Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

13th Trophée Centre-Morbihan Juniors - 2.1

France, May 13-14, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 3 - May 14: Remungol - Locminé, 97.3km

Sylvain Greiner resists flying Dutchmen

By Jean-François Quénet in Locminé

Sylvain Greiner of the French national team has won the overall title at the Trophée Centre-Morbihan, one of the most significant international stage races for juniors, held in Brittany. In teh final stage, Greiner maintained a six second lead over Dutchman Lars Vierbergen from DCMP-Vorselaar, who attacked strongly during the last stage.

Another Dutchman was the first to take the honours on Saturday when Raymond Kreder outsprinted Sylvain Greiner and Guillaume Belgy. It was an easy win by this year's winner of Paris-Roubaix Juniors. He jumped from the bunch and rejoined the breakaway during the last lap of 5km, then profited from Belgy's long lasting effort and had plenty of time to put is arms up as he approached the finishing line.

Kreder is very young, even in junior racing. Born on November 26, 1989, he is following the path of his older brother Michel who was also successful in Brittany when he won the Route de l'Avenir last year before joining continental team Unibet-Davo, but he isn't a top time triallist yet. In that respect he's different from his team-mate Maurice Vrijmoed, who was the other hero of Paris-Roubaix Juniors last month.

But Vrijmoed had to give credit to the achievemnt of two Frenchmen who on Sunday morning beat the record of Morbihan's traditional second-stage 7.5km time trial, held by Caisse d'Épargne's Florent Brard since 1994. Brard's time of 9.36 stood for 12 years. Now Etienne Pieret is the new record holder with 9.26. Greiner rode only 5 seconds slower than the French time trial champion and took the yellow jersey.

Respectively 29 and 30 seconds behind on general classification, Vrijmoed and Vierbergen tried their best during the last stage. "I didn't even realize they were gone", Greiner said. The race leader suffered cramps with 50km to go but he hung on. Away with Breton rider Nicolas David, Vierbergen was the virtual winner with 1km to go but the last effort by the French national gave Greiner the final win.

These are a few names to remember for the future.

Results

1 Nicolas David (Fra) VS Quimper                       3.26.38
2 Lars Vierbergen (Ned) Vorselaar                         0.03
3 Alexis Jarry (Fra) Pôle St-Amand                        0.17
4 Alexis Bodiot (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne               
5 Ivo Fernandes (Por) Portuguese national team                
6 Maxime Leboucher (Fra) Normandy                             
7 Maurice Vrijmoed (Ned) Vorselaar                            
8 Dimitri Le Boulch (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne           
9 Mathieu Desniou (Fra) Loir-et-Cher                          
10 Cody Oreilly (USA) US national team                    0.27
11 Arnaud Courteille (Fra) Manche                             
12 Mathieu Bernaudeau (Fra) Pays de la Loire                  
13 Anthony Delaplace (Fra) Manche                             
14 Marco Coelho (Por) Portuguese national team                
15 Cesar Bihel (Fra) Manche                                   
16 Alexandre Lemair (Fra) Normandy                            
17 Jonathan Bertrand (Bel) Vorselaar                          
18 Benjamin Gregoire (Fra) Pôle St-Amand                      
19 Bruno Silva (Por) Portuguese national team                 
20 Etienne Pieret (Fra) Normandy                              
21 Raymond Kreder (Ned) Vorselaar                             
22 Mathieu Halleguen (Fra) Finistère                          
23 Erwan Clement (Fra) Ille-et-Vilaine                        
24 Yoann Barbas (Fra) Revel SC                                
25 Ronan Dequippe (Fra) UC Nantes-Atlantique                  
26 Julien Petilleau (Fra) Sarthe                              
27 Aurelien Duval (Fra) French national team                  
28 Romain Simonnet (Fra) Poitou-Charentes                     
29 Alban Galtie (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne               
30 Joris De Boer (Ned) Alcmaria Victrix                       
31 Fabio Coelho (Por) Portuguese national team                
32 Yohan Ooghe (Fra) French national team                     
33 Armindo Fonseca (Fra) Ille-et-Vilaine                      
34 Ferdinand Bogaard (Ned) ZRTC Theo Middelkamp               
35 Romain Berland (Fra) Poitou-Charentes                      
36 Luca Altissimo (Ita) ASD Pedale Castellano                 
37 Jeremy Loric (Fra) OC Locminé                              
38 Marco Minnaard (Ned) ZRTC Theo Middelkamp                  
39 Sylvain Greiner (Fra) French national team                 
40 Bryan Nauleau (Fra) Pays de la Loire                       
41 David Boutville (Fra) Normandy                             
42 Jean-Francois Coire (Fra) Manche                           
43 Mael Maziou (Fra) Pôle St-Amand                            
44 Arnaud Udin (Fra) Côtes d'Armor                            
45 Nicolas Boisson (Fra) French national team                 
46 Nicolas Vaillant (Fra) UC Nantes-Atlantique                
47 Andrew Dahlheim (USA) US national team                     
48 Jean-Francois Guillaume (Fra) Morbihan                     
49 Xavier Flavigny (Fra) Normandy                             
50 Simon Gouedard (Fra) OC Locminé                            
51 Joao Costa (Por) Portuguese national team                  
52 Tucker Olander (USA) Hot Tubes                             
53 Erwan Malherbe (Fra) Morbihan                              
54 Romain Cherruault (Fra) Mayenne                            
55 Francois Cojean (Fra) UC Nantes-Atlantique                 
56 Florian Allaizeau (Fra) Pays de la Loire                   
57 Alexandre Guay (Fra) Sarthe                                
58 Tim Dees (Ned) ZRTC Theo Middelkamp                        
59 Yann Kerouedan (Fra) VS Quimper                            
60 Guillaume Belgy (Fra) Poitou-Charentes                     
61 Daniel Estevez (USA) Hot Tubes                             
62 Julien Trehin (Fra) UC Nantes-Atlantique                   
63 Peter Salon (USA) US national team                         
64 Julien Le Guel (Fra) Côtes d'Armor                         
65 Romain Sicard (Fra) French national team                   
66 Sylvain Dechereux (Fra) Poitou-Charentes                   
67 Anthony Tilly (Fra) UC Nantes-Atlantique                   
68 Jean-Philippe Maheau (Fra) St-Jean-de-Monts                
69 Ronan Poulizac (Fra) Côtes d'Armor                         
70 Andy Penard (Fra) St-Jean-de-Monts                         
71 Antoine Lecuyer (Fra) Sarthe                               
72 Christopher Monteleone (USA) Hot Tubes                     
73 Jean-Marie Herve (Fra) Finistère                           
74 Tony Barrais (Fra) Mayenne                                 
75 Adrien Le Roy (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne              
76 Edouard Louyest (Fra) Manche                           0.41
77 Ramon Windt (Ned) Alcmaria Victrix                     2.12
78 Anthony Vignes (Fra) VS Quimper                        4.03
79 Jaco Wagenaar (Ned) ZRTC Theo Middelkamp                   
80 Simon Le Guevel (Fra) Morbihan                         4.08
81 Charles Bouin (Fra) Mayenne                            4.12
82 Thomas Biron (Fra) Loir-et-Cher                            
83 Giovanni Anselmi (Ita) ASD Pedale Castellano           4.26
84 Johnny Simon (Fra) Ille-et-Vilaine                         
85 Andrew Cornelison (USA) Hot Tubes                          
86 Arjen Ten Dam (Ned) Alcmaria Victrix                       
87 Johan Lariven (Fra) Finistère                              
88 Gerrit Peetoom (Ned) Alcmaria Victrix                      
89 Gaetan Rocher (Fra) Morbihan                               
90 Thierry Marquaille (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne     5.39
91 Erwan Fusco (Fra) Ille-et-Vilaine                          
92 Massimo Barani (Ita) ASD Pedale Castellano                 
93 Anthony Penloup (Fra) Sarthe                           6.12
94 Michel Le Bourdonnec (Fra) Côtes d'Armor               6.41
95 Kevin Henocq (Fra) Loir-et-Cher                            
96 Jonathan Delalaire (Fra) St-Jean-de-Monts                  
97 Gwenael Bortolus (Fra) Pôle St-Amand                       
98 Sebastien Piette (Bel) Vorselaar                       7.57
99 Simon Lorant (Fra) Ille-et-Vilaine                         
100 Yannick Ricordel (Fra) Revel SC                           
101 Kevin Reza (Fra) Pays de la Loire                         
102 Adrien Buton (Fra) St-Jean-de-Monts                       
103 Martijn Stoop (Ned) Alcmaria Victrix                 11.00
104 Pierre Le Bellego (Fra) OC Locminé                   11.01
105 Jerome Le Bris (Fra) Finistère                       11.02
106 Benjamin King (USA) Hot Tubes                        11.04
107 Eric Le Normand (Fra) Morbihan                            
108 Benjamin Graignic (Fra) Finistère                         
109 Michele Tosi (Ita) ASD Pedale Castellano             13.21
110 David Geffroy (Fra) Côtes d'Armor                    13.32
111 Romain Sintes (Fra) Pays de la Loire                      
 
Final general classification
 
1 Sylvain Greiner (Fra) French national team           5.04.41
2 Lars Vierbergen (Ned) Vorselaar                         0.06
3 Etienne Pieret (Fra) Normandy                           0.11
4 Maurice Vrijmoed (Ned) Vorselaar                        0.19
5 Alexis Jarry (Fra) Pôle St-Amand                        0.20
6 Nicolas David (Fra) VS Quimper                          0.23
7 Maxime Leboucher (Fra) Normandy                         0.28
8 Alexis Bodiot (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne           0.29
9 Mathieu Bernaudeau (Fra) Pays de la Loire               0.30
10 Raymond Kreder (Ned) Vorselaar                         0.34
11 Yohan Ooghe (Fra) French national team                 0.35
12 Bryan Nauleau (Fra) Pays de la Loire                   0.38
13 Florian Allaizeau (Fra) Pays de la Loire                   
14 Romain Sicard (Fra) French national team                   
15 Erwan Clement (Fra) Ille-et-Vilaine                    0.39
16 Ivo Fernandes (Por) Portuguese national team           0.41
17 Aurelien Duval (Fra) French national team                  
18 Mael Maziou (Fra) Pôle St-Amand                        0.42
19 Nicolas Boisson (Fra) French national team                 
20 Tim Dees (Ned) ZRTC Theo Middelkamp                    0.44
21 Peter Salon (USA) US national team                         
22 Alexandre Lemair (Fra) Normandy                        0.46
23 Antoine Lecuyer (Fra) Sarthe                           0.47
24 Mathieu Halleguen (Fra) Finistère                      0.48
25 Cody Oreilly (USA) US national team                    0.49
26 Alexandre Guay (Fra) Sarthe                            0.52
27 Julien Petilleau (Fra) Sarthe                          0.54
28 Xavier Flavigny (Fra) Normandy                         0.55
29 Andrew Dahlheim (USA) US national team                     
30 Dimitri Le Boulch (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne          
31 Anthony Delaplace (Fra) Manche                         0.58
32 Joao Costa (Por) Portuguese national team              0.59
33 Romain Simonnet (Fra) Poitou-Charentes                     
34 Armindo Fonseca (Fra) Ille-et-Vilaine                  1.00
35 Jean-Philippe Maheau (Fra) St-Jean-de-Monts            1.01
36 Cesar Bihel (Fra) Manche                               1.02
37 Benjamin Gregoire (Fra) Pôle St-Amand                  1.03
38 Arnaud Courteille (Fra) Manche                         1.04
39 Guillaume Belgy (Fra) Poitou-Charentes                 1.05
40 Romain Cherruault (Fra) Mayenne                            
41 Nicolas Vaillant (Fra) UC Nantes-Atlantique            1.06
42 Julien Le Guel (Fra) Côtes d'Armor                     1.07
43 Sylvain Dechereux (Fra) Poitou-Charentes                   
44 Bruno Silva (Por) Portuguese national team             1.08
45 Fabio Coelho (Por) Portuguese national team            1.10
46 Romain Berland (Fra) Poitou-Charentes                  1.13
47 Yoann Barbas (Fra) Revel SC                                
48 Marco Coelho (Por) Portuguese national team            1.14
49 David Boutville (Fra) Normandy                         1.16
50 Jean-Marie Herve (Fra) Finistère                       1.18
51 Erwan Malherbe (Fra) Morbihan                              
52 Julien Trehin (Fra) UC Nantes-Atlantique                   
53 Jeremy Loric (Fra) OC Locminé                          1.24
54 Jonathan Bertrand (Bel) Vorselaar                      1.25
55 Francois Cojean (Fra) UC Nantes-Atlantique             1.27
56 Anthony Tilly (Fra) UC Nantes-Atlantique               1.28
57 Yann Kerouedan (Fra) VS Quimper                        1.31
58 Marco Minnaard (Ned) ZRTC Theo Middelkamp              1.33
59 Simon Gouedard (Fra) OC Locminé                        1.36
60 Arnaud Udin (Fra) Côtes d'Armor                            
61 Edouard Louyest (Fra) Manche                           1.39
62 Jean-Francois Coire (Fra) Manche                       1.41
63 Ronan Poulizac (Fra) Côtes d'Armor                     1.48
64 Ronan Dequippe (Fra) UC Nantes-Atlantique              2.44
65 Tucker Olander (USA) Hot Tubes                         3.30
66 Mathieu Desniou (Fra) Loir-et-Cher                     4.28
67 Gaetan Rocher (Fra) Morbihan                           4.58
68 Anthony Vignes (Fra) VS Quimper                        5.10
69 Charles Bouin (Fra) Mayenne                                
70 Thomas Biron (Fra) Loir-et-Cher                        5.12
71 Gerrit Peetoom (Ned) Alcmaria Victrix                  5.23
72 Anthony Penloup (Fra) Sarthe                           6.34
73 Alban Galtie (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne           6.50
74 Gwenael Bortolus (Fra) Pôle St-Amand                   7.19
75 Michel Le Bourdonnec (Fra) Côtes d'Armor               7.32
76 Thierry Marquaille (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne     7.53
77 Jaco Wagenaar (Ned) ZRTC Theo Middelkamp               8.01
78 Andrew Cornelison (USA) Hot Tubes                      8.13
79 Kevin Reza (Fra) Pays de la Loire                      8.25
80 Yannick Ricordel (Fra) Revel SC                        8.45
81 Simon Le Guevel (Fra) Morbihan                         8.49
82 Sebastien Piette (Bel) Vorselaar                       8.50
83 Simon Lorant (Fra) Ille-et-Vilaine                         
84 Ferdinand Bogaard (Ned) ZRTC Theo Middelkamp           8.53
85 Adrien Buton (Fra) St-Jean-de-Monts                    9.07
86 Andy Penard (Fra) St-Jean-de-Monts                     9.15
87 Jean-Francois Guillaume (Fra) Morbihan                 9.35
88 Tony Barrais (Fra) Mayenne                             9.37
89 Daniel Estevez (USA) Hot Tubes                         9.48
90 Johnny Simon (Fra) Ille-et-Vilaine                    10.38
91 Ramon Windt (Ned) Alcmaria Victrix                    11.05
92 Jonathan Delalaire (Fra) St-Jean-de-Monts             13.19
93 Erwan Fusco (Fra) Ille-et-Vilaine                     13.25
94 Johan Lariven (Fra) Finistère                         13.27
95 Benjamin Graignic (Fra) Finistère                     13.37
96 Arjen Ten Dam (Ned) Alcmaria Victrix                  14.10
97 Christopher Monteleone (USA) Hot Tubes                14.50
98 Romain Sintes (Fra) Pays de la Loire                  14.51
99 Joris De Boer (Ned) Alcmaria Victrix                  15.04
100 Massimo Barani (Ita) ASD Pedale Castellano           15.08
101 Adrien Le Roy (Fra) CSM Villeneuve-la-Garenne        15.25
102 Luca Altissimo (Ita) ASD Pedale Castellano           15.40
103 Kevin Henocq (Fra) Loir-et-Cher                      15.51
104 Benjamin King (USA) Hot Tubes                        18.37
105 Eric Le Normand (Fra) Morbihan                       19.39
106 Giovanni Anselmi (Ita) ASD Pedale Castellano         19.40
107 Jerome Le Bris (Fra) Finistère                       20.19
108 Pierre Le Bellego (Fra) OC Locminé                   20.44
109 Martijn Stoop (Ned) Alcmaria Victrix                 20.52
110 David Geffroy (Fra) Côtes d'Armor                    22.01
111 Michele Tosi (Ita) ASD Pedale Castellano             23.03