Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Tour du Faso - 2.2

Burkina Faso, October 25-November 5, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 2 - October 26: Manga - (Pô) - Tiébélé, 121 km

Results

1 Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team         3.01.40 (39.96 km/h)       
2 Ahmed Rashad (Egy) Egypt National Team                   0.09
3 Joseph Sanda (Cmr) Cameroon National Team                0.13
4 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team           0.17
5 Mohamed Er-Ragragui (Mar) Morocco National Team              
6 Rachid Bouabib (Mar) Morocco National Team                   
7 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team                  
8 Florent Gohier (Fra) O.C.C. Sable                        0.47
9 Gueswende Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                       
10 David Verdonck (Bel) Bio Avia Mode Markets                  
11 Sadrack Teguimaha (Cmr) Cameroon National Team              
12 Adil Jeloul (Mar) Morocco National Team                 0.50
13 Abdoulaye Thiam (Sen) Senegal National Team                 
14 Saidou Tall (Bur) Groupe Fadoul                         1.20
15 Lionel Syne (Bel) Bio Avia Mode Markets                 1.34
16 Cherif Abdalla (Egy) Egypt National Team                2.35
17 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                       
18 Julien Gonnet (Fra) Bretagne                                
19 Hesham Abdel Motelbe (Egy) Egypt National Team          5.22
20 Mohamed Abduaziz (Egy) Egypt National Team                  
21 Kouamé Lokossue (CoI) Ivory Coast National Team         6.20
22 Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team                   7.09
23 Karel Pattyn (Bel) Bio Avia Mode Markets                7.13
24 Michaël Barboza (Sen) Senegal National Team                 
25 Stefan Roosen (Bel) Bio Avia Mode Markets                   
26 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne                             
27 Kentaro Eshita (Jpn) Esperance Stage                    8.38
28 Bachirou Kante (CoI) Ivory Coast National Team              
29 Simao Hilario Hossi (Ang) Angola National Team          8.44
30 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) Esperance Stage                     
31 R. Jérémie Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome            
32 Damien Tekou Fokou (Cmr) Cameroon National Team         8.55
33 Boukare Kagambega (Bur) Groupe Fadoul                   9.20
34 T. Désiré Kabore (Bur) Port Autonome De Lome                
35 Sylvain Ilboudo (Bur) Sofitex                               
36 Idrissa Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome               
37 Jérémy Burton (Bel) Bio Avia Mode Markets              11.09
38 Abel Muchenje (Zim) Zimbabwe National Team             11.35
39 Gorden Martin (Zim) Zimbabwe National Team                  
40 Hisham Fadel (Egy) Egypt National Team                      
41 Laurent Zongo (Bur) Groupe Fadoul                           
42 Malick Thiam (Sen) Senegal National Team                    
43 Seydou Sanfo (Bur) Port Autonome De Lome                    
44 Akihiro Munehisa (Jpn) Esperance Stage                      
45 Stéphane Cuvier (Fra) S.P. Yvelines                    15.19
46 M. Saïd El Ammoury (Mar) Morocco National Team         17.10
47 Flaubert Douanla (Cmr) Cameroon National Team               
48 Saidou Rouamba (Bur) Groupe Fadoul                          
49 Daniel Leonardo Zietogo (Ang) Angola National Team          
50 Bécaye Traore (Sen) Senegal National Team                   
51 Mahamadi Balima (Bur) Sofitex                               
52 Massokhna Diop (Sen) Senegal National Team             17.26
53 Herman Conan (Fra) Bretagne                            17.37
54 Emmanuel Hutin (Fra) O.C.C. Sable                      19.46
55 Marcio Guevara Macanza (Ang) Angola National Team      20.04
56 Yusuke Higuma (Jpn) Esperance Stage                    20.17
57 Cledor Boissy (Sen) Senegal National Team              21.28
58 Brian Zengeni (Zim) Zimbabwe National Team                  
59 Augustin Amoussouvi (Ben) Mixte Benin-Niger-Togo       21.30
60 Salia Togola (Mli) Mali National Team                       
61 Edouard Ekomi (Gab) Gabon National Team                     
62 Ahmed Ouedraogo (CoI) Ivory Coast National Team             
63 Bakary Togola (Mli) Mali National Team                      
64 Manuel Osvaldo (Ang) Angola National Team                   
65 Djibril Hassane (Nig) Mixte Benin-Niger-Togo                
66 Amidou Diarra (Mli) Mali National Team                      
67 Thiérry Lebaud (Fra) S.P. Yvelines                          
68 Nqobizitha Tshabalala (Zim) Zimbabwe National Team          
69 Byron Munyoro (Zim) Zimbabwe National Team                  
70 Yosuke Suga (Jpn) Esperance Stage                           
71 Tidiani Sanogo (Mli) Mali National Team                21.44
72 Tidiani Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome               
73 Adamou Bakari (Gab) Gabon National Team                21.46
74 Ablasse Tapsoba (Bur) Port Autonome De Lome            21.52
75 Kowouvi Dossouvi (Tog) Mixte Benin-Niger-Togo               
76 Jimmy Aubert (Fra) O.C.C. Sable                        21.59
77 Denis Horrhon (Fra) O.C.C. Sable                            
78 Tsuyoshi Komine (Jpn) Esperance Stage                  22.10
79 Cruz Kitoko Mbuela (Ang) Angola National Team          23.31
80 Jean-François Jegou (Fra) Bretagne                          
81 Alexandre Lebras (Fra) S.P. Yvelines                   24.27
82 Stéphane Bonsergen (Fra) Bretagne                           
83 Youenn Goulard (Fra) S.P. Yvelines                     14.38
84 Frédéric Obiane Essono (Gab) Gabon National Team            
85 Adama Bagayoko (Mli) Mali National Team                24.52
86 Jonathan Henrion (Bel) Bio Avia Mode Markets           24.55
87 Aurélien Guilon (Fra) O.C.C. Sable                     26.07
88 Adama Togola (Mli) Mali National Team                  29.33
89 Pierre Kiba (Bur) Sofitex                              29.38
90 Sébastien Carreau (Fra) O.C.C. Sable                   29.42
91 Mohamed Conway (Zim) Zimbabwe National Team                 
92 Mamazou Ibinga (Gab) Gabon National Team               30.34
93 Serge Mekui (Cmr) Cameroon National Team                    
94 Bolodigui Ouattara (CoI) Ivory Coast National Team          
95 Issiaka Fofana (CoI) Ivory Coast National Team         31.28
96 Nombo Ndjassy (Gab) Gabon National Team                31.42
97 Michel Duvigneau (Fra) S.P. Yvelines                   32.11
98 Abdoulaye Ouedraogo (Bur) Sofitex                      34.15
99 Luabo Pedro (Ang) Angola National Team                 35.14
100 Christophe Porcher (Fra) S.P. Yvelines                     
101 Issa Soudre (Bur) Sofitex                             35.40
102 Ousmane Compaore (Bur) Sofitex                        35.55
 
GC

1 Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team         5.11.47    
2 Ahmed Rashad (Egy) Egypt National Team                   0.14
3 Joseph Sanda (Cmr) Cameroon National Team                0.20
4 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team           0.28
5 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team                  
6 Mohamed Er-Ragragui (Mar) Morocco National Team              
7 Rachid Bouabib (Mar) Morocco National Team                   
8 David Verdonck (Bel) Bio Avia Mode Markets               0.57
9 Sadrack Teguimaha (Cmr) Cameroon National Team           0.58
10 Gueswende Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                      
11 Abdoulaye Thiam (Sen) Senegal National Team             1.01
12 Adil Jeloul (Mar) Morocco National Team                     
13 Lionel Syne (Bel) Bio Avia Mode Markets                 1.32
14 Saidou Tall (Bur) Groupe Fadoul                         1.41
15 Julien Gonnet (Fra) Bretagne                            2.32
16 Cherif Abdalla (Egy) Egypt National Team                2.42
17 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                       
18 Florent Gohier (Fra) O.C.C. Sable                       5.26
19 Mohamed Abduaziz (Egy) Egypt National Team              5.31
20 Hesham Abdel Motelbe (Egy) Egypt National Team          5.33
21 Kouamé Lokossue (CoI) Ivory Coast National Team         6.31
22 Stefan Roosen (Bel) Bio Avia Mode Markets               7.18
23 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne                         7.20
24 Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team                       
25 Karel Pattyn (Bel) Bio Avia Mode Markets                7.22
26 Michaël Barboza (Sen) Senegal National Team             7.24
27 Bachirou Kante (CoI) Ivory Coast National Team          8.49
28 Kentaro Eshita (Jpn) Esperance Stage                        
29 Simao Hilario Hossi (Ang) Angola National Team          8.55
30 R. Jérémie Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome            
31 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) Esperance Stage                     
32 Damien Tekou Fokou (Cmr) Cameroon National Team         9.06
33 Boukare Kagambega (Bur) Groupe Fadoul                   9.31
34 T. Désiré Kabore (Bur) Port Autonome De Lome                
35 Sylvain Ilboudo (Bur) Sofitex                               
36 Idrissa Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome           9.47
37 Jérémy Burton (Bel) Bio Avia Mode Markets              11.20
38 Seydou Sanfo (Bur) Port Autonome De Lome               11.46
39 Malick Thiam (Sen) Senegal National Team                    
40 Akihiro Munehisa (Jpn) Esperance Stage                      
41 Hisham Fadel (Egy) Egypt National Team                      
42 Abel Muchenje (Zim) Zimbabwe National Team                  
43 Gorden Martin (Zim) Zimbabwe National Team                  
44 Laurent Zongo (Bur) Groupe Fadoul                           
45 Frédéric Obiane Essono (Gab) Gabon National Team       14.49
46 Youenn Goulard (Fra) S.P. Yvelines                          
47 Saidou Rouamba (Bur) Groupe Fadoul                     17.21
48 Flaubert Douanla (Cmr) Cameroon National Team               
49 M. Saïd El Ammoury (Mar) Morocco National Team              
50 Daniel Leonardo Zietogo (Ang) Angola National Team          
51 Herman Conan (Fra) Bretagne                            17.48
52 Bécaye Traore (Sen) Senegal National Team              19.08
53 Emmanuel Hutin (Fra) O.C.C. Sable                      19.56
54 Marcio Guevara Macanza (Ang) Angola National Team      20.15
55 Yusuke Higuma (Jpn) Esperance Stage                    20.28
56 Mahamadi Balima (Bur) Sofitex                          21.30
57 Brian Zengeni (Zim) Zimbabwe National Team             21.39
58 Cledor Boissy (Sen) Senegal National Team                   
59 Yosuke Suga (Jpn) Esperance Stage                      21.41
60 Augustin Amoussouvi (Ben) Mixte Benin-Niger-Togo            
61 Ahmed Ouedraogo (CoI) Ivory Coast National Team             
62 Thiérry Lebaud (Fra) S.P. Yvelines                          
63 Salia Togola (Mli) Mali National Team                       
64 Edouard Ekomi (Gab) Gabon National Team                     
65 Nqobizitha Tshabalala (Zim) Zimbabwe National Team          
66 Amidou Diarra (Mli) Mali National Team                      
67 Bakary Togola (Mli) Mali National Team                      
68 Tidiani Ouedraogo (Bur) Port Autonome De Lome          21.55
69 Tidiani Sanogo (Mli) Mali National Team                     
70 Kowouvi Dossouvi (Tog) Mixte Benin-Niger-Togo          22.03
71 Massokhna Diop (Sen) Senegal National Team             22.05
72 Denis Horrhon (Fra) O.C.C. Sable                       22.10
73 Tsuyoshi Komine (Jpn) Esperance Stage                  22.21
74 Ablasse Tapsoba (Bur) Port Autonome De Lome            22.25
75 Jimmy Aubert (Fra) O.C.C. Sable                        22.36
76 Jean-François Jegou (Fra) Bretagne                     23.42
77 Stéphane Bonsergen (Fra) Bretagne                      24.34
78 Alexandre Lebras (Fra) S.P. Yvelines                   24.38
79 Byron Munyoro (Zim) Zimbabwe National Team             25.03
80 Jonathan Henrion (Bel) Bio Avia Mode Markets           25.22
81 Aurélien Guilon (Fra) O.C.C. Sable                     26.18
82 Stéphane Cuvier (Fra) S.P. Yvelines                    27.11
83 Adama Togola (Mli) Mali National Team                  29.44
84 Mohamed Conway (Zim) Zimbabwe National Team            29.53
85 Sébastien Carreau (Fra) O.C.C. Sable                   30.07
86 Mamazou Ibinga (Gab) Gabon National Team               30.45
87 Pierre Kiba (Bur) Sofitex                              31.32
88 Manuel Osvaldo (Ang) Angola National Team              31.54
89 Djibril Hassane (Nig) Mixte Benin-Niger-Togo                
90 Adamou Bakari (Gab) Gabon National Team                32.10
91 Michel Duvigneau (Fra) S.P. Yvelines                   32.22
92 Abdoulaye Ouedraogo (Bur) Sofitex                      34.26
93 Serge Mekui (Cmr) Cameroon National Team               35.13
94 Adama Bagayoko (Mli) Mali National Team                35.22
95 Christophe Porcher (Fra) S.P. Yvelines                 35.25
96 Luabo Pedro (Ang) Angola National Team                      
97 Ousmane Compaore (Bur) Sofitex                         36.06
98 Issiaka Fofana (CoI) Ivory Coast National Team         36.07
99 Issa Soudre (Bur) Sofitex                              38.42
100 Nombo Ndjassy (Gab) Gabon National Team               42.16
101 Cruz Kitoko Mbuela (Ang) Angola National Team         46.04
102 Bolodigui Ouattara (CoI) Ivory Coast National Team    53.22
 
Points

1 Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team              51 pts
2 Lionel Syne (Bel) Bio Avia Mode Markets                    36
3 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team             34
4 David Verdonck (Bel) Bio Avia Mode Markets                 28
5 Ahmed Rashad (Egy) Egypt National Team                     27
6 Stefan Roosen (Bel) Bio Avia Mode Markets                  27
7 Julien Gonnet (Fra) Bretagne                               26
8 Joseph Sanda (Cmr) Cameroon National Team                  25
9 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne                            25
10 Mohamed Er-Ragragui (Mar) Morocco National Team           21
11 Cherif Abdalla (Egy) Egypt National Team                  20
12 Rachid Bouabib (Mar) Morocco National Team                19
13 Seydou Sanfo (Bur) Port Autonome De Lome                  19
14 Martinien Tega (Cmr) Cameroon National Team               17
15 Florent Gohier (Fra) O.C.C. Sable                         15
16 Gueswende Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                    13
17 Yosuke Suga (Jpn) Esperance Stage                         13
18 Sadrack Teguimaha (Cmr) Cameroon National Team            10
19 Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team                     10
20 A. Wahab Sawadogo (Bur) Groupe Fadoul                      9
21 Adil Jeloul (Mar) Morocco National Team                    9
22 Malick Thiam (Sen) Senegal National Team                   9
23 Abdoulaye Thiam (Sen) Senegal National Team                8
24 Bachirou Kante (CoI) Ivory Coast National Team             8
25 Saidou Tall (Bur) Groupe Fadoul                            7
26 Kouamé Lokossue (CoI) Ivory Coast National Team            7
27 Jérémy Burton (Bel) Bio Avia Mode Markets                  6
28 Saidou Rouamba (Bur) Groupe Fadoul                         4
29 Alexandre Lebras (Fra) S.P. Yvelines                       3
30 Hesham Abdel Motelbe (Egy) Egypt National Team             2
31 Akihiro Munehisa (Jpn) Esperance Stage                     2
32 Mohamed Abduaziz (Egy) Egypt National Team                 1
33 Simao Hilario Hossi (Ang) Angola National Team             1
 
Team GC

1 Maroc                                                15.36.28    
2 Cameroon National Team                                   0.43
3 Groupe Fadoul                                            4.08
4 Egypt National Team                                      7.32
5 Bio Avia Mode Markets                                    9.00
6 Senegal National Team                                   19.04
7 Port Autonome De Lomé                                   26.50
8 Bretagne                                                26.51
9 Esperance Stage                                         28.23
10 Ivory Coast National Team                              35.54
11 O.C.C. Sable                                           41.58
12 Zimbabwe National Team                                 44.04
13 Angola National Team                                   45.24
14 Sofitex                                                55.34
15 Gabon National Team                                    57.20
16 S.P. Yvelines                                        1.00.42
17 Mali National Team                                   1.03.56
18 Mixte (Benin-Niger-Togo)                             1.14.31

Intermediate Sprint Leader
Julien Gonnet

West African Leader
Wahab Sawadogo A.

Best African Leader
Wahab Sawadogo A.