Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

9th Dookola Polski - 2.2 (W)

Poland, June 1-4, 2006

2005 results     Stage List    Start List     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - June 1: Wloclawek - Wloclawek, 130 km
  • Stage 2 - June 2: Gabin - Gostynin, 101.2 km
  • Stage 3 - June 3: Belchatów - Sieradz, 73.7 km
  • Stage 4 - June 3: Piotrków Tryb Criterium,
  • Stage 5 - June 4: Myszków - Lazy, 74.2 km
  • Stage 6 - June 4: Lazy - Lazy ITT, 15.9 km

Start list

MKS Start Peugeot Lublin              LMDSK Ausra Gruodis
 
1 Bogumila Matusiak (Pol)             7 Svetlana Pauliukaite (Ltu)
2 Paulina Brzezna (Pol)               8 Diana Elmentaite (Ltu)
3 Monika Grzebinoga (Pol)             9 Inga Cilvinaite (Ltu)
4 Aleksandra Wnuczek (Pol)            10 Veranika Sharametsyeva (Blr)
5 Marta Paprocka (Pol)                11 Alena Sitsko (Blr)
 
RG Charlottenburg Berlin              Lithuanian National Team
 
13 Katharina Blum (Ger)               19 Ausrine Trebaite (Ltu)
14 Jane Knietzsch (Ger)               20 Urte Juodvalkyte (Ltu)
15 Claudia Meyer (Ger)                21 Jurgita Kersyte (Ltu)
16 Nadine Krpal (Ger)                 22 Agne Bagdonaviciute (Ltu)
17 Stephanie Gronow (Ger)             23 Agne Miliskeviciute (Ltu)
                                      24 Edita Janeliunaite (Ltu)
 
SC Michela Fanini                     Team Toyota Motor Company
 
25 Malgorzata Wysocka (Pol)           32 Nicole Kampeter (Ger)
26 Annalisa Cucinotta (Ita)           33 Annelie Gartner (Ger)
27 Francesca Castrucci (Ita)          34 Virginia Henning (Ger)
28 Lucian Fernandez (Bra)             35 Marlen Johrend (Ger)
29 Karin Aune (Swe)
 
Russian National Team                 Belarusian National Team
 
37 Maria Kazachenko (Rus)             45 Aksana Papko (Blr)
38 Valentina Gavrilova (Rus)          46 Galina Taukanitsa (Blr)
39 Ekaterina Malomura (Rus)           47 Halina Asipenka (Blr)
40 Irina Molicheva (Rus)              48 Iryna Asavets (Blr)
41 Julia Ilinykh (Rus)
42 Elena Novikova (Rus)
 
Ukrainian National Team               Chmielnicki
 
49 Oxana Kashchyshyna (Ukr)           55 Anna Nagyrna (Ukr)
50 Iryna Mynashkyna (Ukr)             56 Marta Romanyshyn (Ukr)
51 Olga Polkhovska (Ukr)              57 Nataliya Shulyakovska (Ukr)
52 Svitlana Galuyk (Ukr)              58
53 Olena Sharga (Ukr)                 59 Olesya Tarakanova (Ukr)
54 Nataliya Martsynko (Ukr)
 
SK Nikolaev                           Saint-Petersbourg
 
61 Tatiana Stajkina (Ukr)             67 Elena Utrobina (Rus)
62 Valentyna Karpenko (Ukr)           68 Ekaterina Naumova (Rus)
63 Elizaveta Bochkaryova (Ukr)        69 Valentina Fedorova (Rus)
64 Liliya Smutko (Ukr)                70 ?
65 Evgeniya Visockaya (Ukr)           71 Elena Stramousova (Rus)
66 Olena Andruk (Ukr)                 72 Elena Gogoleva (Rus)
 
Estonian National Team                Austria National Team
 
73 Grete Treier (Est)                 79 Daniela Pintarelli (Aut)
74 Maaris Meier (Est)                 80 Monika Schachl (Aut)
75 Kata-Liina Normak (Est)            81 Bernadette Schober (Aut)
76 Laura Lepasalu (Est)               82 Kathrin Schate (Aut)
 
Polish National Team                  Polish Youth National Team
 
85 Malgorzata Jasinska (Pol)          91 Anna Bazan (Pol)
86 Monika Krawczyk (Pol)              92 Natalia Fraczek (Pol)
87 Aleksandra Zabrocka (Pol)          93 Agnieszka Ryczek (Pol)
88 Karolina Konieczna (Pol)           94 Agnieszka Pietr (Pol)
89 Martyna Rynska (Pol)
90 Aleksandra Dawidowicz (Pol)
 
Kross Ziemia Darlowska
 
97 Magdalena Zamolska (Pol)
98 Agnieszka Kendysz (Pol)
99 Karolina Paterka (Pol)

Past winners

2005 Bogumilia Matusiak (Pol) MKS Start Peugeot   
2004 Tatiana Guderzo (Ita) Italian National Team
2003 Tatiana Stiajkina (Ukr) Velodames Colnago
2002 Valentyna Karpenko (Ukr) Deia-Pragma-Colnago
2001 Christina Becker (Ger)
 
Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com