Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Raiffeisen Grand Prix Judendorf/Straßengel - 1.2

Judendorf, Austria, May 18, 2008

Results   Past winners

Results

1 Matej Stare (Slo) Perutnina Ptuj                     4.18.38 (40.6 km/h)
2 Jan Barta (Cze) ARBÖ - KTM - Junkers                    0.21
3 Josef Benetseder (Aut) Team Volksbank                   0.24
4 Matthias Krizek (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol        4.13
5 Matthias Schröger (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein        6.49
6 Alfonso Falzarano (Ita) Cinelli - OPD                   7.04
7 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus - Simplon                      
8 Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Cycling Team             
9 Peter Pichler (Aut) Elk Haus - Simplon                  7.48
10 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein          
11 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus - Simplon                   
12 Petr Lechner (Cze) ARBÖ - KTM - Junkers                    
13 Homolkaadam (Cze) Bikesport Kärnten Viperbike ARBÖ         
14 Peter Kusztor (Hun) P-Nívó Betonexpressz 2000 Corratec     
15 Henrik Wolter (Ger) Saxonia Stadler - Citec                
16 Martin Hacecky (Cze) Czech National Team Track             
17 Christoph Springer (Ger) Cosmote Kastro                    
18 Uros Silar (Slo) Sava                                      
19 Christoph Sokoll (Aut) Team Volksbank                      
20 Johannes Reiser (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld               
21 Gerhard Trampusch (Aut) Elk Haus - Simplon                 
22 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein            7.52
23 Cameron Wurf (Aus) Cinelli - OPD                           
24 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein             
25 David Schöggl (Aut) ASVÖ Öamtc Focus Völkermarkt           
26 Rubert Probst (Aut) ARBÖ - KTM - Junkers                   
27 Jürgen Pauritsch (Aut) Orbea Graz Wsa ARBÖ                 
28 Hans-Jörg Leopold (Aut) ARBÖ Bundesteam                    
29 Robert Nagy (Svk) Union Rc Spapiestany.Sk                  
30 Anton Mindlin (Rus) Cinelli - OPD                          
31 Philipp Schernthanner (Aut) ARBÖ Bundesteam                
32 Wolfgang Geisler (Aut) Orbea Graz Wsa ARBÖ                 
33 Martin Schöffmann (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein           
34 Martin Comploi (Aut) Union Raiffeisen Radteam Tirol        
35 Michael Schwaiger (Aut) ASVÖ Öamtc Focus Völkermarkt       
36 Michael Gaubitzer (Aut) ARBÖ Denzel Cliff Wilding Uniqa    
37 Stefan Pöll (Aut) ARBÖ Ktm Junkers Braunau                 
38 Christian Wildauer (Aut) Union Raiffeisen Radteam Tirol    
39 Josef Kugler (Aut) ARBÖ - KTM - Junkers                    
40 Stefan Denifl (Aut) Elk Haus - Simplon                     
41 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj                           
42 Werner Faltheiner (Aut) Sava                               
43 Nik Burjek (Slo) Sava                                      
44 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus - Simplon                  
45 Czirakiistvan (Hun) P-Nivö Betonexpressz 2000 Corra        
46 Alexander Egger (Aut) Team Volksbank                       
47 Vid Ogris (Slo) Loborika Cycling Team                      
48 Kristijan Durasek (Cro) Perutnina Ptuj                     
49 Milan Kadlec (Cze) Czech National Team Track               
50 Samuel Faruhn (Ger) Saxonia Stadler - Citec            8.03
51 Andrej Omulec (Slo) Perutnina Ptuj                         
52 Stefan Probst (Aut) ARBÖ - KTM - Junkers                   
53 Andreas Graf (Aut) Die Niederösterreichische Rad Uni       
54 Florian Kopeinig (Aut) Rlm ASVÖ Öamtc Kostel 'S Rads       
55 Darko Blazevic (Cro) Loborika Cycling Team                 
56 Markus Götz (Aut) ASVÖ Öamtc Focus Völkermarkt             
57 Tomas Kuchar (Cze) Czech National Team Track               
58 Balazs Ronaszeki (Hun) Bikesport Kärnten Viperbike ARBÖ    
59 Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol          
60 Kristjan Fajt (Slo) Perutnina Ptuj                         
61 Blaz Furdi (Slo) Sava                                      
62 Emanuele Rizza (Ita) P-Nívó Betonexpressz 2000 Corratec    
63 Balint Szeghalmi (Hun) Cinelli - OPD                       
64 Gabor Arany (Hun) P-Nívó Betonexpressz 2000 Corratec       
65 Roman Gredler (Aut) Union Raiffeisen Radteam Tirol     8.13
66 Matthias Höfler (Aut) Orbea Graz Wsa ARBÖ              8.39
67 Markus Moser (Aut) Union Raiffeisen Radteam Tirol          
68 Äkos Haiszer (Hun) P-Nivö Betonexpressz 2000 Corra     8.50
69 Voytech Hacecky (Cze) Czech National Team Track        8.58
70 Jesus Perez (Ven) Cinelli - OPD                        9.08
71 Mario Lexmüller (Aut) ARBÖ Bundesteam                 10.38
72 Christian Isak (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein              
73 Marcel Ternovsek (Slo) Team Motomat Ect1              11.35
74 Tatsch L Josef (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld                
75 Robert Gaßmayr (Aut) Orbea Graz Wsa ARBÖ              11.38
76 Roland Brandl (Aut) Die Niederösterreichische Rad Uni      
77 Scottie Weiss (Aut) Toshiba - AEG                          
78 Hans-Jörg Thalhammer (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld          
79 Fabian Pohl (Ger) Saxonia Stadler - Citec             11.43

Past winners

2007 Christian Pfannberger
2006 Mitja Mahoric
2005 Krzysztof Ciesielski
2004 Andreas Matzbacher
2003 Georg Totschnig
2002 Bostian Mervar
2001 Jan Bratkowski
2000 Josef Lontscharitsch
1999 Igor Kranjec
1998 Igor Kranjec
1997 Simone Simonetti
1996 Gianluca Sironi

Straßengler Radsporttag

1995 Thomas Kreidl
1994 Richard Schmied
1993 ?
1992 Wolfgang Fasching
1991 Alois Pfleger
1990 Harald Maier
1989 Klaus Kabasser
1988 Heinz Marchl
1987 Hans Lienhart
1986 Karl Heinz Pils