Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

54th 4 Jours de Dunkerque - 2.HC

France, May 6-11, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 5 - May 10: Calais - Sangatte, 179 km

Results

1 Cyril Dessel (Fra) AG2r - La Mondiale                            4.33.38
2 Gerald Ciolek (Ger) Team High Road                                      
3 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 
4 Grégory Rast (Swi) Astana                                               
5 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                             0.04
6 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                   
7 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom                              0.06
8 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                                
9 Janek Tombak (Est) Mitsubishi-Jartazi                                   
10 Stéphane Goubert (Fra) AG2r - La Mondiale                              
11 Igor Abakoumov (Bel) Mitsubishi-Jartazi                                
12 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                       
13 Sergey Rudaskov (Rus) Cycle Collstrop                              0.09
14 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                     
15 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                          
16 Christophe Riblon (Fra) AG2r - La Mondiale                         0.11
17 Dominik Roels (Ger) Team Milram                                        
18 Allan Davis (Aus) Mitsubishi-Jartazi                                   
19 Bastien Delrot (Fra) Roubaix Lille Metropole                           
20 Aivaras Baranauskas (Ltu) Roubaix Lille Metropole                  0.15
21 Roman Kireyev (Kaz) Astana                                             
22 Davide Viganò (Ita) Quick Step                                         
23 Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole                               0.21
24 Kenny Van Der Schueren (Bel) Cycle Collstrop                           
25 Renaud Dion (Fra) AG2r - La Mondiale                                   
26 Sergey Kolesnikov (Rus) Cycle Collstrop                                
27 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                                
28 Koen De Kort (Ned) Astana                                              
29 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team High Road                          0.27
30 Stéphane Augé (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              0.30
31 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle Presented By H30      0.34
32 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                                  
33 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                              
34 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux                             
35 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                               0.39
36 Dmytro Grabovskyy (Ukr) Quick Step                                 0.40
37 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                              
38 Roger Hammond (GBr) Team High Road                                     
39 Denis Robin (Fra) Roubaix Lille Metropole                              
40 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel                                        
41 Pierre Cazaux (Fra) Roubaix Lille Metropole                        0.50
42 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                         0.53
43 Mikel Gaztanaga Echeverria (Spa) Agritubel                         1.06
44 Kalle Kriit (Est) Mitsubishi-Jartazi                               1.11
45 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                    1.18
46 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                         1.22
47 Lucas Persson (Swe) Cycle Collstrop                                1.26
48 Kurt Hovelynck (Bel) Topsport Vlaanderen                               
49 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                                     
50 Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen                                
51 Blake Caldwell (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30              
52 Servais Knaven (Ned) Team High Road                                    
53 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                1.31
54 Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano                             1.33
55 Paul Moucheraud (Fra) Roubaix Lille Metropole                          
56 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                  
57 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
58 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            
59 Evert Verbist (Bel) Topsport Vlaanderen                                
60 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                                 
61 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                 
62 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                            
63 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 
64 Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole                                    
65 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                                     
66 Matthé Pronk (Ned) Cycle Collstrop                                     
67 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                              
68 Benoît Joachim (Lux) Astana                                            
69 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC                                   1.39
70 Jason Donald (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30            1.41
71 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                               2.01
72 Wim Vansevenant (Bel) Silence - Lotto                              2.15
73 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                    
74 Roy Sentjens (Bel) Silence - Lotto                                     
75 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                                 
76 Martin Müller (Ger) Team Milram                                        
77 Brett Lancaster (Aus) Team Milram                                      
78 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                    
79 Paul Manning (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                      
80 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano                                  2.56
81 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                             3.08
82 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux                              
83 John Devine (USA) Team High Road                                   6.10
84 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone          6.42
85 Emilien Benoit Bergès (Fra) Agritubel                             11.55
86 Sébastien Minard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
87 Martijn Maaskant (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30            
88 Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30                
89 Bastian Giling (Ned) Cycle Collstrop                                   
90 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone          
91 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole                                     
92 Borut Bozic (Slo) Cycle Collstrop                                      
93 Stefan Van Dijk (Ned) Mitsubishi-Jartazi                               
94 Cédric Pineau (Fra) AG2r - La Mondiale                                 
95 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                                    
96 Frank Hoj (Den) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                      
97 Wim De Vocht (Bel) Silence - Lotto                                     
98 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                 
99 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                    
100 Bert Roesems (Bel) Silence - Lotto                                    
101 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                                     
102 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                        
103 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                                
104 Bernhard Eisel (Aut) Team High Road                                   
105 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                               
106 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                        
107 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen                        
108 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                
109 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                                       
110 Andreas Klier (Ger) Team High Road                                    
111 Jimmy Casper (Fra) Agritubel                                          
112 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step                                       
113 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                         
114 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                                   13.48
115 Michael Friedman (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30           
116 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet - Tönissteiner                    
117 Volodymyr Diudia (Ukr) Team Milram                                    
118 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                   
119 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                   
120 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                               
121 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen                            
122 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                                        
123 James Vanlandschoot (Bel) Mitsubishi-Jartazi                          
124 Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen                              
125 Stéphane Poulhies (Fra) AG2r - La Mondiale                            
126 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2r - La Mondiale                           
127 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                     
128 Berik Kupeshov (Kaz) Astana                                           
129 Geert Omloop (Bel) Mitsubishi-Jartazi                                 
130 Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano                                  
131 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
132 Gorik Gardeyn (Bel) Silence - Lotto                                   
133 Tom Steels (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                       
134 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                        
DNF Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux                               
DNF Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto                               
DNF Matthew Goss (Aus) Team CSC                                           
DNF Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole                                     
DNF Kenny De Haes (Bel) Topsport Vlaanderen                               
DNF Thomas Danielson (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30           
DNF Raynold Smith (RSA) Cycle Collstrop                                   
DNF Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole                          
 
Points
 
Hervelinghem - 66.2km
 
1 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                         4 pts
2 Michael Friedman (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30            2
3 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                        1
 
Hervelinghem - 108.4km
 
1 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                              4 pts
2 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                         2
3 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                                 1
 
Hervelinghem - 150.6km
 
1 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                              4 pts
2 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                         2
3 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                             1
 
Sangatte - Cap Blanc Nez - 179.4km
 
1 Cyril Dessel (Fra) AG2r - La Mondiale                                 20 pts
2 Gerald Ciolek (Ger) Team High Road                                    17
3 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               15
4 Grégory Rast (Swi) Astana                                             13
5 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                               11
6 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                 10
7 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom                                 9
8 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                               8
9 Janek Tombak (Est) Mitsubishi-Jartazi                                  7
10 Stéphane Goubert (Fra) AG2r - La Mondiale                             6
11 Igor Abakoumov (Bel) Mitsubishi-Jartazi                               5
12 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                      4
13 Sergey Rudaskov (Rus) Cycle Collstrop                                 3
14 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                    2
15 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                         1
 
Mountains
 
Cap Blanc Nez - 52.7km
 
1 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                    3 pts
2 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                                 2
3 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            1
 
Cap Blanc Nez - 73.8km
 
1 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                    3 pts
2 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                             2
3 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            1
 
Cap Blanc Nez - 94.9km
 
1 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                    3 pts
2 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                             2
3 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            1
 
Cap Blanc Nez - 116km
 
1 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                    3 pts
2 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                             2
3 Michael Friedman (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30            1
Cap Blanc Nez - 137.1km
 
1 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                    3 pts
2 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                         2
3 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                             1
Cap Blanc Nez - 158.2km
 
1 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                    3 pts
2 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            2
3 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                             1
 
Young rider classification
 
1 Gerald Ciolek (Ger) Team High Road                               4.33.48
2 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                               0.04
3 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                            0.06
4 Sergey Rudaskov (Rus) Cycle Collstrop                               0.09
5 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                           
6 Dominik Roels (Ger) Team Milram                                     0.11
7 Bastien Delrot (Fra) Roubaix Lille Metropole                            
8 Roman Kireyev (Kaz) Astana                                          0.15
9 Davide Viganò (Ita) Quick Step                                          
10 Sergey Kolesnikov (Rus) Cycle Collstrop                            0.21
11 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                                
12 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team High Road                          0.27
13 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                          0.34
14 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux                             
15 Dmytro Grabovskyy (Ukr) Quick Step                                 0.40
16 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                              
17 Pierre Cazaux (Fra) Roubaix Lille Metropole                        0.50
18 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                         0.53
19 Kalle Kriit (Est) Mitsubishi-Jartazi                               1.11
20 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                    1.18
21 Lucas Persson (Swe) Cycle Collstrop                                1.26
22 Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen                                
23 Blake Caldwell (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30              
24 Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano                             1.33
25 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            
26 Evert Verbist (Bel) Topsport Vlaanderen                                
27 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                                 
28 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                            
29 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                                     
30 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                              
31 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                             2.15
32 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano                                  2.56
33 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                             3.08
34 John Devine (USA) Team High Road                                   6.10
35 Martijn Maaskant (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30       11.55
36 Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30                
37 Cédric Pineau (Fra) AG2r - La Mondiale                                 
38 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                         
39 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen                         
40 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                          
41 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                                    13.48
42 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                                
43 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen                             
44 Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen                               
45 Stéphane Poulhies (Fra) AG2r - La Mondiale                             
46 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                      
47 Berik Kupeshov (Kaz) Astana                                            
 
General classification after stage 5
 
1 Stéphane Augé (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           22.48.57
2 Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano                              1.22
3 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                             1.54
4 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                       2.05
5 Grégory Rast (Swi) Astana                                               
6 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                            2.06
7 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom                                  
8 Stéphane Goubert (Fra) AG2r - La Mondiale                           2.13
9 Cyril Dessel (Fra) AG2r - La Mondiale                               2.14
10 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                              2.25
11 Igor Abakoumov (Bel) Mitsubishi-Jartazi                            2.30
12 Janek Tombak (Est) Mitsubishi-Jartazi                                  
13 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                       
14 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                 2.32
15 Sergey Rudaskov (Rus) Cycle Collstrop                              2.33
16 Davide Viganò (Ita) Quick Step                                     2.39
17 Aivaras Baranauskas (Ltu) Roubaix Lille Metropole                      
18 Koen De Kort (Ned) Astana                                          2.45
19 Renaud Dion (Fra) AG2r - La Mondiale                                   
20 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                                
21 Christophe Riblon (Fra) AG2r - La Mondiale                         2.48
22 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                          2.52
23 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                              2.56
24 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux                         2.58
25 Sergey Kolesnikov (Rus) Cycle Collstrop                                
26 Roger Hammond (GBr) Team High Road                                 3.04
27 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team High Road                              
28 Gerald Ciolek (Ger) Team High Road                                 3.08
29 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                               3.16
30 Dominik Roels (Ger) Team Milram                                    3.29
31 Roman Kireyev (Kaz) Astana                                         3.33
32 Kenny Van Der Schueren (Bel) Cycle Collstrop                       3.39
33 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle Presented By H30      3.52
34 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                              3.57
35 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                          3.58
36 Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole                               4.02
37 Dmytro Grabovskyy (Ukr) Quick Step                                 4.11
38 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                         4.20
39 Kalle Kriit (Est) Mitsubishi-Jartazi                               4.29
40 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                               4.38
41 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                             4.51
42 Benoît Joachim (Lux) Astana                                            
43 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
44 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 
45 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                              
46 Kurt Hovelynck (Bel) Topsport Vlaanderen                           4.54
47 Blake Caldwell (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30          4.57
48 Evert Verbist (Bel) Topsport Vlaanderen                            5.01
49 Matthé Pronk (Ned) Cycle Collstrop                                 5.04
50 Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole                                    
51 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                5.15
52 Servais Knaven (Ned) Team High Road                                    
53 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                             5.33
54 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                5.46
55 Martin Müller (Ger) Team Milram                                        
56 Wim Vansevenant (Bel) Silence - Lotto                              6.14
57 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                         6.16
58 Jason Donald (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30            6.22
59 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux                          6.26
60 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano                                  6.27
61 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC                                   6.52
62 Brett Lancaster (Aus) Team Milram                                  7.05
63 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                                 7.26
64 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                8.54
65 John Devine (USA) Team High Road                                   9.28
66 Allan Davis (Aus) Mitsubishi-Jartazi                              10.22
67 Bastien Delrot (Fra) Roubaix Lille Metropole                      10.56
68 Paul Moucheraud (Fra) Roubaix Lille Metropole                     11.59
69 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                   12.00
70 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner            12.05
71 Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen                           12.11
72 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           12.58
73 Roy Sentjens (Bel) Silence - Lotto                                13.00
74 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel                                   13.29
75 Pierre Cazaux (Fra) Roubaix Lille Metropole                       13.52
76 Paul Manning (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                 14.16
77 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole                                14.26
78 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                       14.35
79 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            
80 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                                     
81 Mikel Gaztanaga Echeverria (Spa) Agritubel                        14.56
82 Borut Bozic (Slo) Cycle Collstrop                                 15.13
83 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                                    
84 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                                      
85 Wim De Vocht (Bel) Silence - Lotto                                     
86 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                 
87 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                                   15.16
88 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                            15.26
89 Andreas Klier (Ger) Team High Road                                15.54
90 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                    16.05
91 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                            16.06
92 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                    16.36
93 Jimmy Casper (Fra) Agritubel                                           
94 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen                        17.16
95 Gorik Gardeyn (Bel) Silence - Lotto                               17.19
96 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         19.44
97 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2r - La Mondiale                       19.47
98 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                           21.24
99 Martijn Maaskant (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30       22.27
100 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step                                       
101 Cédric Pineau (Fra) AG2r - La Mondiale                           22.40
102 Lucas Persson (Swe) Cycle Collstrop                              22.45
103 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                              23.04
104 Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano                             24.16
105 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                24.25
106 James Vanlandschoot (Bel) Mitsubishi-Jartazi                     24.27
107 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                                   24.33
108 Stéphane Poulhies (Fra) AG2r - La Mondiale                            
109 Berik Kupeshov (Kaz) Astana                                           
110 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    24.43
111 Stefan Van Dijk (Ned) Mitsubishi-Jartazi                         24.44
112 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                
113 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                    24.54
114 Bastian Giling (Ned) Cycle Collstrop                             24.57
115 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                   
116 Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30               
117 Sébastien Minard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              
118 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                   25.02
119 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen                   25.15
120 Geert Omloop (Bel) Mitsubishi-Jartazi                            25.43
121 Bernhard Eisel (Aut) Team High Road                              26.02
122 Frank Hoj (Den) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                26.27
123 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                              26.28
124 Bert Roesems (Bel) Silence - Lotto                               26.31
125 Michael Friedman (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30      26.35
126 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet - Tönissteiner               26.37
127 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                          26.48
128 Tom Steels (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                  26.50
129 Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen                              
130 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
131 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                                   27.30
132 Denis Robin (Fra) Roubaix Lille Metropole                        30.56
133 Emilien Benoit Bergès (Fra) Agritubel                            33.32
134 Volodymyr Diudia (Ukr) Team Milram                               37.44
 
Points
 
1 Gerald Ciolek (Ger) Team High Road                                    49 pts
2 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                         44
3 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2r - La Mondiale                           37
4 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                              32
5 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                               31
6 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                                       31
7 Stéphane Augé (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 30
8 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole                                    30
9 Grégory Rast (Swi) Astana                                             28
10 Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano                               25
11 Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano                                 23
12 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom                               22
13 Cyril Dessel (Fra) AG2r - La Mondiale                                20
14 Borut Bozic (Slo) Cycle Collstrop                                    19
15 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                               17
16 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                                   17
17 Allan Davis (Aus) Mitsubishi-Jartazi                                 17
18 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                                16
19 Stéphane Goubert (Fra) AG2r - La Mondiale                            15
20 Janek Tombak (Est) Mitsubishi-Jartazi                                15
21 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              15
22 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                  14
23 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                13
24 James Vanlandschoot (Bel) Mitsubishi-Jartazi                         11
25 Stefan Van Dijk (Ned) Mitsubishi-Jartazi                             11
26 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                    10
27 Davide Viganò (Ita) Quick Step                                       10
28 Koen De Kort (Ned) Astana                                             9
29 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                                  9
30 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                        9
31 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                             8
32 Paul Moucheraud (Fra) Roubaix Lille Metropole                         8
33 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                        8
34 Tom Steels (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                       7
35 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                      6
36 Matthé Pronk (Ned) Cycle Collstrop                                    6
37 Igor Abakoumov (Bel) Mitsubishi-Jartazi                               5
38 Sergey Kolesnikov (Rus) Cycle Collstrop                               5
39 Sergey Rudaskov (Rus) Cycle Collstrop                                 4
40 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                               4
41 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                   4
42 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                                4
43 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                        4
44 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                    3
45 Renaud Dion (Fra) AG2r - La Mondiale                                  3
46 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                       3
47 Jimmy Casper (Fra) Agritubel                                          3
48 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                         3
49 Martijn Maaskant (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30           2
50 Michael Friedman (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30           2
51 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                               2
52 Roman Kireyev (Kaz) Astana                                            1
53 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                            1
54 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         1
55 Geert Omloop (Bel) Mitsubishi-Jartazi                                 1
 
Mountains
 
1 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                                   18 pts
2 Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano                                12
3 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                  9
4 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                          9
5 Stéphane Augé (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  8
6 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                             8
7 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                                6
8 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            5
9 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                    5
10 Paul Moucheraud (Fra) Roubaix Lille Metropole                         4
11 James Vanlandschoot (Bel) Mitsubishi-Jartazi                          4
12 Grégory Rast (Swi) Astana                                             3
13 Evert Verbist (Bel) Topsport Vlaanderen                               3
14 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                                3
15 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                     3
16 Allan Davis (Aus) Mitsubishi-Jartazi                                  2
17 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                        2
18 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                               1
19 Geert Omloop (Bel) Mitsubishi-Jartazi                                 1
20 Michael Friedman (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30           1
 
Young rider classification
 
1 Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano                          22.50.19
2 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                       0.43
3 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                            0.44
4 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                               1.03
5 Sergey Rudaskov (Rus) Cycle Collstrop                               1.11
6 Davide Viganò (Ita) Quick Step                                      1.17
7 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                             1.23
8 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                           1.30
9 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux                          1.36
10 Sergey Kolesnikov (Rus) Cycle Collstrop                                
11 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team High Road                          1.42
12 Gerald Ciolek (Ger) Team High Road                                 1.46
13 Dominik Roels (Ger) Team Milram                                    2.07
14 Roman Kireyev (Kaz) Astana                                         2.11
15 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                          2.36
16 Dmytro Grabovskyy (Ukr) Quick Step                                 2.49
17 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r - La Mondiale                         2.58
18 Kalle Kriit (Est) Mitsubishi-Jartazi                               3.07
19 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                             3.29
20 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                              
21 Blake Caldwell (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30          3.35
22 Evert Verbist (Bel) Topsport Vlaanderen                            3.39
23 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                             4.11
24 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano                                  5.05
25 John Devine (USA) Team High Road                                   8.06
26 Bastien Delrot (Fra) Roubaix Lille Metropole                       9.34
27 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                   10.38
28 Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen                           10.49
29 Pierre Cazaux (Fra) Roubaix Lille Metropole                       12.30
30 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                       13.13
31 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                            
32 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                                     
33 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                            14.44
34 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                    15.14
35 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen                        15.54
36 Martijn Maaskant (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30       21.05
37 Cédric Pineau (Fra) AG2r - La Mondiale                            21.18
38 Lucas Persson (Swe) Cycle Collstrop                               21.23
39 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner                 23.03
40 Stéphane Poulhies (Fra) AG2r - La Mondiale                        23.11
41 Berik Kupeshov (Kaz) Astana                                            
42 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                     23.32
43 Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30           23.35
44 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen                    23.53
45 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                           25.26
46 Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen                          25.28
47 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                                    26.08