Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

57th Vuelta a Colombia - 2.2

Colombia, July 28-August 12, 2007

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 3 - August 1: Barrancabermeja - Piedecuesta, 125 km

Results

1 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim           2.56.50 (35.63 km/h)
2 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                     
3 Gregorio Ladino (Col) Tecos de Mexico                             1.32
4 Raul Saavedra (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim              1.35
5 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                  1.37
6 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                1.43
7 Jackson Rodriguez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes               
8 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                            
9 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                               
10 Libardo NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                            
11 Santiago Botero (Col) Une Orbitel                                    
12 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  
13 Juan Carlos Lopez (Col) Une Orbitel                                  
14 Albeiro Sanchez (Col) Bogota -IDRD                                   
15 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya                  
16 Erney Casallas (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                    
17 Fabio Duarte (Col) Bogota -IDRD                                      
18 Jairo Hernandez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                 
19 Israel Ochoa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                      
20 Jairo Perez (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                       
21 Jose Castelblanco (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 
22 Edwin Parra (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                     
23 Hernan Buenahora (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                  
24 Juan Diego Ramirez (Col) Coordinadora -EBSA ESP                      
25 Alvaro Sierra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           
26 Paul Torres (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                   
27 Fernando Camargo (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                  
28 Javier Gonzalez (Col) Une Orbitel                                    
29 Ronald Gonzalez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                
30 Francisco Colorado (Col) GW -Shimano                                 
31 Daniel Rincon (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   
32 Francisco Matamoros (Mex) Tecos de Mexico                            
33 Alexis Castro (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   
34 Miguel Cendales (Col) Postal Express -CMC Construccion               
35 Emiro Matta (Col) Studio TV -9 Millonaria                            
36 Victor Hugo Gonzalez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya          
37 Ricardo Giraldo (Col) GW -Shimano                                    
38 Wilson Zambrano (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                 
39 Victor NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                             
40 Fredy Vargas (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                   
41 Cesar Salazar (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                  
42 Elder Herrera (Col) Frugos -Indervalle                               
43 Rodolfo Camacho (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                
44 Alexander Giraldo (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya             
45 Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                  
46 Yersson Sanchez (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                  
47 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               
48 Victor Becerra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                          
49 Fredy Piamonte (Col) Une Orbitel                                     
50 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                      
51 Oscar Alvarez (Col) Une Orbitel                                      
52 Orlando Acosta (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                    
53 Nestor Bernal (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                     
54 Argiro Zapata (Col) GW -Shimano                                      
55 Fabio Montenegro (Col) Frugos -Indervalle                            
56 Alejandro Ramirez (Col) Une Orbitel                                  
57 Santiago Ojeda (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                    
58 Yeisson Delgado (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim               
59 Wilson Cepeda (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           
60 Alejandro Serna (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya           4.26
61 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                   4.34
62 Franklin Lopez (Col) Frugos -Indervalle                          4.54
63 Juan Pablo Mesa (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa               6.00
64 Gerardo Rodriguez (Col) Bogota -IDRD                                 
65 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                  9.49
66 Ricardo Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 13.11
67 Giovanny Torres (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   
68 Norberto Wilches (Col) Postal Express -CMC Construccion              
69 Diego Calderon (Col) Frugos -Indervalle                              
70 Giovanny Balsero (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                 
71 Aldo Valero (Col) Bogota -IDRD                                       
72 Epifanio Cortes (Mex) Tecos de Mexico                                
73 Samuel Cabrera (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                   
74 Nestor Fredy Barrera (Col) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim          
75 Marvin Correa (Col) GW -Shimano                                      
76 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                                 
77 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                               
78 Jesus Zarate (Mex) Tecos de Mexico                                   
79 Juan Carlos Torres (Col) Sabana Centro Catedral de Sal               
80 Andres Miguel Diaz (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes              
81 Alejandro Botero (Col) Postal Express -CMC Construccion              
82 Jhon Martinez (Col) Une Orbitel                                      
83 Camilo Castelblaco (Col) Postal Express -CMC Construccion       14.20
84 Rafael Montiel (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  
85 Fabio Gordillo (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                    
86 Bernardo Colex (Mex) Tecos de Mexico                                 
87 Juan Rios (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                      
88 Arlex Castro (Col) Frugos -Indervalle                                
89 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                       
90 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                          
91 Wilmer Vasquez (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                
92 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                      
93 Walter Pedraza (Col) Bogota -IDRD                                    
94 Jonathan Mendez (Col) Postal Express -CMC Construccion               
95 Alvaro Montoya (Col) Frugos -Indervalle                              
96 Jose Chacon (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                    
97 Nelson Gelvez (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                 
98 Edwin Orozco (Col) Une Orbitel                                       
99 Giovanny Chacon (Col) Une Orbitel                                    
100 Adelso Valero (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                
101 Cesar Mendez (Col) Studio TV -9 Millonaria                          
102 Giovanny Barriga (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                
103 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                         
104 Alfredo Lopez (Col) Postal Express -CMC Construccion           17.25
105 Aldemar Herrera (Col) Bogota -IDRD                             20.18
106 Oscar Sanceno (Col) Frugos -Indervalle                              
107 Oscar Pachon (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                    
108 Edgar Fonseca (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                    
109 Jose IbaŮez (Col) Frugos -Indervalle                                
110 Juan Carlos Benavides (Col) Sabana Centro Catedral de Sal           
111 Jairo Salas (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                    
112 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                     
113 Gelvis Santamaria (Col) Bogota -IDRD                                
114 Jesus Cruz (Col) Bogota -IDRD                                       
115 Wilmer Baena (Col) GW -Shimano                                      
116 Jose Robles (Col) Postal Express -CMC Construccion                  
117 Luis PeŮa (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                        
118 Santos Alvarez (Col) Studio TV -9 Millonaria                        
119 Hector Rangel (Mex) Tecos de Mexico                                 
120 Hector Rios (Col) Studio TV -9 Millonaria                           
121 Henry MuŮoz (Col) Studio TV -9 Millonaria                      21.23
122 Marcos Reyes (Col) Sabana Centro Catedral de Sal               23.30
123 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                                    
124 Leonardo Mayorga (Col) Postal Express -CMC Construccion             
125 Wilson Correa (Col) Postal Express -CMC Construccion           33.28
126 Miguel Chacon (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes            36.27
127 Armando Cardenas (Col) Bogota -IDRD                            39.35
128 Daniel Rodriguez (Col) Postal Express -CMC Construccion        39.52
129 Robert Plazas (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa               42.04
 
General classification after stage 3
 
1 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim          10.19.59
2 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                 0.02
3 Santiago Botero (Col) Une Orbitel                                 1.11
4 Libardo NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                         1.19
5 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                        1.20
6 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               1.26
7 Israel Ochoa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                       
8 Juan Carlos Lopez (Col) Une Orbitel                                   
9 Jairo Perez (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                    1.30
10 Fabio Duarte (Col) Bogota -IDRD                                  1.32
11 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 1.34
12 Alexis Castro (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               1.35
13 Victor NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                             
14 Jose Castelblanco (Col) Loteria de Boyaca Indeportes             1.37
15 Gregorio Ladino (Col) Tecos de Mexico                                
16 Paul Torres (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                   
17 Daniel Rincon (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   
18 Ricardo Giraldo (Col) GW -Shimano                                1.40
19 Jairo Hernandez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes             1.42
20 Ronald Gonzalez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                
21 Edwin Parra (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                     
22 Elder Herrera (Col) Frugos -Indervalle                               
23 Alvaro Sierra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                       1.43
24 Hernan Buenahora (Col) Loteria de Boyaca Indeportes              1.44
25 Cesar Salazar (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes              1.45
26 Fredy Piamonte (Col) Une Orbitel                                 1.48
27 Jackson Rodriguez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes          1.50
28 Alexander Giraldo (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya         1.52
29 Wilson Zambrano (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                 
30 Francisco Colorado (Col) GW -Shimano                             1.53
31 Juan Diego Ramirez (Col) Coordinadora -EBSA ESP                  1.54
32 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                      
33 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                          1.55
34 Yeisson Delgado (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim               
35 Javier Gonzalez (Col) Une Orbitel                                1.57
36 Wilson Cepeda (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           
37 Oscar Alvarez (Col) Une Orbitel                                  1.59
38 Alejandro Ramirez (Col) Une Orbitel                                  
39 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya              2.01
40 Fredy Vargas (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                   
41 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               
42 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes               2.02
43 Rodolfo Camacho (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes            2.10
44 Fernando Camargo (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                  
45 Miguel Cendales (Col) Postal Express -CMC Construccion           2.12
46 Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                  
47 Victor Hugo Gonzalez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya          
48 Victor Becerra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                          
49 Fabio Montenegro (Col) Frugos -Indervalle                        2.13
50 Argiro Zapata (Col) GW -Shimano                                  2.15
51 Nestor Bernal (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                 2.22
52 Francisco Matamoros (Mex) Tecos de Mexico                        2.30
53 Raul Saavedra (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim             2.32
54 Orlando Acosta (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                2.33
55 Santiago Ojeda (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                2.40
56 Emiro Matta (Col) Studio TV -9 Millonaria                        2.44
57 Erney Casallas (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                2.52
58 Albeiro Sanchez (Col) Bogota -IDRD                               3.53
59 Alejandro Serna (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya           4.49
60 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                   5.06
61 Franklin Lopez (Col) Frugos -Indervalle                          5.38
62 Gerardo Rodriguez (Col) Bogota -IDRD                             6.28
63 Juan Pablo Mesa (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa               7.03
64 Yersson Sanchez (Col) Sabana Centro Catedral de Sal              8.10
65 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                 10.10
66 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                          13.06
67 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                            13.07
68 Andres Miguel Diaz (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes         13.10
69 Marvin Correa (Col) GW -Shimano                                 13.18
70 Diego Calderon (Col) Frugos -Indervalle                         13.24
71 Ricardo Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 13.30
72 Giovanny Torres (Col) Loteria de Boyaca Indeportes              13.31
73 Jhon Martinez (Col) Une Orbitel                                 13.36
74 Samuel Cabrera (Col) Sabana Centro Catedral de Sal              13.51
75 Aldo Valero (Col) Bogota -IDRD                                  13.53
76 Giovanny Balsero (Col) Sabana Centro Catedral de Sal            13.55
77 Juan Carlos Torres (Col) Sabana Centro Catedral de Sal          13.59
78 Jesus Zarate (Mex) Tecos de Mexico                              14.05
79 Nestor Fredy Barrera (Col) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim     14.08
80 Epifanio Cortes (Mex) Tecos de Mexico                                
81 Alejandro Botero (Col) Postal Express -CMC Construccion         14.10
82 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                 14.21
83 Giovanny Chacon (Col) Une Orbitel                               14.22
84 Walter Pedraza (Col) Bogota -IDRD                               14.23
85 Jose Chacon (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes               14.24
86 Rafael Montiel (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes             14.30
87 Bernardo Colex (Mex) Tecos de Mexico                            14.32
88 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                     14.34
89 Cesar Mendez (Col) Studio TV -9 Millonaria                      14.38
90 Nelson Gelvez (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim            14.39
91 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                     14.41
92 Giovanny Barriga (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                 
93 Arlex Castro (Col) Frugos -Indervalle                           14.43
94 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                  14.47
95 Wilmer Vasquez (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim           14.49
96 Adelso Valero (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim            14.50
97 Juan Rios (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                 14.52
98 Fabio Gordillo (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                    
99 Edwin Orozco (Col) Une Orbitel                                  14.55
100 Alvaro Montoya (Col) Frugos -Indervalle                        14.58
101 Norberto Wilches (Col) Postal Express -CMC Construccion        16.32
102 Alfredo Lopez (Col) Postal Express -CMC Construccion           18.26
103 Camilo Castelblaco (Col) Postal Express -CMC Construccion      18.46
104 Hector Rangel (Mex) Tecos de Mexico                            20.23
105 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                20.30
106 Oscar Sanceno (Col) Frugos -Indervalle                         20.41
107 Jairo Salas (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               20.51
108 Jose IbaŮez (Col) Frugos -Indervalle                           20.52
109 Aldemar Herrera (Col) Bogota -IDRD                             21.00
110 Edgar Fonseca (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa               21.11
111 Oscar Pachon (Col) Sabana Centro Catedral de Sal               21.16
112 Luis PeŮa (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                   21.18
113 Jesus Cruz (Col) Bogota -IDRD                                  21.19
114 Hector Rios (Col) Studio TV -9 Millonaria                      21.23
115 Wilmer Baena (Col) GW -Shimano                                 21.25
116 Jose Robles (Col) Postal Express -CMC Construccion             21.32
117 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                               23.53
118 Jonathan Mendez (Col) Postal Express -CMC Construccion         24.39
119 Leonardo Mayorga (Col) Postal Express -CMC Construccion        24.49
120 Juan Carlos Benavides (Col) Sabana Centro Catedral de Sal      25.23
121 Santos Alvarez (Col) Studio TV -9 Millonaria                   26.41
122 Henry MuŮoz (Col) Studio TV -9 Millonaria                      28.09
123 Marcos Reyes (Col) Sabana Centro Catedral de Sal               32.58
124 Gelvis Santamaria (Col) Bogota -IDRD                           35.56
 
Points classification
 
1 Jairo Salas (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                    34 pts
2 Hector Rangel (Mex) Tecos de Mexico                                 30
3 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                25
4 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                     25
5 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                          32
6 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                   20
7 Alfredo Lopez (Col) Postal Express -CMC Construccion                20
8 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                             26
9 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                         19
10 Gregorio Ladino (Col) Tecos de Mexico                              16
11 Raul Saavedra (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim               14
12 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                    14
13 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   12
14 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                 10
15 Jackson Rodriguez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes             9
16 Paul Torres (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                  9
17 Santiago Botero (Col) Une Orbitel                                   8
18 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya                 7
19 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                      7
21 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                                    7
22 Libardo NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           6
23 Giovanny Balsero (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                6
24 Giovanny Chacon (Col) Une Orbitel                                   6
25 Franklin Lopez (Col) Frugos -Indervalle                             5
26 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                 4
27 Emiro Matta (Col) Studio TV -9 Millonaria                           4
28 Jairo Hernandez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                4
29 Juan Carlos Lopez (Col) Une Orbitel                                 3
30 Albeiro Sanchez (Col) Bogota -IDRD                                  2
31 Miguel Cendales (Col) Postal Express -CMC Construccion              2
32 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                                2
 
Mountains classification
 
1 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                10 pts
2 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                      8
3 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                     6
4 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                       5
5 Alejandro Serna (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya               4
6 Juan Rios (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                      4
7 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                      3
8 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                          3
9 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                    2
10 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                         2
11 Diego Calderon (Col) Frugos -Indervalle                             1
12 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                             1
 
Sprints classification
 
1 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                     19 pts
2 Juan Carlos Castro (Col) Studio TV -9 Millonaria                    15
3 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                         11
4 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                                10
5 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                       6
6 Walter Pedraza (Col) Bogota -IDRD                                    6
7 Wilmer Vasquez (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                5
8 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                               3
9 Hector Rangel (Mex) Tecos de Mexico                                  3
10 Giovanny Balsero (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                3
11 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                     2
12 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                         2
13 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                      2
14 Andres Miguel Diaz (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes             2
15 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes              2
16 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                     1
17 Santiago Ojeda (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   1
18 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                                    1
19 Rodolfo Camacho (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes               1
 
Teams classification
 
1 GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabimas                            30.38.48
2 GW-Shimano                                                        0.08
3 Loteria De Boyaca Indeportes                                      1.45
4 Gobern. De Boyaca-Alc Paipa                                       1.49
5 Loteria Del Tachira -Banfoandes                                   1.51
6 Coordinadora-EBSA ESP                                                 
7 Une Orbitel                                                           
8 Colombia Es PasiÓn Coldeportes                                        
9 Frugos-Indervalle                                                     
10 Bogota Oe Sin Indiferencia Idrd                                  6.08
11 Tecos De Mexico                                                 13.06
12 Sabana Centro Catedral de Sal Zipa                              21.25
13 Postal Express-CMC Construcciones                               24.47
14 Studio TV-9 Millonaria                                          33.03