Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

22nd Iurreta-Emakumeen Bira - 1.2W

Spain, June 11-14, 2009

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 4 - June 14: Orduņa-Orduņa, 122.7 Km

Results

1 Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women         3.30.52
2 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam                    
3 Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women             0.03
4 Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing                    0.46
5 Christelle Ferrier (Fra) Vision 1 Racing              1.01
6 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint                1.20
7 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi                
8 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.             1.32
9 Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing                  1.39
10 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi          1.42
11 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi          
12 Lucinda Brand (Ned) Netherlands                      1.48
13 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team               1.49
14 Kimberly Anderson (USA) Columbia Highroad Women      2.01
15 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam                        
16 Linda Villumsen (Den) Columbia Highroad Women            
17 Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi             
18 Valentina Carretta (Ita) Italian National Team           
19 Andrea Bosman (Ned) Netherlands                      2.19
20 Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint                    2.20
21 Marta Vilajosana (Spa) Team Cmax Dila                2.22
22 Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team               
23 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team         2.54
24 Monia Baccaille (Ita) Michela Fanini Record Rox          
25 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-C.                  
26 Tatiana Guderzo (Ita) Michela Fanini Record Rox          
27 Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi                
28 Eneritz Iturriaga (Spa) Safi-Pasta Zara Titanedi         
29 Catrine Josefsson (Swe) Bizkaia-Durango                  
30 Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team          2.58
31 Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango               3.06
32 Leticia Gil (Spa) Lointek                            3.18
33 Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands               3.31
34 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi         3.45
35 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team             
36 Flavia Oliveira (Bra) Michela Fanini Record Rox          
37 Rosane Kirch (Bra) Michela Fanini Record Rox             
38 Mirjan Melchers (Ned) Team Flexpoint                 3.59
39 Ana Garcia (Spa) Bizkaia-Durango                     5.07
40 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi                5.12
41 Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi              5.16
42 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi            
43 Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing                   
44 Romy Kasper (Ger) Nürnberger Versicherung                
45 Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team                  
46 Marlen Johrend (Ger) Nürnberger Versicherung             
47 Sabrina Zogli (Ita) Selle Italia Ghezzi                  
48 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.              5.24
49 Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi            5.41
50 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.            5.46
51 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen                   
52 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team                   
53 Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila                      
54 Emilia Fahlin (Swe) Columbia Highroad Women              
55 Debby Van Den Gerg (Ned) Vision 1 Racing                 
56 Adrie Viser (Ned) Netherlands                            
57 Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen               5.57
58 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam             6.18
59 Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen           6.23
60 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen                      
61 Itsaso Leunda (Spa) Debabarrena-Kirolgi              7.16
62 Cristina Navarro (Spa) Lointek                           
63 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team               8.15
64 Marie Lindberg (Swe) Nürnberger Versicherung             
65 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team                    
66 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                   8.21
67 Katharina Alberti (Ger) Cervelo TestTeam             9.39
68 Giulia Lazzerini (Ita) Michela Fanini Record Rox     9.56
69 Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team            
70 Inma Rafael (Spa) Debabarrena-Kirolgi               18.24
71 Eva Ledesma (Spa) Debabarrena-Kirolgi                    
72 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam                 19.05
73 Fanny Riberot (Fra) Lointek                              
74 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila                  
75 Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team            
76 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint                      
77 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint                      
78 Gema Pascual (Spa) Bizkaia-Durango                  19.19
79 Maria Diez (Spa) Lointek                                 
80 Silvia Tirado (Spa) Team Cmax Dila                  20.28
81 Saioa Olite (Spa) Debabarrena-Kirolgi               20.34
82 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen                 20.37
83 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia-Durango                20.55
84 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.             21.02
85 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.                  
86 Linda Van Rijen (Ned) Netherlands                   21.07
87 Izaro Lasa (Spa) Debabarrena-Kirolgi                21.42
88 Solera Mar (Spa) Tolosa C.F.                        22.49
 
Points
 
1 Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women              25 pts
2 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam                  20
3 Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women               16
4 Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing                      14
5 Christelle Ferrier (Fra) Vision 1 Racing                12
6 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint                  10
7 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi               9
8 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.                8
9 Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing                     7
10 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi             6
11 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi         5
12 Lucinda Brand (Ned) Netherlands                         4
13 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team                  3
14 Kimberly Anderson (USA) Columbia Highroad Women         2
15 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam                       1
 
Mountains
 
Alto De Garate (Cat. 3) km30.5
1 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi               3 pts
2 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi             2
3 Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women                1
 
Barrerilla (Cat. 2) km60
1 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team             6 pts
2 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                       4
3 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi             2
4 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi               1
 
Puerto De Orduña (Cat. 2) km112,70
1 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam                   6 pts
2 Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women                4
3 Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women               2
4 Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing                       1
 
Sprints
 
Okondo, km26
1 Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team                    5 pts
2 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.                  3
3 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                       1
 
Orduña, km53
1 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team             5 pts
2 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                       3
3 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team                   1
 
Teams
 
1 Team Columbia-Highroad Women                      10.34.40
2 Vistion 1 RACING                                      1.22
3 Safi-Pasta Zara Titanedi                              3.21
4 Netherlands                                           5.34
5 Team Flexpoint                                        5.35
6 Red Sun Cycling Team                                  6.10
7 Cervelo TestTeam                                      6.15
8 Selle Italia Ghezzi                                   7.22
9 Michela Fanini Record Rox                             7.29
10 Gauss RDZ Ormu-C.                                    7.46
11 Bizkaia-Durango                                      9.03
12 Bigla Cycling team                                   9.16
13 Topsport Vlaanderen Team                            16.02
14 Equipe Nurnberger Versicherung                      16.43
15 Team CMAX Dila                                      25.09
16 Lointek                                             27.35
17 Squadra N. Italia                                   28.58
18 Debabarrena-Kirolgi                                 29.17
 
Final General classification
 
1 Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women        10.27.00
2 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam                0.17
3 Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women             0.28
4 Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing                    1.06
5 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint                1.42
6 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi            1.45
7 Christelle Ferrier (Fra) Vision 1 Racing              1.49
8 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.             1.56
9 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team                1.59
10 Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing                 2.43
11 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam                    2.45
12 Andrea Bosman (Ned) Netherlands                      3.04
13 Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team           3.07
14 Kimberly Anderson (USA) Columbia Highroad Women      3.11
15 Valentina Carretta (Ita) Italian National Team       3.32
16 Lucinda Brand (Ned) Netherlands                      3.42
17 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi      3.55
18 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-C.              3.56
19 Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi         4.02
20 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi          4.14
21 Linda Villumsen (Den) Columbia Highroad Women        4.18
22 Marta Vilajosana (Spa) Team Cmax Dila                4.20
23 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi         4.36
24 Monia Baccaille (Ita) Michela Fanini Record Rox      4.49
25 Tatiana Guderzo (Ita) Michela Fanini Record Rox      5.12
26 Mirjan Melchers (Ned) Team Flexpoint                 5.46
27 Rosane Kirch (Bra) Michela Fanini Record Rox         5.48
28 Catrine Josefsson (Swe) Bizkaia-Durango              6.21
29 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team         6.34
30 Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team          7.10
31 Annemiek Van Vleuten (Ned) Netherlands               7.24
32 Eneritz Iturriaga (Spa) Safi-Pasta Zara Titanedi     7.40
33 Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi            7.53
34 Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango               8.43
35 Emilia Fahlin (Swe) Columbia Highroad Women          8.54
36 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.              9.22
37 Marlen Johrend (Ger) Nürnberger Versicherung         9.34
38 Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team              9.40
39 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team         9.45
40 Romy Kasper (Ger) Nürnberger Versicherung            9.54
41 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam            10.06
42 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team               12.06
43 Marie Lindberg (Swe) Nürnberger Versicherung        12.39
44 Leticia Gil (Spa) Lointek                           15.24
45 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi               15.40
46 Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint                   16.05
47 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi       16.10
48 Ana Garcia (Spa) Bizkaia-Durango                    16.31
49 Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi           17.10
50 Flavia Oliveira (Bra) Michela Fanini Record Rox     17.30
51 Debby Van Den Gerg (Ned) Vision 1 Racing            17.51
52 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen                 19.56
53 Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team              21.12
54 Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen              21.22
55 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen              22.35
56 Adrie Viser (Ned) Netherlands                       22.45
57 Itsaso Leunda (Spa) Debabarrena-Kirolgi             23.08
58 Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing              23.29
59 Sabrina Zogli (Ita) Selle Italia Ghezzi             24.46
60 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam                 25.27
61 Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi             25.42
62 Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila                 26.16
63 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.           28.49
64 Giulia Lazzerini (Ita) Michela Fanini Record Rox         
65 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                  29.38
66 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint                 30.41
67 Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team       30.42
68 Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen          31.12
69 Cristina Navarro (Spa) Lointek                      33.16
70 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team              36.07
71 Eva Ledesma (Spa) Debabarrena-Kirolgi               40.16
72 Katharina Alberti (Ger) Cervelo TestTeam            45.30
73 Silvia Tirado (Spa) Team Cmax Dila                  47.54
74 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.             48.05
75 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen                 48.24
76 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint                 49.51
77 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila             49.52
78 Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team       50.43
79 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.             51.42
80 Fanny Riberot (Fra) Lointek                         54.43
81 Inma Rafael (Spa) Debabarrena-Kirolgi               57.17
82 Gema Pascual (Spa) Bizkaia-Durango                  59.20
83 Diana Zamorano (Spa) Bizkaia-Durango                59.23
84 Saioa Olite (Spa) Debabarrena-Kirolgi             1.04.17
85 Linda Van Rijen (Ned) Netherlands                 1.07.45
86 Maria Diez (Spa) Lointek                          1.09.52
87 Solera Mar (Spa) Tolosa C.F.                      1.20.31
88 Izaro Lasa (Spa) Debabarrena-Kirolgi              1.23.55
 
Points classification
 
1 Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women              86 pts
2 Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing                      84
3 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam                  46
4 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team                  46
5 Andrea Bosman (Ned) Netherlands                         35
6 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu-C.               29
7 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-C.                 28
8 Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women               26
9 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint                  26
10 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi             20
11 Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi           20
12 Emilia Fahlin (Swe) Columbia Highroad Women            19
13 Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing                   18
14 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam                      16
15 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara Titanedi            16
16 Christelle Ferrier (Fra) Vision 1 Racing               15
17 Adrie Viser (Ned) Netherlands                          14
18 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi            9
19 Lucinda Brand (Ned) Netherlands                         8
20 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi           8
21 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team                  7
22 Linda Villumsen (Den) Columbia Highroad Women           6
23 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team            5
24 Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint                       5
25 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi         5
 
Mountains classification
 
1 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi              18 pts
2 Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi            14
3 Mara Abbott (USA) Columbia Highroad Women                9
4 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam                   7
5 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team             6
6 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team                   6
7 Judith Arndt (Ger) Columbia Highroad Women               5
8 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                       4
9 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam                        3
10 Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing                      1
11 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint                  1
 
Sprint classification
 
1 Adrie Viser (Ned) Netherlands                           14 pts
2 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team                   7
3 Andrea Bosman (Ned) Netherlands                          5
4 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team             5
5 Nikki Harris (GBr) Team Flexpoint                        5
6 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                       4
7 Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team            4
8 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint                      4
9 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-C.                  3
10 Lorena Foresi (Ita) Selle Italia Ghezzi                 3
11 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam                1
 
Young rider classification
 
1 Valentina Carretta (Ita) Italian National Team            
2 Lucinda Brand (Ned) Netherlands                           
3 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi           
4 Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi                 
5 Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen                    
6 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen                    
7 Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing                    
8 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam                       
9 Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team             
10 Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen               
11 Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team            
 
Regional rider classification
 
1 Eneritz Iturriaga (Spa) Safi-Pasta Zara Titanedi          
2 Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango                    
3 Ane Santesteban (Spa) Debabarrena-Kirolgi                 
4 Itsaso Leunda (Spa) Debabarrena-Kirolgi                   
5 Inma Rafael (Spa) Debabarrena-Kirolgi                     
6 Saioa Olite (Spa) Debabarrena-Kirolgi                     
7 Izaro Lasa (Spa) Debabarrena-Kirolgi                      
 
Teams classification
 
1 Team Columbia-Highroad Women                      31.24.05
2 Vistion 1 RACING                                      2.33
3 Safi-Pasta Zara Titanedi                              7.10
4 Red Sun Cycling Team                                  9.53
5 Cervelo TestTeam                                      9.54
6 Netherlands                                          10.45
7 Michela Fanini Record Rox                            11.37
8 Gauss RDZ Ormu-C.                                    12.09
9 Bigla Cycling team                                   16.23
10 Selle Italia Ghezzi                                 17.15
11 Team Flexpoint                                      18.19
12 Bizkaia-Durango                                     28.12
13 Equipe Nurnberger Versicherung                      28.34
14 Squadra N. Italia                                   42.30
15 Topsport Vlaanderen Team                            58.35
16 Team CMAX Dila                                    1.08.35
17 Debabarrena-Kirolgi                               1.17.29
18 Lointek                                           1.31.35