Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

20th Vuelta Caja Cantabria al Besaya - 2.1 (Jr)

Spain, June 29-July 2, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 4 - July 2: S.Felices De Buelna - Los Corrales, 118.6 km

Results

1 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                        3.02.44
2 Mario Gutierrez (Spa) Isidoro San Justo                    
3 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano                   
4 Joni Brandao (Por) Portuguese National Team                
5 Remco Broers (Ned) Team Aquadraat                          
6 Jose M. Gutierrez (Spa) Almacens Lavin                     
7 Jan Van Epoel (Bel) Dgr Team Vorselaar                     
8 Higinio Fernandez (Spa) Ciudad De Ovido                0.04
9 Joris Wagemans (Bel) Dgr Team Vorselaar                0.13
10 Jose Carlos Lara (Spa) Avila Rojas                    0.42
11 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team           0.57
12 Luis Vidal (Spa) Eleval                                   
13 Bruno Silva (Por) Portuguese National Team                
14 Jose Luis Cano (Spa) Sel.Castilla La Mancha               
15 Juan Manuel Perez (Spa) Avila Rojas                       
16 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team            
17 Vicente Garcia (Spa) Sel.Castilla La Mancha           1.43
18 Oscar Abad (Spa) Almacens Lavin                           
19 Pablo Marcano (Spa) Almacens Lavin                        
20 Isaac Musso (Spa) Avila Rojas                         2.18
21 Jonathan Bertrand (Bel) Dgr Team Vorselaar                
22 Marcos Miguel (Spa) Caja Rural Del Duero                  
23 Noe Gianetti (Swi) Meruelo                            2.40
24 Roberto Lavin (Spa) Const. Quintana                   2.58
25 Adolfo Vicente (Spa) Sprint-Bco.Santander                 
26 Pascual Orengo (Spa) Eleval                           3.00
27 Fabio Coelho (Por) Portuguese National Team           3.16
28 Temur Mukhamedov (Uzb) Pedale/Castellano                  
29 Ivan Gonzalez (Spa) Caja Rural Del Duero                  
30 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz                  
31 Andres Gomez (Spa) Isidoro San Justo                      
32 Diego Tena (Spa) Benicassim-Profiltek                     
33 Ricardo Nuño (Spa) Ciudad De Ovido                    3.19
34 Max Koning (Ger) Rheinlad-Pfalz                           
35 Pablo Cosio (Spa) Sprint-Bco.Santander                    
36 Benet Abad Garcia (Spa) Avila Rojas                       
37 Alberto Ponce (Spa) Sel.Castilla La Mancha            4.16
38 Pablo Piarch (Spa) Benicassim-Profiltek               4.18
39 Alberto Gonzalez (Spa) Almacens Lavin                 5.16
40 Ivan Sanchez (Spa) Caja Rural Del Duero               5.18
41 Jordy Van Erp (Ned) Team Aquadraat                    6.38
42 Marjin De Kock (Ned) Team Aquadraat                       
43 Jose Luis Andujar (Spa) Sel.Castilla La Mancha        6.40
44 Marat Mukhametzyanov (Uzb) Pedale/Castellano          7.09
45 Roberto Garcia (Spa) Lafuente                         8.24
46 Fco.Javier Fernandez (Spa) Sel.Castilla La Mancha     9.00
47 Luis Zubillaga (Spa) Lafuente                             
48 Alejandro Cobo (Spa) Const. Quintana                      
49 Miguel A. Polidura (Spa) Sprint-Bco.Santander         9.15
50 Raymond Kreder (Ned) Dgr Team Vorselaar                   
51 Christian Noll (Ger) Rheinlad-Pfalz                       
52 Juan-Carlos Gregori (Spa) Eleval                          
53 Miguel Alonso (Spa) Ciudad De Ovido                       
54 Leonardo Monteiro (Swi) Meruelo                           
55 Miguel Ruiz (Spa) Almacens Lavin                          
56 Borja Perez (Spa) Almacens Lavin                          
57 Jose Maria Cobo (Spa) Sel.Castilla La Mancha              
58 Pablo Alfonso (Spa) Ciudad De Ovido                       
59 Ictor Hugo Revuelta (Spa) P.Incer-Forlica                 
60 Mario Iglesias (Spa) Corbatas Pindal                      
61 Azamat Turaev (Uzb) Pedale/Castellano                11.04
62 Ricardo A. Monar (Spa) Benicassim-Profiltek          11.46
63 Marcos Tur (Spa) Eleval                              12.15
64 Andre Ferreira (Por) Portuguese National Team             
65 Joao Costa (Por) Portuguese National Team                 
66 H‚Ctor Bujanda (Spa) Benicassim-Profiltek                 
67 Cristian Movellan (Spa) Sprint-Bco.Santander              
68 Andr‚S Vigil (Spa) Eleval                                 
69 Asier Gil (Spa) P.Incer-Forlica                      13.17
70 Aaron Peña (Spa) Isidoro San Justo                        
71 Miguel Ortiz (Spa) Eleval                                 
72 Victor Cabedo (Spa) Almacens Lavin                        
73 Daniel Perez (Spa) Avila Rojas                       14.18
74 Jesus Fidalgo (Spa) Caja Rural Del Duero                  
75 Adrian Ackemann (Ger) Rheinlad-Pfalz                      
76 Luca Altissimo (Ita) Pedale/Castellano                    
77 Luis Alberto Estevez (Spa) Avila Rojas                    
78 Carlos Regaliza (Spa) Isidoro San Justo              15.28
79 Dionisio Vidal (Spa) Ciudad De Ovido                      
80 Jesus Gonzalez (Spa) Sprint-Bco.Santander                 
81 Ivan Martinez (Spa) Isidoro San Justo                15.30
82 Jordan Martinez (Spa) Isidoro San Justo                   
83 Saul Martinez (Spa) Isidoro San Justo                     
84 Patrick Stollhof (Ger) Rheinlad-Pfalz                     
85 David Serrano (Spa) Sel.Castilla La Mancha                
86 Johnny Van Diermen (Ned) Team Aquadraat                   
87 Rafael Grolier (Spa) Eleval                               
88 Ruben Bruña (Spa) Corbatas Pindal                         
89 Jack Simons (Ned) Team Aquadraat                          
90 Isaac Villalba (Spa) Benicassim-Profiltek                 
91 Alberto Sanchez (Spa) Corbatas Pindal                     
92 Miguel Fidalgo (Spa) Caja Rural Del Duero                 
93 Jonathan Gonzalez (Spa) Corbatas Pindal                   
94 Michele Tosi (Ita) Pedale/Castellano                      
95 Yannick Wydooghe (Bel) Dgr Team Vorselaar                 
96 Hugo Brea (Spa) Ciudad De Ovido                           
97 Stefano Schena (Ita) Pedale/Castellano                    
98 Alberto Hidalgo (Spa) Corbatas Pindal                     
99 Juan Manuel Garcia (Spa) Corbatas Pindal                  
100 Jose Manuel Diaz (Spa) Almacens Lavin                    
101 J. Ramon Serrano (Spa) Benicassim-Profiltek              
102 Jens Stober (Ger) Rheinlad-Pfalz                         
103 Borja Echevarria (Spa) Lafuente                          
104 Sebastien Piette (Bel) Dgr Team Vorselaar                
105 Urtzi Legarra (Spa) Lafuente                        15.41
106 Adrian Sancho (Spa) Caja Rural Del Duero                 
 
Points
 
1 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                             25 pts
2 Mario Gutierrez (Spa) Isidoro San Justo                  20
3 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano                 16
4 Joni Brandao (Por) Portuguese National Team              14
5 Remco Broers (Ned) Team Aquadraat                        12
6 Jose M. Gutierrez (Spa) Almacens Lavin                   10
7 Jan Van Epoel (Bel) Dgr Team Vorselaar                    9
8 Higinio Fernandez (Spa) Ciudad De Ovido                   8
9 Joris Wagemans (Bel) Dgr Team Vorselaar                   7
10 Jose Carlos Lara (Spa) Avila Rojas                       6
11 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team              5
12 Luis Vidal (Spa) Eleval                                  4
13 Bruno Silva (Por) Portuguese National Team               3
14 Jose Luis Cano (Spa) Sel.Castilla La Mancha              2
15 Juan Manuel Perez (Spa) Avila Rojas                      1
 
Mountains
 
Alto De Ubiarco - Cat. 3, km 35,40
1 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team               3 pts
2 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz                  2
3 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                              1
 
Alto De La Montaña - Cat. 3, km 55,30
1 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team               3 pts
2 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz                  2
3 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team            1
 
Castillo Pedroso - Cat. 2, km 80,40
1 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team               6 pts
2 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                              4
3 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team            2
4 Bruno Silva (Por) Portuguese National Team                1
 
Collado De Cieza - Cat. 2, km 110,40
1 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                              6 pts
2 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano                  4
3 Joni Brandao (Por) Portuguese National Team               2
4 Joris Wagemans (Bel) Dgr Team Vorselaar                   1
 
Metas Volantes 
 
Santiago De Cartes, km 13,70
1 Temur Mukhamedov (Uzb) Pedale/Castellano                  3 pts
2 Ruben Puras (Spa) Lafuente                                2
3 Vicente Garcia (Spa) Sel.Castilla La Mancha               1
 
Special Sprints 
 
Santillana Del Mar, km 37,10
1 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz                  3 pts
2 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team               2
3 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                              1
 
Teams
 
1 Portuguese National Team                            9.10.06
2 Dgr Team Vorselaar                                     0.37
3 Almacens Lavin                                         1.32
4 Avila Rojas                                            2.03
5 Sel.Castilla La Mancha                                 5.02
6 Pedale/Castellano                                      8.31
7 Caja Rural Del Duero                                   8.58
8 Ciudad De Ovido                                       10.44
9 Eleval                                                11.18
10 Team Aquadraat                                       11.22
11 BANCO SANTANDER                                      13.38
12 Rheinlad-Pfalz                                       13.56
13 Isidoro San Justo                                    14.39
14 Lafuente                                             15.30
15 Benicassim-Profiltek                                 17.26
16 Corbatas Pindal                                      38.21
 
Final General classification
 
1 Joris Wagemans (Bel) Dgr Team Vorselaar             8.54.02
2 Jan Van Epoel (Bel) Dgr Team Vorselaar                 0.34
3 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano               1.00
4 Higinio Fernandez (Spa) Ciudad De Ovido                1.16
5 Jose Luis Cano (Spa) Sel.Castilla La Mancha            1.29
6 Jose M. Gutierrez (Spa) Almacens Lavin                 1.58
7 Noe Gianetti (Swi) Meruelo                             2.18
8 Bruno Silva (Por) Portuguese National Team             2.36
9 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                           3.29
10 Juan Manuel Perez (Spa) Avila Rojas                   3.34
11 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team        3.36
12 Marcos Miguel (Spa) Caja Rural Del Duero              4.45
13 Oscar Abad (Spa) Almacens Lavin                       4.47
14 Jose Carlos Lara (Spa) Avila Rojas                    4.52
15 Luis Vidal (Spa) Eleval                               5.13
16 Remco Broers (Ned) Team Aquadraat                     5.23
17 Jonathan Bertrand (Bel) Dgr Team Vorselaar            5.28
18 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz              5.41
19 Pablo Marcano (Spa) Almacens Lavin                    5.42
20 Joni Brandao (Por) Portuguese National Team           5.54
21 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team           7.43
22 Alberto Ponce (Spa) Sel.Castilla La Mancha            7.47
23 Temur Mukhamedov (Uzb) Pedale/Castellano              8.51
24 Mario Gutierrez (Spa) Isidoro San Justo               9.33
25 Isaac Musso (Spa) Avila Rojas                        11.05
26 Fabio Coelho (Por) Portuguese National Team          12.08
27 Pascual Orengo (Spa) Eleval                          12.17
28 Diego Tena (Spa) Benicassim-Profiltek                13.19
29 Fco.Javier Fernandez (Spa) Sel.Castilla La Mancha    13.41
30 Pablo Cosio (Spa) Sprint-Bco.Santander               14.01
31 Vicente Garcia (Spa) Sel.Castilla La Mancha          14.06
32 Adolfo Vicente (Spa) Sprint-Bco.Santander            14.40
33 Jose Luis Andujar (Spa) Sel.Castilla La Mancha       15.55
34 Marat Mukhametzyanov (Uzb) Pedale/Castellano         16.38
35 Pablo Piarch (Spa) Benicassim-Profiltek              17.37
36 Alberto Gonzalez (Spa) Almacens Lavin                18.02
37 Joao Costa (Por) Portuguese National Team            18.17
38 Victor Cabedo (Spa) Almacens Lavin                   18.29
39 Roberto Lavin (Spa) Const. Quintana                       
40 Andres Gomez (Spa) Isidoro San Justo                 19.10
41 Azamat Turaev (Uzb) Pedale/Castellano                19.19
42 Jose Maria Cobo (Spa) Sel.Castilla La Mancha         19.47
43 Juan-Carlos Gregori (Spa) Eleval                     20.03
44 Ivan Sanchez (Spa) Caja Rural Del Duero              20.15
45 Alejandro Cobo (Spa) Const. Quintana                 20.16
46 Ivan Gonzalez (Spa) Caja Rural Del Duero             20.36
47 Ricardo Nuño (Spa) Ciudad De Ovido                        
48 Leonardo Monteiro (Swi) Meruelo                      20.37
49 Roberto Garcia (Spa) Lafuente                        20.38
50 Luca Altissimo (Ita) Pedale/Castellano               20.43
51 Andre Ferreira (Por) Portuguese National Team        21.24
52 Miguel A. Polidura (Spa) Sprint-Bco.Santander        21.55
53 Marjin De Kock (Ned) Team Aquadraat                  21.56
54 Ictor Hugo Revuelta (Spa) P.Incer-Forlica            22.26
55 Miguel Ruiz (Spa) Almacens Lavin                     23.13
56 Johnny Van Diermen (Ned) Team Aquadraat              24.29
57 Marcos Tur (Spa) Eleval                              24.32
58 Adrian Sancho (Spa) Caja Rural Del Duero             25.31
59 Jesus Fidalgo (Spa) Caja Rural Del Duero             25.38
60 Aaron Peña (Spa) Isidoro San Justo                   25.40
61 Borja Perez (Spa) Almacens Lavin                     25.58
62 Miguel Ortiz (Spa) Eleval                            26.16
63 Christian Noll (Ger) Rheinlad-Pfalz                  26.58
64 Raymond Kreder (Ned) Dgr Team Vorselaar              26.59
65 Pablo Alfonso (Spa) Ciudad De Ovido                  28.05
66 Miguel Alonso (Spa) Ciudad De Ovido                  28.30
67 Jordy Van Erp (Ned) Team Aquadraat                   28.32
68 Miguel Fidalgo (Spa) Caja Rural Del Duero            28.41
69 Adrian Ackemann (Ger) Rheinlad-Pfalz                 29.35
70 Daniel Perez (Spa) Avila Rojas                       29.47
71 Luis Alberto Estevez (Spa) Avila Rojas               30.02
72 Mario Iglesias (Spa) Corbatas Pindal                 30.25
73 Cristian Movellan (Spa) Sprint-Bco.Santander         30.42
74 Andr‚S Vigil (Spa) Eleval                            30.50
75 David Serrano (Spa) Sel.Castilla La Mancha           32.47
76 Patrick Stollhof (Ger) Rheinlad-Pfalz                33.56
77 Alberto Sanchez (Spa) Corbatas Pindal                34.17
78 Luis Zubillaga (Spa) Lafuente                        34.46
79 Sebastien Piette (Bel) Dgr Team Vorselaar            35.41
80 J. Ramon Serrano (Spa) Benicassim-Profiltek          36.40
81 Rafael Grolier (Spa) Eleval                          37.01
82 Jens Stober (Ger) Rheinlad-Pfalz                     37.09
83 Hugo Brea (Spa) Ciudad De Ovido                      37.27
84 Max Koning (Ger) Rheinlad-Pfalz                      37.38
85 Carlos Regaliza (Spa) Isidoro San Justo              37.51
86 Ricardo A. Monar (Spa) Benicassim-Profiltek          38.34
87 H‚Ctor Bujanda (Spa) Benicassim-Profiltek            39.00
88 Saul Martinez (Spa) Isidoro San Justo                39.10
89 Dionisio Vidal (Spa) Ciudad De Ovido                 41.02
90 Michele Tosi (Ita) Pedale/Castellano                 42.40
91 Jonathan Gonzalez (Spa) Corbatas Pindal              42.57
92 Jack Simons (Ned) Team Aquadraat                     43.13
93 Jose Manuel Diaz (Spa) Almacens Lavin                43.42
94 Yannick Wydooghe (Bel) Dgr Team Vorselaar            44.04
95 Jesus Gonzalez (Spa) Sprint-Bco.Santander            49.38
96 Benet Abad Garcia (Spa) Avila Rojas                  50.27
97 Stefano Schena (Ita) Pedale/Castellano               51.13
98 Urtzi Legarra (Spa) Lafuente                         52.57
99 Jordan Martinez (Spa) Isidoro San Justo              53.30
100 Isaac Villalba (Spa) Benicassim-Profiltek           55.04
101 Alberto Hidalgo (Spa) Corbatas Pindal               55.56
102 Asier Gil (Spa) P.Incer-Forlica                     56.32
103 Borja Echevarria (Spa) Lafuente                   1.02.27
104 Ruben Bruña (Spa) Corbatas Pindal                 1.02.41
105 Ivan Martinez (Spa) Isidoro San Justo             1.03.34
106 Juan Manuel Garcia (Spa) Corbatas Pindal          1.06.25
 
Points classification
 
1 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                             64 pts
2 Joris Wagemans (Bel) Dgr Team Vorselaar                  45
3 Victor Cabedo (Spa) Almacens Lavin                       40
4 Higinio Fernandez (Spa) Ciudad De Ovido                  35
5 Joni Brandao (Por) Portuguese National Team              35
6 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz                 34
7 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano                 31
8 Jose M. Gutierrez (Spa) Almacens Lavin                   31
9 Jan Van Epoel (Bel) Dgr Team Vorselaar                   30
10 Jose Luis Cano (Spa) Sel.Castilla La Mancha             28
11 Remco Broers (Ned) Team Aquadraat                       26
12 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team             26
13 Mario Gutierrez (Spa) Isidoro San Justo                 26
14 Noe Gianetti (Swi) Meruelo                              25
15 Temur Mukhamedov (Uzb) Pedale/Castellano                25
16 Bruno Silva (Por) Portuguese National Team              25
17 Jonathan Bertrand (Bel) Dgr Team Vorselaar              24
18 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team          22
19 Joao Costa (Por) Portuguese National Team               20
20 Jose Carlos Lara (Spa) Avila Rojas                      14
21 Marcos Miguel (Spa) Caja Rural Del Duero                12
22 Azamat Turaev (Uzb) Pedale/Castellano                    7
23 Luca Altissimo (Ita) Pedale/Castellano                   5
24 Juan Manuel Perez (Spa) Avila Rojas                      4
25 Luis Vidal (Spa) Eleval                                  4
 
Mountains classification
 
1 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team              12 pts
2 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz                 12
3 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                             11
4 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team           10
5 Joris Wagemans (Bel) Dgr Team Vorselaar                   9
6 Noe Gianetti (Swi) Meruelo                                7
7 Victor Cabedo (Spa) Almacens Lavin                        5
8 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano                  5
9 Joni Brandao (Por) Portuguese National Team               2
10 Jose Luis Cano (Spa) Sel.Castilla La Mancha              1
11 Bruno Silva (Por) Portuguese National Team               1
 
Metas Volantes classification
 
1 Adrian Ackemann (Ger) Rheinlad-Pfalz                      5 pts
2 Vicente Garcia (Spa) Sel.Castilla La Mancha               4
3 Temur Mukhamedov (Uzb) Pedale/Castellano                  3
4 Leonardo Monteiro (Swi) Meruelo                           3
5 Azamat Turaev (Uzb) Pedale/Castellano                     2
 
Special sprints classification
 
1 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                              7 pts
2 Thorsten Zeultzheim (Ger) Rheinlad-Pfalz                  5
3 Raymond Kreder (Ned) Dgr Team Vorselaar                   3
4 Marco Coelho (Por) Portuguese National Team               2
5 Mario Gutierrez (Spa) Isidoro San Justo                   2
6 Azamat Turaev (Uzb) Pedale/Castellano                     2
7 Adrian Ackemann (Ger) Rheinlad-Pfalz                      2
8 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team            1
9 Andres Gomez (Spa) Isidoro San Justo                      1
10 Jose Maria Cobo (Spa) Sel.Castilla La Mancha             1
11 Jordan Martinez (Spa) Isidoro San Justo                  1
 
1st year junior classification
 
1 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano                   
2 Noe Gianetti (Swi) Meruelo                                 
3 Nelson Oliveira (Por) Portuguese National Team             
4 Marcos Miguel (Spa) Caja Rural Del Duero                   
5 Oscar Abad (Spa) Almacens Lavin                            
 
Cantabrian rider classification
 
1 Jose M. Gutierrez (Spa) Almacens Lavin                     
2 Angel Madrazo (Spa) Lafuente                               
3 Oscar Abad (Spa) Almacens Lavin                            
4 Pablo Marcano (Spa) Almacens Lavin                         
5 Mario Gutierrez (Spa) Isidoro San Justo                    
 
Foreign rider classification
 
1 Joris Wagemans (Bel) Dgr Team Vorselaar                    
2 Jan Van Epoel (Bel) Dgr Team Vorselaar                     
3 Yaroslav Malaxov (Uzb) Pedale/Castellano                   
4 Noe Gianetti (Swi) Meruelo                                 
5 Bruno Silva (Por) Portuguese National Team                 
 
Teams classification
 
1 Dgr Team Vorselaar                                 26.48.07
2 Portuguese National Team                               1.10
3 Almacens Lavin                                         5.42
4 Sel.Castilla La Mancha                                 9.22
5 Avila Rojas                                           13.30
6 Pedale/Castellano                                     15.39
7 Caja Rural Del Duero                                  26.33
8 Eleval                                                30.22
9 Rheinlad-Pfalz                                        34.06
10 Team Aquadraat                                       35.07
11 Ciudad De Ovido                                      41.46
12 BANCO SANTANDER                                      44.03
13 Lafuente                                             44.46
14 Isidoro San Justo                                    47.13
15 Benicassim-Profiltek                                 56.48
16 Corbatas Pindal                                    1.41.27