Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

28th Asian Championships - CC

Japan, April 15-17, 2008

Main Page    Results     Next Day

Day 1 - April 15: Time Trials

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Hideaki Takagi/www.cyclingtime.com

Results

Junior Women, 7.7  km
 
1 Ah Reum Na (Korea)                               11.49.96 (39.0 km/h)
2 Eun Ju Son (Korea)                                0.28.19
3 Nataliya Yelisseyeva (Kazakhstan)                 0.37.65
4 Loan Pham Thi Kim (Vietnam)                       1.09.37
5 Inessa Sitnikova (Kazakhstan)                     1.27.83
6 Aya Kajiwara (Japan)                              1.52.17
7 Le Cao Thi Cam (Vietnam)                          2.11.66
8 Chiaki Konnai (Japan)                             2.31.63

Elite Women, 15.4 km

1 Meifang Li (People's Republic of China)          22.50.0 (40.4 km/h)
2 Yongli Liu (People's Republic of China)           1.33.6
3 Mayuko Hagiwara (Japan)                           1.35.4
4 Chanpeng Nontasin (Thailand)                      2.06.7
5 Mariya Slokotovich (Kazakhstan)                   2.32.0
6 Olessya Atrashkevich (Kazakhstan)                 2.44.1
7 Yuka Yamashima (Japan)                            2.46.7
8 Wan Yiu Wong (Hong Kong, China)                   2.52.1
9 Santia Tri Kusuma (Indonesia)                     4.13.3
10 Song Hee Han (Korea)                             4.26.8
11 Monrudee Chapookam (Thailand)                    4.40.3
12 Oanh Nguyen Thi Hoang (Vietnam)                  4.47.0
13 Ulzii-Solongo Jamsran (Mongolia)                 5.15.8
14 Un Teng Che (Macao, China)                       6.32.7
DNF Min Hye Lee (Korea)

Junior Men, 23.1 km

1 Hyeong Min Choe (Korea)                          31.59.5 (43.3 km/h)
2 Dmitriy Melikov (Uzbekistan)                      1.29.7
3 Muhamad Adiq Husainie Othman (Malaysia)           2.27.0
4 King Lok Cheung (Hong Kong, China)                2.37.2
5 Sergey Bormatenkov (Kazakhstan)                   2.49.8
6 Yu Motosuna (Japan)                               3.02.1
7 Seung Hyeon Kim (Korea)                           3.09.2
8 Arvin Godarzi (Islamic Republic of Iran)          3.40.1
9 Ahmed Almansory (United Arab Emirates)            3.47.8
10 Hamed Ghassabzadeh (Islamic Republic of Iran)    4.04.8
11 Dung Tran Quoc (Vietnam)                         4.50.0
12 Ryu Sasaki (Japan)                               5.23.6
13 Muhammad Shobry Abdullah (Malaysia)              5.40.5
14 Chi Ho Yuen (Hong Kong, China)                   6.11.4
15 Ahmed Albu-Mohammed (Iraq)                       7.56.7
16 Tong Hin Cheang (Macao, China)                   8.45.1
DNF Alexandr Plennik (Kazakhstan)
DNS Anh Ly Tuan (Vietnam)

Elite Men, 31 km

1 Eugen Wacker (Kyrgyzstan)                        43.03.5 (43.1 km/h)
2 Alexey Kolessov (Kazakhstan)                      0.04.0
3 Yukiya Arashiro (Japan)                           0.14.6
4 Taiji Nishitani (Japan)                           0.32.3
5 Muratjan Khalmuratov (Uzbekistan)                 0.43.9
6 Wang Yip Tang (Hong Kong, China)                  0.47.5
7 Hossein Askari (Islamic Republic of Iran)         1.13.4
8 Fuyu Li (People's Republic of China)              1.39.4
9 Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Malaysia)            2.15.6
10 Tonton Susanto (Indonesia)                       2.21.2
11 Thurakit Boonratanathanakorn (Thailand)          2.37.7
12 Yeong Uk Kim (Korea)                             2.43.6
13 Ghadar Mizbani (Islamic Republic of Iran)        2.45.0
14 Purevsuren Khuyagt (Mongolia)                    2.55.5
15 Prajak Mahawong (Thailand)                       3.32.6
16 Badr Banihammad (United Arab Emirates)           4.02.8
17 Tuguldur Tuulkhangai (Mongolia)                  4.14.6
18 Jae Yeong Lee (Korea)                            4.17.3
19 Yousif Banihammad (United Arab Emirates)         4.47.3
20 Po Hung Wu (Chinese Taipei)                      5.46.6
21 Muhamad Rauf Nur Misbah (Malaysia)               6.42.9
22 Mihsien Raoof (Iraq)                             6.53.1
23 Yaser Al-Khafaji (Iraq)                          7.19.8
24 Siu Wai Ko (Hong Kong, China)                    8.43.0
25 Kai Fong Ho (Macao, China)                       9.55.7
26 Wai Kin Wong (Macao, China)                     11.45.6
DNF Temur Mukhamedov (Uzbekistan)
DNS Roman Chumakov (Kazakhstan)