Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

46th Vuelta Ciclista a Navarra - 2.2

Spain, March 29-June 3, 2007

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 2 - May 30: Tudela - San Adrian, 160.5 km

Results

1 Mattia Gavazzi (Ita) Kio Ene-Tonazzo             3.33.19 (44.16 km/h)
2 Tom Veelers (Ned) Rabobank                              
3 Maurizio Biondo (Ita) Kio Ene-Tonazzo                   
4 Boris Shpilevsky (Rus) Kio Ene-Tonazzo                  
5 Iker Aramendia (Spa) Lizarte                            
6 Fco. Javier Carrasco (Spa) Alfus Tedes                  
7 Ricard Demiguel (Spa) Caja Rural                        
8 Raul Roda (Spa) Lizarte                                 
9 Francisco Jose Gonzalez (Spa) Com Valenciana-Ccm        
10 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                  
11 Juan David Torres (Ven) Cinelli-Endeka                 
12 Daniel Sesma (Spa) Caja Rural                          
13 Eneko Echeverz (Spa) Telco-M                           
14 José Herrada (Spa) Viña Magna-Cropu                    
15 Francisco Javier Martinez (Spa) Com Valenciana-Ccm     
16 Victor Manue Jimenez (Spa) Supermercados Froiz         
17 Iñigo Sagastibelt (Spa) Lizarte                        
18 Alejandro Iglesias (Spa) Cafe Baque                    
19 Gene Bates (Aus) Southaustralia.Com-AIS                
20 Ander Odriozola (Spa) Bidelan-Kirolgi                  
21 Michael Kreder (Ned) Davo                              
22 Tom Leezer (Ned) Rabobank                              
23 Gorka Vertiz (Spa) Bidelan-Kirolgi                     
24 Benjamin Giraud (Fra) Harivo-Avca                      
25 Mollema Bauke (Ned) Rabobank                           
26 Javier Ruiz (Spa) Telco-M                              
27 Massimo Mazzanti (Ita) Kio Ene-Tonazzo                 
28 Garikoitz Atxa (Spa) Lizarte                           
29 Pablo Aitor Bernal (Spa) Alfus Tedes                   
30 Andrey Amador (CRc) Lizarte                            
31 Vicente Serra (Spa) Com Valenciana-Ccm                 
32 Jesus Palacio (Spa) Azpiru-Ugarte                      
33 Wesley Sulzberger (Aus) Southaustralia.Com-AIS         
34 Diego Alejan Tamayo (Col) Azpiru-Ugarte                
35 Oscar Bastos (Spa) Supermercados Froiz                 
36 Xabier Aranguren (Spa) Cafe Baque                      
37 Ventura Angulo (Spa) Alfus Tedes                       
38 Mika Nieminen (Fin) Harivo-Avca                        
39 Rob Ruijgh (Ned) Rabobank                              
40 Yauhen Sobal (Blr) Cinelli-Endeka                      
41 Sergio Casanova (Spa) Com Valenciana-Ccm               
42 Garikoitz Zabaleta (Spa) Bidelan-Kirolgi               
43 Iosu Gonzalez (Spa) Azpiru-Ugarte                      
44 Oscar Pujol (Spa) Azpiru-Ugarte                        
45 Iker Aldazabal (Spa) Bidelan-Kirolgi                   
46 Jose Esteban Parra (Spa) Alfus Tedes                   
47 Victor Manuel Gomes (Spa) Viña Magna-Cropu             
48 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank                         
49 Iñigo Lariz (Spa) Cafe Baque                           
50 Mikel Ilundain (Spa) Telco-M                           
51 Mirko Allegrini (Ita) Kio Ene-Tonazzo                  
52 Ivan Gilmartin (Spa) Viña Magna-Cropu                  
53 Martijn Keizer (Ned) Rabobank                          
54 Iker Mezo (Spa) Orbea-Oreka Sda                        
55 Julen Zubero (Spa) Orbea-Oreka Sda                     
56 Colin Menc (Fra) Harivo-Avca                           
57 Bart Aernouts (Bel) Rabobank                           
58 Jose Vicente Toribio (Spa) Caja Rural                  
59 Carlos Juez (Spa) Bidelan-Kirolgi                      
60 Paolo M. Parravicini (Ita) Kio Ene-Tonazzo             
61 Eder Salas (Spa) Cafe Baque                            
62 Luis Alberto Cabezuela (Spa) Supermercados Froiz       
63 Eriz Ruiz (Spa) Bidelan-Kirolgi                        
64 Marco Osella (Ita) Kio Ene-Tonazzo                     
65 Diego Gallego (Spa) Viña Magna-Cropu                   
66 Miguel Silvestre (Spa) Supermercados Froiz             
67 Xabier Zabalo (Spa) Caja Rural                         
68 Bart Oegema (Ned) Harivo-Avca                          
69 Josu Agirre (Spa) Orbea-Oreka Sda                      
70 Carlos Delgado (Spa) Azysa-Cetya                       
71 David Couto (Spa) Supermercados Froiz                  
72 Guillermo Lana (Spa) Azysa-Cetya                       
73 Jose Luis Ruiz (Spa) Com Valenciana-Ccm                
74 Ismael Esteban (Spa) Cafe Baque                        
75 Luis Roberto Alvarez (Spa) Viña Magna-Cropu            
76 Jorge Bascones (Spa) Azysa-Cetya                       
77 Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka                 
78 Xabat Mendiguren (Spa) Cafe Baque                      
79 Mikel Nieve (Spa) Caja Rural                           
80 Ugaitz Artola (Spa) Azpiru-Ugarte                      
81 Eugeni Aleks Zhadkevich (Rus) Telco-M                  
82 Maurice Schreurs (Ned) Davo                            
83 David Larriba (Spa) Telco-M                            
84 Jeroen Nietvelt (Bel) Davo                             
85 Felix Casañs (Spa) Com Valenciana-Ccm                  
86 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka                 
87 Inigo Lazkano (Spa) Orbea-Oreka Sda                    
88 Alberto Fernandez (Spa) Supermercados Froiz            
89 Anthony Van Den Berche (Bel) Davo                      
90 Pablo Torres (Spa) Caja Rural                          
91 Mickael Malle (Fra) Harivo-Avca                        
92 Jesus Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu                   
93 Martin Iraizoz (Spa) Lizarte                           
94 Javier Saez (Spa) Cafe Baque                           
95 Sergio Pardilla (Spa) Viña Magna-Cropu                 
96 Alexandre Roger (Fra) Harivo-Avca                      
97 Ruben Ortega (Spa) Supermercados Froiz                 
98 Pere Solano (Spa) Azysa-Cetya                      1.22
99 Jan Pablo Dotti (Arg) Cinelli-Endeka                   
100 Jon Garate (Spa) Caja Rural                       1.53
101 Iñigo Andreu (Spa) Azpiru-Ugarte                      
102 Hendrik Visser (Ned) Azysa-Cetya                  3.15
103 Mikel Olano (Spa) Azysa-Cetya                         
104 Jose Luis Miraglia (Uru) Azysa-Cetya                  
105 Ivan Melero (Spa) Orbea-Oreka Sda                     
106 Jonathan De Souza (Fra) Harivo-Avca               4.25
107 Kepa Varela (Spa) Alfus Tedes                     5.37
108 Simon Clarke (Aus) Southaustralia.Com-AIS             
109 Miguel Escribano (Spa) Lizarte                        
110 Mikel Mariñelaren (Spa) Bidelan-Kirolgi               
111 David Martin (Spa) Orbea-Oreka Sda                    
112 Johnnie Walker (Aus) Southaustralia.Com-AIS           
113 Jonathon Clarke (Aus) Southaustralia.Com-AIS          
114 Juan H. Roque (Arg) Telco-M                           
115 Alberto Robles (Spa) Telco-M                      6.15
116 Thomas De Gentd (Bel) Davo                        8.24
117 Kevin Peeters (Bel) Davo                              
118 Sergio De Lis (Spa) Alfus Tedes                       
119 Martzel Elorriaga (Spa) Alfus Tedes                   
120 Miguel Barcelo (Spa) Com Valenciana-Ccm               
121 Michael Fort (Aus) Southaustralia.Com-AIS             
 
REGULARIDAD DE LA ETAPA
1 Mattia Gavazzi (Ita) Kio Ene-Tonazzo                  25 pts
2 Tom Veelers (Ned) Rabobank                            20
3 Maurizio Biondo (Ita) Kio Ene-Tonazzo                 16
4 Boris Shpilevsky (Rus) Kio Ene-Tonazzo                14
5 Iker Aramendia (Spa) Lizarte                          12
6 Fco. Javier Carrasco (Spa) Alfus Tedes                10
7 Ricard Demiguel (Spa) Caja Rural                       9
8 Raul Roda (Spa) Lizarte                                8
9 Francisco Jose Gonzalez (Spa) Com Valenciana-Ccm       7
10 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                 6
11 Juan David Torres (Ven) Cinelli-Endeka                5
12 Daniel Sesma (Spa) Caja Rural                         4
13 Eneko Echeverz (Spa) Telco-M                          3
14 José Herrada (Spa) Viña Magna-Cropu                   2
15 Francisco Javier Martinez (Spa) Com Valenciana-Ccm    1

Sprints
 
Ribaforda - km. 19
1 Kevin Peeters (Bel) Davo                               3 pts
2 Jesus Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu                   2
3 Boris Shpilevsky (Rus) Kio Ene-Tonazzo                 1
 
Milargro - km. 81
1 Kevin Peeters (Bel) Davo                               3 pts
2 Mollema Bauke (Ned) Rabobank                           2
3 Jesus Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu                   1
 
Perlata - km. 120
1 Thomas De Gentd (Bel) Davo                             3 pts
2 Jan Pablo Dotti (Arg) Cinelli-Endeka                   2
3 Jesus Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu                   1
 
Special sprint
 
Andosilla - km. 105
1 Mikel Nieve (Spa) Caja Rural                           3 pts
2 Andrey Amador (CRc) Lizarte                            2
3 Alexandre Roger (Fra) Harivo-Avca                      1
 
Mountains
 
Alto de Funes (Cat.3) km. 129
1 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                  3 pts
2 Diego Alejan Tamayo (Col) Azpiru-Ugarte                2
3 Andrey Amador (CRc) Lizarte                            1
 
Altos de San Adrian (Cat. 3) km. 147
1 Mirko Allegrini (Ita) Kio Ene-Tonazzo                  3 pts
2 Gene Bates (Aus) Southaustralia.Com-AIS                2
3 Luis Roberto Alvarez (Spa) Viña Magna-Cropu            1
  
Teams
 
1 Kio Ene-Tonazzo                                 10.39.57
2 Lizarte                                                 
3 Rabobank Continental                                    
4 Communidad Valenciana-CCM                               
5 Cinelli-Endeka-OPD                                      
6 Alfus Tedes                                             
7 Caja Rural                                              
8 Bidelan-Kirolgi                                         
9 Telco-M                                                 
10 Cafe Baque                                             
11 Azpiru-Ugarte                                          
12 Viña Magna-Cropu                                       
13 Supermercados Froiz                                    
14 Harivo-Avca                                            
15 Orbea-Oreka                                            
16 Davo                                                   
17 Azysa-Cetya                                            
18 Southaustralia.com                                 5.37
 
General classification after stage 2
 
1 Maurizio Biondo (Ita) Kio Ene-Tonazzo            6.55.23
2 Francisco Jose Gonzalez (Spa) Com Valenciana-Ccm        
3 Juan David Torres (Ven) Cinelli-Endeka                  
4 Daniel Sesma (Spa) Caja Rural                           
5 Raul Roda (Spa) Lizarte                                 
6 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                   
7 Gene Bates (Aus) Southaustralia.Com-AIS                 
8 Tom Leezer (Ned) Rabobank                               
9 Michael Kreder (Ned) Davo                               
10 Iñigo Sagastibelt (Spa) Lizarte                        
11 Wesley Sulzberger (Aus) Southaustralia.Com-AIS         
12 Massimo Mazzanti (Ita) Kio Ene-Tonazzo                 
13 Mollema Bauke (Ned) Rabobank                           
14 Oscar Bastos (Spa) Supermercados Froiz                 
15 Garikoitz Zabaleta (Spa) Bidelan-Kirolgi               
16 Iker Mezo (Spa) Orbea-Oreka Sda                        
17 Julen Zubero (Spa) Orbea-Oreka Sda                     
18 Luis Roberto Alvarez (Spa) Viña Magna-Cropu            
19 Josu Agirre (Spa) Orbea-Oreka Sda                      
20 Xabat Mendiguren (Spa) Cafe Baque                      
21 Paolo M. Parravicini (Ita) Kio Ene-Tonazzo         0.11
22 Javier Saez (Spa) Cafe Baque                       0.22
23 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank                     0.36
24 Mirko Allegrini (Ita) Kio Ene-Tonazzo                  
25 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka                 
26 Mattia Gavazzi (Ita) Kio Ene-Tonazzo               1.07
27 Tom Veelers (Ned) Rabobank                             
28 Fco. Javier Carrasco (Spa) Alfus Tedes                 
29 Alejandro Iglesias (Spa) Cafe Baque                    
30 Eneko Echeverz (Spa) Telco-M                           
31 Benjamin Giraud (Fra) Harivo-Avca                      
32 Francisco Javier Martinez (Spa) Com Valenciana-Ccm     
33 Gorka Vertiz (Spa) Bidelan-Kirolgi                     
34 Jesus Palacio (Spa) Azpiru-Ugarte                      
35 Vicente Serra (Spa) Com Valenciana-Ccm                 
36 Victor Manue Jimenez (Spa) Supermercados Froiz         
37 Garikoitz Atxa (Spa) Lizarte                           
38 Ricard Demiguel (Spa) Caja Rural                       
39 Ventura Angulo (Spa) Alfus Tedes                       
40 Iker Aramendia (Spa) Lizarte                           
41 Rob Ruijgh (Ned) Rabobank                              
42 Iker Aldazabal (Spa) Bidelan-Kirolgi                   
43 Javier Ruiz (Spa) Telco-M                              
44 Iosu Gonzalez (Spa) Azpiru-Ugarte                      
45 Andrey Amador (CRc) Lizarte                            
46 José Herrada (Spa) Viña Magna-Cropu                    
47 Xabier Aranguren (Spa) Cafe Baque                      
48 Yauhen Sobal (Blr) Cinelli-Endeka                      
49 Jose Vicente Toribio (Spa) Caja Rural                  
50 Guillermo Lana (Spa) Azysa-Cetya                       
51 Diego Alejan Tamayo (Col) Azpiru-Ugarte                
52 Mikel Ilundain (Spa) Telco-M                           
53 David Couto (Spa) Supermercados Froiz                  
54 Ismael Esteban (Spa) Cafe Baque                        
55 Eugeni Aleks Zhadkevich (Rus) Telco-M                  
56 Martijn Keizer (Ned) Rabobank                          
57 Sergio Casanova (Spa) Com Valenciana-Ccm               
58 Jose Luis Ruiz (Spa) Com Valenciana-Ccm                
59 Ander Odriozola (Spa) Bidelan-Kirolgi                  
60 Eder Salas (Spa) Cafe Baque                            
61 Diego Gallego (Spa) Viña Magna-Cropu                   
62 Victor Manuel Gomes (Spa) Viña Magna-Cropu             
63 Carlos Juez (Spa) Bidelan-Kirolgi                      
64 Mikel Nieve (Spa) Caja Rural                           
65 Jose Esteban Parra (Spa) Alfus Tedes                   
66 Mickael Malle (Fra) Harivo-Avca                        
67 Ivan Gilmartin (Spa) Viña Magna-Cropu                  
68 Luis Alberto Cabezuela (Spa) Supermercados Froiz       
69 Mika Nieminen (Fin) Harivo-Avca                        
70 Xabier Zabalo (Spa) Caja Rural                         
71 Jeroen Nietvelt (Bel) Davo                             
72 Bart Aernouts (Bel) Rabobank                           
73 Inigo Lazkano (Spa) Orbea-Oreka Sda                    
74 Miguel Silvestre (Spa) Supermercados Froiz             
75 Marco Osella (Ita) Kio Ene-Tonazzo                     
76 Eriz Ruiz (Spa) Bidelan-Kirolgi                        
77 Felix Casañs (Spa) Com Valenciana-Ccm                  
78 Carlos Delgado (Spa) Azysa-Cetya                       
79 Jesus Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu                   
80 Bart Oegema (Ned) Harivo-Avca                          
81 Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka                 
82 Anthony Van Den Berche (Bel) Davo                      
83 Maurice Schreurs (Ned) Davo                            
84 Ugaitz Artola (Spa) Azpiru-Ugarte                      
85 David Larriba (Spa) Telco-M                            
86 Alberto Fernandez (Spa) Supermercados Froiz            
87 Sergio Pardilla (Spa) Viña Magna-Cropu                 
88 Pablo Torres (Spa) Caja Rural                          
89 Alexandre Roger (Fra) Harivo-Avca                      
90 Ruben Ortega (Spa) Supermercados Froiz                 
91 Boris Shpilevsky (Rus) Kio Ene-Tonazzo             1.19
92 Jan Pablo Dotti (Arg) Cinelli-Endeka               2.29
93 Jon Garate (Spa) Caja Rural                        3.00
94 Iñigo Andreu (Spa) Azpiru-Ugarte                       
95 Ivan Melero (Spa) Orbea-Oreka Sda                  3.15
96 Hendrik Visser (Ned) Azysa-Cetya                   4.22
97 Johnnie Walker (Aus) Southaustralia.Com-AIS        6.44
98 Simon Clarke (Aus) Southaustralia.Com-AIS              
99 Mikel Mariñelaren (Spa) Bidelan-Kirolgi                
100 David Martin (Spa) Orbea-Oreka Sda                    
101 Miguel Escribano (Spa) Lizarte                        
102 Jonathon Clarke (Aus) Southaustralia.Com-AIS          
103 Juan H. Roque (Arg) Telco-M                       7.57
104 Sergio De Lis (Spa) Alfus Tedes                   9.31
105 Oscar Pujol (Spa) Azpiru-Ugarte                  14.22
106 Iñigo Lariz (Spa) Cafe Baque                     14.31
107 Colin Menc (Fra) Harivo-Avca                          
108 Jorge Bascones (Spa) Azysa-Cetya                      
109 Martin Iraizoz (Spa) Lizarte                     14.36
110 Pere Solano (Spa) Azysa-Cetya                    15.53
111 Mikel Olano (Spa) Azysa-Cetya                    17.46
112 Jose Luis Miraglia (Uru) Azysa-Cetya                  
113 Jonathan De Souza (Fra) Harivo-Avca              18.56
114 Pablo Aitor Bernal (Spa) Alfus Tedes             19.48
115 Alberto Robles (Spa) Telco-M                     20.46
116 Kepa Varela (Spa) Alfus Tedes                    22.13
117 Kevin Peeters (Bel) Davo                         22.55
118 Thomas De Gentd (Bel) Davo                            
119 Martzel Elorriaga (Spa) Alfus Tedes                   
120 Miguel Barcelo (Spa) Com Valenciana-Ccm          22.59
121 Michael Fort (Aus) Southaustralia.Com-AIS        23.00
 
Points classification
 
1 Maurizio Biondo (Ita) Kio Ene-Tonazzo                 41 pts
2 Mattia Gavazzi (Ita) Kio Ene-Tonazzo                  25
3 Francisco Jose Gonzalez (Spa) Com Valenciana-Ccm      23
4 Tom Leezer (Ned) Rabobank                             20
5 Tom Veelers (Ned) Rabobank                            20
6 Juan David Torres (Ven) Cinelli-Endeka                15
7 Gene Bates (Aus) Southaustralia.Com-AIS               14
8 Boris Shpilevsky (Rus) Kio Ene-Tonazzo                14
9 Wesley Sulzberger (Aus) Southaustralia.Com-AIS        12
10 Iker Aramendia (Spa) Lizarte                         12
11 Daniel Sesma (Spa) Caja Rural                        11
12 Raul Roda (Spa) Lizarte                              10
13 Fco. Javier Carrasco (Spa) Alfus Tedes               10
14 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                 9
15 Michael Kreder (Ned) Davo                             9
16 Ricard Demiguel (Spa) Caja Rural                      9
17 Luis Roberto Alvarez (Spa) Viña Magna-Cropu           8
18 Iker Mezo (Spa) Orbea-Oreka Sda                       6
19 Oscar Bastos (Spa) Supermercados Froiz                5
20 Massimo Mazzanti (Ita) Kio Ene-Tonazzo                4
21 Eneko Echeverz (Spa) Telco-M                          3
22 José Herrada (Spa) Viña Magna-Cropu                   2
23 Garikoitz Zabaleta (Spa) Bidelan-Kirolgi              1
24 Francisco Javier Martinez (Spa) Com Valenciana-Ccm    1
 
Mountains classification
 
1 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                  5 pts
2 Diego Alejan Tamayo (Col) Azpiru-Ugarte                5
3 Mirko Allegrini (Ita) Kio Ene-Tonazzo                  3
4 Gene Bates (Aus) Southaustralia.Com-AIS                2
5 Luis Roberto Alvarez (Spa) Viña Magna-Cropu            1
6 Andrey Amador (CRc) Lizarte                            1
7 Ivan Gilmartin (Spa) Viña Magna-Cropu                  1
 
Points classification
 
1 Kevin Peeters (Bel) Davo                               6 pts
2 Raul Roda (Spa) Lizarte                                4
3 Jesus Tendero (Spa) Viña Magna-Cropu                   4
4 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                  3
5 Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka                 3
6 Thomas De Gentd (Bel) Davo                             3
7 Julen Zubero (Spa) Orbea-Oreka Sda                     3
8 Mollema Bauke (Ned) Rabobank                           2
9 Josu Agirre (Spa) Orbea-Oreka Sda                      2
10 Benjamin Giraud (Fra) Harivo-Avca                     2
11 Jan Pablo Dotti (Arg) Cinelli-Endeka                  2
 
 
Sprint classification
 
1 José Herrada (Spa) Viña Magna-Cropu                    3 pts
2 Mikel Nieve (Spa) Caja Rural                           3
3 Iker Aramendia (Spa) Lizarte                           2
4 Andrey Amador (CRc) Lizarte                            2
5 Julen Zubero (Spa) Orbea-Oreka Sda                     1
6 Alexandre Roger (Fra) Harivo-Avca                      1
 
Combination classification
 
1 Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka                 25 pts
2 Gene Bates (Aus) Southaustralia.Com-AIS               18
3 Raul Roda (Spa) Lizarte                               19
4 Luis Roberto Alvarez (Spa) Viña Magna-Cropu           40
5 Massimo Mazzanti (Ita) Kio Ene-Tonazzo                44
6 Boris Shpilevsky (Rus) Kio Ene-Tonazzo               112
7 Maurizio Biondo (Ita) Kio Ene-Tonazzo                  2
8 Francisco Jose Gonzalez (Spa) Com Valenciana-Ccm       5
9 Juan David Torres (Ven) Cinelli-Endeka                 9
10 Tom Leezer (Ned) Rabobank                            12
11 Daniel Sesma (Spa) Caja Rural                        15
 
U23 classification
 
1 Juan David Torres (Ven) Cinelli-Endeka                  
2 Raul Roda (Spa) Lizarte                                 
3 Tom Leezer (Ned) Rabobank                               
4 Michael Kreder (Ned) Davo                               
5 Wesley Sulzberger (Aus) Southaustralia.Com-AIS          
 
Local rider classification
 
1 Daniel Sesma (Spa) Caja Rural                           
2 Raul Roda (Spa) Lizarte                                 
3 Iñigo Sagastibelt (Spa) Lizarte                         
4 Eneko Echeverz (Spa) Telco-M                            
5 Gorka Vertiz (Spa) Bidelan-Kirolgi                      
 
Team classification
 
1 Orbea-Oreka                                     20.46.09
2 Kio Ene-Tonazzo                                     0.11
3 Rabobank Continental                                0.36
4 Cinelli-Endeka-OPD                                      
5 Lizarte                                             1.07
6 Cafe Baque                                          1.29
7 Communidad Valenciana-CCM                           2.14
8 Caja Rural                                              
9 Bidelan-Kirolgi                                         
10 Supermercados Froiz                                    
11 Viña Magna-Cropu                                       
12 Davo                                                   
13 Alfus Tedes                                        3.21
14 Telco-M                                                
15 Azpiru-Ugarte                                          
16 Harivo-Avca                                            
17 Azysa-Cetya                                            
18 Southaustralia.com                                 6.44