Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on

Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Grand Prix de Dottignies - 1.2W

Belgium, April 6, 2009

   Results    Past winners

Düster scores another for Cervélo

Cervélo TestTeam's Sarah Düster soloed to victory in the Grand Prix de Dottignies on Monday. Early into the race, her teammate Claudia Hausler went out on a solo break, only to be caught after 20km. Aggressive racing ensued, but the winning move did not form until 30km from the finish when Duster, Trixi Worrack (Equipe Nürnberger Versicherung) and Chantal Blaak (, broke clear.

"Our Sport Director Manel Lacambra told me to try something in the final," said Düster. "I was taking it easy in the breakaway because I knew that our sprinter Kirsten Wild was behind me. In the last kilometres I felt strong and decided to break away and I won solo. I need to say thanks to my teammates, as they were so unbelievably strong today; everybody was good. I was really tired this morning after the hard race yesterday, but during the race I felt better and better and I'm really happy to have won."


For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Davide Tricarico/

Results - 102 km

1 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam                       3.24.07 (37.06 km/h)
2 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung           0.38
3 Chantal Blaak (Ned)                                  
4 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam                          2.01
5 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam                  
6 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi                           
7 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team                        
8 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago                   
9 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope                         
10 Sophie Creux (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion                        
11 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago                
12 Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team                     
13 Ine Beyen (Bel) Belgian National Team                           
14 Marta Vilajosana Andreu (Spa) Team CMax Dila'                   
15 Diana Ziliute (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi                   
16 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung                   
17 Martina Zwick (Ger) Koga Miyata Cycling Team                    
18 Carmen Mc Nellis (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox           
19 Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - LTO                        
20 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam           
21 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team                    
22 Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - LTO                          
23 Jessica Allen (GBr) British National Team                       
24 Liselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam                          
25 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint                             
26 Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi                       
27 Noortje Tabak (Ned) DSB Bank - LTO                              
28 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago                
29 Emma Silversides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam                 
30 Marit Huisman (Ned)                                 
31 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint                            
32 Andrea Bosman (Ned)                                 
33 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint                              
34 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung                
35 Katie Colclough (GBr) British National Team                     
36 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam                      2.11
37 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam                    2.19
38 Lucy Martin (GBr) British National Team                     5.35
39 Josien Van Den Heerik (Ned)                         
40 Linda Ringlever (Ned) Weijers-Hako Movingladies Team            
41 Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team                       
42 Fröydis Wærsted (Nor) Norwegian National Team                   
43 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank - LTO                              
44 Edita Pucinskaite (Ltu) Team CMax Dila'                         
45 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi                  
46 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox            
47 Marlen Jöhrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung             
48 Kaat Hannes (Bel) Belgian National Team                    20.00
49 Marissa Otten (Ned) Mixed 1                                     
50 Cecilie Johansen (Nor) Norwegian National Team                  
51 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam                   
52 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint                       
53 Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team                         
54 Alexandra Greenfield (GBr) British National Team                
55 Senta Wetz (Ger) Koga Miyata Cycling Team                       
56 Elien Vercamer (Bel) WBV Oost-Vlaanderen                        
57 Carine Potums (Bel) Benelux Team                                
58 Ilke Dejongh (Bel) Belgian National Team                        
59 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago                
60 Francesca Faustini (Ita) Team CMax Dila'                        
61 Kristine Saastad (Nor) Norwegian National Team                  
62 Jacobien Kanis (Ned) Team Flexpoint                             
63 Sonja Boogaard (Ned) Mixed 1                                    
64 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam                      
65 Marieke Den Otter (Ned) RC Jan Van Arckel                       
66 Bjørg Eva Jensen (Nor) Team Hitec Products UCK                  
67 Carly Michelle Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox     
68 Lianne Wagtho (Ned)                                 
69 Sofie Verdonck (Bel) WBV Oost-Vlaanderen                        
70 Marlijn Binnendijk (Ned)                            
71 Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi                   
72 Jana Süss (Ger) Koga Miyata Cycling Team                        
73 Alessia Quarta (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox             
74 Emma Trott (GBr) Weijers-Hako Movingladies Team                 
75 Wilma Korevaar (Ned) RC Jan Van Arckel                          
DNF Liesbeth Bakker (Ned) DSB Bank - LTO                           
DNF Elke Gebhardt (Ger) DSB Bank - LTO                             
DNF Bertine Spijkerman (Ned) DSB Bank - LTO                        
DNF Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team                           
DNF Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team                        
DNF Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago                 
DNF Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago                 
DNF Daniëlle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK               
DNF Eyelien Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK                
DNF Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK                   
DNF Isabelle Søderberg (Swe) Team Hitec Products UCK               
DNF Margriet Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK             
DNF Sissel Kulseth Østvold (Nor) Team Hitec Products UCK           
DNF Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion                    
DNF Christine Majerus (Lux) ESGL 93 - GSD Gestion                  
DNF Estelle Patou (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion                      
DNF Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion                    
DNF Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope                     
DNF Elise Depoorter (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam                 
DNF Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam                       
DNF Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope                         
DNF Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope                       
DNF Alona Andruk (Ukr) Safi -Pasta Zara Titanedi                   
DNF Alessandra Borchi (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi              
DNF Eneritz Iturriagaechevarria (Spa) Safi -Pasta Zara Titanedi    
DNF Marie-Pierre Thonon (Bel) Belgian National Team                
DNF Hannah Verhaeghe (Bel) Belgian National Team                   
DNF Evi Verstraete (Bel) Belgian National Team                     
DNF Alice Donadoni (Ita) Team CMax Dila'                           
DNF Silvia Tirado Marques (Spa) Team CMax Dila'                    
DNF Saneila Biagi (Ita) Team CMax Dila'                            
DNF Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung          
DNF Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung          
DNF Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox              
DNF Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox          
DNF Joanna Rowsell (GBr) British National Team                     
DNF Suzanne Van Veen (Ned)                             
DNF Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi                     
DNF Sigrid Corneo (Ita) Selle Italia Ghezzi                        
DNF Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi                          
DNF Dorothée Meur (Bel) GKV Cycling Team                           
DNF Adeline De Vestele (Bel) GKV Cycling Team                      
DNF Stéphanie Diltoer (Bel) GKV Cycling Team                       
DNF Karen Verbeek (Bel) GKV Cycling Team                           
DNF Kirsti Ruud (Nor) Norwegian National Team                      
DNF Maaike Debboudt (Bel) WBV Oost-Vlaanderen                      
DNF Lensy Debboudt (Bel) WBV Oost-Vlaanderen                       
DNF Sylvia Debboudt (Bel) WBV Oost-Vlaanderen                      
DNF Alexandra Nölhes (Ger) Koga Miyata Cycling Team                
DNF Semra Yetis (Tur) Koga Miyata Cycling Team                     
DNF Tamara Siebert (Ger) Koga Miyata Cycling Team                  
DNF Mirthe Wagenaar (Ned) Weijers-Hako Movingladies Team           
DNF Sarah Cramoysan (GBr) Weijers-Hako Movingladies Team           
DNF Ingrid Rouw (Ned) Weijers-Hako Movingladies Team               
DNF Inge Alaerts (Bel) Mixed 2                                     
DNF Lieselot Lobbestaet (Bel) Mixed 2                              
DNF Limke Peeters (Bel) Mixed 2                                    
DNF Kim Van Renterghem (Bel) Mixed 2                               
DNF Elke Vyncke (Bel) Mixed 2                                      
DNF Kim De Baat (Ned) Mixed 2                                      
DNF Judith Bloem (Ned) RC Jan Van Arckel                           
DNF Carola Groeneveld (Ned) RC Jan Van Arckel                      
DNF Manon Klomp (Ned) RC Jan Van Arckel                            
DNF Barbara De Ridder (Ned) RC Jan Van Arckel                      
DNF Annemarieke Bruinsma (Ned) Mixed 1                             
DNF Marlou Eckhardt (Ned) Mixed 1                                  
DNF Esmee Janssen (Ned) Mixed 1                                    
DNF Corina Wisse (Ned) Mixed 1                                     
DNF Baukje Doedee (Ned) Mixed 1                                    
DNF Ilse Van De Pontsele (Bel) Benelux Team                        
DNF Sarah Borremans (Bel) Benelux Team                             
DNF Lieve Koninkx (Bel) Benelux Team                               

Past winners

2008 Marianne Vos (Ned) Team DSB Bank 
2007 Giogia Bronzini (Ita)
2006 Oenone Wood (Aus)
2005 Nicole Cooke (GBr)
2004 Olga Slyusareva (Rus)
2003 Baukje Boedee (Ned)
2002 A Cappelotto (Ita)