Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

27th Vuelta a Murcia - 2.1

Spain, March 4-8, 2008

Main Page    Results   Overall standings     Next Stage

Stage 1 - March 4: San Pedro del Pinatar - Lorca, 197.3km

Brown blows past other sprinters to take stage and race lead

Graeme Brown (Rabobank) wins the sprint
Photo ©: cyclinginside.com
(Click for larger image)

Rabobank sprinter Graeme Brown took his second win of this season in the opening stage of the Tour of Murcia on Tuesday. The 28 year-old Australian easily bested Euskaltel-Euskadi fast man Koldo Fernández and 22 year-old Spaniard Aitor Perez (Extremadura-Gruppo Gallardo) on the 197.3-kilometre stage from San Pedro del Pinatar to Lorca. By taking the first stage, he also donned the leader's jersey.

Rabobank team manager Frans Maassen was pleased with the team's win after Brown and team-mate Oscar Freire botched the finale of the Clasica de Almeria on Sunday and were denied victory by CSC's JJ Haedo. "It is a nice revenge for Sunday," said Maassen, who also was impressed with Brown's finish on a tough stage. "The course was not as difficult as indicated by the course profile, but it was still extremely tricky. Graeme would not have been able to do this two years ago. Now he knows how to ride up a hill and he is also a master in riding in echelons, which was very useful today because of the hard winds."

The day's five hour journey was dominated by a two-man breakaway that broke clear early in the stage and gained nearly sixteen minutes before the sprinters' teams got to work to bring down the gap. José Antonio Lopez Gil (Andalucía - Cajasur) and Alexander Serov (Tinkoff Credit Systems) traded off primes, with Lopez taking the lead in the mountains classification atop the category three Cola del Caballo, the only climb of the day, while Serov donned the jersey of best sprinter by taking the two intermediate sprints on offer.

The pair put in a tremendous effort to resist being caught by the peloton, valiantly battling the strong winds and putting the chasers under pressure. But with three kilometres to go, the catch was made and Rabobank was able to capitalize on the bunch sprint to achieve its goal for the race.

 

The riders are getting ready
Photo ©: cyclinginside.com
(Click for larger image)

"Our starting point was to win a victory, and now we have done that already," said Maassen. "We did not really come here for the general classification." While many of the stages are quite mountainous and will likely rule out another bunch sprint, Maassen thinks stage three could give the team another chance at victory. "I said before we started that we would have to strike in the first, third or fifth stage. Tomorrow there will certainly not be a mass sprint, but there will be on Thursday. However, we cannot make it happen alone, we need the help of other teams for that as well because Bram de Groot is not here."

Last year's winner Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) showed the attentiveness of a rider gunning for the overall classification by finishing well up in the bunch sprint in 21st place, but last year's Tour de France victor Alberto Contador was also present at the front, rolling in at 12th place. In tomorrow's 152.5-kilometre stage from Calasparra to Totana, Contador and Valverde will have their chance to battle in the mountains as the peloton faces the third category Alto de Pliego before hitting two category one climbs, the Alto de Espuña (700 m) and finally the Alto de Collado Bermejo (1,150 m) with 30km to go in the stage.

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by cyclinginside.com

Results

1 Graeme Brown (Aus) Rabobank                               5.00.11 (39.44 km/h)
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
3 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo            
4 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                      
5 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur         
6 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo              
7 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                                   
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                     
9 Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo               
10 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                  
11 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                    
12 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                           
13 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                             
14 César Quiteiro (Por) Liberty Seguros                            
15 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                   
16 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
17 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                       
18 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia                
19 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                        
20 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                    
21 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne              
22 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                
23 Antonio Colom Mas (Spa) Astana                                  
24 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi             
25 Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
26 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo          
27 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo             
28 Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis - Murcia                  
29 Massimiliano Gentili (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo         
30 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                      
31 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                         
32 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                  
33 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia                   
34 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                        
35 David Herrero Llorente (Spa) Karpin Galicia                     
36 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                         
37 Massimo Codol (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                
38 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
39 Rui Miguel Sousa (Por) Liberty Seguros                          
40 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems                     
41 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC                                
42 Alexander Khatuntsev (Rus) Tinkoff Credit Systems               
43 Enrique Salgueiro Alonso (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo      
44 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
45 Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia                                 
46 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                            
47 Carlos Castano Panadero (Spa) Karpin Galicia                    
48 José Rujano Guillen (Ven) Caisse d'Epargne                      
49 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems    
50 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems           
51 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                              
52 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                 
53 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne                     
54 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                       
55 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis - Murcia         
56 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                   
57 Claudio José Casas Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur            
58 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur              
59 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo        
60 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo                  
61 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros                             
62 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                
63 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                    
64 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana                     
65 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                            
66 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                    
67 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis - Murcia             
68 Nicki Sørensen (Den) Team CSC                                   
69 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                 
70 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo          
71 Sergio Domínguez Muñoz (Spa) Contentpolis - Murcia              
72 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana                              
73 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi               
74 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi               
75 Branislau Samoilau (Blr) Acqua Sapone - Caffe Mokambo           
76 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC                             
77 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Karpin Galicia                 
78 Iñigo Cuesta López (Spa) Team CSC                               
79 Antonio Jesús (Por) Liberty Seguros                             
80 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                    
81 Gonzalo Zambrano Calderon (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo     
82 Diego Milán Jiménez (Spa) Acqua Sapone - Caffe Mokambo          
83 Dario Andriotto (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo          0.16
84 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                   0.46
85 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur            1.38
86 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                     
87 Jan Boven (Ned) Rabobank                                    2.28
88 Delio Fernández Cruz (Spa) Karpin Galicia                   7.24
89 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                   
90 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                           
91 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                    
92 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                         
93 Dimitri Kozontchuk (Rus) Rabobank                               
94 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                          
95 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 

Points

1 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                 25 pts
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                   20
3 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo       16
4 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                 14
5 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur    12
6 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo         10
7 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                               9
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                 8
9 Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo           7
10 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia              6
11 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                5
12 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                       4
13 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                         3
14 César Quiteiro (Por) Liberty Seguros                        2
15 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems               1
 
Mountains

Cola del Caballo 
1 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur             3 pts
2 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                 2
3 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                         1
 
Sprints

Torre Pacheco 
1 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                 3 pts
2 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur             2
3 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                    1

Los Ventorrillos 
1 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                 3 pts
2 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur             2
3 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                    1  
 
Teams

1 Extremadura-Gruppo Gallardo                              15.00.33
2 Tinkoff Credit Systems                                           
3 Euskaltel - Euskadi                                              
4 Astana                                                           
5 Contentpolis - Murcia                                            
6 Caisse d'Epargne                                                 
7 Acqua Sapone - Caffe Mokambo                                     
8 Liberty Seguros                                                  
9 Karpin Galicia                                                   
10 Team CSC                                                        
11 Rabobank                                                        
12 Andalucía - Cajasur    

General classification after stage 1

1 Graeme Brown (Aus) Rabobank                               5.00.11
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
3 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo            
4 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                      
5 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur         
6 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo              
7 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                                   
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                     
9 Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo               
10 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                  
11 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                    
12 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                           
13 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                             
14 César Quiteiro (Por) Liberty Seguros                            
15 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                   
16 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
17 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                       
18 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia                
19 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                        
20 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                    
21 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne              
22 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                
23 Antonio Colom Mas (Spa) Astana                                  
24 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi             
25 Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
26 Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo          
27 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo             
28 Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis - Murcia                  
29 Massimiliano Gentili (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo         
30 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                      
31 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                         
32 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                  
33 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia                   
34 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                        
35 David Herrero Llorente (Spa) Karpin Galicia                     
36 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                         
37 Massimo Codol (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo                
38 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
39 Rui Miguel Sousa (Por) Liberty Seguros                          
40 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems                     
41 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC                                
42 Alexander Khatuntsev (Rus) Tinkoff Credit Systems               
43 Enrique Salgueiro Alonso (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo      
44 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
45 Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia                                 
46 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                            
47 Carlos Castano Panadero (Spa) Karpin Galicia                    
48 José Rujano Guillen (Ven) Caisse d'Epargne                      
49 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems    
50 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems           
51 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                              
52 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                 
53 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne                     
54 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                       
55 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis - Murcia         
56 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                   
57 Claudio José Casas Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur            
58 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur              
59 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo        
60 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo                  
61 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros                             
62 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                
63 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                    
64 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana                     
65 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                            
66 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                    
67 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis - Murcia             
68 Nicki Sørensen (Den) Team CSC                                   
69 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                 
70 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo          
71 Sergio Domínguez Muñoz (Spa) Contentpolis - Murcia              
72 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana                              
73 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi               
74 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi               
75 Branislau Samoilau (Blr) Acqua Sapone - Caffe Mokambo           
76 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC                             
77 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Karpin Galicia                 
78 Iñigo Cuesta López (Spa) Team CSC                               
79 Antonio Jesús (Por) Liberty Seguros                             
80 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                    
81 Gonzalo Zambrano Calderon (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo     
82 Diego Milán Jiménez (Spa) Acqua Sapone - Caffe Mokambo          
83 Dario Andriotto (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo          0.16
84 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC                   0.46
85 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur            1.38
86 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                     
87 Jan Boven (Ned) Rabobank                                    2.28
88 Delio Fernández Cruz (Spa) Karpin Galicia                   7.24
89 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                   
90 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                           
91 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                    
92 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                         
93 Dimitri Kozontchuk (Rus) Rabobank                               
94 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                          
95 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo    

Points classification

1 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                 25 pts
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi                   20
3 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo       16
4 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                 14
5 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía - Cajasur    12
6 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo         10
7 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                               9
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                 8
9 Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo           7
10 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia              6
11 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia                5
12 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                       4
13 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                         3
14 César Quiteiro (Por) Liberty Seguros                        2
15 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems               1
 
Mountains classification

1 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur             3 pts
2 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                 2
3 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                         1
 
Sprints classification

1 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems                 6 pts
2 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur             4
3 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros                    2 
 
Best Murcian rider classification

1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne        5.00.11
2 Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis - Murcia                   
3 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                   
4 Claudio José Casas Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur             
5 Sergio Domínguez Muñoz (Spa) Contentpolis - Murcia               
 
Teams classification

1 Extremadura-Gruppo Gallardo                              15.00.33
2 Tinkoff Credit Systems                                           
3 Euskaltel - Euskadi                                              
4 Astana                                                           
5 Contentpolis - Murcia                                            
6 Caisse d'Epargne                                                 
7 Acqua Sapone - Caffe Mokambo                                     
8 Liberty Seguros                                                  
9 Karpin Galicia                                                   
10 Team CSC                                                        
11 Rabobank                                                        
12 Andalucía - Cajasur