Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

41st Vlaamse Pijl-Harelbeke - 1.2

Belgium, March 8, 2008

2007 Results    Results    Past winners

Results

1 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Advocaten                  3.43.00 (41.920 km/h)
2 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental Team                  
3 Pieter Vanspeybroeck (Bel) Topsport Vlaanderen                     
4 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet EBH Advocaten                    
5 Dave Bruylandts (Bel) Nieuwe Hoop Tielen CT                        
6 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental Team                      
7 Nico Kuypers (Bel) CT Lispanne De Haan                             
8 Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen                       
9 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet                             
10 Ivan Seledkov (Rus) Tonissteiner Rietuma Bank Riga            0.20
11 Michael Blanchy (Bel) Josan Mercedes                          0.22
12 Gregory Joseph (Bel) Davitamon-Lotto-Jong                         
13 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet                                
14 Thomas Vedel Kvist (Den) Tonissteiner WG Beveren 2000             
15 Tim Vermeersch (Bel) New Heebra Lombarden                         
16 Dominic Klemme (Ger) Team 3 C Gruppe                              
17 Maarten De Jonge (Ned) WG Beveren 2000                            
18 Stijn Neirynck (Bel) WG Beveren 2000                              
19 Raymond Kreder (Ned) Davo                                         
20 Matthias Vanhie (Bel) Profel Prorace CT                           
21 Tom Van Den Haute (Bel) New Heebra Lombarden                      
22 Kevin Maene (Bel) CT Lispanne De Haan                             
23 Ken Vanmarcke (Bel) CT BCV Works                                  
24 Matthias Friedemann (Ger) Team 3 C Gruppe                         
25 Sven Van Den Houte (Bel) Pws Eijssen Team                         
26 Bert De Backer (Bel) WG Beveren 2000                              
27 Hans Bloks (Ned) Cyclingteam Jo Piels                             
28 Marius Bernatonis (Ltu) Litubel                                   
29 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen                            
30 Stijn Joseph (Bel) WG Beveren 2000                                
31 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet                          
32 Steven Kruijswijk (Ned) Tonissteiner Rabobank Continental Team    
33 Frederiek Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen                          
34 Romain Zingle (Bel) Gobertgruppe.com                              
35 Gregory De Munster (Bel) Decock - Capino Moorsele                 
36 Olivier Pardini (Bel) Gobertgruppe.com                            
37 Wim Van Hoolst (Bel) Pws Eijssen Team                             
38 Jelle Hanseeuw (Bel) New Heebra Lombarden                         
39 Maint Berkenbosch (Ned) Cyclingteam Jo Piels                      
40 Kim Borry (Bel) Wc Soenens Germond                                
41 Christian Leben (Ger) Team 3 C Gruppe                             
42 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Advocaten                    
43 Daan De Jonge (Ned) Josan Mercedes                                
44 Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Van Vliet EBH Advocaten             
45 Jan Ghyselinck (Bel) WG Beveren 2000                              
46 Thomas De Gendt (Bel) Davo                                        
47 Daniel Fleeman (GBr) Post-M.Donnelly-Grant                        
48 Klaas Sys (Bel) Davitamon-Lotto-Jong                              
49 Benjamin Gourcue (Bel) Landbouwkrediet                            
50 Pim De Beer (Ned) Tonissteiner Koopmans CT B&E                    
51 Serge Pauwels (Bel) Topsport Vlaanderen                           
52 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team                    
53 Dimitri Claeys (Bel) Davitamon-Lotto-Jong                     0.30
54 Marcel Beima (Ned) Rabobank Continental Team                      
55 Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Advocaten                     
56 James Goossens (Bel) Ksv Deerlijk Gaverzicht                  8.05
57 Niels Nachtergaele (Bel) Foronex Cycling Team                     
58 Jef Beyens (Bel) Pws Eijssen Team                                 
59 Peter Aerts (Bel) Mbk Delsol Team                                 
60 Martins Trautmanis (Lat) Rietuma Bank Riga                        
61 Peter Harinck (Bel) CT BCV Works                                  
62 Giel Bruyneel (Bel) Ksv Deerlijk Gaverzicht                       
63 Hannes Waelkens (Bel) Ksv Deerlijk Gaverzicht                     
64 Yvo Kusters (Ned) Cyclingteam Jo Piels                            
65 Kris Steyaert (Bel) Ksv Deerlijk Gaverzicht                       
66 Frederic Glorieux (Bel) Ksv Deerlijk Gaverzicht                   
67 Justas Volungevicius (Ltu) Rietuma Bank Riga                      
68 Kestelootjeroen (Bel) Rock Werchter Chocolade                     
69 Jorg Pannekoek (Bel) Rock Werchter Chocolade                      
70 Ben Van Der Kooi (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge                
71 Roy De Waal (Ned) Nieuwe Hoop Tielen CT                           
72 Wesley Van Speybroeck (Bel) Foronex Cycling Team                  
73 Thierry Declercq (Bel) Decock - Capino Moorsele                   
74 Mathieu Van Biervliet (Bel) New Heebra Lombarden                  
75 Kristof Taillieu (Bel) Foronex Cycling Team                       
76 Roel Egelmeers (Ned) Van Vliet EBH Advocaten                      
77 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental Team               
78 Paidi O Brien (Irl) Post-M.Donnelly-Grant                         
79 Greame Stone (NZl) Prorace-Splendid-Audiomix CT                   
80 Olivier Huysveld (Bel) Wc Soenens Germond                         
81 Seppe Odeyn (Bel) Rock Werchter Chocolade                         
82 Sander Cordeel (Bel) Rock Werchter Chocolade                      
83 Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen                          
84 Stijn Van Looveren (Bel) Davo                                     
85 Gerd-Jan Oostvogels (Bel) Davo                                    
86 Sep Vanmarcke (Bel) Davitamon-Lotto-Jong                          
87 Vic Duynslaeger (Bel) New Heebra Lombarden                        
88 Davy Vandamme (Bel) Mbk Delsol Team                               
89 Steven De Decker (Bel) Josan Mercedes                             
90 Joeri Clauwaert (Bel) Wc Soenens Germond                          
91 Jasper Melis (Bel) Pws Eijssen Team                               
92 Kevin Degezelle (Bel) Wielerteam Verandas Clochet                 
93 Ludovic Capelle (Bel) Rietuma Bank Riga                           
94 Jean-Paul Simon (Bel) Josan Mercedes                              
95 Erik Jan Kooiman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge                
96 Johan Landstrom (Swe) Van Hemert Groep - De Jonge                 
97 Steven De Neef (Bel) Davitamon-Lotto-Jong                         
98 Hakan Nilsson (Swe) Apiflo Vacances Differdange                   
99 Bjorn Hoeben (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge                    
100 Ken Devaere (Bel) Davitamon-Lotto-Jong  

Teams classification

1 Rabobank Continental Team      11.09.22
2 Topsport Vlaanderen                    
3 Van Vliet Ebh Advocaten                
4 Landbouwkrediet Tonissteiner       0.22
5 Wg Beveren 2000                    0.44
6 New Heebra Lombarden                   
7 Team 3 C Gruppe                        
8 Davitamon-Lotto-Jong Vlaanderen    0.52
9 Pws Eijssen Team                   8.27
10 Cyclingteam Jo Piels                  
11 Josan Mercedes                        
12 Davo                                  
13 Rietuma Bank Riga                16.08
14 Wc Soenens Germond               16.10
15 Ksv Deerlijk Gaverzicht          23.53
16 Foronex Cycling Team                  
17 Rock Werchter Chocolade               
18 Van Hemert Groep - De Jonge           
19 CT Lispanne De Haan                   
20 Gobertgruppe.Com                      
21 Nieuwe Hoop Tielen CT                 
22 CT BCV Works                          
23 Decock - Capino Moorsele              
24 Post-M.Donnelly-Grant                 
25 Mbk Delsol Team                       
26 Profel Prorace CT                     
27 Litubel                               
28 Koopmans CT B&E                       
29 Prorace-Splendid-Audiomix CT          
30 Wielerteam Verandas Clochet           
31 Apiflo Vacances Differdange           
32 Artevelde Wielersportvereniging       
33 Team Kuota Senges                     
                         

Past winners

2007 Jelle Vanendert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
2006 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques 
2005 Cancelled 2004 Jurgen Vermeersch (Bel) Cerdi Team Ingelmunster 2003 Jurgen Vermeersch (Bel) Cerdi Team 2002 Bart Dockx (Bel) 2001 Stijn Devolder (Bel) 2000 Tim Meeusen (Bel) 1999 Luc De Duytsche (Bel) 1998 Georffrey De-meyere (Bel) 1997 Karsten Kroon (Ned) 1996 Fabien De Waele (Bel) Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com