bekmanis (Lat) Latvia                         2
18 Jacob Keough (USA) USA                                1
19 Carlos Andres Martinez  (Col) Colombia                1
20 Jakob Bering (Den) Denmark                            1
 
Mountains classification
 
1 Ricky Jorgensen (Den) Denmark                          5 pts
2 Camilo Suarez  (Col) Colombia                          3
3 Dominik Nerz (Ger) Germany                             1
 
Teams classification
 
1 France                                           9.51.50
2 Danemark                                            0.01
3 Mixte                                                   
4 Colombie                                                
5 Canada B                                                
6 Lettonie                                                
7 Slovnie                                                
8 Etats-Unis                                              
9 Luxenbourg                                              
10 Russie                                                 
11 Allemagne                                          9.13
12 Ouzbkistan                                            
13 Canada A                                          11.28
14 Japon                                             20.40