Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

47th Gran Premio Palio del Recioto - 1.2U

Negrar, Italy, March 25, 2008

2007 Results    Past winners

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Grandi Eventi Valpolicella

Results - 149 km

1 Gianluca Brambilla (Ita) Zalf Desiree Fior                
2 Emanuele Moschen (Ita) Unidelta Arvedi Garda          0.22
3 Manuele Caddeo (Ita) Mastromarco Grassi                   
4 Federico Rocchetti (Ita) SC NGC Pagnoncelli Perrel    0.45
5 Alessandro Col˛ (Ita) Promociclo                      1.00
6 Alessandro Mazzi (Ita) Palazzago                      1.02
7 Vitaly Buts (Ukr) SC NGC Pagnoncelli Perrel               
8 Luca Benedetti (Ita) Unidelta Arvedi Garda                
9 Roman Maximov (Rus) Cycling Team Friuli                   
10 Mirko Battaglini (Ita) Neri Lucchini Sprint            

Past winners

2007 Robert Kiserlovski (Cro) Adria Mobil
2006 Ermanno Capelli (Ita) Unidelta Gls Garda
2005 Andrei Kunitski (Blr) Palazzago AB Isolanti Maiet Team Casini
2004 Tomasz Nose (Slo) Krka Novo Mesto
2003 Denis Kostyuk (Ukr) Ukranian National Team
2002 Cristian Tosoni (Ita) S. Pellegrino Bottoli Artoni
2001 Yaroslav Popovich (Ukr) Zoccorinese Vellutex
2000 Fabian Cancellara (Swi) Swiss National Team
1999 Manuel Bortolotto (Ita) Mg Boy Modes
1998 Paolo Bossoni (Ita) Sintofarm Tolotti
1997 Oscar Mason (Ita) Sintofarm Tolotti
1996 Stefano Faustini (Ita) Aki Gipiemme
1995 Mirko Celestino (Ita) Team Polti
1994 Gianluca Pianegonda (Ita) V.C. La Campana de Nardi
1993 Alessando Bertolini (Ita) G.S. Zalf Euromobil Fior
1992 Alessando Bertolini (Ita) G.S. Zalf Euromobil Fior
1991 Mariano Piccoli (Ita) G.S. Bata Moser
1990 Dario Nicoletti (Ita) G.S. Diana Calzature Colnago
1989 Lars Wahlquist (Swe) Swedish National Team
1988 Jure Pavlic (Yug) Jugoslavian National Team
1987 Dimitry Konychev (URS) Soviet Union National Team
1986 Moravio Pianegonda (Ita) G.S. Zanotto Cecchini Vicenza
1985 Stefan Brykt (Swe) Swedish National Team
1984 Fabrizio Vitali (Ita) G.S. Vortice Milano
1983 Ezio Moroni (Ita) G.S. Passerini Gomme Milano
1982 Mario Condolo (Ita) U.S. Tiesse Stefanutti Treviso
1981 Morten Saether (Nor) Norwegian National Team
1980 Enzo Serpelloni (Ita) G.S. F.lli Quarella Verona
1979 Giovanni Zola (Ita) G.S. Nuova Baggio Milano
1978 George Mount (USA) US National Team
1977 Antonio Leali (Ita) S.C. Prevalle Brescia
1976 Ivan Butti (Ita) U.S. Audaces Brescia
1975 Roberto Visentini (Ita) G.S. Mariano Calý Brescia
1974 Leone Pizzini (Ita) Pedale Scaligero Verona
1973 Mario Da Ros (Ita) G.S. Crick Treviso
1972 Pietro Mingardi (Ita) Ciclisti Scarpis Udine
1971 Giovanni Battaglin (Ita) V.C. Campagnolo Vicenza
1970 Francesco Moser (Ita) U.S. Montecorona Trento
1969 Lino Vidotto (Ita) G.S. Mainetti Valdagno
1968 Renzo Brentegani (Ita) G.S. Mainetti Bresciano
1967 Pierfranco Vianelli (Ita) U.S.C. Pedale Bresciano
1966 Renzo Ferrari (Ita) G.S. Bencini
1965 Franco Mori (Ita) U.S. Bovolone
1964 Lici Franceschini (Ita) G.S. Bencini
1963 Giorgio Cordioli (Ita) G.S. Bencini
1961 Giovanni Cordioli (Ita) Pol. B. Gaiga