Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

70th Volta a Portugal - 2.HC

Portugal, August 13-24, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 5 - August 19: Gouveia - São João da Madeira , 186.0km

Results

1 Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Barbot - Siper                     4.30.16 (41.293 km/h)
2 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                               
3 Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld                                            
4 Martin Garrido Mayorga (Arg) Palmeiras Resort - Tavira                        
5 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                             
6 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia Bossini Doce                        
7 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                               
8 Pedro Miguel Soeiro Miranda (Por) Centro Ciclismo de Loulé                    
9 Mikel Gaztanaga Echeverria (Spa) Agritubel                                    
10 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre                                                    
11 Steven Caethoven (Bel) Agritubel                                             
12 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                                   
13 Rafael Rodriguez (Spa) Contentpolis - Murcia                                 
14 Manuele Mori (Ita) Scott - American Beef                                     
15 Alberto Benitez Roman (Spa) Scott - American Beef                            
16 Marcel Wyss (Swi) Scott - American Beef                                      
17 Nélson Hugo Rocha (Por) Madeinox - Boavista                                  
18 Juan Francisco Mourón Doldán (Spa) Karpin Galicia                            
19 David Loosli (Swi) Lampre                                                    
20 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                               
21 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                                            
22 Nuno Marta Duarte (Por) Centro Ciclismo de Loulé                             
23 Francisco Mancebo Perez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                      
24 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros                                   
25 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                         
26 Santiago Perez (Spa) Centro Ciclismo de Loulé                                
27 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                                     
28 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Chipotle p/b H30                             
29 Julien El Farès (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                      
30 Candido Joaquim Venda Moreira Barbosa (Por) Benfica                          
31 David Livramento (Por) Palmeiras Resort - Tavira                             
32 Alejandro Marque (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                             
33 David Blanco Rodiguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                        
34 Sérgio Sousa (Por) Madeinox - Boavista                                       
35 Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira                               
36 Ruben Plaza (Spa) Benfica                                                    
37 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                           
38 Andre Cardoso (Por) Fercase - Rota dos Móveis                                
39 Tiago Machado (Por) Madeinox - Boavista                                      
40 Lucas Euser (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                               
41 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Scott - American Beef                             
42 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros                               
43 David Bernabeu Armengol (Spa) Barbot - Siper                                 
44 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis - Murcia                      
45 José Azevedo (Por) Benfica                                                   
46 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Centro Ciclismo de Loulé                     
47 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia Bossini Doce                             
48 Nelson Vitorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira                              
49 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Doce                        
50 António Cosme Fraile (Spa) Madeinox - Boavista                               
51 Delio Fernández Cruz (Spa) Karpin Galicia                                    
52 Angel Vallejo (Spa) Centro Ciclismo de Loulé                                 
53 Daryl Impey (RSA) Barloworld                                                 
54 Sébastien Portal (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                     
55 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                   
56 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica                                   
57 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                               
58 Gustavo Iglesias (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                             
59 Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario                  
60 Emilien Benoit Bergès (Fra) Agritubel                                        
61 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario               
62 Luis Pinheiro (Por) Madeinox - Boavista                                      
63 Jaume Rovira Pous (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario                       
64 Vitor Rodrigues (Por) Liberty Seguros                                        
65 Joaquim Alberto Sampaio (Por) Madeinox - Boavista                            
66 Célio Cristiano Sousa (Por) Madeinox - Boavista                              
67 Carlos Manuel Pinho Olivera (Por) Barbot - Siper                             
68 David Vaz De Matos (Por) Fercase - Rota dos Móveis                           
69 Julian Dario Atehortua Bedoya (Col) Ceramica Flaminia Bossini Doce           
70 Luis Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira                                   
71 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                                        
72 Virgilio Martins Santos (Por) Fercase - Rota dos Móveis                      
73 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Doce                         
74 Bruno Barbosa (Por) Fercase - Rota dos Móveis                                
75 Pedro Hermida (Spa) Centro Ciclismo de Loulé                                 
76 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                 
77 Gonzalo Rabuñal Ríos (Spa) Karpin Galicia                                    
78 José Angel Gomez Marchante (Spa) Scott - American Beef                       
79 Ruben Lobato Elvira (Spa) Scott - American Beef                              
80 Eladio Jimenez Sanchez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                       
81 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Scott - American Beef                             
82 Steve Zampieri (Swi) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                       
83 Brice Feillu (Fra) Agritubel                                                 
84 Juan Gomis (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                                   
85 Alexis Rodriguez Hernandez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                   
86 Alexandre Oliveira (Por) Centro Ciclismo de Loulé                            
87 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                                          
88 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                                 
89 Bruno Castanheira (Por) Benfica                                              
90 Francisco Torrella (Spa) Contentpolis - Murcia                               
91 Christopher Sutton (Aus) Team Garmin-Chipotle p/b H30                        
92 Jesus Buendia Romero (Spa) Contentpolis - Murcia                             
93 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Lampre                                              
94 Antonio d'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Doce                       
95 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                      
96 Krassimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort - Tavira                            
97 José Mendes (Por) Benfica                                                    
98 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                            0.29
99 Emanuele Bindi (Ita) Lampre                                              0.35
100 Baden Cooke (Aus) Barloworld                                            0.43
101 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Scott - American Beef                   1.00
102 Félix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld                           1.35
103 Yann Huguet (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                         
104 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                                       2.13
105 Alejandro Paleo (Spa) Karpin Galicia                                    3.55
106 Gilberto Martins (Por) Centro Ciclismo de Loulé                             
107 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                    
108 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario                           
109 Joaquim Andrade (Por) Fercase - Rota dos Móveis                             
110 Roberto Longo (Ita) Lampre                                                  
111 Steven Cozza (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                             
112 Bruno Lima (Por) Madeinox - Boavista                                    6.12
113 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                                              
114 Jacek Morajko (Pol) Madeinox - Boavista                                     
115 Joaquim Gregorio (Por) Centro Ciclismo de Loulé                             
116 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                            
117 Danail Petrov (Bul) Benfica                                                 
118 Kevin Denis (Fra) Agritubel                                             6.42
119 Didac Ortega (Spa) Barbot - Siper                                       8.29
120 Mikel Pradera (Spa) Benfica                                                 
121 Helder Miranda (Por) Benfica                                                
122 Sergio Herrero Dominguez (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario               
123 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                                 11.23
124 Vladimir Isaichev (Spa) Karpin Galicia                                 11.27
125 Ricardo Martins (Por) Ceramica Flaminia Bossini Doce                        
126 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                     
127 Antonio Amorim (Por) Barbot - Siper                                    12.07
128 Filipe Cardoso (Por) Liberty Seguros                                        
129 Bruno Pinto (Por) Barbot - Siper                                            
130 Manuel Lloret (Spa) Barbot - Siper                                          
131 José Ángel Rodriguez Arcones (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario           
132 Alberto Fernandez (Spa) Karpin Galicia                                      
133 Ramón Troncoso Sobrino (Spa) Karpin Galicia                                 
134 Javier Megías Leal (Spa) Scott - American Beef                              
135 Christian Meier (Can) Team Garmin-Chipotle p/b H30                     14.46
136 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                          15.02
 
Points
 
1 Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Barbot - Siper                          25 pts
2 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                             20
3 Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld                                          16
4 Martin Garrido Mayorga (Arg) Palmeiras Resort - Tavira                      13
5 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                           10
6 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia Bossini Doce                       8
7 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                              6
8 Pedro Miguel Soeiro Miranda (Por) Centro Ciclismo de Loulé                   4
9 Mikel Gaztanaga Echeverria (Spa) Agritubel                                   2
10 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre                                                   1
 
Sprints
 
Tabua, km. 48,10
1 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                               3 pts
2 Daryl Impey (RSA) Barloworld                                                 2
3 Pedro Miguel Soeiro Miranda (Por) Centro Ciclismo de Loulé                   1
 
Agueda, km. 117,00
1 Jacek Morajko (Pol) Madeinox - Boavista                                      3 pts
2 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                                 2
3 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                             1
 
Oliveira De Azemeis, km. 165,30
1 Jacek Morajko (Pol) Madeinox - Boavista                                      3 pts
2 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                                 2
3 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                             1
 
Mountains
 
Luso (Cat. 3) km. 83.90
1 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                                 5 pts
2 Jacek Morajko (Pol) Madeinox - Boavista                                      3
3 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                             2
4 Sergio Herrero Dominguez (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario                1
 
Codal (Cat. 3) km. 178.30
1 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Scott - American Beef                             5 pts
2 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis - Murcia                      3
3 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario               2
4 Ruben Plaza (Spa) Benfica                                                    1
 
Teams
 
1 Agritubel                                                             13.30.48
2 Lampre                                                                        
3 Scott-American Beef                                                           
4 C. Ciclismo Loulé                                                             
5 Liberty Seguros                                                               
6 Palmeiras Resort-Tavira                                                       
7 Barbot-Siper                                                                  
8 Garmin-Chipotle                                                               
9 Contentpolis-Murcia                                                           
10 Madeinox Boavista                                                            
11 Ceramica Flaminia Bossine                                                    
12 Benfica                                                                      
13 Fercase/ Rota Dos Moveis                                                     
14 Cofidis                                                                      
15 Barloworld                                                                   
16 Karpin Galicia                                                               
17 Extremadura                                                                  
 
General classification after stage 5
 
1 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros                        22.36.12
2 David Blanco Rodiguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                     1.02
3 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros                                2.00
4 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                                     2.49
5 Ruben Plaza (Spa) Benfica                                                 3.58
6 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                        4.36
7 Santiago Perez (Spa) Centro Ciclismo de Loulé                             4.49
8 Francisco Mancebo Perez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                   4.51
9 Candido Joaquim Venda Moreira Barbosa (Por) Benfica                       5.30
10 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Scott - American Beef                         5.38
11 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Chipotle p/b H30                             
12 Tiago Machado (Por) Madeinox - Boavista                                  6.59
13 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                           7.03
14 David Bernabeu Armengol (Spa) Barbot - Siper                             7.04
15 José Azevedo (Por) Benfica                                               7.05
16 Adrian Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis - Murcia                      
17 Helder Oliveira (Por) Barbot - Siper                                     7.07
18 Julien El Farès (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  7.10
19 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30             7.45
20 Marcel Wyss (Swi) Scott - American Beef                                  7.46
21 Eladio Jimenez Sanchez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                   7.51
22 Nelson Vitorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira                          7.59
23 José Angel Gomez Marchante (Spa) Scott - American Beef                   8.19
24 Gustavo Iglesias (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                         8.26
25 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario           8.47
26 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                                        8.51
27 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica                               9.15
28 Angel Vallejo (Spa) Centro Ciclismo de Loulé                             9.50
29 Julian Dario Atehortua Bedoya (Col) Ceramica Flaminia Bossini Doce       9.51
30 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                                      9.52
31 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Scott - American Beef                         9.56
32 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                            10.00
33 Lucas Euser (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                          10.02
34 António Cosme Fraile (Spa) Madeinox - Boavista                          10.19
35 Andre Cardoso (Por) Fercase - Rota dos Móveis                           10.51
36 Juan Gomis (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                              11.01
37 Vitor Rodrigues (Por) Liberty Seguros                                   11.36
38 Carlos Manuel Pinho Olivera (Por) Barbot - Siper                        11.56
39 Nélson Hugo Rocha (Por) Madeinox - Boavista                             11.58
40 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Centro Ciclismo de Loulé                12.08
41 Martin Garrido Mayorga (Arg) Palmeiras Resort - Tavira                  12.17
42 Brice Feillu (Fra) Agritubel                                            12.24
43 Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira                          12.35
44 Virgilio Martins Santos (Por) Fercase - Rota dos Móveis                 12.59
45 Jaume Rovira Pous (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario                  13.00
46 Alexis Rodriguez Hernandez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis              16.09
47 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Lampre                                         16.17
48 David Vaz De Matos (Por) Fercase - Rota dos Móveis                      17.15
49 Steven Cozza (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                         17.23
50 Emilien Benoit Bergès (Fra) Agritubel                                   17.38
51 Alberto Benitez Roman (Spa) Scott - American Beef                       17.47
52 Célio Cristiano Sousa (Por) Madeinox - Boavista                         17.55
53 Ruben Lobato Elvira (Spa) Scott - American Beef                         18.10
54 Krassimir Vasilev (Bul) Palmeiras Resort - Tavira                       19.11
55 José Mendes (Por) Benfica                                               21.05
56 Pedro Miguel Soeiro Miranda (Por) Centro Ciclismo de Loulé              21.30
57 Manuele Mori (Ita) Scott - American Beef                                21.35
58 Bruno Castanheira (Por) Benfica                                         21.37
59 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                         21.48
60 David Livramento (Por) Palmeiras Resort - Tavira                        22.37
61 Luis Pinheiro (Por) Madeinox - Boavista                                 22.54
62 Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario             23.19
63 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                 24.11
64 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis - Murcia                                28.05
65 Daryl Impey (RSA) Barloworld                                            28.14
66 Alejandro Marque (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                        28.25
67 Rafael Rodriguez (Spa) Contentpolis - Murcia                            28.31
68 Pedro Hermida (Spa) Centro Ciclismo de Loulé                            28.45
69 Joaquim Alberto Sampaio (Por) Madeinox - Boavista                       29.14
70 Sérgio Sousa (Por) Madeinox - Boavista                                  29.21
71 Delio Fernández Cruz (Spa) Karpin Galicia                               29.37
72 David Loosli (Swi) Lampre                                               29.52
73 Helder Miranda (Por) Benfica                                            29.53
74 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                                       30.47
75 Yann Huguet (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                     31.06
76 Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld                                      32.20
77 Gilberto Martins (Por) Centro Ciclismo de Loulé                         32.55
78 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia Bossini Doce                  33.10
79 Gonzalo Rabuñal Ríos (Spa) Karpin Galicia                               33.34
80 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis - Murcia                        33.38
81 Joaquim Andrade (Por) Fercase - Rota dos Móveis                         34.24
82 Didac Ortega (Spa) Barbot - Siper                                       34.44
83 Danail Petrov (Bul) Benfica                                             35.00
84 Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Barbot - Siper                      35.02
85 Jesus Buendia Romero (Spa) Contentpolis - Murcia                        35.05
86 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                         35.07
87 Juan Francisco Mourón Doldán (Spa) Karpin Galicia                       35.15
88 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Doce                    35.35
89 Kevin Denis (Fra) Agritubel                                             35.40
90 Antonio d'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Doce                  35.41
91 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre                                               35.45
92 Alexandre Oliveira (Por) Centro Ciclismo de Loulé                       35.46
93 Steven Caethoven (Bel) Agritubel                                        35.53
94 Nuno Marta Duarte (Por) Centro Ciclismo de Loulé                        35.59
95 Mikel Gaztanaga Echeverria (Spa) Agritubel                              36.01
96 Christopher Sutton (Aus) Team Garmin-Chipotle p/b H30                   36.14
97 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                       36.16
98 Baden Cooke (Aus) Barloworld                                            36.36
99 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia Bossini Doce                        36.54
100 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                          37.07
101 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Doce                  37.51
102 Félix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld                          37.56
103 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                             39.49
104 Jacek Morajko (Pol) Madeinox - Boavista                                40.03
105 Manuel Lloret (Spa) Barbot - Siper                                     41.12
106 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                                         41.36
107 Francisco Torrella (Spa) Contentpolis - Murcia                         41.42
108 Steve Zampieri (Swi) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 41.50
109 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                41.56
110 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario                      42.02
111 Vladimir Isaichev (Spa) Karpin Galicia                                 42.50
112 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                          43.21
113 Bruno Barbosa (Por) Fercase - Rota dos Móveis                          43.38
114 Sébastien Portal (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               43.46
115 Christian Meier (Can) Team Garmin-Chipotle p/b H30                     44.19
116 Filipe Cardoso (Por) Liberty Seguros                                   44.26
117 Luis Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira                             44.40
118 Sergio Herrero Dominguez (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario          45.35
119 Emanuele Bindi (Ita) Lampre                                            45.36
120 Roberto Longo (Ita) Lampre                                             45.40
121 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               46.35
122 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                         47.55
123 Ramón Troncoso Sobrino (Spa) Karpin Galicia                            49.59
124 Alberto Fernandez (Spa) Karpin Galicia                                 50.43
125 Bruno Pinto (Por) Barbot - Siper                                       57.39
126 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Scott - American Beef                  58.15
127 Mikel Pradera (Spa) Benfica                                          1.03.04
128 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           1.03.49
129 Alejandro Paleo (Spa) Karpin Galicia                                 1.04.07
130 Antonio Amorim (Por) Barbot - Siper                                  1.04.45
131 Joaquim Gregorio (Por) Centro Ciclismo de Loulé                      1.05.14
132 José Ángel Rodriguez Arcones (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario    1.09.08
133 Bruno Lima (Por) Madeinox - Boavista                                 1.10.38
134 Javier Megías Leal (Spa) Scott - American Beef                       1.13.29
135 Jesus Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                               1.20.27
136 Ricardo Martins (Por) Ceramica Flaminia Bossini Doce                 1.24.43
 
Points classification
 
1 Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Barbot - Siper                          90 pts
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                                              58
3 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                             57
4 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                           52
5 Martin Garrido Mayorga (Arg) Palmeiras Resort - Tavira                      37
6 Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld                                          31
7 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros                              28
8 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros                                  24
9 David Blanco Rodiguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                       21
10 Ruben Plaza (Spa) Benfica                                                  18
11 Pedro Miguel Soeiro Miranda (Por) Centro Ciclismo de Loulé                 18
12 Manuele Mori (Ita) Scott - American Beef                                   14
13 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                                      13
14 Candido Joaquim Venda Moreira Barbosa (Por) Benfica                        11
15 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                         10
16 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                             10
17 Jacek Morajko (Pol) Madeinox - Boavista                                     8
18 Steven Cozza (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                             7
19 Francisco Mancebo Perez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                     7
20 Daryl Impey (RSA) Barloworld                                                7
21 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica                                  6
22 Alejandro Paleo (Spa) Karpin Galicia                                        6
23 Vladimir Isaichev (Spa) Karpin Galicia                                      6
24 Marcel Wyss (Swi) Scott - American Beef                                     6
25 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                             6
 
Mountains classification
 
1 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros                              48 pts
2 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica                                  26
3 David Blanco Rodiguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                       20
4 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros                                  17
5 David Livramento (Por) Palmeiras Resort - Tavira                            17
6 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros                                       15
7 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                          13
8 Ruben Plaza (Spa) Benfica                                                   12
9 David Loosli (Swi) Lampre                                                   11
10 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Scott - American Beef                            9
11 Francisco Mancebo Perez (Spa) Fercase - Rota dos Móveis                     9
 
Young rider classification
 
1 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Chipotle p/b H30                              
2 Tiago Machado (Por) Madeinox - Boavista                                       
3 José Herrada Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia                                
4 Julien El Farès (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                       
5 Marcel Wyss (Swi) Scott - American Beef                                       
 
Teams classification
 
1 Liberty Seguros                                                       67.53.06
2 Palmeiras Resort - Tavira                                                11.05
3 Benfica                                                                  11.54
4 Scott-American Beef                                                      15.56
5 Fercase - Rota Dos Móveis                                                16.30
6 Team Garmin-Chipotle p/b H30                                             17.30
7 Barbot - Siper                                                           20.00
8 Centro Cilismo de Loulé                                                  20.54
9 Madeinox Boavista                                                        23.12
10 Extremadura-Grupo Gallardo                                              26.44
11 Agritubel                                                               27.00
12 Contentpolis - Murcia                                                   30.57
13 Barloworld                                                              42.09
14 Ceramica Flaminia Bossini Docce                                         47.10
15 Cofidis, le Credit Par Telephone                                        52.43
16 Lampre                                                                  53.20
17 Karpin Galicia                                                        1.15.55