Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Presidential Cycling Tour - 2.1

Turkey, April 13-20, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 2 - April 15: Kusadasi - Bodrum, 165.9km

Lorenzetto takes over from his former boss

By Jean-François Quénet in Bodrum, Turkey

Mirco Lorenzetto (Lampre)
Photo ©: Jacob Sabine
(Click for larger image)

Italian Mirco Lorenzetto decided to switch from Milram to Lampre because he wanted to be freed from the domination of Alessandro Petacchi. The former lead-out man for 'Ale-Jet' aimed to win races by himself, and he this move proved to be the right one as the 26-year-old took the stage and nabbed the leader's jersey off the shoulders of his former boss on stage two of the Tour of Turkey.

Being the fastest and the most opportunistic of a group of 20 riders who went away early in the race, Lorenzetto survived an aggressive finale to win from the break, while Milram didn't put much efforts in chasing the escapees down. Petacchi's blue train quickly gave up. "It's definitely too hard to control the whole race with six riders," they realized.

There were many attacks in the front group in the finale. Even the best sprinters like Hondo and Lorenzetto tried their luck alone. Hondo and Lorenzetto actually marked each other closely. But in the final kilometer on the cobbled streets of Bodrum, which was the capital of Caria known as Halicarnassus in the ancient times, Lorenzetto escaped from Hondo and overtook the last attacker Dall'Antonia.

Tiziano Dall'Antonia was the last man away
Photo ©: JF Quenet
(Click for larger image)

Both Lorenzetto and Dall'Antonia hail from the same area near Castelfranco, Veneto in Italy. It led the new race leader to a strange remark: "I hope to give the yellow jersey to Dall'Antonia," he said. His training companion who finished third in the Circuit de la Sarthe in France last week looks to be in a great shape. He was the only rider from the CSF-Navigare in the front group but despite the friendship between Lorenzetto and him, Lampre might have big ambitions for Mauro Santambrogio who is the new king of the mountains of the Tour of Turkey on the eve of stage three, which features the most difficult climbs.

The day's winner was one of the courageous 20 men who broke clear on the way to Bodrum, putting in an astounding 12 minutes on the peloton. "I'm happy to grab my second win of the year here," said Lorenzetto who got his first one at the Tour of Valencia in Spain in February. "I've led the sprint all the way, I took a lot of risks for winning. The finale was a bit dangerous but I enjoy to take part in this new race. At least it's new to us. I can also feel that my condition is improving in the lead up to the Tour of Italy."

It was an all Italian podium in Bodrum with Dall'Antonia and Francesco Ginanni taking the honors behind Lorenzetto but there is more of an Italian job to be seen alongside the marvelous Mediterranean coast of Turkey.

How it unfolded

Alessandro Petacchi in yellow
Photo ©: Jacob Sabine
(Click for larger image)

After 20 kilometers, the main breakaway of the day was formed of Dries Devenyns and Pieter Jacobs (Silence-Lotto), José Alberto Benitez and David Cañada (Saunier Duval), David Loosli, Mirco Lorenzetto and Mauro Santambrogio (Lampre), Assan Bazayev (Astana), Josu Mondelo and Enrique Salgueiro (Extremadura), Tiziano Dall'Antonia (CSF), Piergiorgio Camussa and Alessio Signego (NGC Medical), Francesco Ginanni, Danilo Hondo and Gabriele Missaglia (Serramenti PVC-Diquigiovanni), José Azevedo and Danail Petrov (Benfica), Gustavo Cesar Veloso and David Garcia Dapena (Karpin-Galicia). Initially, Wim van Huffel (Silence-Lotto) was also with them but he had a flat tyre.

With 60 kilometers to go, Team Milram finally decided to chase as the gap was 6.30. The team Centri della Calzatura-Partizan also came to the front of the peloton and their six men did all the work. With 50km to go, the advantage of the 20 leaders hadn't decreased much: 6.15. Different teams succeeded to each other at the head of the peloton but no agreement between them was reached, so the gap never went under 5 minutes.

With 27km to go, the advantage of the leaders even increased again to 6.30. In the finale, there were many attacks in the front. Hondo launched one of them. He was marked by Lorenzetto who also went away solo. The rider who stayed away the longest was Devenyns but he also got caught, so did Cesar Veloso and Azevedo but without any coordination.

It went down to a bunch sprint. Dall'Antonia accelerated 800 meters before the line. Only Lorenzetto managed to pass him on the uphill cobblestones of Bodrum.

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Tour of Turkey

Images by Jean-Francois Quenet

Images by Jacob Sabine/www.bettiniphoto.net

Results

1 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                     4.12.59 (39.34 km/h)
2 Tiziano Dall'antonia (Ita) CSF Group Navigare                            
3 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni                     
4 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                                        
5 Danail Petrov (Bul) Benfica                                              
6 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Karpin Galicia                                
7 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                                 
8 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                          
9 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                               
10 Alonso Salgueiro (Spa) Extremadura                                      
11 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Scott                           
12 Alessio Signego (Ita) NGC Medical - OTC                                 
13 David Loosli (Swi) Lampre                                               
14 Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni                         
15 Dries Devenyns (Bel) Silence-Lotto                                      
16 Jose Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Scott                            
17 José De Azevedo (Por) Benfica                                           
18 Gabriele Missaglia (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni                   
19 Josu Mondelo Diaz (Spa) Extremadura                                     
20 Piergiorgio Camussa (Ita) NGC Medical - OTC                         1.07
21 Vytautas Kaupas (Ltu) Mitsubishi - Jartazi                         11.57
22 Petr Behzik (Cze) PSK Whirlpool - Author                                
23 Arjen De Baat (Ned) Dutch National Team                                 
24 Christopher Schmieg (Ger) Team Ista                                     
25 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                          
26 Nick Gates (Aus) Silence-Lotto                                          
27 Javier Benitez (Spa) Benfica                                            
28 Benoît Joachim (Lux) Astana                                             
29 Gregory Habeaux (Bel) Mitsubishi - Jartazi                              
30 Dominguez Herrero (Spa) Extremadura                                     
31 Janusch Laule (Ger) Stegcomputer - CKT - Cogeas                         
32 Christoph Meschenmoser (Ger) Team Ista                                  
33 Paride Grillo (Ita) CSF Group Navigare                                  
34 Paul Van Schalen (Ned) Dutch National Team                              
35 Peter Hawkins (Irl) Irish National Team                                 
36 Philippe Schnyder (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica                 
37 Wim Van Huffel (Bel) Silence-Lotto                                      
38 Edgar Pinto (Por) Benfica                                               
39 Marco Velo (Ita) Team Milram                                            
40 Mindaugas Striska (Ltu) Mitsubishi - Jartazi                            
41 Sander Oostlander (Ned) Dutch National Team                             
42 Christoph Springer (Ger) Cosmote Kastro                                 
43 Fabian Schaar (Ger) Team Ista                                           
44 Kemal Kucukbay (Tur) Brisa                                              
45 Roberto Longo (Ita) Lampre                                              
46 Usta Behcet (Tur) Turkish National Team                                 
47 Grégory Rast (Swi) Astana                                               
48 Frank Dressler (Ger) Mitsubishi - Jartazi                               
49 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                      
50 Donato Cannone (Ita) NGC Medical - OTC                                  
51 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura                                   
52 David Mc Cann (Irl) Irish National Team                                 
53 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                   
54 Carlos Torrent Tarres (Spa) Extremadura                                 
55 Nazareno Rossi (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni                       
56 Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha                                  
57 Koen De Kort (Ned) Astana                                               
58 Zolt Der (Srb) Centri Della Calzatura-Partizan                          
59 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Scott                            
60 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Scott                          
61 Alexandr Dymovskikh (Kaz) Brisa                                         
62 Christopher Duperrut (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica              
63 Delio Ferandez Cruz (Spa) Karpin Galicia                                
64 Cornelius Van Ooijen (Ned) Dutch National Team                          
65 Robin Schmuda (Ger) Team Ista                                           
66 Dominique Nerz (Ger) Team Ista                                          
67 Javier Megias Leal (Spa) Saunier Duval-Scott                            
68 José Mendes (Por) Benfica                                               
69 Ivan Hernandez Henao (Col) Centri Della Calzatura-Partizan              
70 Mosquera Paleo (Spa) Karpin Galicia                                     
71 Nazim Bakirci (Tur) Turkish National Team                               
72 Andreas Klöden (Ger) Astana                                             
73 Matteo Priamo (Ita) CSF Group Navigare                                  
74 Nebojsa Jovanovic (Srb) Cosmote Kastro                                  
75 Mert Mutlu (Tur) Brisa                                                  
76 Tiago Claro (Por) Benfica                                               
77 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author                               
78 Martin Prazdnovsky (Svk) AC Sparta Praha                                
79 Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto                                     
80 Ciaran Power (Irl) Irish National Team                                  
81 Hans Bloks (Ned) Dutch National Team                                    
82 Tobias Eggli (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica                      
83 Martin Hebik (Cze) AC Sparta Praha                                      
84 Michael Randin (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica                    
85 Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto                                    
86 Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni                      
87 Francesco Reda (Ita) NGC Medical - OTC                                  
88 Artur Gajek (Ger) Team Milram                                           
89 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) CSF Group Navigare                      
90 Ondrej Sosenka (Cze) PSK Whirlpool - Author                             
91 Kirilov Chanliev (Bul) Brisa                                            
92 Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author                              
93 Christian Kux (Ger) Team Milram                                         
94 Miguel Rubiano Chavez (Col) Centri Della Calzatura-Partizan             
95 Egon Van Kessel (Jr) (Ned) Dutch National Team                          
96 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                               
97 Tim Klotz (Ger) Team Ista                                               
98 Dmitri Nikandrov (Rus) Centri Della Calzatura-Partizan                  
99 Emanuele Bindi (Ita) Lampre                                             
100 Luca Zanasca (Ita) Centri Della Calzatura-Partizan                     
101 Florian Salzinger (Ger) Hadimec - Nazionale Elettronica                
102 Ruslan Ivanov (Mda) Serramenti PVC Diquigiovanni                       
103 Filippo Savini (Ita) CSF Group Navigare                                
104 Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura-Partizan                       
105 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisa                                              
106 Ugur Marmara (Tur) Turkish National Team                          12.52
107 Mathieu Criquielion (Bel) Mitsubishi - Jartazi                    12.58
108 Panadero Castano (Spa) Karpin Galicia                             13.25
109 André Schulze (Ger) PSK Whirlpool - Author                             
110 Marco Weilenmann (Swi) Stegcomputer - CKT - Cogeas                23.35
111 Jaime Garcia Latorre (Spa) Extremadura                                 
112 Brian Kenneally (Irl) Irish National Team                              
113 Ondrej Pavek (Cze) AC Sparta Praha                                28.09
114 Michal Kesl (Cze) AC Sparta Praha                                      
115 Benjamin Baumgartner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei                  
116 Peter Jörg (Swi) Stegcomputer - CKT - Cogeas                           
117 Orhan Sahin (Tur) Turkish National Team                                
118 Ismail Aksoy (Tur) Turkish National Team                          28.32
119 Sante Di Nizio (Ita) Hadimec - Nazionale Elettronica              28.42
120 Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author                             
121 Benjamin Stauder (Ger) Stegcomputer - CKT - Cogeas                     
122 Martyn Irvine (Irl) Irish National Team                           28.58
123 Matthias Ladner (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol                       
124 Marko Tomic (Srb) Cosmote Kastro                                       
125 Lubos Pelanek (Cze) Lampre                                             
126 Sean Lacey (Irl) Irish National Team                                   
127 Nikolaos Kaloudakis (Gre) Cosmote Kastro                               
128 Josef Soukup (Cze) AC Sparta Praha                                     
129 Fabian Krienbühl (Swi) Stegcomputer - CKT - Cogeas                     
130 Igor Leonovich (Tkm) Atlas-Romer's Hausbäckerei                        
131 Nico Graf (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei                             
132 Fabrice Piemontesi (Ita) NGC Medical - OTC                        29.07
133 Jiri Skobranek (Cze) Cosmote Kastro                               55.35
134 Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol                  55.51
135 Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol                      
136 Aggelis Armenatsogloy (Tur) Cosmote Kastro                             
137 Andreas Henig (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei                         

Points
 
1 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                  15 pts
2 Tiziano Dall'antonia (Ita) CSF Group Navigare                  14
3 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                              13
4 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni           13
5 Danail Petrov (Bul) Benfica                                    11
6 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Karpin Galicia                      10
7 Alonso Salgueiro (Spa) Extremadura                              9
8 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                        9
9 Alessio Signego (Ita) NGC Medical - OTC                         9
10 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                8
11 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                     7
12 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Scott                  5
13 David Loosli (Swi) Lampre                                      3
14 Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni                2
15 Dries Devenyns (Bel) Silence-Lotto                             1
 
Mountains
 
1 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                 5 pts
2 Jose Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Scott                    3
3 Alonso Salgueiro (Spa) Extremadura                              2
4 Piergiorgio Camussa (Ita) NGC Medical - OTC                     1
 
Turkish beauty sprint
 
1 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                 5 pts
2 Alessio Signego (Ita) NGC Medical - OTC                         3
3 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                               1
 
General classification after stage 2
 
1 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                     7.37.10
2 Tiziano Dall'antonia (Ita) CSF Group Navigare                        0.04
3 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                      0.10
4 Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni                          
5 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                                 
6 Dries Devenyns (Bel) Silence-Lotto                                       
7 Jose Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Scott                             
8 Danail Petrov (Bul) Benfica                                              
9 Alessio Signego (Ita) NGC Medical - OTC                                  
10 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Scott                           
11 José De Azevedo (Por) Benfica                                           
12 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                              
13 Gabriele Missaglia (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni                   
14 Alonso Salgueiro (Spa) Extremadura                                      
15 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Karpin Galicia                               
16 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                                       
17 Josu Mondelo Diaz (Spa) Extremadura                                     
18 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni                0.20
19 David Loosli (Swi) Lampre                                           0.24
20 Piergiorgio Camussa (Ita) NGC Medical - OTC                         1.31
21 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                              11.57
22 Javier Benitez (Spa) Benfica                                       12.03
23 Arjen De Baat (Ned) Dutch National Team                            12.07
24 Edgar Pinto (Por) Benfica                                               
25 Benoît Joachim (Lux) Astana                                             
26 Paride Grillo (Ita) CSF Group Navigare                                  
27 Grégory Rast (Swi) Astana                                               
28 Nick Gates (Aus) Silence-Lotto                                          
29 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura                                   
30 Donato Cannone (Ita) NGC Medical - OTC                                  
31 Paul Van Schalen (Ned) Dutch National Team                              
32 Petr Behzik (Cze) PSK Whirlpool - Author                                
33 Zolt Der (Srb) Centri Della Calzatura-Partizan                          
34 Marco Velo (Ita) Team Milram                                            
35 David Mc Cann (Irl) Irish National Team                                 
36 Ciaran Power (Irl) Irish National Team                                  
37 Philippe Schnyder (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica                 
38 Matteo Priamo (Ita) CSF Group Navigare                                  
39 Martin Prazdnovsky (Svk) AC Sparta Praha                                
40 Dominique Nerz (Ger) Team Ista                                          
41 Gregory Habeaux (Bel) Mitsubishi - Jartazi                              
42 Frank Dressler (Ger) Mitsubishi - Jartazi                               
43 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) CSF Group Navigare                      
44 Sander Oostlander (Ned) Dutch National Team                             
45 Christopher Duperrut (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica              
46 Andreas Klöden (Ger) Astana                                             
47 Alexandr Dymovskikh (Kaz) Brisa                                         
48 Hans Bloks (Ned) Dutch National Team                                    
49 Dominguez Herrero (Spa) Extremadura                                     
50 Christoph Springer (Ger) Cosmote Kastro                                 
51 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Scott                          
52 Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto                                     
53 Kirilov Chanliev (Bul) Brisa                                            
54 Christoph Meschenmoser (Ger) Team Ista                                  
55 Francesco Reda (Ita) NGC Medical - OTC                                  
56 Wim Van Huffel (Bel) Silence-Lotto                                      
57 Javier Megias Leal (Spa) Saunier Duval-Scott                            
58 Koen De Kort (Ned) Astana                                               
59 Nebojsa Jovanovic (Srb) Cosmote Kastro                                  
60 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                      
61 Robin Schmuda (Ger) Team Ista                                           
62 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author                               
63 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Scott                            
64 Miguel Rubiano Chavez (Col) Centri Della Calzatura-Partizan             
65 Delio Ferandez Cruz (Spa) Karpin Galicia                                
66 Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author                              
67 Nazim Bakirci (Tur) Turkish National Team                               
68 Emanuele Bindi (Ita) Lampre                                             
69 Luca Zanasca (Ita) Centri Della Calzatura-Partizan                      
70 Tiago Claro (Por) Benfica                                               
71 Michael Randin (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica                    
72 Tobias Eggli (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica                      
73 Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto                                    
74 Ruslan Ivanov (Mda) Serramenti PVC Diquigiovanni                        
75 Dmitri Nikandrov (Rus) Centri Della Calzatura-Partizan                  
76 Christopher Schmieg (Ger) Team Ista                                12.21
77 Vytautas Kaupas (Ltu) Mitsubishi - Jartazi                              
78 Mindaugas Striska (Ltu) Mitsubishi - Jartazi                            
79 Peter Hawkins (Irl) Irish National Team                                 
80 Usta Behcet (Tur) Turkish National Team                                 
81 Fabian Schaar (Ger) Team Ista                                           
82 Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha                                  
83 Roberto Longo (Ita) Lampre                                              
84 Mert Mutlu (Tur) Brisa                                                  
85 Nazareno Rossi (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni                       
86 Mosquera Paleo (Spa) Karpin Galicia                                     
87 Cornelius Van Ooijen (Ned) Dutch National Team                          
88 Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni                      
89 Ivan Hernandez Henao (Col) Centri Della Calzatura-Partizan              
90 Tim Klotz (Ger) Team Ista                                               
91 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                               
92 Martin Hebik (Cze) AC Sparta Praha                                      
93 Ondrej Sosenka (Cze) PSK Whirlpool - Author                             
94 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisa                                               
95 Filippo Savini (Ita) CSF Group Navigare                                 
96 Florian Salzinger (Ger) Hadimec - Nazionale Elettronica                 
97 Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura-Partizan                        
98 Kemal Kucukbay (Tur) Brisa                                         12.37
99 Carlos Torrent Tarres (Spa) Extremadura                                 
100 Egon Van Kessel (Jr) (Ned) Dutch National Team                    12.47
101 José Mendes (Por) Benfica                                         13.07
102 Mathieu Criquielion (Bel) Mitsubishi - Jartazi                    13.22
103 Panadero Castano (Spa) Karpin Galicia                             13.35
104 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                    14.03
105 Artur Gajek (Ger) Team Milram                                          
106 Christian Kux (Ger) Team Milram                                        
107 Janusch Laule (Ger) Stegcomputer - CKT - Cogeas                   14.56
108 André Schulze (Ger) PSK Whirlpool - Author                        14.58
109 Ugur Marmara (Tur) Turkish National Team                          16.05
110 Marco Weilenmann (Swi) Stegcomputer - CKT - Cogeas                23.59
111 Brian Kenneally (Irl) Irish National Team                              
112 Jaime Garcia Latorre (Spa) Extremadura                            25.41
113 Orhan Sahin (Tur) Turkish National Team                           28.33
114 Ondrej Pavek (Cze) AC Sparta Praha                                     
115 Peter Jörg (Swi) Stegcomputer - CKT - Cogeas                           
116 Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author                        28.52
117 Sante Di Nizio (Ita) Hadimec - Nazionale Elettronica                   
118 Michal Kesl (Cze) AC Sparta Praha                                 29.06
119 Nikolaos Kaloudakis (Gre) Cosmote Kastro                          29.08
120 Lubos Pelanek (Cze) Lampre                                             
121 Benjamin Baumgartner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei             29.12
122 Igor Leonovich (Tkm) Atlas-Romer's Hausbäckerei                   29.22
123 Marko Tomic (Srb) Cosmote Kastro                                       
124 Fabrice Piemontesi (Ita) NGC Medical - OTC                        29.31
125 Ismail Aksoy (Tur) Turkish National Team                          29.35
126 Nico Graf (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei                        29.38
127 Martyn Irvine (Irl) Irish National Team                           29.55
128 Fabian Krienbühl (Swi) Stegcomputer - CKT - Cogeas                30.01
129 Josef Soukup (Cze) AC Sparta Praha                                31.04
130 Sean Lacey (Irl) Irish National Team                              32.33
131 Benjamin Stauder (Ger) Stegcomputer - CKT - Cogeas                46.11
132 Matthias Ladner (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol                  46.27
133 Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol                  56.15
134 Andreas Henig (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei                    56.31
135 Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol                 58.20
136 Aggelis Armenatsogloy (Tur) Cosmote Kastro                        59.54

Points classification
 
1 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                  26 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                          15
3 Tiziano Dall'antonia (Ita) CSF Group Navigare                  14
4 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                14
5 Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni                14
6 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                              13
7 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni           13
8 Javier Benitez (Spa) Benfica                                   13
9 Danail Petrov (Bul) Benfica                                    11
10 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Karpin Galicia                     10
11 Alonso Salgueiro (Spa) Extremadura                             9
11 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia                       9
11 Alessio Signego (Ita) NGC Medical - OTC                        9
11 Ciaran Power (Irl) Irish National Team                         9
15 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) CSF Group Navigare             8
16 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                     7
17 Arjen De Baat (Ned) Dutch National Team                        7
18 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Scott                  5
18 Sean Lacey (Irl) Irish National Team                           5
20 Grégory Rast (Swi) Astana                                      4
21 David Loosli (Swi) Lampre                                      3
21 Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura                          3
21 Josef Soukup (Cze) AC Sparta Praha                             3
24 Martin Prazdnovsky (Svk) AC Sparta Praha                       2
25 Dries Devenyns (Bel) Silence-Lotto                             1
25 Christoph Meschenmoser (Ger) Team Ista                         1
27 Edgar Pinto (Por) Benfica                                      1
 
Sprint classification
 
1 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                 5 pts
2 Christoph Meschenmoser (Ger) Team Ista                          5
3 Alessio Signego (Ita) NGC Medical - OTC                         3
4 Josef Soukup (Cze) AC Sparta Praha                              3
5 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                               1
6 Sean Lacey (Irl) Irish National Team                            1
 
Mountains classification
 
1 Josef Soukup (Cze) AC Sparta Praha                              5 pts
2 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                 5
3 Jose Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Scott                    3
4 Christoph Meschenmoser (Ger) Team Ista                          3
5 Alonso Salgueiro (Spa) Extremadura                              2
5 Sean Lacey (Irl) Irish National Team                            2
7 Piergiorgio Camussa (Ita) NGC Medical - OTC                     1
7 Dmitri Nikandrov (Rus) Centri Della Calzatura-Partizan          1
 
Teams classification
 
1 Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli          22.52.00
2 Lampre                                                           
3 Silence-Lotto                                               11.57
4 Saunier Duval-Scott                                              
5 Karpin Galicia                                                   
6 Extremadura                                                      
7 Benfica                                                          
8 NGC Medical - OTC Industria Porte                           13.04
9 CSF Group Navigare                                          23.54
10 Astana                                                          
11 Team Milram                                                35.51
12 Team Ista                                                       
13 PSK Whirlpool - Author                                          
14 Mitsubishi-Jartazi                                              
15 Netherlands                                                         
16 Hadimec - Nazionale Elettronica                                 
17 Centri Della Calzatura-Partizan                                 
18 Brisa                                                           
19 Ireland                                                         
20 AC Sparta Praha                                                 
21 Turkish National Team                                      36.46
22 Cosmote Kastro                                             52.52
23 Stegcomputer - CKT - Cogeas                              1.03.41
24 Atlas-Romer's Hausbäckerei                               1.26.05
25 Tyrol - Team Radland Tirol                               2.20.40