Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Giro di Basilicata - 2.1 (MJ)

Italy, September 12-14, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 2 - September 13: San Cataldo - Bella, 92km

Results

1 Alberto Petito (Ita) Nuova-Centro Borgo          2.23.52
2 Ivan Gilio Antonio (Ita) Campania                   0.14
3 Giuseppe Di Micco (Ita) Campania                    0.17
4 Gennad Tatarinov (Rus) Russian National Team            
5 Kostanti Yakimov (Rus) Russian National Team            
6 Salvatore Guastella (Ita) Sicilia                   0.19
7 Emanuel Roberti (Ita) Signori/Guazzolini/Cora           
8 Sergey Alekxin (Rus) Russian National Team              
9 Luca Galvani (Ita) Nuova-Centro Borgo                   
10 Hiroshi Tsubaki (Jpn) Japan National Team              
11 Claudio Bono (Ita) Pratese Iper Finish                 
12 Enrico Baldacci (Ita) Pratese Iper Finish              
13 Giuseppe Brovelli (Ita) Pratese Iper Finish            
14 Aluca Donella (Ita) Ad-Fdb-Car-Diesel Eco          0.25
15 Viktor Pechkarev (Rus) Russian National Team           
16 Genki Yamamoto (Jpn) Japan National Team               
17 Aldo Ghiron (Ita) Pratese Iper Finish              0.29
18 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team        0.33
19 Jani Music (Slo) Slovenian National Team           0.58
20 Giuseppe Caschetto (Ita) Sicilia                       
21 Nazariy Boyoko (Ita) Nuova-Centro Borgo            0.59
22 Jacob Rathe (Usa) US National Team                 1.01
23 Aljaz Hocevara (Slo) Slovenian National Team           
24 Stefano Melegrano (Ita) Ad-Fdb-Car-Diesel Eco      1.47
25 Tomaz Bauman (Slo) Slovenian National Team             
26 Martin Mihov (Bul) Bulgarian National Team         1.53
27 Michele Tronbacco (Ita) Basilicata                     
28 Luigi Di Mario (Ita) Campania                          
29 Francesco De Marchi (Ita) Sorgente Pradipozzo      1.56
30 Alessandro Brilloni (Ita) Club Corridoia           1.58
31 Jan Boswell (Usa) US National Team                 2.00
32 Austin Arguelo (Usa) US National Team                  
33 Nicholas Favalli (Ita) Ad-Fdb-Car-Diesel Eco       5.32
34 Alessandro Cacciamani (Ita) Club Corridoia         5.34
35 Franco Pizzingrilli (Ita) ASD Mengoni              5.37
36 Gaetano Zenna (Ita) Nuova-Centro Borgo                 
37 Giacomo Pirioni (Ita) S.C. Caneva Record A.C.D.    5.41
38 Paolo Toto (Ita) Club Corridoia                        
39 Alessanro Bani (Ita) Signori/Guazzolini/Cora       5.46
40 Luciano Foti (Ita) Calabria                        5.47
41 Alex Berti (Ita) Club Corridoia                        
42 Andrea Berardi (Ita) Campania                      5.59
43 Artem Vavilov (Rus) Russian National Team          6.05
44 Andrea Fedi (Ita) Signori/Guazzolini/Cora          6.06
45 Lorenzo Bonajuto (Ita) Signori/Guazzolini/Cora     6.08
46 Nathan Brown (Usa) US National Team                6.15
47 Antonio Viola (Ita) Basilicata                     7.47
48 Rocco Lasalandra Vito (Ita) Basilicata             7.48
49 Salvatore Cazzato (Ita) Puglia                     7.52
50 Tomoyuki Komura (Jpn) Japan National Team          8.07
51 Charlie Avis (Usa) US National Team                8.18
52 Aj Meyer (Usa) US National Team                        
53 Andrea Trovato (Ita) S.C. Caneva Record A.C.D.         
54 Riccardo Formica (Ita) Sicilia                         
55 Riccardo Bolzan (Ita) S.C. Caneva Record A.C.D.    8.27
56 Gaetano Anatriello (Ita) Campania                      
57 Alessio Muzi (Ita) ASD Mengoni                     8.37
58 Daniele Dametto (Ita) Sorgente Pradipozzo          8.48
59 Stefano Bianco (Ita) S.C. Caneva Record A.C.D.     9.11
60 Andrea Bello (Ita) Basilicata                      9.39
61 Salvatore Romano (Ita) Campania                        
62 Giorgio Ciacchella (Ita) Club Corridoia           10.00
63 Matteo Daleluzzi (Ita) Sorgente Pradipozzo             
64 Fabrizio Fantini (Ita) Nuova-Centro Borgo         10.10
65 Maichol Forcolin (Ita) Sorgente Pradipozzo             
66 Marco Venturini (Ita) Sorgente Pradipozzo         10.11
67 Denny Toffali (Ita) Ad-Fdb-Car-Diesel Eco         10.13
68 Andrea Vetere (Ita) Calabria                      10.36
69 Shunsuke Horiuchi (Jpn) Japan National Team       10.45
70 Marco Peretti (Ita) Calabria                      10.49
71 Fabrizio Defant (Ita) Ad-Fdb-Car-Diesel Eco       11.49
72 Vito Binetti (Ita) Puglia                         12.03
73 Lorenzo Pettinato (Ita) Signori/Guazzolini/Cora        
74 Flavio Musto (Ita) Signori/Guazzolini/Cora        13.58
75 Koico Milkov (Bul) Bulgarian National Team             
76 Domenico Bonfrate (Ita) Puglia                    15.18
77 Koicho Shivikov (Bul) Bulgarian National Team          
78 Ivaylo Georgiev (Bul) Bulgarian National Team          
79 Stefano Ercolani (Ita) Basilicata                      
80 Matiya Stepancic (Cro) Croatian National Team          
81 Francesco Telari (Ita) ASD Mengoni                     
82 Deni Banicek (Cro) Croatian National Team              
83 Gabriele Gentile (Ita) ASD Mengoni                15.24
84 Elia Zanon (Ita) Ad-Fdb-Car-Diesel Eco            18.04
85 Alessandro Biuiatti (Ita) S.C. Caneva Record A.C.D.    
86 Stoyan Stoyanov (Bul) Bulgarian National Team          
87 Boris Legovic (Cro) Croatian National Team             
88 Andrea Gambino (Ita) Pratese Iper Finish          19.40
89 Paolo Tedone (Ita) Puglia                         19.50
90 Primoz Obal (Slo) Slovenian National Team              
91 Riccardo Cosi (Ita) Puglia                             
92 Angelo Carone (Ita) Puglia                        19.52
93 Roberto Brignoccolo (Ita) ASD Mengoni             19.55
94 Mirko Galligani (Ita) Pratese Iper Finish         19.57