Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

48th Tour du Loir-et-Cher - 2.2

France, April 18-21, 2007

2006 results     Stage List    Start List     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - April 18: Blois - Billy , 167 km
  • Stage 2 - April 19: Marchenoir - Lamotte Beuvron, 204.5 km
  • Stage 3 - April 20: Château Renault - Vendome, 189 km
  • Stage 4 - April 21: Villebarou - Chailles, 182 km

Start list

Team GLS                                       AVC Aix en Provence
 
1 Nikola Aistrup (Den)                         11 Alexandre Blain (Fra)
2 Morten Reckweg (Den)                         12 Jonathan Mouchel (Fra)
3 Jan Almblad (Den)                            13 Mika Nieminen (Fra)
4 Thomas Kristiansen (Den)                     14 Fabien Rey (Fra)
5 Thomas Oredsson (Den)                        15 Kievan Page (Gbr)
6 Thomas Riber-sellebjerg (Den)                16 Miguel Tanguy (Fra)
 
RSG Olympiapark München e.V.                   PSK Whirpool Hradec Kralove
 
21 Julian Steinmeyer (Ger)                     31 Stanislav Kozubek (Cze)
22 Philipp Zacher (Ger)                        32 Vojtech Dlouhy (Cze)
23 Thosben Nilewski (Ger)                      33 René Andrle (Cze)
24 Markus Jahan (Ger)                          34 Petr Bencik (Cze)
25 Matthias Luginger (Ger)                     35 Radek Becka (Cze)
26 Matthi Jessenberger (Ger)                   36 Tomas Buchacek (Cze)
 
Blois CAC                                      Glud & Marstrand Horsens
 
41 Fabien Copin (Fra)                          51 Michael Skelde (Den)
42 Romain Chaudoy (Fra)                        52 Jacob Nielsen (Den)
43 Sylvain Georges (Fra)                       53 Morten Christiansen (Den)
44 Morgan Lamoisson (Fra)                      54 Rune Udby (Den)
45 Huettony (Fra)                              55 Michael Berling (Den)
46 Jérémy Leonard (Fra)                        56 Lasse Bochman (Den)
 
Perutnina Ptuj                                 CG Orléans Loiret
 
61 Aldo Ino Ilesic (Cro)                       71 Frank Bigaud (Fra)
62 Matej Stare (Cro)                           72 Nikolas Cotret (Fra)
63 Matej Marin (Cro)                           73 Yvan Sartis (Fra)
64 Matija Kvasina (Cro)                        74 Andrew Jackson (Gbr)
65 Mitja Mahoric (Cro)                         75 Thomas Pasquier (Fra)
66 Radoslav Rogina (Cro)                       76 Benjamin Gault (Fra)
 
Team Sparebanken Vest                          Orbea - Laukiz F.T.
 
81 Morten Hegreberg (Nor)                      91 Inigo Lazkano (Spa)
82 Roy Hegreberg (Nor)                         92 Iker Mezo Askargorta (Spa)
83 Martin Prazdnovsky (Svk)                    93 Igor Romero Etxebarria (Spa)
84 Lengyeltamas (Svk)                          94 Joseba ZUM ETA 
86 Stian Remme (Nor)                           95 David Martin (Spa)
                                               96 Asier Fernandez (Spa)
 
Team Vision Bikes                              Team Ista
 
101 Simon Jensen (Den)                         111 Tim Klotz (Ger)
102 Thomas Hansen (Den)                        112 Stephan Lageler (Ger)
103 Michael Johansen (Den)                     113 Peter Magyarosi (Ger)
104 Patrick Wonsyld (Den)                      114 Robin Schmuda (Ger)
105 Benjamin Justesen (Den)                    115 Nicolai Schwarz (Ger)
106 Kristian Sobota (Den)                      116 Thomas Wagner (Ger)
 
Storez - Ledecq Matériaux Belgium              RO Saint-Amandoise
 
121 Nicolas Baïolet (Bel)                      131 Cédric Barre (Fra)
122 Gilles Devillers (Bel)                     132 Romain Appert (Fra)
123 Jean-philippe Dony (Bel)                   133 Sébastien Boire (Fra)
124 Jonathan Godfroid (Bel)                    134 Cédric Drouet (Fra)
125 Jonas Vangenechten (Bel)                   135 Simon Le Brun (Fra)
126 Jean-noel Wolf (Fra)                       136 Rudy Lesschaeve (Fra)
 
U Nantes-Atlantique                            Krolstone Continental Team
 
141 Kévin Cherruault (Fra)                     151 John Schouten (Ned)
142 Jonathan Dayus (Fra)                       152 Rik Kavseh (Ned)
143 Timothée Lefrancois (Fra)                  153 Lieuwe Westra (Ned)
144 Brice Monnerais (Fra)                      154 Kor Steinberger (Ned)
145 Alexandre Naulleau (Fra)                   155 Fulco Van Gulik (Ned)
146 Romain Matheou (Fra)                       156 Dirk Reuling (Ned)
 
Davitamon - Win for Life - Jong Vlaanderen     Entente Sud Gascogne
 
161 Lars Croket (Bel)                          171 Arkaitz Iturrino (Fra)
162 Steven De Neef (Bel)                       172 Havard Ybo (Svk)
163 Kristof Goddaert (Bel)                     173 Pierre Cazaux (Fra)
164 Jurgen Roelandts (Bel)                     174 Jonathan Lahoun (Fra)
165 Sven Van Den Houte (Bel)                   175 Damien Branaa (Fra)
166 Sven Vandousselaere (Bel)                  176 Martial Roman (Fra)
 
Fidi BC                                        Continental Team Milram
 
181 Fabio Angeli (Swi)                         191 Frank Schulz (Ger)
182 Christian Puricelli (Swi)                  192 Roger Kluge (Ger)
183 Andréa Fumagalli (Swi)                     193 Erik Mohs (Ger)
184 Jaroslaw Marycz (Pol)                      194 Marcel Kalz (Ger)
185 Alain Lauener (Swi)                        196 Robert Muller (Ger)
186 Dan Craven (Nam)                           

Past winners

2006 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS
2005 Marc de Maar (Ned) Rabobank 2004 Tom Stubbe (Bel) Team Deschacht - E. Merckx 2003 Herve Duclos Lassalle (Fra) Credit Agricole Espoirs 2002 Samuel Gicquel (Fra) Jean Floc'h 2001 Rudolph Wentzel (RSA) Go Pass-ABX 2000 Gisle Vikoyr (Nor)   Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com