Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Omloop van het Houtland - 1.1

Lichtervelde, Belgium, September 24, 2008

2007 Results    Results    Past winners

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by www.CyclingView.be

Results - 185 km

1 Martin Pedersen (Den) Team GLS - Pakke Shop                             4.13.00 (45.889 km/h)
2 Kristensen Tronborg (Den) Team Designa Kokken                                  
3 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                                                 
4 Steven De Neef (Bel) Davitamon - Lotto - Jong Vlaanderen                       
5 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step                                           
6 Hans Dekkers (Ned) Mitsubishi-Jartazi                                      0.15
7 Davy Tuytens (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                                
8 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano                                              
9 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                  
10 Niko Eeckhout (Bel) Topsport Vlaanderen                                       
11 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                            
12 Ken Devaere (Bel) Davitamon - Lotto - Jong Vlaanderen                         
13 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Senges                                       
14 Martin Mortensen (Den) Team Designa Křkken                                    
15 Geert Verheyen (Bel) Mitsubishi-Jartazi                                       
16 Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                  
17 Timothy Vangheel (Bel) P3Transfer - Batavus                                   
18 Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen                              0.27
19 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen                            1.02
20 James Vanlandschoot (Bel) Mitsubishi-Jartazi                              2.08
21 Reinier Honig (Ned) P3Transfer - Batavus                                      
22 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                                   
23 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                             2.15
24 Jeroen Van Schelven (Bel) Bodysol-Euromillions-Pôle Continental Wallon    5.22
25 Jeremy Devaux (Bel) Bodysol - Euro Millions - Pôle Continental Wallon         
26 Jeremy Honorez (Bel) Bodysol - Euro Millions - Pôle Continental Wallon        
27 Vytautas Kaupas (Ltu) Mitsubishi-Jartazi                                  5.42
28 Robert Sydlik (Ger) Team Vlassenroot                                          
29 Michael Blanchy (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                            
30 Damien Timmermans (Bel) Bodysol - Euro Millions - Pôle Continental Wallon     
31 Mario Ickx (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                                 
32 Michael Kurth (Ger) Team Kuota - Senges                                       
33 Jan Verstraeten (Bel) Sunweb Pro Job                                          
34 Reno De Keulenaer (Bel) Davitamon - Lotto - Jong Vlaanderen                   
35 Jeff Peeters (Bel) Profel Prorace Continental Team                            
36 Lars Croket (Bel) Davitamon - Lotto - Jong Vlaanderen                         
37 Patrick Bercz (Ger) Team Vlassenroot                                      5.50
38 Micha Glowatzki (Ger) Team Vlassenroot                                    6.21
39 Jonathan Bertrand (Bel) Bodysol - Euro Millions - Pôle Continental Wallon     
40 Olivier Maes (Bel) Davitamon Lotto Jong Vlaanderen                            
41 Bastiaan Giling (Ned) Cycle Collstrop                                         
42 Dieter Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tonissteiner                          
43 Stijn Mettepenningen (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                       
44 Jarno Gmelich (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                    
45 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto                                       
46 Joachim Tolles (Ger) Team Kuota - Senges                                      
47 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Tönissteiner                         
48 Jan Kuyckx (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                               
49 Steven De Decker (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                           
50 Sibrecht Pieters (Bel) Davitamon - Lotto - Jong Vlaanderen                    
51 Thomas Guldhammer (Den) Team Designa Křkken                                   
52 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Křkken                                    
53 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                    
54 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                                                
55 Roy Hegreberg (Nor) Team GLS - Pakke Shop                                     
56 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                           
57 Nikola Aistrup (Den) Team GLS - Pakke Shop                                    
58 Laurent Carton (Bel) Groupe Gobert.com                                        
59 Matthias Bertling (Ger) Team Kuota - Senges                                   
60 Michael Reihs (Den) Team Designa Křkken                                       
61 Sven Vandousselaere (Bel) Davitamon - Lotto - Jong Vlaanderen                 
62 Thomas Ongena (Bel) Profel Prorace Continental Team                           
63 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                                                
64 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS - Pakke Shop                               
65 Sven Wielandt (Bel) Profel Prorace Continental Team                           
66 Jean Zen (Fra) Groupe Gobert.com                                              
67 Gregory Joseph (Bel) Davitamon - Lotto - Jong Vlaanderen                      
68 Jean-Paul Simon (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                            
69 René Joergensen (Den) Team Designa Křkken                                     
70 Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                             
71 Nick Mitchell (Aus) Cyclingnews-Jako                                          
72 Sjef De Wilde (Bel) Willems Veranda's Continental Team                        
73 Brian Vandborg (Den) Team GLS - Pakke Shop                                    
74 Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano                                            
75 Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano                                              
76 Gil Suray (Bel) Cycle Collstrop                                               
77 Lucas Persson (Swe) Cycle Collstrop                                           
78 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                         
79 Jonas Vangenechten (Bel) Groupe Gobert.com                                    
80 Michael Polazzi (Bel) Bodysol - Euro Millions - Pôle Continental Wallon       
81 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                     
82 Sven Nevens (Bel) Mitsubishi-Jartazi                                          
83 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step                                              
84 Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                  
85 Geert Omloop (Bel) Mitsubishi-Jartazi                                         
86 Stijn Joseph (Bel) Quick Step                                                 
87 Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen                                      
88 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step                                           
89 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                             
90 David Piva (Bel) Groupe Gobert.com                                            
91 Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                           
92 Olivier Pardini (Bel) Groupe Gobert.com                                       
93 Ward Bogaert (Bel) Profel Prorace Continental Team                            
94 Wouter Mol (Ned) P3Transfer - Batavus                                         
95 Marvin Van Der Pluijm (Ned) P3Transfer - Batavus                              
96 Iljo Keisse (Bel) Topsport Vlaanderen                                         
97 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen                                    
98 Wim Vansevenant (Bel) Silence - Lotto                                         
99 Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen                                       
100 Nick Gates (Aus) Silence - Lotto                                             
101 Alex Rasmussen (Den) Team Designa Křkken                                     
102 Jens Mouris (Ned) Mitsubishi-Jartazi                                         
103 Kenny Van Der Schueren (Bel) Cycle Collstrop                                 
104 Tom Criel (Bel) Cycle Collstrop                                              
105 Matthé Pronk (Ned) Cycle Collstrop                                           
106 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                              
107 Michael Mřrkřv (Den) Team GLS - Pakke Shop                                   
108 Casper Jorgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                 
109 Sander Armée (Bel) Profel Prorace Continental Team                           
110 Jan Bluekens (Bel) Profel Prorace Continental Team                           
111 Niek Van Gestel (Bel) Profel Prorace Continental Team                        
112 Pieter Ghyllebert (Bel) Topsport Vlaanderen                                  
113 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                           6.55
DNF Wim De Vocht (Bel) Silence - Lotto                                           
DNF Geert Steurs (Bel) Silence - Lotto                                           
DNF Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step                                          
DNF Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                                          
DNF Mindaugas Striska (Ltu) Mitsubishi-Jartazi                                   
DNF Lars Jun (Ned) P3Transfer - Batavus                                          
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Bodysol - Euro Millions - Pôle Continental Wallon     
DNF Samuel Eadie (NZl) Cyclingnews-Jako                                          
DNF Michael Fitzgerald (Aus) Cyclingnews-Jako                                    
DNF Peter Ronsse (Bel) Cyclingnews-Jako                                          
DNF Florenz Knauer (Ger) Team Kuota - Senges                                     
DNF Stijn Bastens (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                             
DNF Michael Vanderaerden (Bel) Profel Prorace Continental Team                   
DNF Gaëtan Bille (Bel) Groupe Gobert.com CT                                      
DNF Kenneth Van Compernolle (Bel) Sunweb Pro Job                                 
DNF Wesley Van Der Linden (Bel) Sunweb Pro Job                                   
DNF Henrik Albinus (Ger) Team Vlassenroot                                        
DNF Alexander Schmitt (Ger) Team Vlassenroot                                     
DNF Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                   
DNF Dries Devenyns (Bel) Silence - Lotto                                         
DNF Gert Steegmans (Bel) Quick Step                                              
DNF Raynold Smith (RSA) Cycle Collstrop                                          
DNF Wouter Van Mechelen (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                     
DNF Wim Botman (Ned) P3Transfer - Batavus                                        
DNF Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                                     
DNF Ryan Wills (NZl) Bodysol-Euromillions-Pôle Continental Wallon                
DNF Sven De Weerdt (Bel) Cyclingnews-Jako                                        
DNF Bjorn Cornelissen (Ned) Cyclingnews-Jako                                     
DNF Wim Van Moer (Bel) Willems Veranda's Continental Team                        
DNF Steven Robb (Aus) Team Kuota - Senges                                        
DNF Dimitri De Fauw (Bel) Josan Mercedes Benz Aalst CT                           
DNF Pierre Drancourt (Fra) Groupe Gobert.com                                     
DNF Kevin Eeckhout (Bel) Sunweb Pro Job                                          
DNF Jan Van Dael (Bel) Sunweb Pro Job                                            
DNF Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Pro Job                                        
DNF Sebastian Sydlik (Ger) Team Vlassenroot                                      
DNF Tobias Sydlik (Ger) Team Vlassenroot                                         

Past winners

2007 Steven De Jongh (Ned) Quick.Step - Innergetic
2006 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud 
2005 Kevin Van Impe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim 2004 Bert Dewaele (Bel) Landbouwkrediet - Colnago 2003 Geert Omloop (Bel) Palmans Collstrop 2002 Kevin Hulsmans (Bel) 2001 Geert Omloop (Bel) 2000 Nico Eeckhout (Bel) 1999 Etienne Dewilde (Bel) 1998 Etienne Dewilde (Bel) 1997 Robbie Vandaele (Bel) 1996 Johan Capiot (Bel) 1995 Jans Koerts (Ned) 1994 Etienne Dewilde (Bel) 1993 Danny Daelman (Bel) 1992 Johan Devos (Bel) 1991 Didier Priem (Bel) 1990 Johan Museeuw (Bel) 1989 Jan Bogaert (Bel) 1988 Danny Janssens (Bel) 1987 Hendrik Redant (Bel) 1986 Willem Wijnant (Bel) 1985 Yvan Lamote (Bel) 1984 Ludo Frijns (Bel) 1983 Ronny Vanmarcke (Bel) 1982 Eddy Vanhaerens (Bel) 1981 Rudy Pevenage (Bel) 1980 Walter Planc­Kaert (Bel) 1979 Alain De Roo (Bel) 1978 Herman Van Springel (Bel) 1977 Marc Demeyer (Bel) 1976 Lieven Malfait (Bel) 1975 Eddy Cael (Bel) 1974 Willy Planckaert (Bel) 1973 Marc Lievens (Bel) 1972 Patrick Sercu (Bel) 1971 André Dierickx (Bel) 1970 Roger De Vlaeminck (Bel) 1969 Noël Van Clooster (Bel) 1968 Walter Boucquet (Bel) 1967 Jan Boonen (Bel) 1966 Walter Boucquet (Bel) 1965 Gilbert Desmet (Bel) 1964 Arthur De Cabooter (Bel) 1963 Robert Vandecaveye (Bel) 1962 Norbert Kerckhove (Bel) 1961 Roland Aper (Bel) 1960 Mies Stolker (Ned) 1959 Arthur De Cabooter (Bel) 1958 Gilbert Desmet (Bel) 1957 Gilbert Desmet (Bel) 1956 Leon Van Daele (Bel) 1955 Roger Decorte (Bel) 1954 Lucien Victor (Bel) 1953 Arthur Mommmerency (Bel) 1952 Valčre Ollivier (Bel) 1951 André Maelbrancke (Bel) 1950 André Maelbrancke (Bel) 1949 André Pieters (Bel) 1948 Albert Anutchin (Bel) 1947 Adolf Verscheuren (Bel) 1946 Roger De Corte (Bel) 1945 André Maelbrancke (Bel)