Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

14th Trophée Centre-Morbihan Juniors - 2.1

France, May 12-13, 2007

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 3 - May 13 : Reguiny - Locminé, 93.9 km

Results

1 Boris Zimine (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne              2.26.48
2 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team
3 Romain Cherruault (Fra) Mayenne
4 Alexis Demarty (Fra) Sarthe
5 Loic Desriac (Fra) Revel Sprinter Club
6 Maxim Makarov (Rus) Pedale Castellano Pontenure              0.49
7 Tony Tomasina (Fra) Team Wasquehal Juniors                   1.11
8 Nicolas Vaillant (Fra) UC Nantes-Atlantique
9 Alexey Tsatevitch (Rus) Pedale Castellano Pontenure
10 Dimitri Le Boulch (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne           1.13
11 Ben King (USA) Hot Tubes Cycling Team                       1.18
12 Raymond Kreder (Ned) DCM-GB Vorselaar                       1.20
13 Corentin Mauge (Fra) Pôle Pays-de-Loire
14 Tony Barrais (Fra) Sarthe
15 Eric Tellier (Fra) Pôle Pays-de-Loire
16 Valentin Ghilbert (Fra) Team Wasquehal Juniors              1.37
17 Victor Fobert (Fra) Team Wasquehal Juniors
18 Christopher Agostini (Fra) Rhône-Alpes
19 Jordane Gate (Fra) Ille-et-Vilaine
20 Simon Lambert-Lemay (USA) Hot Tubes Cycling Team
21 Clément Bouton (Fra) Loir-et-Cher
22 Morgan Lehoux (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne
23 Luis Afonso (Por) Portuguese National Team
24 Korantin Peron (Fra) Côtes d'Armor
25 Guillaume Moreau (Fra) Poitou-Charentes
26 Guillaume Tourret (Fra) Auvergne
27 Thomas Vaillant (Fra) UC Nantes-Atlantique
28 Wesley Kreder (Ned) DCM-GB Vorselaar
29 Julien Jegou (Fra) Côtes d'Armor
30 Mickey Kallenfels (Ned) Team WWV Kumasol
31 Daniele Bertoli (Ita) Pedale Castellano Pontenure
32 Aurélien Vauleon (Fra) Ille-et-Vilaine
33 Romain Baldassarre (Fra) Rhône-Alpes
34 Amaro Antunes (Por) Portuguese National Team
35 Benoît Jarrier (Fra) Sarthe
36 Simon Lorant (Fra) Ille-et-Vilaine
37 Alexis Jarry (Fra) Pôle St-Amand Montrond
38 Thomas Damuseau (Fra) Rhône-Alpes
39 Romain Laville (Fra) Côtes d'Armor Maître Jacques
40 Julien Lamour (Fra) Finistère
41 Jean-François Maignan (Fra) Morbihan
42 Guilhem Granier (Fra) Revel Sprinter Club
43 Christopher Allard (Fra) Pôle Pays-de-Loire
44 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team
45 Flavien Tortay (Fra) UC Nantes-Atlantique
46 Quentin Gougeon (Fra) Pôle Pays-de-Loire
47 Kevin Gervier (Fra) Poitou-Charentes                        1.47
48 Adrien Quemard (Fra) Côtes d'Armor                          1.57
49 Florian Leroy (Fra) Team Wasquehal Juniors                  2.56
50 Clément Nignol (Fra) AC Pays de Baud                        2.58
51 Mathieu Boulo (Fra) AC Pays de Baud
52 David Hidalgo (Spa) Selection Euskadi
53 Gijs De Boer (Ned) Alcmaria Victrix
54 Arjen Ten Dan (Ned) Alcmaria Victrix
55 Brice Pagnoux (Fra) Poitou-Charentes
56 Damien Le Fustec (Fra) Ille-et-Vilaine
57 Gwenaël Talloneau (Fra) Sarthe
58 Jean-François Guillaume (Fra) AC Pays de Baud               3.02
59 Markel Anton (Spa) Selection Euskadi                        4.58
60 Morgan Delfour (Fra) Loir-et-Cher                           5.11
61 Alban Galtie (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne                5.15
62 Nicolas Chollet (Fra) Sarthe                                5.30
63 Gwenaël Simon (Fra) Finistère                               6.33
64 Thomas Le Pallec (Fra) AC Pays de Baud
65 Antoine Mabileau (Fra) Pôle St-Amand Montrond               7.02
66 Jack Simons (Ned) Team WWV Kumasol                          7.20
67 Diego Nunes (Por) Portuguese National Team
68 Julien Courteille (Fra) Mayenne
69 Bastien Damiens (Fra) Poitou-Charentes
70 Stéphane Sohier (Fra) Côtes d'Armor
71 Sylvain Peyronnet (Fra) Auvergne                            7.23
72 Eder Gomez (Spa) Selection Euskadi                          7.41
73 Julien Nativel (Fra) Pôle St-Amand Montrond                 8.40
74 Linards Veide (Lat) Latvian National Team                   9.11
75 Yohan Gassin (Fra) Revel Sprinter Club                      9.29
76 Vincent Drapeau (Fra) Pôle Pays-de-Loire
77 Maël Nivinou (Fra) Morbihan
78 Victor Mutrel (Fra) Côtes d'Armor Maître Jacques           10.10
79 Raymond Windt (Ned) Team WWV Kumasol                       10.12
80 Aitor Ocampos (Spa) Selection Euskadi                      10.37
81 Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes                              10.41
82 Jean-Baptiste Simonin (Fra) Pôle St-Amand Montrond
83 Camille Chancrin (Fra) Rhône-Alpes
HD Yoann Cron (Fra) Poitou-Charentes                          15.14
HD Thibault Jeannes (Fra) Finistère

Final general classification

1 Loic Desriac (Fra) Revel Sprinter Club                    5.07.34
2 Romain Cherruault (Fra) Mayenne                              1.01
3 Dimitri Le Boulch (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne            1.05
4 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team                 1.14
5 Thomas Damuseau (Fra) Rhône-Alpes                            1.15
6 Boris Zimine (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne                 1.23
7 Ben King (USA) Hot Tubes Cycling Team                        1.27
8 Eric Tellier (Fra) Pôle Pays-de-Loire                        1.29
9 Maxim Makarov (Rus) Pedale Castellano Pontenure              1.32
10 Alexey Tsatevitch (Rus) Pedale Castellano Pontenure
11 Nicolas Vaillant (Fra) UC Nantes-Atlantique                 1.45
12 Raymond Kreder (Ned) DCM-GB Vorselaar                       1.46
13 Tony Tomasina (Fra) Team Wasquehal Juniors                  1.56
14 Jordane Gate (Fra) Ille-et-Vilaine                          1.57
15 Corentin Mauge (Fra) Pôle Pays-de-Loire                     2.02
16 Alexis Jarry (Fra) Pôle St-Amand Montrond
17 Quentin Gougeon (Fra) Pôle Pays-de-Loire                    2.03
18 Amaro Antunes (Por) Portuguese National Team                2.09
19 Benoît Jarrier (Fra) Sarthe                                 2.11
20 Clément Bouton (Fra) Loir-et-Cher                           2.14
21 Romain Laville (Fra) Côtes d'Armor Maître Jacques           2.18
22 Simon Lambert-Lemay (USA) Hot Tubes Cycling Team            2.24
23 Flavien Tortay (Fra) UC Nantes-Atlantique
24 Guillaume Tourret (Fra) Auvergne                            2.28
25 Romain Baldassarre (Fra) Rhône-Alpes                        2.31
26 Simon Lorant (Fra) Ille-et-Vilaine                          2.32
27 Morgan Lehoux (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne
28 Wesley Kreder (Ned) DCM-GB Vorselaar                        2.35
29 Aurélien Vauleon (Fra) Ille-et-Vilaine                      2.38
30 Julien Lamour (Fra) Finistère                               2.40
31 Adrien Quemard (Fra) Côtes d'Armor                          2.49
32 Guillaume Moreau (Fra) Poitou-Charentes                     2.57
33 Mathieu Boulo (Fra) AC Pays de Baud                         3.05
34 Luis Afonso (Por) Portuguese National Team                  3.07
35 Daniele Bertoli (Ita) Pedale Castellano Pontenure           3.27
36 Gwenaël Talloneau (Fra) Sarthe                              3.48
37 Damien Le Fustec (Fra) Ille-et-Vilaine                      3.50
38 Clément Nignol (Fra) AC Pays de Baud                        4.12
39 Jean-François Guillaume (Fra) AC Pays de Baud               4.35
40 Tony Barrais (Fra) Sarthe                                   5.19
41 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team                 5.44
42 Christopher Allard (Fra) Pôle Pays-de-Loire                 5.46
43 Thomas Vaillant (Fra) UC Nantes-Atlantique                  5.52
44 Alexis Demarty (Fra) Sarthe                                 6.04
45 Jean-François Maignan (Fra) Morbihan                        6.09
46 Julien Jegou (Fra) Côtes d'Armor                            6.25
47 Kevin Gervier (Fra) Poitou-Charentes                        6.46
48 Christopher Agostini (Fra) Rhône-Alpes                      7.05
49 Gwenaël Simon (Fra) Finistère                               7.10
50 Mickey Kallenfels (Ned) Team WWV Kumasol                    7.14
51 Guilhem Granier (Fra) Revel Sprinter Club                   7.18
52 Victor Fobert (Fra) Team Wasquehal Juniors                  7.24
53 Korantin Peron (Fra) Côtes d'Armor                          7.33
54 Valentin Ghilbert (Fra) Team Wasquehal Juniors              7.49
55 Florian Leroy (Fra) Team Wasquehal Juniors                  7.59
56 David Hidalgo (Spa) Selection Euskadi                       8.05
57 Arjen Ten Dan (Ned) Alcmaria Victrix                        8.08
58 Brice Pagnoux (Fra) Poitou-Charentes                        8.10
59 Julien Courteille (Fra) Mayenne                             8.24
60 Diego Nunes (Por) Portuguese National Team                  8.40
61 Gijs De Boer (Ned) Alcmaria Victrix                         9.22
62 Nicolas Chollet (Fra) Sarthe                                9.40
63 Thomas Le Pallec (Fra) AC Pays de Baud                     11.04
64 Axel Domont (Fra) Rhône-Alpes                              11.19
65 Victor Mutrel (Fra) Côtes d'Armor Maître Jacques           11.29
66 Camille Chancrin (Fra) Rhône-Alpes                         11.36
67 Markel Anton (Spa) Selection Euskadi                       11.50
68 Antoine Mabileau (Fra) Pôle St-Amand Montrond              12.04
69 Alban Galtie (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne               12.17
70 Stéphane Sohier (Fra) Côtes d'Armor                        12.19
71 Jack Simons (Ned) Team WWV Kumasol                         12.45
72 Bastien Damiens (Fra) Poitou-Charentes                     12.48
73 Eder Gomez (Spa) Selection Euskadi                         12.51
74 Sylvain Peyronnet (Fra) Auvergne                           13.13
75 Maël Nivinou (Fra) Morbihan                                14.11
76 Julien Nativel (Fra) Pôle St-Amand Montrond                14.17
77 Linards Veide (Lat) Latvian National Team                  14.37
78 Aitor Ocampos (Spa) Selection Euskadi                      14.47
79 Morgan Delfour (Fra) Loir-et-Cher                          15.11
80 Vincent Drapeau (Fra) Pôle Pays-de-Loire                   15.17
81 Raymond Windt (Ned) Team WWV Kumasol                       15.28
82 Jean-Baptiste Simonin (Fra) Pôle St-Amand Montrond         15.50
83 Yohan Gassin (Fra) Revel Sprinter Club                     16.44