Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Tour du Faso - 2.2

Burkina Faso, October 25-November 5, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 6 - October 31: Kokologo - Boromo, 136 km

Results

1 Herman Conan (Fra) Bretagne                          3.18.50 (41.04 km/h)
2 Hesham Abdel Motelbe (Egy) Egypt National Team              
3 Florent Gohier (Fra) O.C.C. Sable                           
4 Michaël Barboza (Sen) Senegal National Team             0.01
5 Lionel Syne (Bel) Bio Avia Mode Markets                 0.34
6 David Verdonck (Bel) Bio Avia Mode Markets                  
7 Aurélien Guilon (Fra) O.C.C. Sable                          
8 Saidou Rouamba (Bur) Groupe Fadoul                          
9 Jonathan Henrion (Bel) Bio Avia Mode Markets                
10 Mohamed Abduaziz (Egy) Egypt National Team                 
11 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team             
12 Adil Jeloul (Mar) Morocco National Team                    
13 Malick Thiam (Sen) Senegal National Team                   
14 Julien Gonnet (Fra) Bretagne                               
15 Rachid Bouabib (Mar) Morocco National Team                 
16 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                      
17 Flaubert Douanla (Cmr) Cameroon National Team              
18 Hisham Fadel (Egy) Egypt National Team                     
19 Cherif Abdalla (Egy) Egypt National Team                   
20 Stéphane Bonsergen (Fra) Bretagne                          
21 Sadrack Teguimaha (Cmr) Cameroon National Team             
22 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team            0.41
23 Karel Pattyn (Bel) Bio Avia Mode Markets                   
24 Boukare Kagambega (Bur) Groupe Fadoul                      
25 Bachirou Kante (CoI) Ivory Coast National Team             
26 Yusuke Higuma (Jpn) Esperance Stage                    0.46
27 M. Saïd El Ammoury (Mar) Morocco National Team         0.48
28 Akihiro Munehisa (Jpn) Esperance Stage                 0.50
29 R. Jérémie Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome       0.53
30 Jean-François Jegou (Fra) Bretagne                     0.54
31 Seydou Sanfo (Bur) Port Autonome De Lome               2.19
32 Gueswende Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                     
33 Gorden Martin (Zim) Zimbabwe National Team                 
34 T. Désiré Kabore (Bur) Port Autonome De Lome               
35 Laurent Zongo (Bur) Groupe Fadoul                          
36 Kouamé Lokossue (CoI) Ivory Coast National Team            
37 Kentaro Eshita (Jpn) Esperance Stage                       
38 Abdoulaye Thiam (Sen) Senegal National Team                
39 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) Esperance Stage                    
40 Ousmane Compaore (Bur) Sofitex                             
41 Adama Bagayoko (Mli) Mali National Team                    
42 Luabo Pedro (Ang) Angola National Team                     
43 Emmanuel Hutin (Fra) O.C.C. Sable                          
44 Stefan Roosen (Bel) Bio Avia Mode Markets                  
45 Abdoulaye Ouedraogo (Bur) Sofitex                          
46 Jérémy Burton (Bel) Bio Avia Mode Markets                  
47 Jimmy Aubert (Fra) O.C.C. Sable                        2.25
48 Idrissa Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome          2.31
49 Daniel Leonardo Zietogo (Ang) Angola National Team     5.52
50 Augustin Amoussouvi (Ben) Mixte Benin-Niger-Togo       7.32
51 Brian Zengeni (Zim) Zimbabwe National Team                 
52 Tidiani Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome              
53 Abel Muchenje (Zim) Zimbabwe National Team                 
54 Adama Togola (Mli) Mali National Team                      
55 Adamou Bakari (Gab) Gabon National Team                    
56 Salia Togola (Mli) Mali National Team                      
57 Amidou Diarra (Mli) Mali National Team                     
58 Ahmed Ouedraogo (CoI) Ivory Coast National Team            
59 Issa Soudre (Bur) Sofitex                                  
60 Manuel Osvaldo (Ang) Angola National Team                  
61 Djibril Hassane (Nig) Mixte Benin-Niger-Togo               
62 Mohamed Conway (Zim) Zimbabwe National Team                
63 Cledor Boissy (Sen) Senegal National Team                  
64 Thiérry Lebaud (Fra) S.P. Yvelines                         
65 Massokhna Diop (Sen) Senegal National Team                 
66 Sylvain Ilboudo (Bur) Sofitex                              
67 Nqobizitha Tshabalala (Zim) Zimbabwe National Team         
68 Saidou Tall (Bur) Groupe Fadoul                            
69 Ahmed Rashad (Egy) Egypt National Team                     
70 Edouard Ekomi (Gab) Gabon National Team                    
71 Simao Hilario Hossi (Ang) Angola National Team             
72 Yosuke Suga (Jpn) Esperance Stage                          
73 Joseph Sanda (Cmr) Cameroon National Team                  
74 Issiaka Fofana (CoI) Ivory Coast National Team             
75 Mamazou Ibinga (Gab) Gabon National Team                   
76 Cruz Kitoko Mbuela (Ang) Angola National Team              
77 Frédéric Obiane Essono (Gab) Gabon National Team           
78 Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team              
79 Mahamadi Balima (Bur) Sofitex                              
80 Serge Mekui (Cmr) Cameroon National Team                   
81 Bécaye Traore (Sen) Senegal National Team                  
82 Ablasse Tapsoba (Bur) Port Autonome De Lome                
83 Pierre Kiba (Bur) Sofitex                                  
84 Youenn Goulard (Fra) S.P. Yvelines                         
85 Byron Munyoro (Zim) Zimbabwe National Team                 
86 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne                            
87 Kowouvi Dossouvi (Tog) Mixte Benin-Niger-Togo              
88 Stéphane Cuvier (Fra) S.P. Yvelines                        
89 Sébastien Carreau (Fra) O.C.C. Sable                       
90 Alexandre Lebras (Fra) S.P. Yvelines                       
91 Denis Horrhon (Fra) O.C.C. Sable                           
92 Tsuyoshi Komine (Jpn) Esperance Stage                      
93 Damien Tekou Fokou (Cmr) Cameroon National Team        7.46
94 Nombo Ndjassy (Gab) Gabon National Team               30.05

General Classification

1 David Verdonck (Bel) Bio Avia Mode Markets          18.40.30
2 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team             0.09
3 Rachid Bouabib (Mar) Morocco National Team              0.32
4 Lionel Syne (Bel) Bio Avia Mode Markets                 1.12
5 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                   1.28
6 Adil Jeloul (Mar) Morocco National Team                 1.32
7 Julien Gonnet (Fra) Bretagne                            1.43
8 Sadrack Teguimaha (Cmr) Cameroon National Team              
9 Cherif Abdalla (Egy) Egypt National Team                1.49
10 Gueswende Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                 2.17
11 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team         2.46
12 Florent Gohier (Fra) O.C.C. Sable                      4.19
13 Hesham Abdel Motelbe (Egy) Egypt National Team         4.24
14 Abdoulaye Thiam (Sen) Senegal National Team            4.44
15 Mohamed Abduaziz (Egy) Egypt National Team             5.05
16 Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team          6.32
17 Ahmed Rashad (Egy) Egypt National Team                 6.46
18 Joseph Sanda (Cmr) Cameroon National Team              6.52
19 Michaël Barboza (Sen) Senegal National Team            7.24
20 Kouamé Lokossue (CoI) Ivory Coast National Team        7.44
21 Stefan Roosen (Bel) Bio Avia Mode Markets              8.54
22 Karel Pattyn (Bel) Bio Avia Mode Markets               9.22
23 Bachirou Kante (CoI) Ivory Coast National Team        10.01
24 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) Esperance Stage               10.14
25 R. Jérémie Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome      11.05
26 Hisham Fadel (Egy) Egypt National Team                11.20
27 Malick Thiam (Sen) Senegal National Team              12.07
28 Jérémy Burton (Bel) Bio Avia Mode Markets             12.39
29 Akihiro Munehisa (Jpn) Esperance Stage                12.47
30 Laurent Zongo (Bur) Groupe Fadoul                     13.05
31 Saidou Tall (Bur) Groupe Fadoul                       13.14
32 Boukare Kagambega (Bur) Groupe Fadoul                 14.24
33 T. Désiré Kabore (Bur) Port Autonome De Lome          15.46
34 Damien Tekou Fokou (Cmr) Cameroon National Team       15.52
35 Kentaro Eshita (Jpn) Esperance Stage                  16.28
36 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne                       16.50
37 Saidou Rouamba (Bur) Groupe Fadoul                    16.55
38 Abel Muchenje (Zim) Zimbabwe National Team            18.18
39 Gorden Martin (Zim) Zimbabwe National Team            18.30
40 M. Saïd El Ammoury (Mar) Morocco National Team        18.43
41 Idrissa Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome         18.51
42 Sylvain Ilboudo (Bur) Sofitex                         19.15
43 Flaubert Douanla (Cmr) Cameroon National Team         19.39
44 Simao Hilario Hossi (Ang) Angola National Team        19.54
45 Emmanuel Hutin (Fra) O.C.C. Sable                     21.06
46 Seydou Sanfo (Bur) Port Autonome De Lome              24.13
47 Jonathan Henrion (Bel) Bio Avia Mode Markets          24.56
48 Aurélien Guilon (Fra) O.C.C. Sable                    25.49
49 Stéphane Bonsergen (Fra) Bretagne                     26.01
50 Yusuke Higuma (Jpn) Esperance Stage                   27.37
51 Brian Zengeni (Zim) Zimbabwe National Team            28.11
52 Daniel Leonardo Zietogo (Ang) Angola National Team    28.23
53 Tidiani Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome         28.27
54 Massokhna Diop (Sen) Senegal National Team            28.37
55 Herman Conan (Fra) Bretagne                           29.20
56 Nqobizitha Tshabalala (Zim) Zimbabwe National Team    29.43
57 Alexandre Lebras (Fra) S.P. Yvelines                  31.10
58 Cledor Boissy (Sen) Senegal National Team             31.22
59 Thiérry Lebaud (Fra) S.P. Yvelines                    31.28
60 Ahmed Ouedraogo (CoI) Ivory Coast National Team       32.17
61 Kowouvi Dossouvi (Tog) Mixte Benin-Niger-Togo         33.07
62 Youenn Goulard (Fra) S.P. Yvelines                    33.11
63 Yosuke Suga (Jpn) Esperance Stage                     33.19
64 Augustin Amoussouvi (Ben) Mixte Benin-Niger-Togo      33.52
65 Jimmy Aubert (Fra) O.C.C. Sable                       33.59
66 Bécaye Traore (Sen) Senegal National Team             34.02
67 Salia Togola (Mli) Mali National Team                 34.40
68 Tsuyoshi Komine (Jpn) Esperance Stage                 36.14
69 Ablasse Tapsoba (Bur) Port Autonome De Lome           36.35
70 Luabo Pedro (Ang) Angola National Team                39.42
71 Adama Bagayoko (Mli) Mali National Team               39.48
72 Amidou Diarra (Mli) Mali National Team                40.11
73 Mohamed Conway (Zim) Zimbabwe National Team           40.28
74 Jean-François Jegou (Fra) Bretagne                    40.44
75 Stéphane Cuvier (Fra) S.P. Yvelines                   41.29
76 Adamou Bakari (Gab) Gabon National Team               42.26
77 Abdoulaye Ouedraogo (Bur) Sofitex                     42.28
78 Mamazou Ibinga (Gab) Gabon National Team              43.44
79 Ousmane Compaore (Bur) Sofitex                        44.27
80 Serge Mekui (Cmr) Cameroon National Team              45.00
81 Mahamadi Balima (Bur) Sofitex                         45.05
82 Pierre Kiba (Bur) Sofitex                             45.53
83 Djibril Hassane (Nig) Mixte Benin-Niger-Togo          46.24
84 Manuel Osvaldo (Ang) Angola National Team             46.34
85 Issiaka Fofana (CoI) Ivory Coast National Team        47.35
86 Adama Togola (Mli) Mali National Team                 47.49
87 Frédéric Obiane Essono (Gab) Gabon National Team      50.31
88 Issa Soudre (Bur) Sofitex                             55.06
89 Byron Munyoro (Zim) Zimbabwe National Team            55.58
90 Denis Horrhon (Fra) O.C.C. Sable                      57.14
91 Edouard Ekomi (Gab) Gabon National Team               59.01
92 Cruz Kitoko Mbuela (Ang) Angola National Team         59.28
93 Sébastien Carreau (Fra) O.C.C. Sable                1.25.55
94 Nombo Ndjassy (Gab) Gabon National Team             2.22.41

Points Classification

1 David Verdonck (Bel) Bio Avia Mode Markets               121 pts
2 Lionel Syne (Bel) Bio Avia Mode Markets                  103
3 Julien Gonnet (Fra) Bretagne                              98
4 Cherif Abdalla (Egy) Egypt National Team                  80
5 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                     74
6 Florent Gohier (Fra) O.C.C. Sable                         71
7 Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team             70
8 Saidou Rouamba (Bur) Groupe Fadoul                        65
9 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne                           57
10 Jonathan Henrion (Bel) Bio Avia Mode Markets             49
11 Stéphane Bonsergen (Fra) Bretagne                        46
12 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team           44
13 Aurélien Guilon (Fra) O.C.C. Sable                       43
14 Malick Thiam (Sen) Senegal National Team                 40
15 Stefan Roosen (Bel) Bio Avia Mode Markets                38
16 Seydou Sanfo (Bur) Port Autonome De Lome                 34
17 Mohamed Abduaziz (Egy) Egypt National Team               32
18 Herman Conan (Fra) Bretagne                              30
19 Hesham Abdel Motelbe (Egy) Egypt National Team           30
20 Joseph Sanda (Cmr) Cameroon National Team                30
21 Ahmed Rashad (Egy) Egypt National Team                   27
22 Emmanuel Hutin (Fra) O.C.C. Sable                        26
23 Rachid Bouabib (Mar) Morocco National Team               25
24 Michaël Barboza (Sen) Senegal National Team              23
25 Kouamé Lokossue (CoI) Ivory Coast National Team          21
26 Bachirou Kante (CoI) Ivory Coast National Team           21
27 Sadrack Teguimaha (Cmr) Cameroon National Team           20
28 Adil Jeloul (Mar) Morocco National Team                  18
29 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team              17
30 Alexandre Lebras (Fra) S.P. Yvelines                     16
31 Jérémy Burton (Bel) Bio Avia Mode Markets                15
32 Laurent Zongo (Bur) Groupe Fadoul                        15
33 Yosuke Suga (Jpn) Esperance Stage                        14
34 Gueswende Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                   13
35 Tidiani Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome            11
36 Brian Zengeni (Zim) Zimbabwe National Team                9
37 Daniel Leonardo Zietogo (Ang) Angola National Team        9
38 Ahmed Ouedraogo (CoI) Ivory Coast National Team           9
39 Abdoulaye Thiam (Sen) Senegal National Team               8
40 Saidou Tall (Bur) Groupe Fadoul                           7
41 Kentaro Eshita (Jpn) Esperance Stage                      7
42 Hisham Fadel (Egy) Egypt National Team                    6
43 Flaubert Douanla (Cmr) Cameroon National Team             4
44 Augustin Amoussouvi (Ben) Mixte Benin-Niger-Togo          4
45 Akihiro Munehisa (Jpn) Esperance Stage                    2
46 Massokhna Diop (Sen) Senegal National Team                2
47 Simao Hilario Hossi (Ang) Angola National Team            1

Team Classification

1 Maroc                                               56.01.49
2 Cameroon National Team                                  1.31
3 Groupe Fadoul                                           3.18
4 Egypt National Team                                     6.08
5 Bio Avia Mode Markets                                   7.49
6 Senegal National Team                                  21.33
7 Bretagne                                               30.42
8 Esperance Stage                                        36.23
9 Port Autonome De Lomé                                  37.00
10 O.C.C. Sable                                          42.36
11 Ivory Coast National Team                             45.45
12 Zimbabwe National Team                              1.00.45
13 Angola National Team                                1.09.31
14 Sofitex                                             1.18.41
15 S.P. Yvelines                                       1.25.47
16 Mali National Team                                  1.32.12
17 Gabon National Team                                 1.47.24
18 Mixte (Benin-Niger-Togo)                            1.53.04

Sprint Classification

1 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul

Young rider classification

1 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team 	

Best West African

1 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul

Best African

1 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team