Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Paris-Corrèze - 2.1

France, August 6-7, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 2 - August 7: Brive-la-Gaillarde - Chaumeil, 161.7km

Results

1 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                       4.13.03 (38,340 km/h)
2 Jérémie Galland (Fra) Auber 93                                    
3 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                 0.02
4 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                             
5 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                
6 Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole                      
7 Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux                       0.07
8 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                                 
9 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                            
10 Wesley Sulzberger (Aus) Southaustralia.com - AIS                 
11 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                 
12 René Joergensen (Den) Team Designa Køkken                        
13 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole                         
14 Miyataka Shimizu (Jpn) Meitan Hompo - GDR                        
15 Yukiya Arashiro (Jpn) Meitan Hompo - GDR                         
16 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Armor Lux                       
17 Brice Feillu (Fra) Agritubel                                     
18 Yann Pivois (Fra) Bretagne - Armor Lux                           
19 Kevin De Weert (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           
20 Michael Schär (Swi) Astana                                       
21 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner           
22 Julien Mazet (Fra) Astana                                        
23 Noan Lelarge (Fra) Bretagne - Armor Lux                          
24 Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale                            
25 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                                
26 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                        
27 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                          
28 Evgeny Sokolov (Rus) Bouygues Telecom                            
29 Maxime Méderel (Fra) Crédit Agricole                             
30 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne               0.21
31 Andreas Klöden (Ger) Astana                                      
32 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                          0.26
33 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            0.34
34 Roman Klimov (Rus) Katyusha                                  0.36
35 Jean-Marc Marino (Fra) Crédit Agricole                       0.38
36 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner          0.40
37 Antoine Dalibard (Fra) Bretagne - Armor Lux                  0.43
38 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                          
39 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                          
40 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                       0.46
41 Eric Berthou (Fra) Crédit Agricole                           0.52
42 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux                  1.03
43 Vincent Dauga (Fra) Française des Jeux                           
44 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel                              1.05
45 Sébastien Minard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone     1.28
46 Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale                    1.42
47 Gregory Rast (Swi) Astana                                    1.53
48 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                                    
49 Aaron Kemps (Aus) Astana                                     5.06
50 Romain Lemarchand (Fra) Auber 93                                 
51 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                      
52 Thomas Oredsson (Den) Team Designa Køkken                        
53 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Armor Lux                      
54 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                      
55 Steven Caethoven (Bel) Agritubel                             5.11
56 Allan Johansen (Den) Team Designa Køkken                     5.24
57 Yan Ketoev (Rus) Katyusha                                    5.47
58 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    6.16
59 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                        7.15
60 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone          
61 Bastien Delrot (Fra) Roubaix Lille Metropole                     
62 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             
63 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                      7.20
64 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                      10.56
65 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                            
66 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Tönissteiner            
67 Jakob Bering (Den) Team Designa Køkken                           
68 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken                         
69 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken                          
70 Denis Robin (Fra) Roubaix Lille Metropole                        
71 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                              
72 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                          
73 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Armor Lux              12.45
74 Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale                      12.46
75 Stian Sommerseth (Nor) Joker - Bianchi                           
76 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                       
77 Frederik Willman (Nor) Joker - Bianchi                           
78 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner               
79 Damien Monier (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       12.50
DNF Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet - Tönissteiner               
DNF Paul Moucheraud (Fra) Roubaix Lille Metropole                   
DNF Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole                  
DNF Benoît Joachim (Lux) Astana                                     
DNF Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                   
DNF Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                           
DNF Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                         
DNF Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                             
DNF Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone      
DNF Sébastien Portal (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone        
DNF Romain Villa (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone            
DNF Jonathan Hivert (Fra) Crédit Agricole                           
DNF Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole                           
DNF William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                            
DNF Anthony Ravard (Fra) Agritubel                                  
DNF Shinichi Fukushima (Jpn) Meitan Hompo - GDR                     
DNF Koji Fukushima (Jpn) Meitan Hompo - GDR                         
DNF Ryohei Komori (Jpn) Meitan Hompo - GDR                          
DNF Yasuharu Nakajima (Jpn) Meitan Hompo - GDR                      
DNF Kazuya Okazaki (Jpn) Meitan Hompo - GDR                         
DNF Niels Brouzes (Fra) Auber 93                                    
DNF Jonathan Thire (Fra) Auber 93                                   
DNF Morgan Chedhomme (Fra) Auber 93                                 
DNF Christophe Diguet (Fra) Auber 93                                
DNF Tony Gallopin (Fra) Auber 93                                    
DNF Jean Mespoulède (Fra) Auber 93                                  
DNF Guillaume Le Floch (Fra) Bretagne - Armor Lux                   
DNF Piotr Zielinski (Pol) Bretagne - Armor Lux                      
DNF Martin Mortensen (Den) Team Designa Køkken                      
DNF Michael Tronborg (Den) Team Designa Køkken                      
DNF Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                            
DNF Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                        
DNF Daniil Komkov (Rus) Katyusha                                    
DNF Dmitry Kosyakov (Rus) Katyusha                                  
DNF Timofey Kritskiy (Rus) Katyusha                                 
DNF Alexey Kun'shin (Rus) Katyusha                                  
DNF Andrey Solomennikov (Rus) Katyusha                              
DNF Valery Valynin (Rus) Katyusha                                   
 
Final general classification
 
1 Miyataka Shimizu (Jpn) Meitan Hompo - GDR                  9.17.36
2 Brice Feillu (Fra) Agritubel                                  0.03
3 Noan Lelarge (Fra) Bretagne - Armor Lux                       0.05
4 Maxime Méderel (Fra) Crédit Agricole                          0.42
5 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne                 1.04
6 René Joergensen (Den) Team Designa Køkken                     1.08
7 Evgeny Sokolov (Rus) Bouygues Telecom                         1.09
8 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                         1.54
9 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner                
10 Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux                      1.59
11 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                 
12 Yukiya Arashiro (Jpn) Meitan Hompo - GDR                         
13 Kevin De Weert (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           
14 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                            2.03
15 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                           
16 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole                         
17 Yann Pivois (Fra) Bretagne - Armor Lux                           
18 Bert Scheirlinekx (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner           
19 Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale                            
20 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                        
21 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Armor Lux                       
22 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                          
23 Michael Schär (Swi) Astana                                       
24 Andreas Klöden (Ger) Astana                                  2.17
25 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne                   
26 Roman Klimov (Rus) Katyusha                                  2.32
27 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                       2.42
28 Eric Berthou (Fra) Crédit Agricole                           2.48
29 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner          3.18
30 Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale                    3.38
31 Gregory Rast (Swi) Astana                                    3.49
32 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole                  7.02
33 Thomas Oredsson (Den) Team Designa Køkken                        
34 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole                      
35 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                          7.09
36 Allan Johansen (Den) Team Designa Køkken                     7.20
37 Jean-Marc Marino (Fra) Crédit Agricole                       7.21
38 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    8.08
39 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         9.39
40 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                        10.08
41 Jérémie Galland (Fra) Auber 93                                   
42 Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole                10.10
43 Wesley Sulzberger (Aus) Southaustralia.com - AIS            10.15
44 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                                
45 Julien Mazet (Fra) Astana                                        
46 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                           10.42
47 Antoine Dalibard (Fra) Bretagne - Armor Lux                 10.51
48 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                          
49 Vincent Dauga (Fra) Française des Jeux                      11.11
50 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux                      
51 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel                             11.13
52 Sébastien Minard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    11.36
53 Benoît Sinner (Fra) Agritubel                               12.01
54 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken                     12.48
55 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                      12.52
56 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                              
57 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                     14.03
58 Frederik Willman (Nor) Joker - Bianchi                      14.42
59 Aaron Kemps (Aus) Astana                                    15.14
60 Romain Lemarchand (Fra) Auber 93                                 
61 Yan Ketoev (Rus) Katyusha                                   15.55
62 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                     16.32
63 Damien Monier (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       16.48
64 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                       17.23
65 Bastien Delrot (Fra) Roubaix Lille Metropole                     
66 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                     20.58
67 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken                    21.04
68 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                            
69 Stian Sommerseth (Nor) Joker - Bianchi                      22.54
70 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                       
71 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Armor Lux                 25.21
72 Steven Caethoven (Bel) Agritubel                            25.26
73 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone     27.30
74 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Tönissteiner       31.11
75 Jakob Bering (Den) Team Designa Køkken                           
76 Denis Robin (Fra) Roubaix Lille Metropole                        
77 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Armor Lux              33.00
78 Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale                      33.01
79 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Tönissteiner