Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

57th Vuelta a Colombia - 2.2

Colombia, July 28-August 12, 2007

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 11 - August 9: Palmira - Calarcŗ, 163.5 km

Results

1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes              3.46.40 (43.279 km/h)
2 Rafael Montiel (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                 0.05
3 Cesar Salazar (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                 0.09
4 Fredy Vargas (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                  0.32
5 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                     2.51
6 Santiago Botero (Col) Une Orbitel                                   5.23
7 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                    
8 Libardo NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                               
9 Alexis Castro (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  5.25
10 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                     
11 Fabio Duarte (Col) Bogota -IDRD                                        
12 Israel Ochoa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                        
13 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                 
14 Ronald Gonzalez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                  
15 Jairo Hernandez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   
16 Jose Castelblanco (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   
17 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                      
18 Hernan Buenahora (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                    
19 Victor NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           5.33
20 Juan Diego Ramirez (Col) Coordinadora -EBSA ESP                        
21 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya                    
22 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                        
23 Yeisson Delgado (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                 
24 Wilson Cepeda (Col) Coordinadora -EBSA ESP                         5.39
25 Juan Carlos Torres (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                 
26 Fernando Camargo (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                    
27 Edwin Parra (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                       
28 Argiro Zapata (Col) GW -Shimano                                        
29 Norberto Wilches (Col) Postal Express -CMC Construccion            5.43
30 Alexander Giraldo (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya               
31 Samuel Cabrera (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                     
32 Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                5.44
33 Victor Becerra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                        5.48
34 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                            5.52
35 Fabio Montenegro (Col) Frugos -Indervalle                              
36 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                             
37 Francisco Colorado (Col) GW -Shimano                                   
38 Miguel Cendales (Col) Postal Express -CMC Construccion                 
39 Ricardo Giraldo (Col) GW -Shimano                                      
40 Daniel Rincon (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                     
41 Juan Rios (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                        
42 Jonathan Mendez (Col) Postal Express -CMC Construccion                 
43 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                        
44 Javier Gonzalez (Col) Une Orbitel                                      
45 Giovanny Torres (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                     
46 Elder Herrera (Col) Frugos -Indervalle                                 
47 Gregorio Ladino (Col) Tecos de Mexico                                  
48 Santiago Ojeda (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                      
49 Oscar Pachon (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                       
50 Jairo Perez (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                         
51 Diego Calderon (Col) Frugos -Indervalle                                
52 Raul Saavedra (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                   
53 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                         
54 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                       
55 Walter Pedraza (Col) Bogota -IDRD                                  6.08
56 Giovanny Barriga (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                   
57 Orlando Acosta (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                  6.12
58 Erney Casallas (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                      
59 Gerardo Rodriguez (Col) Bogota -IDRD                               6.24
60 Camilo Castelblaco (Col) Postal Express -CMC Construccion              
61 Wilmer Baena (Col) GW -Shimano                                         
62 Aldemar Herrera (Col) Bogota -IDRD                                     
63 Victor Hugo Gonzalez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya            
64 Andres Miguel Diaz (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes            6.32
65 Yersson Sanchez (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                6.47
66 Jose IbaŮez (Col) Frugos -Indervalle                               6.54
67 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                        6.57
68 Wilson Zambrano (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   
69 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                    6.59
70 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                         
71 Gelvis Santamaria (Col) Bogota -IDRD                                   
72 Francisco Matamoros (Mex) Tecos de Mexico                              
73 Alfredo Lopez (Col) Postal Express -CMC Construccion                   
74 Franklin Lopez (Col) Frugos -Indervalle                            7.09
75 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                                 
76 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                               7.38
77 Alvaro Montoya (Col) Frugos -Indervalle                                
78 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                            
79 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                                   7.46
80 Jesus Cruz (Col) Bogota -IDRD                                          
81 Alejandro Ramirez (Col) Une Orbitel                                7.58
82 Oscar Sanceno (Col) Frugos -Indervalle                                 
83 Fabio Gordillo (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                  8.38
84 Edwin Orozco (Col) Une Orbitel                                     9.29
85 Oscar Alvarez (Col) Une Orbitel                                        
86 Aldo Valero (Col) Bogota -IDRD                                     9.51
87 Hector Rios (Col) Studio TV -9 Millonaria                         10.14
88 Fredy Piamonte (Col) Une Orbitel                                  10.31
 
General classification after stage 11
 
1 Santiago Botero (Col) Une Orbitel                               48.17.13
2 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                   1.11
3 Hernan Buenahora (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 2.52
4 Israel Ochoa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                     6.39
5 Jose Castelblanco (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                8.20
6 Libardo NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           9.20
7 Yeisson Delgado (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim             10.18
8 Victor NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           13.27
9 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                         16.38
10 Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca Indeportes               16.55
11 Jairo Hernandez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes              17.35
12 Alexis Castro (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                17.47
13 Ronald Gonzalez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes             21.04
14 Francisco Colorado (Col) GW -Shimano                              23.11
15 Fabio Montenegro (Col) Frugos -Indervalle                         25.54
16 Rafael Montiel (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               26.30
17 Cesar Salazar (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes               27.25
18 Juan Diego Ramirez (Col) Coordinadora -EBSA ESP                   28.33
19 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim              31.03
20 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                  32.53
21 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                   33.47
22 Fabio Duarte (Col) Bogota -IDRD                                   36.03
23 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               36.07
24 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya               39.09
25 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes            39.17
26 Edwin Parra (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  39.18
27 Santiago Ojeda (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 42.15
28 Gregorio Ladino (Col) Tecos de Mexico                             43.03
29 Daniel Rincon (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                43.40
30 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                           43.45
31 Norberto Wilches (Col) Postal Express -CMC Construccion           47.47
32 Alexander Giraldo (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya          48.15
33 Javier Gonzalez (Col) Une Orbitel                                 49.05
34 Jairo Perez (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                    49.29
35 Victor Becerra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                       54.18
36 Orlando Acosta (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                 54.42
37 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                55.37
38 Fredy Vargas (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                55.46
39 Juan Carlos Torres (Col) Sabana Centro Catedral de Sal            56.16
40 Walter Pedraza (Col) Bogota -IDRD                                 56.45
41 Alejandro Ramirez (Col) Une Orbitel                             1.01.30
42 Edwin Orozco (Col) Une Orbitel                                  1.03.16
43 Samuel Cabrera (Col) Sabana Centro Catedral de Sal              1.04.40
44 Argiro Zapata (Col) GW -Shimano                                 1.09.03
45 Diego Calderon (Col) Frugos -Indervalle                         1.10.38
46 Elder Herrera (Col) Frugos -Indervalle                          1.15.27
47 Fredy Piamonte (Col) Une Orbitel                                1.17.53
48 Raul Saavedra (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim            1.19.18
49 Francisco Matamoros (Mex) Tecos de Mexico                       1.21.03
50 Ricardo Giraldo (Col) GW -Shimano                               1.21.18
51 Fernando Camargo (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa             1.22.04
52 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                     1.23.24
53 Victor Hugo Gonzalez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya     1.23.51
54 Andres Miguel Diaz (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes         1.23.55
55 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                          1.24.28
56 Wilson Cepeda (Col) Coordinadora -EBSA ESP                      1.25.48
57 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                  1.30.06
58 Miguel Cendales (Col) Postal Express -CMC Construccion          1.31.53
59 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                     1.32.06
60 Giovanny Torres (Col) Loteria de Boyaca Indeportes              1.36.30
61 Yersson Sanchez (Col) Sabana Centro Catedral de Sal             1.41.48
62 Wilson Zambrano (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes            1.42.06
63 Oscar Alvarez (Col) Une Orbitel                                 1.43.14
64 Jose IbaŮez (Col) Frugos -Indervalle                            1.43.45
65 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                  1.44.21
66 Camilo Castelblaco (Col) Postal Express -CMC Construccion       1.46.19
67 Giovanny Barriga (Col) Sabana Centro Catedral de Sal            1.48.34
68 Jonathan Mendez (Col) Postal Express -CMC Construccion          1.49.08
69 Juan Rios (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                 1.50.24
70 Erney Casallas (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa               1.57.08
71 Alvaro Montoya (Col) Frugos -Indervalle                         1.58.24
72 Aldo Valero (Col) Bogota -IDRD                                  2.00.38
73 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                 2.03.12
74 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                 2.06.15
75 Franklin Lopez (Col) Frugos -Indervalle                         2.08.23
76 Fabio Gordillo (Col) Loteria de Boyaca Indeportes               2.08.53
77 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                            2.09.19
78 Oscar Pachon (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                2.13.42
79 Wilmer Baena (Col) GW -Shimano                                  2.20.49
80 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                 2.22.59
81 Aldemar Herrera (Col) Bogota -IDRD                              2.26.37
82 Jesus Cruz (Col) Bogota -IDRD                                   2.41.35
83 Gerardo Rodriguez (Col) Bogota -IDRD                            2.43.32
84 Oscar Sanceno (Col) Frugos -Indervalle                          3.04.06
85 Hector Rios (Col) Studio TV -9 Millonaria                       3.04.56
86 Gelvis Santamaria (Col) Bogota -IDRD                            3.15.46
87 Alfredo Lopez (Col) Postal Express -CMC Construccion            3.16.28
88 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                                3.34.33
 
Points classification
 
1 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                  66 pts
2 Santiago Botero (Col) Une Orbitel                                     65
3 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                     64
4 Libardo NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                             58
5 Hernan Buenahora (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   55
6 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   50
7 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                            50
8 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                           44
9 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                    43
10 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                              42
11 Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                  40
12 Jairo Perez (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                       37
13 Israel Ochoa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                      36
14 Rafael Montiel (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  34
15 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                     33
16 Cesar Salazar (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                  32
17 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                      32
18 Fabio Duarte (Col) Bogota -IDRD                                      31
19 Alfredo Lopez (Col) Postal Express -CMC Construccion                 31
20 Jairo Hernandez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                 31
21 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya                  29
22 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                               25
23 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                      25
24 Alexander Giraldo (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya             25
25 Fernando Camargo (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                  25
26 Victor NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                             25
27 Norberto Wilches (Col) Postal Express -CMC Construccion              20
28 Yeisson Delgado (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim               19
29 Jose Castelblanco (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 19
30 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                       19
31 Victor Becerra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                          18
32 Ronald Gonzalez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                18
33 Alexis Castro (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   18
34 Santiago Ojeda (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                    17
35 Gregorio Ladino (Col) Tecos de Mexico                                16
36 Samuel Cabrera (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                   16
37 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               15
38 Wilson Cepeda (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           14
39 Fredy Vargas (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                   14
40 Edwin Parra (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                     14
41 Raul Saavedra (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                 14
42 Franklin Lopez (Col) Frugos -Indervalle                              14
43 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                          10
44 Yersson Sanchez (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                  10
45 Andres Miguel Diaz (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes              10
46 Juan Diego Ramirez (Col) Coordinadora -EBSA ESP                       8
47 Fabio Montenegro (Col) Frugos -Indervalle                             8
48 Oscar Pachon (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                      8
49 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                                      7
50 Javier Gonzalez (Col) Une Orbitel                                     5
51 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                                  2
52 Miguel Cendales (Col) Postal Express -CMC Construccion                2
53 Francisco Colorado (Col) GW -Shimano                                  2
 
Mountains classification
 
1 Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   60 pts
2 Manuel Medina (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                  51
3 Mauricio Ortega (Col) GW -Shimano                                     49
4 Hernan Buenahora (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   36
5 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                      32
6 Santiago Ojeda (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                     31
7 Wilson Cepeda (Col) Coordinadora -EBSA ESP                            28
8 Victor NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                              28
9 Santiago Botero (Col) Une Orbitel                                     26
10 Israel Ochoa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                      24
11 Rafael Montiel (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  23
12 Jairo Perez (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                       21
13 Jose IbaŮez (Col) Frugos -Indervalle                                 20
14 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  20
15 Libardo NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                            18
16 Fernando Camargo (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                  17
17 Jose Castelblanco (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                 17
18 Yeisson Delgado (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim               16
19 Fabio Montenegro (Col) Frugos -Indervalle                            16
20 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                               15
21 Samuel Cabrera (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                   15
22 Victor Becerra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                          14
23 Norberto Wilches (Col) Postal Express -CMC Construccion              11
24 Juan Diego Ramirez (Col) Coordinadora -EBSA ESP                      11
25 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                   11
26 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                       10
27 Cesar Salazar (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                   9
28 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                           9
29 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                       8
30 Wilmer Baena (Col) GW -Shimano                                        8
31 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya                   8
32 Daniel Rincon (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                    7
33 Victor Hugo Gonzalez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya           7
34 Alexander Giraldo (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya              6
35 Fredy Vargas (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                    6
36 Ronald Gonzalez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                 5
37 Orlando Acosta (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                     5
38 Juan Carlos Torres (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                4
39 Juan Rios (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                       4
40 Fabio Duarte (Col) Bogota -IDRD                                       4
41 Edwin Parra (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                      4
42 Alexis Castro (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                    4
43 Gregorio Ladino (Col) Tecos de Mexico                                 3
44 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                       3
45 Francisco Colorado (Col) GW -Shimano                                  3
46 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                            2
47 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                           2
48 Raul Saavedra (Ven) GobernaciÓn Zulia Alcaldia Cabim                  2
49 Oscar Pachon (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                      2
50 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                       2
51 Juan Alejandro Garcia (Col) GW -Shimano                               1
52 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                1
53 Diego Calderon (Col) Frugos -Indervalle                               1
 
Sprints classification
 
1 Remberto Jaramillo (Col) Frugos -Indervalle                           25 pts
2 Jairo Perez (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                        22
3 Felix Castro (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                       21
4 Uberlino Mesa (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                      17
5 Wilmer Baena (Col) GW -Shimano                                        15
6 Jhon Fredy Parra (Col) Tecos de Mexico                                13
7 Fredy Gonzalez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   13
8 Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca Indeportes                   10
9 Norberto Wilches (Col) Postal Express -CMC Construccion               10
10 Fausto Esparza (Mex) Tecos de Mexico                                 10
11 Oscar Pachon (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                      8
12 Stiver Ortiz (Col) GW -Shimano                                        8
13 Weimar Roldan (Col) GW -Shimano                                       8
14 Rafael Montiel (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                   8
15 Robinson Chalapud (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                7
16 Samuel Cabrera (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                    7
17 Jose IbaŮez (Col) Frugos -Indervalle                                  6
18 Walter Pedraza (Col) Bogota -IDRD                                     6
19 Yersson Sanchez (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                   5
20 Cesar Salazar (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                   5
21 Victor Hugo Gonzalez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya           5
22 Camilo Gomez (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya                   5
23 Wilson Cepeda (Col) Coordinadora -EBSA ESP                            5
24 Victor Becerra (Col) Coordinadora -EBSA ESP                           4
25 Fredy Vargas (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                    4
26 Alexander Giraldo (Col) Coordinadora EMP Energia de Boya              4
27 Victor NiŮo (Col) Coordinadora -EBSA ESP                              3
28 Juan Murillo (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                    3
29 Fernando Camargo (Col) Gobern. de Boyaca -Alc Paipa                   2
30 Edwin Parra (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                      2
31 Willam MuŮoz (Col) GW -Shimano                                        2
32 Giovanny Baez (Col) Une Orbitel                                       2
33 Andres Miguel Diaz (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes               2
34 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos de Mexico                           2
35 Fabio Montenegro (Col) Frugos -Indervalle                             2
36 Fabio Duarte (Col) Bogota -IDRD                                       2
37 Ronald Gonzalez (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                 2
38 Jairo Hernandez (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                  2
39 Luis Alonso (Col) Sabana Centro Catedral de Sal                       1
40 Alexis Castro (Col) Colombia es PasiÓn Coldeportes                    1
41 Aldemar Herrera (Col) Bogota -IDRD                                    1
42 Jhon Fredy Garcia (Col) Frugos -Indervalle                            1
43 Juan Rios (Ven) Loteria del Tachira -Banfoandes                       1
44 Duvan Agudelo (Col) Bogota -IDRD                                      1
 
Teams classification
 
1 Loteria De Boyaca Indeportes                                   144.16.45
2 Coordinadora-Energia Boyaca                                         7.47
3 Colombia Es Pasion-Coldeportes                                     32.19
4 Loteria Del Tachira-Banfoandes                                     47.11
5 Une Orbitel                                                        54.56
6 Gw Shimano                                                       1.05.30
7 Indervalle Frugos                                                1.40.18
8 Gobernacion Zulia-Alc Cabimas                                    2.08.55
9 Bogota Sin Indiferencia Idrd                                     2.16.36
10 Sabana Centro Catedral De Sal                                   3.12.20
11 Postal Express Cmc Construccio                                  3.14.51
12 Tecos Trek De Mexico                                            3.18.40
13 Gober Indepor Boyaca Alc Paipa                                  3.42.08