Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Paris-Roubaix Espoirs - 1.2

France, June 1, 2008

2007 Results   Results    Past winners

Results

1 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                4.21.21 (41.439 km/h)
2 Giorgio Brambilla (Ita) UC Bergamasca 1902                         
3 Laurent Beuret (Swi) Swiss National Team                           
4 Stijn Joseph (Bel) Wielergroep Beveren 2000                        
5 Clinton Avery (NZl) WC Soenens Germond                             
6 Peter Brouzes (Fra) CC Nogent sur Oise                             
7 Daniel Summerhill (USA) USA National Team                          
8 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental                           0.14
9 Paolo Locatelli (Ita) UC Bergamasca 1902                           
10 Maxim Debusschere (Bel) PWS Eijssen Cycling Team                  
11 Baptiste Planckaert (Bel) WC Soenens Germond                      
12 Alain Lauener (Swi) Swiss National Team                       1.13
13 Gatis Smukulis (Lat) Vélo Club La Pomme Marseille                 
14 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental                  
15 Jelle Wallays (Bel) Wielergroep Beveren 2000                      
16 Jochen Vankerckhoven (Bel) PWS Eijssen Cycling Team               
17 Arnaud Molmy (Fra) Comité Nord-Pas de Calais                  1.42
18 Sven Nooytens (Bel) Wielergroep Beveren 2000                      
19 Marius Bernatonis (Ltu) Litubel Forte D'Oro Cycling Team          
20 Evaldas Siskevicius (Ltu) Vélo Club La Pomme Marseille            
21 Jens Keukeleire (Bel) WC Soenens Germond                          
22 Jens Debusschere (Bel) PWS Eijssen Cycling Team                   
23 Klaas Lodewyck (Bel) Rabobank Continental                         
24 Romain Lejeune (Fra) ESEG Douai                                   
25 Sven Jodts (Bel) Wielergroep Beveren 2000                         
26 Tobias Eggli (Swi) Swiss National Team                            
27 Guytan Baerts (Bel) Cycling Team New Heebra - Lombarden           
28 Kess Heytens (Bel) WC Soenens Germond                             
29 Austin Carroll (USA) USA National Team                        2.16
30 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental                        
31 Mathias Vanmarcke (Bel) Cycling Team New Heebra - Lombarden       
32 Yves Mercier (Swi) Swiss National Team                        3.17
33 Matthias Allegaert (Bel) PWS Eijssen Cycling Team             3.47
34 Julien Fouchard (Fra) Cote D'Armor - Maître Jacques           5.09
35 Timothy Dupont (Bel) WC Soenens Germond                       5.13
36 Gert Joeaar (Est) Vendée U                                    5.25
37 Jan-Moritz Muller (Ger) FC Rhenanie-Palatinat/Sarre           7.24
38 Kevin Peeters (Bel) Scott Cycling Team                            
39 Damien Robert (Fra) CC Nogent sur Oise                        8.12
40 Romain Renaux (Fra) ESEG Douai                                    
41 Alexander Wetterhall (Swe) Swedish National Team                  
42 Dion Beukeboom (Ned) Ruiter Dakkapellen-Wielerteam                
43 Arno Van Der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen-Wielerteam         8.25
44 David Sanchez (Esp) ECP Aluminis St. Jordi                    9.21
45 Kenneth Verdickt (Bel) Scott Cycling Team                     9.33
46 Maxime Chombart (Fra) Dunkerque Littoral                     10.52
47 Kevin Verwaest (Bel) WC Soenens Germond                      11.08
48 Sim Steyvers (Bel) Cycling Team New Heebra - Lombarden            
49 Baptiste Masson (Fra) CC Cambrai                                  
50 Ludovic Vasseur (Fra) Dunkerque Littoral                     11.10
51 Vic Duynslaeger (Bel) Cycling Team New Heebra - Lombarden    11.14
52 Michael Baer (Swi) Swiss National Team                       11.25
53 Adrien Vandermeersch (Fra) Dunkerque Littoral                11.40
54 Julien Ballieu (Fra) Dunkerque Littoral                           
55 Tim Haex (Bel) PWS Eijssen Cycling Team                           
56 Andrew Griffiths (GBr) Wielergroep Beveren 2000                   
57 Simon Lebrun (Fra) Cote D'Armor - Maître Jacques             11.44
58 Kevin Faghel (Fra) Dunkerque Littoral                             
59 César Bihel (Fra) US Austreberthe - Pavilly Barentin         11.48
60 Alex Howes (USA) Vélo Club La Pomme Marseille                13.02
HD Olivier Migne (Fra) ESEG Douai                                    
HD Thijs Braber (Ned) Ruiter Dakkapellen-Wielerteam                  
HD Sébastian Balck (Swe) Swedish National Team                       
HD Filip Rudenstam (Swe) Swedish National Team                       
HD Aurélien Thilloy (Fra) CC Nogent sur Oise                         
HD Alexis Bodiot (Fra) CC Nogent sur Oise                            
HD Quentin Santy (Fra) CC Nogent sur Oise                            
HD Tristan Marquet (Swi) Swiss National Team                         
HD Marcus Johansson (Swe) Swedish National Team                      
HD Kjell Van Driessche (Bel) Cycling Team New Heebra - Lombarden     
HD Romain Pinot (Fra) Cote D'Armor - Maître Jacques                  
HD Cyril Lebon (Fra) Comité Nord-Pas de Calais                       
HD Arnaud Girard (Fra) US Austreberthe - Pavilly Barentin            
HD Yohann Morelle (Fra) CC Cambrai                                   
HD Mantas Mikuzis (Ltu) Litubel Forte D'Oro Cycling Team             
HD Arnaud Dequeker (Fra) CC Cambrai                                  
HD Nicolas Suzanne (Fra) US Austreberthe - Pavilly Barentin          
HD Tony Hurel (Fra) Vendée U                                         
HD Ruud Van Wel (Ned) Ruiter Dakkapellen-Wielerteam                  
HD Mickael Denimal (Fra) Comité Nord-Pas de Calais                   
HD Anthony Louis (Fra) Comité Nord-Pas de Calais                     
HD Nicolas Noel (Fra) Comité Nord-Pas de Calais                      
HD Johnny Launette (Fra) CC Nogent sur Oise                          
HD Frederick Catrysse (Bel) Cycling Team New Heebra - Lombarden      

Past winners

2007 Damien Gaudin (Fra) Vendée U
2006 Tom Veelers (Ned) Rabobank Continental
2005 Dimitriy Kozontchuk (Rus) Rabobank  
2004 Koen De Kort (Ned) Rabobank TT3 
2003 Sergey Lagutin (Uzb)
2002 Mikhael Timochine (Rus) Zoccorinese Vellutex 
2001 Yaroslav Popovych (Ukr) Zoccorinese Vellutex
2000 Eric Baumann (Ger) Germany 

Past winners courtesy of Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com