Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

27th Vuelta a Murcia - 2.1

Spain, March 4-8, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 3 - March 6: Puerto Lumbreras - San Pedro del Pinatar, 146km

Haedo takes second European win

Juan Jose Haedo (CSC)
Photo ©: Susanne Goetze
(Click for larger image)

Team CSC's Juan José Haedo took his second European win of the season on stage three of the Vuelta a Murcia, taking out the bunch sprint on the 146 kilometre stage from Puerto Lumbreras to San Pedro del Pinatar. The Argentinian winner of last Sunday's Classica Almeria finished ahead of Koldo Fernández ( Euskaltel-Euskadi) and Grame Brown (Rabobank).

Extremadura's Aitor Perez held onto his leader's jersey heading into Friday's 23 kilometre time trial from Alhama de Murcia and Alto de Aledo. Perez is tied on time with Astana's Jose Luis Rubiera, and sits just seconds ahead of pre-race favourites Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) and Alberto Contador (Astana).

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Susanne Goetze/www.cyclinginside.com

Results

1 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                                3.31.08 (41.49 km/h)
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
3 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                          
4 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                  
5 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur             
6 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                          
7 Diego Milán Jiménez (Spa) Acqua Sapone - Caffe Mokambo               
8 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems                
9 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                        
10 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                            
11 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia                    
12 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
13 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                    
14 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                 
15 Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia                                     
16 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                      
17 César Quiteiro (Por) Liberty Seguros                                
18 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                 
19 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                          
20 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                               
21 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                       
22 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                        
23 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo               
24 Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo                  
25 Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis - Murcia                      
26 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia                       
27 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur                  
28 Gonzalo Zambrano Calderon (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo         
29 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                             
30 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo              
31 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                                
32 Massimo Codol (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                    
33 Sergio Domínguez Muñoz (Spa) Contentpolis - Murcia                  
34 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi                         
35 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                      
36 Massimiliano Gentili (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo             
37 Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
38 David Herrero Llorente (Spa) Karpin Galicia                         
39 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                    
40 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                        
41 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                        
42 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo            
43 Antonio Colom Mas (Spa) Astana                                      
44 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros                                 
45 Alexander Khatuntsev (Rus) Tinkoff Credit Systems                   
46 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
47 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                  
48 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                        
49 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                  
50 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                             
51 Claudio José Casas Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur                
52 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi                      
53 Rui Miguel Sousa (Por) Liberty Seguros                              
54 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                     
55 Enrique Salgueiro Alonso (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo          
56 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                        
57 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                        
58 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                             
59 José Rujano Guillen (Ven) Caisse d'Epargne                          
60 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                
61 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                           
62 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                         
63 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana                                  
64 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Karpin Galicia                     
65 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems                         
66 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                       
67 Iñigo Cuesta López (Spa) Team CSC                                   
68 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis - Murcia                 
69 Jan Boven (Ned) Rabobank                                            
70 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems        
71 Branislau Samoilau (Blr) Acqua Sapone - Caffe Mokambo               
72 Antonio Jesús (Por) Liberty Seguros                                 
73 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis - Murcia             
74 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC                                    
75 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana                         
76 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC                                 
77 Nicki Sørensen (Den) Team CSC                                       
78 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne                         
79 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                        
80 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                     
81 Delio Fernández Cruz (Spa) Karpin Galicia                           
82 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo                      
83 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
84 Dario Andriotto (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo              0.15
85 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                       0.19
86 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi               1.02
87 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur                1.11
88 Carlos Castano Panadero (Spa) Karpin Galicia                        
89 Dimitri Kozontchuk (Rus) Rabobank                               1.42
90 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                        2.00
91 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                       4.22
92 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                          4.35
93 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo          4.45
94 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo         
DNF Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                              
 
Sprints
 
Mazarrón 
1 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                           3 pts
2 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems                         2
3 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                       1
 
Cartagena 
1 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                           3 pts
2 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                       2
3 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                            1
 
Points
 
1 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                                     25 pts
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                          20
3 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                        16
4 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                14
5 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur           12
6 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                        10
7 Diego Milán Jiménez (Spa) Acqua Sapone - Caffe Mokambo              9
8 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems               8
9 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                       7
10 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                           6
11 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia                   5
12 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                       4
13 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                   3
14 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                2
15 Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia                                    1
 
Mountains
 
Purias 
1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis - Murcia                 3 pts
2 Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi                            2
3 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                        1
 
Cedacero 
1 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                            3 pts
2 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                           2
3 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                       1
 
Teams
 
1 Tinkoff Credit Systems                                       10.33.24
2 Acqua Sapone - Caffe Mokambo                                         
3 Karpin Galicia                                                       
4 Euskaltel - Euskadi                                                  
5 Contentpolis - Murcia                                                
6 Andalucia - Cajasur                                                  
7 Caisse d'Epargne                                                     
8 Extremadura-Grupo Gallardo                                           
9 Liberty Seguros                                                      
10 Astana                                                              
11 Rabobank                                                            
12 Team CSC                                                            
 
General classification after stage 3
 
1 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo        12.49.33
2 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                 
3 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                    0.02
4 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia                 0.06
5 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                                
6 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                  
7 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems                
8 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia                        
9 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                   
10 Antonio Colom Mas (Spa) Astana                                      
11 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                    
12 Massimiliano Gentili (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo         0.26
13 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                  1.10
14 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                    
15 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                        
16 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                      
17 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
18 Massimo Codol (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                    
19 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur                  
20 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                  
21 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros                                 
22 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo            
23 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis - Murcia                 
24 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis - Murcia             
25 Branislau Samoilau (Blr) Acqua Sapone - Caffe Mokambo               
26 Iñigo Cuesta López (Spa) Team CSC                                   
27 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC                                 
28 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                         3.07
29 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                    4.23
30 Rui Miguel Sousa (Por) Liberty Seguros                          4.56
31 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems    5.03
32 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo             6.08
33 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems                         
34 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne                         
35 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
36 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                    7.50
37 Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis - Murcia                      
38 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                          
39 Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia                                     
40 David Herrero Llorente (Spa) Karpin Galicia                         
41 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                             
42 Enrique Salgueiro Alonso (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo          
43 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                        
44 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                     
45 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                         
46 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                        9.50
47 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi                    12.15
48 Sergio Domínguez Muñoz (Spa) Contentpolis - Murcia                  
49 José Rujano Guillen (Ven) Caisse d'Epargne                          
50 Gonzalo Zambrano Calderon (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo         
51 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC                                    
52 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana                                  
53 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana                    15.09
54 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Karpin Galicia                     
55 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                        
56 Claudio José Casas Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur           18.05
57 César Quiteiro (Por) Liberty Seguros                           19.23
58 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo                      
59 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                    21.27
60 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                                      
61 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur            
62 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                         
63 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                           
64 Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo                  
65 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                 
66 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                            
67 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                        
68 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo              
69 Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
70 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                       
71 Alexander Khatuntsev (Rus) Tinkoff Credit Systems                   
72 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                                
73 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                     
74 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi                      
75 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                        
76 Nicki Sørensen (Den) Team CSC                                       
77 Diego Milán Jiménez (Spa) Acqua Sapone - Caffe Mokambo         21.33
78 Dario Andriotto (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo             21.58
79 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                      22.13
80 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi              22.29
81 Delio Fernández Cruz (Spa) Karpin Galicia                      22.33
82 Carlos Castano Panadero (Spa) Karpin Galicia                   22.38
83 Jan Boven (Ned) Rabobank                                       23.55
84 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur               24.16
85 Antonio Jesús (Por) Liberty Seguros                            27.15
86 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                   28.51
87 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                       
88 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                             
89 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                      29.15
90 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                      31.37
91 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo         33.41
92 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo    33.42
93 Dimitri Kozontchuk (Rus) Rabobank                              38.02
94 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                         40.55
 
Points classification
 
1 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                        41 pts
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                          40
3 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo              36
4 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                                     34
5 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                               25
6 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                      24
7 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                24
8 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur           24
9 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                        24
10 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems             18
11 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo               14
12 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                14
13 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                             13
14 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                      11
15 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                         11
16 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia                  11
17 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                       9
18 Diego Milán Jiménez (Spa) Acqua Sapone - Caffe Mokambo             9
19 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia                      8
20 Antonio Colom Mas (Spa) Astana                                     7
21 Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo                 7
22 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur                   7
23 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                     6
24 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                   6
25 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                           6
26 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                   5
27 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                       5
28 Massimiliano Gentili (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo            4
29 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                       4
30 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                      4
31 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                3
32 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur                 2
33 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems                        2
34 César Quiteiro (Por) Liberty Seguros                               2
35 Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia                                    1
36 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                           1
 
Sprint classification
 
1 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                       11 pts
2 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                          11
3 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur                    7
4 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                       4
5 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems                         2
6 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                            1
 
Mountains classification
 
1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis - Murcia                14 pts
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                 10
3 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                10
4 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                      9
5 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                 8
6 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                               6
7 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                        6
8 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                5
9 Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi                            4
10 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                           3
11 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Karpin Galicia                    3
12 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur                   3
13 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia                   2
14 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi                        2
15 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                       2
16 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                          2
17 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems              1
18 Dario Andriotto (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                 1
19 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                      1
 
Best Murcian rider classification
 
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne           12.49.39
2 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                   1.04
3 Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis - Murcia                   7.44
4 Sergio Domínguez Muñoz (Spa) Contentpolis - Murcia              12.09
5 Claudio José Casas Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur            17.59
 
Teams classification
 
1 Astana                                                       38.28.51
2 Contentpolis - Murcia                                            1.10
3 Acqua Sapone - Caffe Mokambo                                     1.30
4 Caisse d'Epargne                                                 2.14
5 Tinkoff Credit Systems                                           4.59
6 Liberty Seguros                                                  5.15
7 Team CSC                                                         9.58
8 Euskaltel - Euskadi                                             11.29
9 Karpin Galicia                                                  15.34
10 Extremadura-Grupo Gallardo                                     19.53
11 Andalucia - Cajasur                                            23.57
12 Rabobank                                                       44.14