Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

10th GP Internacional CTT Correios de Portugal - 2.1

Portugal, June 11-14, 2009

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 3 - June 13: Fafe - Mondin De Basto, 139.5 Km

Results

1 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                             3.49.37 (36.452 km/h)
2 Danail Andonov Petrov (Bul) Madeinox Boavista                           0.30
3 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort / Tavira       0.32
4 Tiago Machado (Por) Madeinox Boavista                                   0.39
5 Virgilio Martins Dos Santos (Por) Paredes Rota Dos Moveis               0.45
6 Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort / Tavira                        0.56
7 Dmitriy Ignatiev (Rus) Russian Federation                               1.09
8 Miguel Angel Candil Delgado (Spa) Paredes Rota Dos Moveis               2.42
9 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                 2.49
10 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                      2.53
11 Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort / Tavira                         3.40
12 Alexander Raybakov (Rus) Russian Federation                            3.58
13 Luis Pinheiro (Por) Madeinox Boavista                                  4.29
14 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                   5.17
15 Yohan Cauquil (Fra) Cycling Club Bourgas                               5.54
16 Sergio Dominguez (Spa) Contentpolis-Ampo                               5.58
17 Alexander Ryabkin (Rus) Russian Federation                             6.00
18 Jose Antonio Carrasco (Spa) Andalucia Cajasur                              
19 Antonio Piedra (Spa) Andalucia Cajasur                                 6.03
20 Hector Guerra (Spa) Liberty Seguros                                    6.12
21 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano    6.26
22 Sergey Chernetsky (Rus) Russian Federation                             6.28
23 David Vaz De Matos (Por) Paredes Rota Dos Moveis                       6.35
24 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo                                    7.05
25 Jose Ruiz (Spa) Andalucia Cajasur                                      7.21
26 Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia                                7.59
27 Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies                         8.16
28 Ruben Plaza (Spa) Liberty Seguros                                      8.18
29 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                        
30 Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo                       9.17
31 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano               9.58
32 Celio Cristiano Sousa (Por) Madeinox Boavista                         10.43
33 Santiago Perez Fernandez (Spa) Madeinox Boavista                           
34 JosÚ Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Liberty Seguros                       
35 Carlos Manuel Pinho (Por) Barbot - Siper                              11.07
36 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                               11.13
37 Bruno Pires (Por) Barbot - Siper                                      12.15
38 David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia                                   13.53
39 David Da Silva Livramento (Por) Palmeiras Resort / Tavira             13.59
40 Manuel Ortega (Spa) Andalucia Cajasur                                      
41 Janek Tombak (Est) Cycling Club Bourgas                                    
42 Stanislav Volkov (Rus) Russian Federation                                  
43 Carlos Castano (Spa) Xacobeo Galicia                                  16.02
44 Juan Javier Estrada (Spa) Andalucia Cajasur                           20.14
45 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia Cajasur                            
46 Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies                                 
47 Dan Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies                                  
48 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia                                    
49 Artem Ovechkin (Rus) Russian Federation                                    
50 Joaquim Alberto Campos Sampaio (Por) Madeinox Boavista                     
51 CÚsar Quiterio (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano                   
52 Samuel Dias Coelho (Por) Barbot - Siper                                    
53 Sergio Ferreira Sousa (Por) Madeinox Boavista                              
54 Rui Sousa (Por) Liberty Seguros                                            
55 Mario Costa (Por) Barbot - Siper                                           
56 Pablo De Pedro (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano                   
57 Jure Kocjan (Slo) Carmiooro - A-Style                                      
58 Celestino Duarte Dias Pinho (Por) Paredes Rota Dos Moveis                  
59 Artur Ersltov (Rus) Russian Federation                                     
60 Esteban Plaza (Spa) Andalucia Cajasur                                      
61 Daniel Silva (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano                     
62 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Siper                        
63 Bruno Pinto (Por) Barbot - Siper                                           
64 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Siper                          
65 Vitor Rodrigues (Por) Liberty Seguros                                 24.38
66 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                     27.14
67 Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro - A-Style                         
68 Pedro Miguel Lopes (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano               
69 Bruno Antero Lima (Por) Madeinox Boavista                                  
70 Ruben Calvo Gomez (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                            
71 Alejandro Marque Porto (Spa) Palmeiras Resort / Tavira                     
72 Nuno Marta (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano                       
73 Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                               
74 Patrick Schachtner (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                         
75 David Blanco (Spa) Palmeiras Resort / Tavira                               
76 Rodrigues Arguelyes (Rus) Russian Federation                               
77 Juan Francisco Mouron (Spa) Xacobeo Galicia                                
78 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo                                     
79 Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-Ampo                                     
80 Alessandro Raisoni (Ita) Carmiooro - A-Style                               
81 RenÚ Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                                  
82 Ivan Rana (Spa) Xacobeo Galicia                                            
83 Mart Ojavee (Est) Cycling Club Bourgas                                     
84 Martin Garrido (Arg) Palmeiras Resort / Tavira                             
85 Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A-Style                                   
86 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota Dos Moveis                                
87 Bart Verschueren (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                           
88 Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort / Tavira                      27.20
89 Paul Brousse (Fra) Carmiooro - A-Style                                27.21
90 Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-Ampo                                39.39
91 Mindaugas Striska (Ltu) Revor-Jartazi Cyclingteam                     40.25
92 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia                                 41.28
93 Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies                            42.52
94 Grischa Janorschke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                         
95 Kenny Van Braeckel (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                         
96 Jan Soetens (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                           42.55
97 Ben Berden (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                                 
98 Erwin Vervecken (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                       43.04
99 Kendric Van Grembergen (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                     
 
Points
 
1 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                  25 pts
2 Danail Andonov Petrov (Bul) Madeinox Boavista                             20
3 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort / Tavira         16
4 Tiago Machado (Por) Madeinox Boavista                                     13
5 Virgilio Martins Dos Santos (Por) Paredes Rota Dos Moveis                 10
6 Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort / Tavira                           8
7 Dmitriy Ignatiev (Rus) Russian Federation                                  6
8 Miguel Angel Candil Delgado (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                  4
9 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                    2
10 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                         1
 
Mountains
 
P.M. Fojos (Cat. 3) km. 15,20
1 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                          5 pts
2 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano                   3
3 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                       2
4 Vitor Rodrigues (Por) Liberty Seguros                                      1
 
P.M. Carrazeda Do Alvao (Cat. 2) km. 60,60
1 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                         10 pts
2 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                        8
3 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                       6
4 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano                   4
5 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo                                        2
6 Jose Antonio Carrasco (Spa) Andalucia Cajasur                              1
 
P.M. Barragem Do Alvao (Cat. 1) km. 102,90
1 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                         15 pts
2 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano                  13
3 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                      11
4 Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort / Tavira                           9
5 Luis Pinheiro (Por) Madeinox Boavista                                      7
6 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo                                        5
7 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                        4
8 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                    3
9 Jose Antonio Carrasco (Spa) Andalucia Cajasur                              2
10 Sergio Dominguez (Spa) Contentpolis-Ampo                                  1
 
Sra. Da Graša (Cat. 1) km. 139,50
1 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                  15 pts
2 Danail Andonov Petrov (Bul) Madeinox Boavista                             13
3 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort / Tavira         11
4 Tiago Machado (Por) Madeinox Boavista                                      9
5 Virgilio Martins Dos Santos (Por) Paredes Rota Dos Moveis                  7
6 Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort / Tavira                           5
7 Dmitriy Ignatiev (Rus) Russian Federation                                  4
8 Miguel Angel Candil Delgado (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                  3
9 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                    2
10 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                         1
 
Sprints
 
Varzea Cova, km. 10,40
1 Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                               3 pts
2 Rui Sousa (Por) Liberty Seguros                                            2
3 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                          1
 
Paredes Do Alvao, km. 63,10
1 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo                                        3 pts
2 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                          2
3 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano                   1
 
Mondim De Basto, km. 127.9
1 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                          3 pts
2 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                        2
3 Celio Cristiano Sousa (Por) Madeinox Boavista                              1
 
Teams
 
1 Palmeiras Resort - Tavira                                           11.33.59
2 Madeinox Boavista                                                       0.30
3 Paredes Rota Dos Moveis                                                 1.12
4 Russian Federation                                                      5.59
5 Contentpolis-Ampo                                                       7.55
6 Liberty Seguros                                                        12.11
7 Andalucia Cajasur                                                      14.16
8 Barbot - Siper                                                         23.31
9 Centro Cilismo de Loule - Louletano                                    31.30
10 Xacobeo Galicia                                                       32.46
11 Cycling Club Bourgas                                                  41.59
12 Kelly Benefit Strategies                                              43.36
13 Team Nutrixxion Sparkasse                                             57.38
14 Carmiooro - A Style                                                 1.09.34
15 Revor-Jartazi Cyclingteam                                           1.45.23
 
General classification after stage 3
 
1 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                            12.22.58
2 Danail Andonov Petrov (Bul) Madeinox Boavista                           0.34
3 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort / Tavira       0.38
4 Tiago Machado (Por) Madeinox Boavista                                   0.41
5 Virgilio Martins Dos Santos (Por) Paredes Rota Dos Moveis               0.55
6 Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort / Tavira                        1.06
7 Dmitriy Ignatiev (Rus) Russian Federation                               1.19
8 Miguel Angel Candil Delgado (Spa) Paredes Rota Dos Moveis               2.52
9 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                 2.53
10 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                      2.58
11 Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort / Tavira                         3.50
12 Alexander Raybakov (Rus) Russian Federation                            4.26
13 Luis Pinheiro (Por) Madeinox Boavista                                  4.39
14 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                   5.27
15 Yohan Cauquil (Fra) Cycling Club Bourgas                               6.04
16 Jose Antonio Carrasco (Spa) Andalucia Cajasur                          6.10
17 Alexander Ryabkin (Rus) Russian Federation                                 
18 Antonio Piedra (Spa) Andalucia Cajasur                                 6.13
19 Hector Guerra (Spa) Liberty Seguros                                    6.22
20 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano    6.36
21 Sergey Chernetsky (Rus) Russian Federation                             6.38
22 David Vaz De Matos (Por) Paredes Rota Dos Moveis                       6.45
23 Sergio Dominguez (Spa) Contentpolis-Ampo                               7.01
24 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo                                    7.12
25 Jose Ruiz (Spa) Andalucia Cajasur                                      8.03
26 Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia                                8.09
27 Ruben Plaza (Spa) Liberty Seguros                                      8.15
28 Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies                         8.26
29 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                    9.05
30 Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo                       9.27
31 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano              10.43
32 Celio Cristiano Sousa (Por) Madeinox Boavista                         10.52
33 JosÚ Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Liberty Seguros                  10.53
34 Santiago Perez Fernandez (Spa) Madeinox Boavista                           
35 Carlos Manuel Pinho (Por) Barbot - Siper                              11.17
36 Bruno Pires (Por) Barbot - Siper                                      12.25
37 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                               12.31
38 David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia                                   14.03
39 Janek Tombak (Est) Cycling Club Bourgas                               14.08
40 Manuel Ortega (Spa) Andalucia Cajasur                                 14.09
41 David Da Silva Livramento (Por) Palmeiras Resort / Tavira                  
42 Stanislav Volkov (Rus) Russian Federation                                  
43 Carlos Castano (Spa) Xacobeo Galicia                                  16.12
44 CÚsar Quiterio (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano              20.20
45 Rui Sousa (Por) Liberty Seguros                                       20.22
46 Esteban Plaza (Spa) Andalucia Cajasur                                      
47 Jure Kocjan (Slo) Carmiooro - A-Style                                 20.24
48 Artur Ersltov (Rus) Russian Federation                                     
49 Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Siper                          
50 Samuel Dias Coelho (Por) Barbot - Siper                                    
51 Dan Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies                                  
52 Joaquim Alberto Campos Sampaio (Por) Madeinox Boavista                     
53 Artem Ovechkin (Rus) Russian Federation                                    
54 Juan Javier Estrada (Spa) Andalucia Cajasur                                
55 Daniel Silva (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano                     
56 Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies                            20.38
57 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia                               21.17
58 Sergio Ferreira Sousa (Por) Madeinox Boavista                              
59 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia Cajasur                       25.35
60 Mario Costa (Por) Barbot - Siper                                      25.36
61 Bruno Pinto (Por) Barbot - Siper                                      25.37
62 Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Siper                        
63 Vitor Rodrigues (Por) Liberty Seguros                                 25.56
64 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                     27.09
65 Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                          27.15
66 Nuno Marta (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano                  27.24
67 Martin Garrido (Arg) Palmeiras Resort / Tavira                             
68 Pedro Miguel Lopes (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano               
69 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo                                     
70 Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro - A-Style                         
71 Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A-Style                                   
72 Patrick Schachtner (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                         
73 RenÚ Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                             27.34
74 Ruben Calvo Gomez (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                       27.40
75 Rodrigues Arguelyes (Rus) Russian Federation                          28.13
76 David Blanco (Spa) Palmeiras Resort / Tavira                          28.17
77 Pablo De Pedro (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano              29.08
78 Juan Francisco Mouron (Spa) Xacobeo Galicia                           34.43
79 Bart Verschueren (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                      36.41
80 Paul Brousse (Fra) Carmiooro - A-Style                                38.03
81 Mindaugas Striska (Ltu) Revor-Jartazi Cyclingteam                     40.54
82 Ivan Rana (Spa) Xacobeo Galicia                                       43.23
83 Alejandro Marque Porto (Spa) Palmeiras Resort / Tavira                43.51
84 Alessandro Raisoni (Ita) Carmiooro - A-Style                               
85 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota Dos Moveis                                
86 Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-Ampo                                     

87 Krasimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort / Tavira                      43.57
88 Celestino Duarte Dias Pinho (Por) Paredes Rota Dos Moveis             49.34
89 Kenny Van Braeckel (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                    50.21
90 Jan Soetens (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                           50.24
91 Ben Berden (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                            55.47
92 Bruno Antero Lima (Por) Madeinox Boavista                             56.29
93 Mart Ojavee (Est) Cycling Club Bourgas                                56.35
94 Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-Ampo                                59.44
95 Kendric Van Grembergen (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam              1.08.35
96 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia                               1.10.49
97 Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies                          1.12.13
98 Erwin Vervecken (Bel) Revor-Jartazi Cyclingteam                     1.12.25
99 Grischa Janorschke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                  1.12.26
 
Points classification
 
1 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                         42 pts
2 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                  25
3 Ruben Plaza (Spa) Liberty Seguros                                         25
4 Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                              25
5 Tiago Machado (Por) Madeinox Boavista                                     21
6 Danail Andonov Petrov (Bul) Madeinox Boavista                             20
7 CÚsar Quiterio (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano                  18
8 Jure Kocjan (Slo) Carmiooro - A-Style                                     17
9 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort / Tavira         16
10 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo                                   13
11 Virgilio Martins Dos Santos (Por) Paredes Rota Dos Moveis                10
12 Nuno Marta (Por) Centro Cilismo De Loule - Louletano                     10
13 Martin Garrido (Arg) Palmeiras Resort / Tavira                           10
14 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                   8
15 Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort / Tavira                          8
16 Jose Antonio Carrasco (Spa) Andalucia Cajasur                             8
17 Janek Tombak (Est) Cycling Club Bourgas                                   7
18 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                         6
19 Dmitriy Ignatiev (Rus) Russian Federation                                 6
20 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano                  6
21 Miguel Angel Candil Delgado (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                 4
22 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo                                       3
23 Jose Ruiz (Spa) Andalucia Cajasur                                         3
24 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                       2
25 Rui Sousa (Por) Liberty Seguros                                           2
 
Mountains classification
 
1 Constantino Zaballa (Spa) Paredes Rota Dos Moveis                         31 pts
2 Eladio Jimenez (Spa) Centro Cilismo De Loule - Louletano                  28
3 Tiago Machado (Por) Madeinox Boavista                                     24
4 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                      19
5 Danail Andonov Petrov (Bul) Madeinox Boavista                             16
6 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                  15
7 Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort / Tavira                          14
8 Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse                       14
9 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort / Tavira         11
10 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia Cajasur                          11
11 Virgilio Martins Dos Santos (Por) Paredes Rota Dos Moveis                 7
 
Young rider classification
 
1 Dmitriy Ignatiev (Rus) Russian Federation                                   
2 Alexander Raybakov (Rus) Russian Federation                                 
3 Alexander Ryabkin (Rus) Russian Federation                                  
4 Sergey Chernetsky (Rus) Russian Federation                                  
5 Sergio Dominguez (Spa) Contentpolis-Ampo                                    
6 Stanislav Volkov (Rus) Russian Federation                                   
7 Esteban Plaza (Spa) Andalucia Cajasur                                       
8 Artur Ersltov (Rus) Russian Federation                                      
9 Samuel Dias Coelho (Por) Barbot - Siper                                     
10 Artem Ovechkin (Rus) Russian Federation                                    
11 Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies                                 
 
Teams classification
 
1 Palmeiras Resort - Tavira                                           37.14.32
2 Madeinox Boavista                                                       0.30
3 Paredes Rota Dos Moveis                                                 1.12
4 Russian Federation                                                      5.59
5 Contentpolis-Ampo                                                       7.55
6 Liberty Seguros                                                        12.08
7 Andalucia Cajasur                                                      14.16
8 Barbot - Siper                                                         23.31
9 Centro Cilismo de Loule - Louletano                                    31.30
10 Xacobeo Galicia                                                       32.46
11 Kelly Benefit Strategies                                              43.50
12 Cycling Club Bourgas                                                  51.16
13 Team Nutrixxion Sparkasse                                             57.38
14 Carmiooro - A Style                                                 1.09.34
15 Revor-Jartazi Cyclingteam                                           2.00.20