Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

22nd Tour du Poitou Charentes et de la Vienne - 2.1

France, September 24-27, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 4 - September 27: Saint-Germain - Saint-Savin (ITT), 23km

Results

1 Florian Morizot (Fra) Auber 93                              28.50 (47.861km/h)
2 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                            
3 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                         0.15
4 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                         0.18
5 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                   0.22
6 Emilien Benoit Bergès (Fra) Agritubel                        0.24
7 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                   0.26
8 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                               0.35
9 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale                      0.36
10 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                     0.40
11 Damien Monier (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       0.44
12 Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld                          0.45
13 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30         0.51
14 Diego Caccia (Ita) Barloworld                               0.53
15 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                      0.55
16 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet - Tönissteiner              
17 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne              0.57
18 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale                      
19 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                0.58
20 Marlon Perez Arongo (Col) Caisse d'Epargne                      
21 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                          
22 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                           1.04
23 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                       1.06
24 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental                1.07
25 Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner                          
26 Michael Friedman (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30         1.11
27 Iban Mayoz Echeverria Xacobeo Galicia                       1.12
28 Yann Huguet (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         1.13
29 René Weissinger (Ger) Team Volksbank                        1.17
30 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                         1.21
31 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux                   1.22
32 Laurent Mangel (Fra) AG2R La Mondiale                       1.23
33 Maxime Méderel (Fra) Crédit Agricole                        1.24
34 Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30              
35 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                       1.25
36 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                       1.31
37 David Lelay (Fra) Agritubel                                 1.39
38 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental                   1.45
39 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                     1.46
40 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    1.47
41 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Armor Lux                   1.50
42 Florent Brard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       1.51
43 Guillaume Le Floch (Fra) Bretagne - Armor Lux               1.53
44 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                             
45 Piotr Zielinski (Pol) Bretagne - Armor Lux                  1.54
46 Daniel Musiol (Ger) Team Volksbank                          1.57
47 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                          1.59
48 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux                 2.00
49 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                  2.03
50 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia                   2.04
51 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner         
52 Cédric Pineau (Fra) AG2R La Mondiale                            
53 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                         2.05
54 Kai Reus (Ned) Rabobank Continental                         2.10
55 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld                           2.11
56 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner      2.13
57 Christophe Laurent (Fra) Team Garmin-Chipotle p/b H30           
58 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom                      2.14
59 Jean Mespoulède (Fra) Auber 93                              2.16
60 Noan Lelarge (Fra) Bretagne - Armor Lux                     2.18
61 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Armor Lux                 2.19
62 Steve Chainel (Fra) Auber 93                                2.20
63 Josef Benetseder (Aut) Team Volksbank                       2.21
64 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                         2.23
65 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner                                  
66 Romain Villa (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone        2.24
67 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner         2.25
68 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel                             2.27
69 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Volksbank                    2.31
70 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Armor Lux              2.32
71 Niels Brouzes (Fra) Auber 93                                    
72 Kilian Patour (Fra) Team Garmin-Chipotle p/b H30            2.33
73 Franck Rénier (Fra) Bouygues Telecom                            
74 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                  2.38
75 Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom                          2.39
76 Vladimir Isaichev (Spa) Xacobeo Galicia                     2.40
77 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                     2.42
78 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale                       2.45
79 Vincent Dauga (Fra) Française des Jeux                          
80 Michael Van Stayen (Bel) Rabobank Continental                   
81 Marcel Beima (Ned) Rabobank Continental                     2.52
82 Jean-Marc Bideau (Fra) Roubaix Lille Metropole              2.56
83 Antoine Dalibard (Fra) Bretagne - Armor Lux                 2.58
84 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone     3.01
85 Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole                3.05
86 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                               
87 Nico Keinath (Ger) Gerolsteiner                             3.08
88 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                 3.10
89 Marcos Garcia Fernandez Xacobeo Galicia                     3.12
90 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                       3.14
91 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner          
92 Harald Morscher (Aut) Team Volksbank                        3.20
93 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                              3.21
94 Baden Cooke (Aus) Barloworld                                    
95 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                             
96 Ramón Troncoso Sobrino (Spa) Xacobeo Galicia                    
97 Mathias Frank (Swi) Gerolsteiner                            3.23
98 Evgeny Popov (Rus) Rabobank Continental                     3.24
99 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner          3.25
100 Patrick Calgani (Swi) Barloworld                               
101 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                     3.26
102 Christophe Diguet (Fra) Auber 93                           3.34
103 Gonzalo Rabuñal Ríos (Spa) Xacobeo Galicia                 3.36
104 Mikel Gaztanaga Echeverria (Spa) Agritubel                 3.39
105 David Chopin (Fra) Crédit Agricole                         3.40
106 Florian Guillou (Fra) Roubaix Lille Metropole              3.42
107 Alejandro Paleo Mosquera Xacobeo Galicia                   3.43
108 Guillaume Blot (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone     3.53
109 Marco Corti (Ita) Barloworld                               3.56
110 Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux                    3.59
111 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Xacobeo Galicia                    4.01
112 André Korff (Ger) Team Volksbank                           4.09
113 Yann Pivois (Fra) Bretagne - Armor Lux                     4.14
114 Jimmy Casper (Fra) Agritubel                               4.35
115 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                           4.46
116 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner      4.51
 
General classification after stage 4
 
1 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux               12.54.00
2 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                   0.08
3 Florian Morizot (Fra) Auber 93                               0.17
4 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                            
5 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale                      0.19
6 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                      0.25
7 Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld                           0.27
8 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                         0.32
9 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                         0.35
10 Marlon Perez Arongo (Col) Caisse d'Epargne                  0.36
11 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                      0.41
12 Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner                      0.47
13 Emilien Benoit Bergès (Fra) Agritubel                       0.51
14 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                              0.52
15 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                0.54
16 Iban Mayoz Echeverria Xacobeo Galicia                           
17 Damien Monier (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       0.59
18 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30         1.08
19 Diego Caccia (Ita) Barloworld                               1.10
20 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet - Tönissteiner          1.12
21 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne              1.14
22 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale                      
23 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                      1.15
24 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                           1.21
25 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                       1.23
26 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental                1.24
27 René Weissinger (Ger) Team Volksbank                            
28 Michael Friedman (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30         1.28
29 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                     1.29
30 Yann Huguet (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         1.30
31 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                         1.38
32 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                       1.39
33 Laurent Mangel (Fra) AG2R La Mondiale                       1.40
34 Maxime Méderel (Fra) Crédit Agricole                        1.41
35 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                           
36 Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30              
37 David Lelay (Fra) Agritubel                                 1.52
38 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental                   1.58
39 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    2.04
40 Florent Brard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       2.06
41 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Armor Lux                   2.07
42 Guillaume Le Floch (Fra) Bretagne - Armor Lux               2.10
43 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                             
44 Piotr Zielinski (Pol) Bretagne - Armor Lux                  2.11
45 Daniel Musiol (Ger) Team Volksbank                              
46 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                          2.16
47 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux                 2.17
48 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                  2.20
49 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia                   2.21
50 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner         
51 Cédric Pineau (Fra) AG2R La Mondiale                            
52 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                         2.22
53 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux                   2.26
54 Kai Reus (Ned) Rabobank Continental                         2.27
55 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld                           2.28
56 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom                      2.29
57 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner      2.30
58 Steve Chainel (Fra) Auber 93                                2.33
59 Jean Mespoulède (Fra) Auber 93                                  
60 Noan Lelarge (Fra) Bretagne - Armor Lux                     2.35
61 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Armor Lux                 2.36
62 Josef Benetseder (Aut) Team Volksbank                       2.38
63 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                         2.40
64 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner                                  
65 Romain Villa (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone        2.41
66 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner         2.42
67 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel                             2.44
68 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Armor Lux              2.49
69 Niels Brouzes (Fra) Auber 93                                    
70 Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom                          2.50
71 Franck Rénier (Fra) Bouygues Telecom                            
72 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                  2.55
73 Vladimir Isaichev (Spa) Xacobeo Galicia                     2.57
74 Michael Van Stayen (Bel) Rabobank Continental               2.58
75 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                     2.59
76 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale                       3.02
77 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone     3.08
78 Marcel Beima (Ned) Rabobank Continental                     3.09
79 Jean-Marc Bideau (Fra) Roubaix Lille Metropole              3.13
80 Antoine Dalibard (Fra) Bretagne - Armor Lux                 3.15
81 Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole                3.22
82 Nico Keinath (Ger) Gerolsteiner                                 
83 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                           
84 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                 3.27
85 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                              3.28
86 Florian Guillou (Fra) Roubaix Lille Metropole                   
87 Marcos Garcia Fernandez Xacobeo Galicia                     3.29
88 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner      3.31
89 Harald Morscher (Aut) Team Volksbank                        3.37
90 Baden Cooke (Aus) Barloworld                                3.38
91 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                             
92 Mathias Frank (Swi) Gerolsteiner                            3.40
93 Evgeny Popov (Rus) Rabobank Continental                     3.41
94 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner          3.42
95 Patrick Calgani (Swi) Barloworld                                
96 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                      3.43
97 Christophe Diguet (Fra) Auber 93                            3.51
98 Gonzalo Rabuñal Ríos (Spa) Xacobeo Galicia                  3.53
99 Mikel Gaztanaga Echeverria (Spa) Agritubel                  3.56
100 David Chopin (Fra) Crédit Agricole                         3.57
101 Guillaume Blot (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone     4.10
102 Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux                    4.16
103 André Korff (Ger) Team Volksbank                           4.26
104 Yann Pivois (Fra) Bretagne - Armor Lux                     4.31
105 Vincent Dauga (Fra) Française des Jeux                     5.16
106 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner      8.35
107 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Volksbank                  11.32
108 Christophe Laurent (Fra) Team Garmin-Chipotle p/b H30     12.16
109 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                          13.06
110 Alejandro Paleo Mosquera Xacobeo Galicia                  13.46
111 Marco Corti (Ita) Barloworld                              13.59
112 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                         14.09
113 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Xacobeo Galicia                   15.46
114 Ramón Troncoso Sobrino (Spa) Xacobeo Galicia              18.11
115 Kilian Patour (Fra) Team Garmin-Chipotle p/b H30          34.34
116 Jimmy Casper (Fra) Agritubel                              36.36

Points classification
 
1 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                    12 pts
2 Marlon Perez Arongo (Col) Caisse d'Epargne               10
3 Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom                        7
4 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale                   4
5 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                   4
6 Daniel Musiol (Ger) Team Volksbank                        4
7 David Lelay (Fra) Agritubel                               4
8 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Xacobeo Galicia                   4
9 Nico Keinath (Ger) Gerolsteiner                           3
10 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux               2
11 Damien Monier (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    2
12 Florent Brard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    2
13 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom                   2
14 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                  1
15 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                    1
16 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                    1
 
Young rider classification
 
1 Kevin Ista (Bel) Agritubel                               12.54.08
2 Florian Morizot (Fra) Auber 93                               0.09
3 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                            
4 Nicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale                      0.11
5 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                      0.17
6 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                         0.27
7 Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner                       0.39
8 Emilien Benoit Bergès (Fra) Agritubel                        0.43
9 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                               0.44
10 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental                1.16
11 Yann Huguet (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         1.22
12 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                       1.33
13 Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30              
14 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental                   1.50
15 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Armor Lux                   1.59
16 Guillaume Le Floch (Fra) Bretagne - Armor Lux               2.02
17 Piotr Zielinski (Pol) Bretagne - Armor Lux                  2.03
19 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                          2.08
20 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux                 2.09
21 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                  2.12
22 Cédric Pineau (Fra) AG2R La Mondiale                        2.13
23 Kai Reus (Ned) Rabobank Continental                         2.19
24 Steve Chainel (Fra) Auber 93                                2.25
25 Josef Benetseder (Aut) Team Volksbank                       2.30
26 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                         2.32
27 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner                                  
28 Romain Villa (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone        2.33
29 Vladimir Isaichev (Spa) Xacobeo Galicia                     2.49
30 Michael Van Stayen (Bel) Rabobank Continental               2.50
32 Marcel Beima (Ned) Rabobank Continental                     3.01
33 Jean-Marc Bideau (Fra) Roubaix Lille Metropole              3.05
34 Antoine Dalibard (Fra) Bretagne - Armor Lux                 3.07
35 Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole                3.14
36 Nico Keinath (Ger) Gerolsteiner                                 
37 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                           
38 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                 3.19
39 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                              3.20
40 Marcos Garcia Fernandez Xacobeo Galicia                     3.21
41 Mathias Frank (Swi) Gerolsteiner                            3.32
42 Evgeny Popov (Rus) Rabobank Continental                     3.33
43 Gonzalo Rabuñal Ríos (Spa) Xacobeo Galicia                  3.45
44 David Chopin (Fra) Crédit Agricole                          3.49
45 Guillaume Blot (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone      4.02
46 Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux                     4.08
47 Vincent Dauga (Fra) Française des Jeux                      5.08
49 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                           12.58
50 Marco Corti (Ita) Barloworld                               13.51
51 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                          14.01